לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים/ ללמוד לרכב על אופניים למבוגרים, שיעורי רכיבה על אופניים/הדרכת רכיבה על אופניים/ מורה ללימוד אופניים

 

לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים, אייל ציוני, מומחה למוטוריקה, יציבה ואורטופדיה, שיעורי רכיבה בשיטה מדעית-מקצועית היחידה בישראל!

 

21 שנות לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים, התמחותנו ב- מוטוריקה, יציבה ו-אורטופדיה, אלה ועוד מאפשרים לימוד אופניים בשיטה מדעית* ומובילה! שימו לב, לימוד נסיעה על אופניים במוטוריקל מיועד לכלל האוכלוסיה, גם למבוגרים בעלי תפקוד מוטורי ויציבתי תקין!

 

אם בראשית הדרך (ועד לפני כעשור..) היינו היחידים בארץ בתחום לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים/ לילדים, קמו להם בשנים האחרונות בתי ספר לרכיבה, ממש כפטריות אחרי הגשם. אם תעמיקו בקריאה, תבינו שכדאי לכם מאוד להגיע דווקא אלינו, גם אם יש לכם מדריך רכיבה למבוגרים קרוב לבית. תוהים מדוע? כל התשובות לפניכם!

 

*גולשים מהסמארטפון? בקרו באתרנו החדש בדף לימוד רכיבה על אופניים לילדים (תמצאו מידע הרלוונטי גם ל- לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים).

 

*שיטת לימוד מדעית:

 

 • פיסיקה,

 • ביומכניקה,

 • קינזיולוגיה (תורת התנועה)

 • וגם מדעי המוח (נוירוביולוגיה של למידה מוטורית)

הן הדיסיפלינות המאפשרות לנו להעניק לימוד רכיבה ברמה מדעית!

 

 

 

יש לנו סיפור אהבה של 21 שנות לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים וגם לילדים ("אייל ציוני רכיבה על אופניים")

(קיבלנו הרבה לייקים על שלט ה- 20 שנה, אז החלטנו להשאירו למזכרת :)

(picture adopted from: https://www.teepublic.com/t-shirt/935599-20th-anniversary-tshirt-20-years-and-still-enjoyin)

 

 

 

כבר 21 שנים מלמדים פה רכיבה על אופניים!

וכמה מהר? - ממש 1 וּ 2 (אחת וּשתיים!)

 

 

אז אכן, יתרון ענק שלנו, המאפשר לימוד אופניים מהיר* בכל קנה מידה (וחסכון משמעותי בכסף $), הוא הידע המקצועי הבלעדי (מידע נרחב בהמשך הדף..) וניסיון עתיר שנים!

 

*לימוד רכיבה מהיר: ברוב המקרים, מספיקה שעה בודדת (מפגש אחד) עד לשלושה מפגשים (לאיטיים יותר)... רוב המבוגרים לומדים לרכוב במפגש בודד עד שני מפגשים של שעה (כ'א) בלבד!!

 

 

 

   מוטוריקל - תגיעו, טיל-מדו !

                 בכל גיל, תלמדו ממש בטיל :)   

       

*תגיעו, טיל-מדו® ו- טיל-מדו® הינם סימני מסחר שכל הזכויות בהם שייכות למוטוריקל!

 

 

ניסיתם ללמוד עם מדריך רכיבה על אופניים למבוגרים ללא הצלחה? צאו מהתסכוּל, יש מוטורי School* 

*מוטורי school® הינו סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

 

 

 

 לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים- יתרונות חשובים נוספים:

 • לימוד רכיבה בתוך אולם מקוּרה וממוזג (מאפשר עבודה נעימה, גם בימי גשם/ סופות חול וכמובן גם בימי שמש/ לחוּת בלתי נסבלת).

 

לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים, בכל תנאי מזג אוויר, גם בשעות הערב המאוחרות!

 

 

 

    גם כשבחוּץ שרב או גשם כבד...

                   במוטורי School, כל ילד/ מבוגר בהנאה רבה לומד :)      

 

 

 • פרטיות מלאה בעת הלימוד (לימוד באולם/ מתחם פרטי ותחוּם, מבלי שהמוני אנשים בפארק הירקון/ פארק הרצליה יצפו בכם/ בילדכם או יפריעו בעת הלימוד/ יסיחו את דעתכם...). ראו ביקורת נוספת על לימוד רכיבה בפארק בשורות הבאות.

 • לימוד עם בטיחות מקסימלית: אנו רצים לצד הלומד/ת, איננו מלווים בהחלקה על רולרבליידס (!) בעת לימוד אופניים. חשוב לכם לדעת: מדריך רכיבה על אופניים לילדים/ למבוגרים המחליק על רולרבליידס לצד התלמיד (מיומן ככל שיהיה ברכיבה) אינו מסוגל ללמד ילדים צעירים ואף מסכן אותם*, בין היתר מתוקף העובדה ששימוש ברולרבליידס מגביה את המדריך ב- 7-10 ס"מ ומרחיק אותו מהילד הרוכב!

        *סכנה דומה קיימת גם בעת לימוד רכיבה למבוגרים.

 

לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים, גם ברמת הבטיחות הגבוהה ביותר!

 

 • שעות נוחות: לימוד אופניים בשעות היום וגם בשעות הערב המאוחרות (לא תאלצו לוותר על יום עבודה/ לנסוע בפקקים..).

 • חניה חופשית וצמודה: לא תצטרכו לשלם על חניה, לבזבז זמן יקר בחיפוש חניה ולערוך מסעות רגליים בחום המתיש/ בגשם עד למקום הלימוד.

 • ברשותנו מבחר זוגות אופניים וקסדות לכל הגילים. לאלו מכם המגיעים אלינו מרחוק (ירושלים, מודיעין, חיפה, אשדוד..) או אפילו עבורכם, המגיעים מהמרכז (תל אביב, רמת גן, פתח תקווה, ראשון לציון, חולון, רחובות..) נשמח לספק זוג אופניים וקסדה לטובת לימוד רכיבה! 

 • לימוד רכיבה במוטוריקל מתבצע באופן אישי ע"י מפתח שיטת הלימוד (אייל ציוני, 21 שנות ניסיון..) ולא ע"י מדריכי רכיבה חסרי ניסיון המתלמדים על חשבונכם!

 • זהירות בדרכים גם למבוגרים/ בטיחות בדרכים/ בטיחות ברכיבה: לימוד שליטה באופניים בשטח עירוני (תמרון ושליטה בעת רכיבה במדרכות צרות, רכיבה בטוחה בין עצים/ עמודים/ הולכי רגל/ שימת לב ליציאת כלי רכב מחניות של בניינים ועוד..), התמצאות במרחב הפיזי (בכלל זה אומדן מרחק נכון..) וכן עצירה בטוחה של האופניים לפני מעבר חצייה/ ירידה מהאופניים וחצייה רגלית בטוחה של הכביש ועוד...

 • לימוד אופניים למבוגרים במוטוריקל  מקנה בסיס/ רקע מעולה לרכיבה על אופניים חשמליים בהמשך!

 

 

 

צפוף לכם בעין? ההסבר לכך פשוט:

 

 

יש לנו פשוט המון להציע :)

 

מוטוריקל - בדיוק מה שחיפשתם, גם ל- לימוד אופניים למבוגרים!

 

 

 

 

בטיחותכם חשובה לכם? ראו פרק "לימוד רכיבה בטוחה על אופניים" בהמשך הדף!

 

 

 

 

בכל אופָן - נשתדל שיהיה לכם real fun !!

 

*בכל אופָן / real fun ® הוא סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

 

 

 

 

 

לימוד רכיבה על אופניים בפארק הירקון/ פארק הרצליה/ הוד השרון? ממש לא מה שחשבתם >>

 

לא רק בימי הקיץ החמים והלחים, אפילו ישיבה רגועה על כיסא נוח בשמש הישראלית הקופחת על הפנים עשויה להיות מעיקה למדי, שלא נדבר על עוגמת הנפש הנלווית להתמודדות עם זבובים ויתושים טורדניים ואף מזיקים. לימוד רכיבה על אופניים באותם תנאים, המצריך גם ריכוז והקשבה להוראות מצד מדריך רכיבה/ הקשבה לגוף, זהירות ועוד, עשוי להיות מעיק עוד יותר ומן הסתם, לא יעיל.

 

ואם נוסיף לכך את עשן המנגלים בפארקים המיתמר לכל עבר, צורב בעיניים וחודר לנחיריים בעודכם מתנשפים, מיוזעים, מתוסכלים ומנסים עוד להתרכז כדי להפיק את התועלת המינימלית מהשקעתכם הכספית. ואם לא די בכל התלאות עד כה, הקינוח בתפריט כולל הערות קולניות בעת לימוד הרכיבה מצד עוברי אורח ("תשמע לי גבר, תחזיק ככה/ תעשה ככה..." ישראלים תמיד חייבים להעיר הערות, תופעה מוכרת- לא??) הרי שהתדמית הנעימה/ הציורית/ פסטורלית שמנסים להצמיד ל- לימוד רכיבה בפארק הירקון/ פארק הרצליה/ הוד השרון, עשויה להיות מטעה עד מאוד!

*אגב קטן: לפני שנים רבות (בראשית הדרך), גם אנחנו התחלנו ב- לימוד רכיבה על אופניים בפארק הירקון (מהר מאוד הבנו את גודל הטעות ונטשנו את הפארק לטובת תנאי לימוד ברמה אחרת ברעננה/ בכפר סבא/ הרצליה/ הוד השרון :)

 

בהקשר הנוכחי, מן הסתם, עיקר ההתנסות שלכם ברכיבה (לאחר הלימוד, ובמשך החיים) לא תהיה דווקא בפארק הירקון/ פארק הרצליה, אלא באיזור המגורים/ שטח עירוני!! לפיכך, מן הראוי שגם לימוד רכיבה מקצועי יתקיים בשטח עירוני, ולא בפארק!

 

 

 

 

 

 

לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים, גם בספורטק החדש ברעננה. שיעורי רכיבה למבוגרים בתנאים הטובים ביותר שתוכלו לצייר בדמיונכם :)

 

 

לתיאום שיעור רכיבה, חייגו 848 66 44 -054 (ימים א'-ו', *החל מ- 14:00 בצהריים)

או: לחצו כאן לשליחת מייל

 

 

 

 

במוטוריקל סופַן וגם So-fun של הבטחות להתממש :)

ובאופן הכי מהיר שניתן לבקש !

 

 

 

נפתח בסרטון המתאר לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים ברעננה:

 

לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים במוטוריקל, מומלץ להגביר את עוצמת השמע ולצפות/ להאזין עד הסוף!

 

לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים במוטוריקל - לימוד מקצועי, בטיחותי, מהנה וקצר במיוחד!

 

 

 

 

תנאים מעולים בעת לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים ברעננה (לימוד במתחם פרטי, תחום ומואר בשרון!)

 

 

 

ללמוד לרכב על אופניים ב- מוטורי School

כי מה שבא בקלות- רוכב בקלות :) אז לכו על זה...

 

 

 

 

שיעורי רכיבה על אופניים ברעננה - הצצה קטנה אל "מאחורי הקלעים" של הלימוד במוטוריקל ...

בעת רכיבה על אופניים, מתרחשת בגוף (החל מהמוח ועד השרירים) מערכת עניפה של תגובות מוטוריות (עצביות-שריריות) ויציבתיות. מדוע חשוב שתדעו זאת? מפני שבעת הלימוד, אנו מעניקים תשומת לב לכל אחת מאותן תגובות חשובות! הידע המדעי שלנו, מאפשר לנו לפעול ממש"מאחורי הקלעים", כדי שאותם מנגנונים מוטוריים-עצביים (מנגנונים קריטיים בהיבט הבטיחות של ילדכם/ שלכם בעת הרכיבה) יזכו להתייחסות מדוקדקת, כך גם תהנו מלימוד מהיר ואיכותי!

עבור מדריך רכיבה על אופניים למבוגרים, או עבור מי שכבר יודע לרכוב, רכיבה על אופניים הינה מיומנות המצריכה שיווי משקל וקואורדינציה כללית. לעומת זאת, עבור מדריך רכיבה מקצועי, שהינו גם מומחה למוטוריקה, אורטופדיה ויציבה, רכיבה על אופניים היא הרבה מעבר לכך! רוצים לגלות את הסודות המקצועיים שלנו? כל המידע פרוס לפניכם :)

 

דוגמא ראשונה רלוונטית ל-"חג האופניים" המתקרב (יום הכיפורים), רכיבה על אופניים בסביבה רועשת (צפופה) ובלתי צפוייה מחייבת את הרוכב לבצע בלימות פתאומיות. בלאגן שלם/ ג'ונגל אמיתי מתרחש בכבישים ביום כיפור: ילדים רוכבים בכיוונים מנוגדים זה לעומת זה, במהירויות גבוהות וללא שימת לב או זהירות יתרה... בעידן של ימינו, נושא הסמארטפונים ורוכבי האופניים החשמליים הרוכבים לעיתים בפראות, ממש מעצימים את הסכנה!!

 

 

 

במוטוריקל מקדימים תרופה למכה, תרתי משמע :)

 

דוגמא נוספת, דגש רב ניתן בעת לימוד רכיבה בשיטת מוטוריקל על אחד המרכיבים המוטוריים-יציבתיים הקריטיים ביותר של הרכיבה: תפקוד 'מנגנוני יציבה'/ postural control (מרכיבים תחושתיים-מוטוריים העומדים בבסיס כל פעולה שאנו מבצעים: תנועות עדינות ואיכותיות של הגו והגפיים המאזנות את הרוכב כל העת בעת הרכיבה, שומרות מפני נפילות ומערבות יכולת חיזוי וציפייה למצבים אפשריים של הפרת איזון/ איבוד שיווי משקל אצל ילדים). אותם 'מנגנוני יציבה' אחראים על תגובות הגנה ושיווי משקל: תגובות גופניות (אוטומטיות) המחזירות את הילד/ המבוגר לאיזון בעת מצבים של 'כמעט איבוד שיווי משקל', ואף מעניקות הגנה יחסית בעת נפילה פתאומית- גורמים משמעותיים ביותר בעת רכיבה על אופניים, עוד מפקחים מנגנוני היציבה על טונוס שרירים/ מתח השרירים, על יציבות חגורת הכתפיים והגו (ומן הסתם, יציבות כידון האופניים) בעת הרכיבה, יציבות שדה הראייה ועוד... זיכרו, שליטה יציבתית טובה ב- רכיבה על אופניים (ולא רק...) שומרת (מגינה) על ילדכם/ עליכם ומעניקה ביטחון עצמי רב!

 

סודות מקצועיים בלעדיים נוספים ממתינים לכם בהמשך הדף. קריאה מועילה ומעניינת!

 

 

 

 

לאילו מרכיבים מעשיים מתייחסים במוטוריקל בעת לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים?

 

 

 • עלייה בטוחה על האופניים,

 • התארגנות עצמאית מהירה, בטוחה ויעילה לקראת התחלת נסיעה,

 • התחלת נסיעה גם בעליות או תנאי שטח מאתגרים...

 • רכיבה בטוחה ואחיזה יציבה של ההגה גם במהירות גבוהה/ בביצוע פניות!

 • שליטה ותמרון בסביבה צפופה,

 • עצירה בטוחה ומהירה בעת הצורך, פיתוח מהירות תגובה בעת עצירה פתאומית/ בלימת פתע!

 • שימוש נכון בהילוכים (במידה ויש..)

 • כללי בטיחות ברכיבה בסביבה אורבנית (עירונית)

 • אוטומטיזציה ברכיבה ויצירת פניות (מלשון "להיות פנוי") של הרוכב לסכנות בדרך (אפשרות לרכוב עם עיניים על הדרך ולא על הפדלים/ כידון)

 • ירידה בטוחה מהאופניים,

 • ועוד ועוד (מידע משמעותי נוסף, בהמשך הדף).

 

*כל הפרטים שהזכרנו, כגון ילדים וגם מבוגרים שאינם פנויים בעת הרכיבה לסכנות בדרך, בשל הצורך שלהם בפידבק ויזואלי (ראייה) תמידי על פעולת הרגליים ו/ או הידיים, הם דברים שקיימים בשטח, ובשכיחות גבוהה! אל דאגה, בדיוק לשם כך אנו כאן, עם ניסיון של 21 שנה וידע מדעי ובלעדי!

 

 

מוטוריקל גם בעת לימוד אופניים, אין למה להשוות - פשוט לא משאירים קצוות!

 

 

 

 

 

לימוד רכיבה על אופניים גם לילדים ברעננה/ בכפר סבא/ הרצליה/ הוד השרון, מהיר וקצר, בשיטת הלימוד המקצועית היחידה בישראל!

(21 שנות ניסיון לימוד, במגרש פרטי תחום ומואר ברעננה-בתמונה, או באולם מקורה וממוזג, ראו תמונה נוספת לעיל)

 

 

 

 

 

 

עניין טכני קצר לפני שנמשיך...

 

 

 

 

 

למה לא השקענו יותר בעיצוב האתר?

קהל היעד אליו פונה האתר, הוא אנשים המחפשים לימוד רכיבה מדעי, מקצועי ומהנה (קצר ולעניין...)! איננו מלמדים לרכוב על אופניים באמצעות עיצוב גרפי, אנו מלמדים באמצעות כלים, בעזרת כלי לימוד המתקדמים מסוגם בעולם!

מטרת האתר אינה להרשים את הגולש באמצעים ויזואליים, אלא להציג דבר אותנטי (אמיתי) ולהביא מידע משמעותי וחיוני, מידע שעשוי לחולל שינוי משמעותי בחיים של בנו/ בתו/ חייו האישיים! שיטת מוטוריקל (Adaptive-Load) הינה שיטת טיפול/ לימוד מיומנויות בעלת תוכן אמיתי/ רציונל מדעי ברור (כשתבקרו בדפים השונים תבינו למה כוונתנו...). בזכות כך, רכשה את מעמדה המוביל בתחום התפתחות הילד... כך שלשמחתנו, העיצוב (במקרה שלנו) פחות רלוונטי... (ברוח הביטוי: 'אל תסתכלו בקנקן, אלא במה שבתוכו').

עם זאת, אנו שואפים תמיד ליצור סדר טוב יותר בכמויות המידע המשמעותיות, לטובת נוחות, נגישות ויעילות!

 

ראו גם: דף התמצאות באתר.

 

אתר מוטוריקל לשרותכם כבר למעלה מעשור (2006-2020)!

 

מוטוריקל - לימוד רכיבה על אופניים לילדים וגם למבוגרים, עם 21 שנות הצלחות וחיוכים :)

 


 

 

אתר מוטוריקל עתיד לעבור מתיחת פנים משמעותית, עם המעבר לפלטפורמה חדשה ומודרנית בחודשים הקרובים. אנו שוקדים גם על כך במרץ רב מאחורי הקלעים :)

 

 

 

 

 

שישה גורמים מרכזיים מאפשרים לימוד רכיבה מהיר במיוחד במוטוריקל:

 

 • שיטת לימוד מקצועית-מדעית, כלי לימוד בלעדיים המעניקים מענה מיידי לכל קושי העשוי לעכב למידה (מידע נוסף בהמשך הדף!)

 • מדריך רכיבה ורץ תחרותי רץ לצידכם, דבר המנטרל פחדים (מעניק תחושת ביטחון). מבוגר/ ילד הלומד לרכוב בתחושת ביטחון, פנוי יותר ללמידה, שריריו פחות מכווצים, דעתו פחות מוסחת בהשוואה ללימוד שבו מרגישים חוסר ביטחון ומוטרדים בשל כך...

 

ללמוד לרכב על אופניים בגיל מבוגר, עם בטיחות מסימלית (רץ תחרותי צמוד אליכם!)

 

 • 21 שנות ניסיון לימוד!

 

 

 21 שנות ניסיון זה דבר שלא הולך ברגל...

21 שנות לימוד במוטוריקל זה דבר ש... רוכב על אופניים :)

 

 

 

 • תנאי לימוד מעולים!

 • פיזיו-סטנדאפיסט צמוד ומשעשע, דבר משמעותי נוסף התורם לתחושת הביטחון :)

 • רוכב מקצועי ומיומן בעל ניסיון עשיר (רכיבה על אופניים ללא לאוּת/ ללא גלגלי עזר כבר מגיל שלוש). אייל רוכב על אופניי שטח וגם אופני כביש יומיום, כתחליף ירוק ובריא לנסיעה ברכב!

 

 

 

יש לי  לרכיבה

  *I like my motori-bike

motori-bike הינו סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

 

 

 

     ואפרופו אהבה לרכיבה... קבלו חידה קצרה על הדרך: מי הילד המאושר בתמונה?

 

נכון מאוד, זהו עבדכם הנאמן, מדריך רכיבה מלידה כמובן! (למרות שאיכות התמונה מזכירה קצת את קום המדינה :)

ראו איזה אושר אמיתי נסוּך על פניי, בעת רכיבה על אופניים בילדותי בבת ים (...כבר מאז ועד עצם היום הזה!!)

אומרים שנולדתי על זוג אופניים. התחלתי לרכוב ללא גלגלי עזר קצת לפני גיל שלוש (ונראה שכבר אז, אצה לי הדרך :)

 

 

 

 

 

מוטוריקל - נכון, לא המצאנו את הגלגל...

 

אבל, פיתחנו שיטת לימוד מדעית ומובילה לרכיבה

 על גלגלים, בלי גלגלי עזר או אינסוף שיעורים :)

 

 

"..מה הבעיה לרכוב על אופניים? רכיבה על אופניים היא פעולה ממש טריוויאלית. לא?? אני למדתי לבד.. תשמע, נראה לי שהילד שלי קצת עצלן.."

אם תוסיפו לקרוא, תגלו שהאמירות הללו, המושמעות לעיתים תכופות ע"י הורים, ברוב המקרים אינן נכונות כלל!

 

 

מדוע חשוב כל כך ש- מדריך רכיבה על אופניים למבוגרים/ מדריך אופניים למתחילים יהיה ראשית מומחה למוטוריקה ויציבה?

 • רכיבה על אופניים למבוגרים כאמור, הינה מיומנות מוטורית מורכבת למדי, הדורשת מהרוכב שליטה במספר רב של מערכות מוטוריות- תחושתיות (שיווי משקל, קואורדינציה מוטורית, קינסתזיה/ תחושה עמוקה, הפרדת תנועה, אינטגרציה סנסומוטורית ועוד... פירוט מלא בהמשך הדף). בעת לימוד אופניים קיימת התייחסות (ע"פ הצורך) לתפקוד כל אחת מהמערכות הרלוונטיות!

 • כפי שציינו, דגש רב ניתן בשיטת מוטוריקל על אחד המרכיבים המוטוריים- עצביים המשמעותיים ביותר לבטיחות: תפקוד 'מנגנוני יציבה'/ postural control (מרכיבים תחושתיים-מוטוריים העומדים בבסיס כל פעולה שאנו מבצעים: תנועות עדינות ואיכותיות של הגו והגפיים המאזנות את הרוכב כל העת בעת הרכיבה, שומרות מפני נפילות ומערבות יכולת חיזוי וציפייה למצבים אפשריים של הפרת איזון/ איבוד שיווי משקל אצל ילדים). אותם 'מנגנוני יציבה' אחראים על תגובות הגנה ושיווי משקל: תגובות גופניות (אוטומטיות) המחזירות את הילד/ המבוגר לאיזון בעת מצבים של 'כמעט איבוד שיווי משקל', ואף מעניקות הגנה יחסית בעת נפילה פתאומית- גורמים משמעותיים ביותר ב- רכיבה על אופניים, עוד מפקחים מנגנוני היציבה על טונוס שרירים/ מתח השרירים, על יציבות חגורת הכתפיים והגו בעת הרכיבה, יציבות שדה הראייה ועוד... זיכרו, שליטה יציבתית טובה ב- רכיבה על אופניים (ולא רק...) שומרת (מגינה) על ילדכם/ עליכם ומעניקה ביטחון עצמי רב!

לידיעתכם, ישנה קורלציה בין תפקוד מנגנוני היציבה הנדרש בעת רכיבה על קורקינט, לרכיבה על אופניים! במילים אחרות, התנסות מוקדמת ברכיבה על קורקינט, עשויה לסייע ב- לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים!

 

 הידעתם? רכיבה על קורקינט עשויה לשמש בסיס טוב ל- לימוד אופניים לילדים (וגם למבוגרים :)

 

 • לעיתים יש צורך בשיפור תפקוד מרכיבים מוטוריים נוספים כדוגמת 'יציבות שרירית מפרקית'* (muscle co-contraction, ראו הסבר בהמשך...) או שיווי משקל כללי. אל דאגה, מומחה למוטוריקה ויציבה צמוד לילדכם/ לכם ברגע הנכון! רוב הקשיים המוטוריים זוכים למענה מקומי, מיידי- בעת שיעור הרכיבה (ואם יש צורך בהתערבות מעמיקה יותר/ או ביצוע אבחון מוטורי, אתם זוכים להסבר מקצועי ומדוייק!).

 • לימוד רכיבה למבוגרים כולל התייחסות מלאה גם לכלל מרכיבי הרכיבה המעשיים: ישיבה עצמאית על האופניים/ איך לשבת נכון על אופניים והתחלה עצמאית של הנסיעה, רכיבה נכונה על אופניים, שליטה במהלך הרכיבה, בלימה בטיחותית, סיבובים, 'זינוק בעלייה' (התחלת נסיעה בעלייה חדה, פעולה הדורשת שליטה יציבתית גבוהה יותר/ יציבות ו- שיווי משקל משמעותיים, נוסף על מרכיב כוח מתפרץ בשרירים) ועוד... לימוד מקיף של כלל משתני הרכיבה, מעניק למבוגרים ביטחון עצמי, תחושת שליטה ועצמאות מלאים בעת הרכיבה!!

 • הדרכת אופניים: הזכרנו ליווי צמוד? מדריך הרכיבה (שהינו גם רץ תחרותי למרחקים ארוכים, 10 ק"מ...) רץ בצמוד לילדכם/ לכם ונכון (מוּכן) להתערבות בכל רגע נתון. באופן מכוון, איננו מחליקים סמוּך למבוגרים בעת לימוד רכיבה על אופניים (איננו נעזרים ב לימוד על רולר בליידס) זאת כדי שנוכל להעניק לכם את הבטיחות המקסימלית בעת הצורך וכדי שכל לומד יחוש בטוח יותר... חשוב להזכיר: *מדריך רכיבה על אופניים המחליק על רולרבליידס (מיומן ככל שיהיה בהחלקה) אינו מסוגל ללמד ילדים צעירים ואף מסכן אותם (האמירה תקפה לעיתים גם לגבי מבוגרים) בין היתר מתוקף העובדה שנסיעה על רולרבליידס מגביהה את המדריך ב- 7-10 ס"מ ומרחיקה אותו מהילד/ המבוגר הרוכב!

 • לעניין ההתערבות, שיטת ההתערבות שלנו אינה לאחוז את הרוכב ו/או האופניים בכל רגע של איבוד יציבות, אלא לבצע אותן תנועות מאזנות עבור הרוכב, באופן שנקלט ע"י חושיו (בעיקר מערכת תחושה עמוקה/ קינסתזיה/ proprioception ו- מערכת טקטילית - לחצו לצפייה בהגדרות המושגים), תנועות אלה נטמעות בסכמת גופו (סכמת גוף) של הילד/ מבוגר והופכות מהר מאוד לחלק מרפרטואר התנועות האישי שלו (ותפקוד 'מנגנוני היציבה' שהוזכרו לעיל)!

 

 • בהקשר הנוכחי, למבוגרים המנסים ללמוד לרכוב על אופניים באופן עצמאי או בעזרת מדריך לא מקצועי, יש פעמים רבות תלונות (בעיקר בראשית הלימוד) על כאבים בשרירי חגורת הכתפיים (כפות הידיים/ שורש כף היד/ אמות/ זרועות) בשל שני גורמים עיקריים. ראשית, הרוכב המתחיל עדיין איננו סומך על תגובותיו המוטוריות בשלב זה ולכן מנסה לפצות באחיזה מאומצת של ההגה/ כידון (דבר מעייף ומתסכל מאוד*). שנית, מבחינה מדעית, אותו תפקוד יעיל של מנגנוני היציבה (postural control) שהוזכר קודם, נרכש/ נלמד במוח בשלב למידה מאוחר יותר, ולכן, הילד נאלץ בשלב ראשוני זה להשתמש בתגובות כוחניות (מעייפות ובלתי יעילות) כתחליף. לימוד רכיבה בשיטת מוטוריקל מקצר את התהליך! לימוד מקצועי מסייע למבוגרים להגיע לתפקוד שליטה יציבתית יעיל בפרק זמן קצר מאוד (פעמים רבות תוך דקות ספורות בלבד), ללא צורך בכאבים מיותרים בשרירי הידיים או תסכול מיותר...

 • *התסכול עלול להיות משמעותי יותר, אם שריריו של הילד/ מבוגר חלשים (שרירים חלשים, שרירים חלשים אצל ילדים, רפיון שרירים אצל ילדים, רפיון שרירים ילדים).

 

 

*המונח 'יציבות שרירית-מפרקית' (muscle co-contraction) מבטא את הקשר שבין מע' השרירים והשלד והוא הפונקציה שמשרתים השרירים בייצוב השלד, בדומה למיתרים המעגנים תורן/ עמוד גבוה באופן אנכי ויציב. כל מיתר (כבל) מושך את התורן לכיוון שונה וסך כל הכוחות ('מומנטים') שהמיתרים מייצרים כל אחד לכיוונו ('שקול הכוחות') מייצב את התורן איתן על מקומו, כנגד הרוח וכוחות חיצוניים אחרים. באופן דומה פועלים השרירים בגוף, הממלאים תפקיד של הפיכת הגוף ליותר יציב, יותר מבני ופחות 'נוזלי' או פחות 'נמרח'/ 'floppy'. ילד בעל יציבות מפרקית-שרירית נאותה, מסוגל לייצב את ההגה/ כידון האופניים ולמנוע תזוזות חדות ופתאומיות שעלולות לגרום לנפילה ודאית! מידע נוסף תמצאו בהמשך הדף, וכן בדפים השונים באתר (דף בנושא היפוטוניה בילדים טיפול בהיפוטוניה טונוס שרירים נמוך מתח שרירים נמוך ׀ חיזוק שרירים ׀ שיטת מוטוריקל ועוד..).

 

 

 

 

יש לימוד אופניים... ויש לי mood (למשהו..) oh-fun-נעים!!

 

אז אם אתם ב- mood 4 something good, תהנו מ- לימוד מקצועי, מהנה וצמוד!

 

*לי mood אופניים®, לי mood רכיבה® הינם סימני מסחר שכל הזכויות בהם שייכות למוטוריקל!

 

 

 

לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים/ שיעורי רכיבה על אופניים בשיטת לימוד מדעית- מקצועית היחידה בישראל :

אייל ציוני, מומחה למוטוריקה ויציבה/ אורטופדיה לילדים-נוער וגם למבוגרים, שפיתח את שיטת מוטוריקל (Adaptive-Load) לטיפול בספקטרום רחב של לקויות מוטוריות, לקויות יציבה, בעיות אורטופדיות נפוצות ו-השמנת יתר (שיטה מובילה, הכוללת גם לימוד מגוון מיומנויות ספורט ותנועה/ למידה מוטורית), פיתח גם שיטה מדעית לטובת לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים!) כלומר, תהנו מלימוד קצר ומהיר (הסבר בפסקה הבאה) של המיומנות, בעזרת הכלים המתקדמים ביותר שניתן להציע כיום, כולל ליווי צמוד של:

 

 • מומחה למוטוריקה, יציבה ואורטופדיה לילדים/ למבוגרים שהינו גם...

 • בעל ניסיון רב בלימוד: ראשון המלמדים רכיבה על אופניים לילדים/ למבוגרים בישראל (מורה ללימוד רכיבה על אופניים לילדים/ למבוגרים באופן מקצועי כבר 21 שנים...)

 • רוכב מקצועי ומיומן בעל ניסיון עשיר (רכיבה על אופניים ללא לאוּת/ ללא גלגלי עזר כבר מגיל שלוש). אייל רוכב על אופניי שטח וגם אופני כביש יומיום, כתחליף ירוק ובריא לנסיעה ברכב! וגם...

 

 

 

לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים בשרון/ שיעורי רכיבה על אופניים במוטוריקל בזכות יתרונות נוספים. להלן המרכזיים שבהם:

 • לימוד קצר ומהיר: ברוב המקרים, מספיקה שעה בודדת (שיעור אחד) עד לשלושה שיעורי רכיבה (לאיטיים יותר)... רוב הלומדים (בכללם ילדים בעלי לקויות מוטוריות) לומדים לרכוב בשיעור בודד עד שני שיעורים של שעה (כ'א) בלבד!!

 • שלא ימכרו לכם קלישאות: יכולת הלמידה של המוח (תחומי התמחותו של אייל בתואר השני: למידה מוטורית /גמישות מוחית/ 'פְלַסְטִיסִיוּת מוחית', יצירת קשרים) הינה מהירה בכל גיל, ומן הסתם, מהירה מאוד אצל ילדים! (לפיכך, קורס רכיבה על אופניים/ שיעורי רכיבה אינסופיים? - לא אצלנו!).

 

 

מוטוריקל - חלשים בגרפיקה,, מובילים במוטוריקה!

 

(וגם ביציבה ואורטופדיה...)

 

 

 

 • רק הלימוד המקצועי ביותר ישיג את התוצאות המהירות ביותר!! שיטתנו אינה בגדר גימיק כלשהו: רכיבה על אופניים הינה מיומנות מוטורית מורכבת יחסית (ראו הסבר בהמשך הדף ע). כמומחים ל- מוטוריקה, אורטופדיה ו- יציבה (וניסיון של 21 שנים בתחום...), אספנו את מיטב הידע והניסיון שלנו לפיתוח הכלים המדעיים, המתקדמים והיעילים ביותר לטובת לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים, לימוד רולר בליידס/ לימוד סקייטבורד/ לימוד לונגבורד/ לימוד רולר סרפר למבוגרים, כולל התאמה למגוון לקויות מוטוריות ומענה מקצועי למגוון רחב ביותר של קשיים (לא תוכלו להפתיע אותנו עם קשיים שטרם התמודדנו עימם :)

 • לימוד רכיבה על אופניים מתבצע תוך העברת אחריות הדרגתית מהמאמן/ מדריך הרכיבה למבוגרים (כפי שמודגם בסרטונים), כך חש כל ילד/ מבוגר בטוח כבר מהרגע הראשון (ראו גם תרשים).

 

לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים תוך העברת אחריות הדרגתית מהמאמן לרוכב, בתהליך פשוט, יעיל וקצר!

 

 

קצרים בזמן? לחצו לקבלת תשובות מהירות לשאלות נפוצות:

לימוד רכיבה על אופניים שאלות נפוצות

 

 

 

בטיחות מסימלית בעת שיעורי רכיבה על אופניים למבוגרים (רץ תחרותי צמוד אליכם!)

 

 

 

לימוד רכיבה בטוחה על אופניים- רכיבה על אופניים הינה פעולה מוטורית קואורדינטיבית מורכבת, הדורשת שליטה במספר רב של מערכות מוטוריות-יציבתיות- תחושתיות. להלן המרכזיות שבהן:

נפתח דווקא באותם משתנים בעלי היבטים בטיחותיים כבדי משקל...

 • שיווי משקל באופן כללי, אך בעיקר בתחילת הנסיעה (בעת צבירת המהירות/ תאוּצה ממצב נייח), בעת סיבובים (פניות חדות) או ברכיבה איטית. מבוגרים רבים מתקשים לשמור לשמור על יציבות במצבים אלה, וחווים נפילות ופגיעות גופניות עקב כך! אל דאגה, כמומחים למוטוריקה ויציבה, פיתחנו במשך השנים מגוון תרגילים בלעדיים כמענה ממוקד לקשיים אלה!!

 • יכולת ההתארגנות הגופנית תוך ציפייה למצבי חוסר איזון ומניעת נפילות. כך לדוגמא, ילד/ מבוגר הרוכב על אופניים ומתכוון לעצור באופן יזום, או שמאבד לפתע שיווי משקל (בשל רכיבה איטית במדרכה צרה עם הולכי רגל או מכשולים/ מעבר משביל סלול לדרך עפר רך/ טובעני, דבר המפחית באופן פתאומי את המהירות..), מוריד את כף הרגל הרלוונטית מהפדל באופן אוטומטי (סוג של רפלקס), כהכנה לקראת אותה יציאה מאיזון/ נפילה צפויה (בלימת המומנט/ התנע שמסת הגוף מייצרת לכיוון הקרקע). הורדת כף הרגל אל הקרקע נעשית בכיוון שאליו הרוכב עתיד ליפול בעוד שבריר שנייה ובמרחק (מהאופניים) התואם את גודל התנע הזוויתי שמשקל הגוף (עם האופניים) מפתח. בהיעדר יכולת החיזוי המדויקת הזאת (anticipation), הרוכב היה לבטח מתרסק על הקרקע!

   

  שלושה קשיים אופייניים, לבעלי קושי/ איטיות בפענוח מידע וסטיבולרי-ויזואלי (או לבעלי קושי ב- אינטגרציה סנסומוטורית):

   

  1. הורדת הרגל באיחור,

  2. הורדת הרגל במרחק שאינו תואם את המומנט שהגוף מייצר...

  3. הורדת הרגל הלא נכונה (לא רלוונטית). 

   

כל אחד מהקשיים שתוארו, עלולים לגרום לנפילה ופציעה! אל דאגה חברים, במוטוריקל מקדימים תרופה למכה, תרתי משמע :) ברשותנו תרגילים מתוחכמים המפתחים מהירות תגובה ופענוח מידע וסטיבולרי-ויזואלי יעיל, תרגילים המפחיתים דרמטית את הסיכון לנפילה!

  

במוטוריקל מקדימים תרופה למכה, תרתי משמע :)

 

 •  גורם נוסף קריטי (!) בהיבט היציבות/ בטיחות ב- רכיבה: פיקוח/ שליטת שרירי הידיים על ההגה (muscle co-contraction), בעת נסיעה בכלל ובעת פניות חדות בפרט! מבוגר המתקשה במנגנון יציבתי חשוב זה, יסובב את ההגה/ כידון בצורה חדה (מוגזמת/ פיתאומית) במהלך סיבוב, או בעת רכיבה בקו ישר (ללא בקרה) ויחווה נפילה/ פציעה! הסירו דאגה- יש לנו מגוון כלי עבודה מהירים לשיפור השליטה גם במרכיב חשוב זה!

 • רבים חווים קושי להחזיק את כף הרגל ביציבות על הפדל, מבלי ש'תברח'/ תחליק ממנו. רוכב שרגלו מחליקה מהפדל בעת רכיבה על אופניים, מסכן עצמו ועלול ליפול. תוכלו לסמוך על ניסיוננו גם בהקשר זה, פיתחנו עבורכם שורת תרגילים כמענה מהיר ויעיל!

 • יכולת ציפייה, חיזוי ותכנון בסביבה דינמית ובהתאם למצבים משתנים/ feed-forward - נחוץ בעת רכיבה בשטח בו נעים הולכי-רגל/ רוכבי אופניים נוספים/ ילדים המשחקים/ רצים בסביבתו של הרוכב/ כדור המתגלגל לכיוונו של הילד הרוכב וכו'... דורש בעיקר יכולות אומדן מרחק/ התמצאות במרחב ו- תכנון תנועה, בכלל זה, יכולת חשובה ביותר המכוּנה 'ציפייה'/'חיזוי' (anticipation) תנועתו של הרוכב על אופניו, ביחס לגורמים הנוספים בסביבתו. כלומר, על הרוכב להעריך/ לחשב במצבים אלה, באופן מהיר ומיידי (!) במהלך הרכיבה, האם יצליח במהירות הנתונה ובכיוון בהם הוא מתקדם, להימנע מהיתקלות/ התנגשות, ולתמרן את אופניו (כיוון הנסיעה/ מהירות...) בהתאם לחישוב שערך. ליכולות הקריטיות האלה, משקל מכריע בבטיחות בעת הרכיבה!

 • תזמון תנועה ויכולת תגובה מהירה- יכולת להגיב מהר ולתזמן את התנועה בעת מצבי סכנה (כגון, בעת שרכב יוצא מחנייה בנסיעה לאחור/ רוורס, בדיוק כאשר הרוכב בנסיעה מאחורי אותו רכב...) ובעת מצבים כמו נסיעה על כביש ועלייה על מדרכה גבוהה (מחייב תזמון מדויק של משיכת הכידון כלפי מעלה, לטובת הרמת הגלגלים הקדמיים של ה אופניים, אחרת תתרחש נפילה כמעט ודאית!).

 • הפרדת תנועה ידיים- רגליים: הרגליים מבצעות תנועה מעגלית וקבועה (מסלול תנועה קבוע/ סגור) במישור ה'סגיטלי' (מישור חיצי, לפנים ולאחור), ואילו הידיים מבצעות תנועה חופשית (אמנם על ציר, אך תנועה משתנה/ לא קבועה...) במישור ה'הוריזונטלי' (מישור אופקי). פעולה בשני מישורים שונים דורשת הן קואורדינציה מוטורית והן הפרדת תנועה נאותה. תרגילים ייחודיים בשיטתנו ישפרו את הקואורדינציה (ראו גם: קואורדינציה הגדרה) והפרדת התנועה הרלוונטיות לרכיבה.

 • כוח וסיבולת שרירית- בעיקר בשרירי הרגליים (ארבע-ראשי ירכי, שרירי ירך אחורי וישבן) וכוח מתפרץ (היכולת להפיק כוח במהירות מקסימלית) כמו בעת התחלת רכיבה (ממצב של עמידה בָמֲקום), או בעת רכיבה בעלייה תלולה (גם זינוק בעלייה)/ רכיבה בתוואי שטח חולי או הררי, וכן בעת מעבר פתאומי מרכיבה איטית לרכיבה מהירה (שינוי קצב...), או במעבר מרכיבה במישור לטיפוס בעלייה.  

 • יציבות שרירית- מפרקית. (ראו הסבר לעיל).

 • תיאום/ קואורדינציה מוטורית נאותה בין הידיים. בדומה להרפיית רגל אחת בעת לחיצת הרגל השנייה את הפֶּדָל (בדיווש), יש (בעת השליטה על ההגה, ברכיבה בעיקול/ פניות) להרפות (או למשוך קלות) צד אחד של ההגה (כידון) בעת דחיפת/ הטיית הצד השני.

 • תפקוד יעיל של שליטה יציבתית (postural control) ו-'מנגנוני יציבה' (ראו הסבר לעיל ס).

 • תחושת התנועה/ תחושה עמוקה/ קינסתזיה (להיות מסוגל לדוגמא לכוון את ההגה/ כידון מבלי להביט אליו בעת בעת סיבוב או לצורך תמרון בין מכשולים). היכולת לווסת את מידת הכוח והתנועה (ויסות כוח שריר/ ויסות כוח/ ויסות תנועה/ ויסות תנועתי) המתאימה לצורך התנועה הרצויה, מבלי ללוות את התנועה במבט!

 • תיאום עין יד/ קשר עין יד/ קואורדינציית עין יד לטובת תפעול ההילוכים וההגה (בראשית ההתנסות... בטרם פעולות אלה הופכות לאוטומטיות).

 • התארגנות כללית בעת התחלת נסיעה, החל מאחיזת האופניים/ הרמת האופניים מהרצפה, עלייה על האופניים מבלי ליפול ומבלי שהאופניים יזוזו, רלוונטי ביותר בהתחלת נסיעה בעלייה או בירידה חדה/ ישיבה בטוחה תוך שמירה על היציבות במצב ססטי (איך לשבת נכון על אופניים), ביצוע פעולות חיוניות לטובת התחלת נסיעה (בכלל זה תכנון פעולת הרגליים, הכנת הפדל למצב נוח- תיאום עין רגל, סדר הפעולות הנכון לטובת התחלת רכיבה, מתווה הנסיעה, תכנון רכיבה בהתאם למכשולים המצויים בשטח ועוד...). הפרעת קשב וריכוז מבוגרים עשוייה ליצור קשיים משמעותיים בהתארגנות הנדרשת/ שימת לב לפרטים ועוד... (למידע נוסף: הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים).

 • רכיבה נכונה על אופניים: סינכרון/ תכלול של כל הפעולות שהוזכרו בסעיפים השונים (נוסף על אלה שלא צויינו מפאת 'קוצר היריעה')...

 

חשוב מאוד לפיכך, שכל מדריך רכיבה על אופניים יהיה ראשית, מומחה למוטוריקה ויציבה!

 

לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים, לרשותכם גם:

 

 

 

לסיכום: לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים, בביטחה ובזמן קצר, משיגים רק אצל מומחה ל: 1. מוטוריקה, אורטופדיה ויציבה למבוגרים/ לילדים (בעל שיטת לימוד מדעית וסדוּרה) 2. בעל ניסיון לימוד של 21 שנים, 3. רוכב/ מחליק מיומן מילדות!

 

 

אייל ציוני, הדרכת רכיבה על אופניים /מדריך אופניים למבוגרים:

848 66 44 -054 (מענה טלפוני בימים א'-ו', *החל מהשעה 14:00 בצהריים)

 

 

את הסלוגן הבא, קוראים משמאל לימין...

 

(: נעים Motori-COOL, 'Cause you'll have a whale of a

 

Motori-COOL, simply The BEST riding school.

 

*הביטוי 'a whale of a time' באנגלית, פירושו הנאה ענקית!

 

 

 

פחד מרכיבה על אופניים? לחצו: פחד מנפילה מאופניים

 

לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים, ראו גם:

לימוד רולרס, לימוד גלגיליות/ לימוד החלקה על רולר בליידס/ לימוד רכיבה על רולר בליידס, לימוד רולר בליידס למבוגרים, לימוד רכיבה על גלגיליות/ לימוד החלקה על גלגליות  לימוד רולר בליידס רכיבה על רולרבליידס רולר בליידס לימוד רולרבליידס לימוד רולר בליידס לילדים

לימוד סקייטבורד לימוד סקייטבורד למתחילים  לימוד על סקייטבורד  לימוד רכיבה על סקייטבורד  לימוד נסיעה על סקייטבורד  לימוד החלקה על סקייטבורד

לימוד רולר סרפר (לימוד החלקה על רולר סרפר/ לימוד רכיבה על רולר סרפר/ לימוד נסיעה על רולר סרפר)

         

 

 

 

 

הצגת שיטת מוטוריקל- מאמר בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים (Israeli journal of Pediatrics) גיליון פב' 2011

 

 

כיצד הפכה שיטת מוטוריקל לקונספט מוביל בתחום התפתחות הילד? הדף הבא יספק את התשובות:

שיטת מוטוריקל- שורה של תגליות מדעיות מובילות!  |  אייל ציוני - כרטיס ביקור מדעי!

 

 

 

 

 

 

 

 

הערה: כל הקישורים המודגשים להלן, הינם דפים/ תחומי טיפול נוספים באתר!

אתר מוטוריקל המחודש ׀ סלוגנים  קריאייטיב ׀ לורדוזיס טיפול ׀ בעיות אורטופדיות בילדים ׀ פרונציה של כף הרגל ׀ פלטפוס אצל ילדים ׀ יישור יתר בברך ׀ כפות רגליים פונות פנימה ׀ גיד אכילס קצר ׀ הפרדת תנועה ׀ שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים ׀ לימוד קארבר ׀ קשר עין יד תיאום עין רגל ׀ דיסגרפיה טיפול ׀ חציית קו אמצע ׀ התנהלות איטית אצל ילדים ילד איטי ׀ פונקציות ניהוליות ׀ חוג ספורט מוטורי לילדים חוג מוטוריקה גסה ׀ מאמן כושר אישי לילדים ׀ ילד נופל הרבה ׀ ויסות כוח ויסות תנועה ׀ היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים ׀ לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר ׀ קואורדינציה בנהיגה ׀ אבחון סרבול מוטורי ׀  אבחון מוטורי ׀ אבחון יציבה ׀ אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה ׀ התארגנות במרחב ׀ טיפול בסרבול מוטורי  דיספרקסיה מוטורית ׀ שיטת מוטוריקל-מאמר בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים ׀ מאמר היפוטוניה ׀ מאמר DCD ׀ מילון מונחים ׀ ימי עיון התפתחות הילד ׀ יום הולדת ספורט לילדים יום הולדת ספורטיבי לילדים ׀ ביקורי-בית ׀ טיפול בתנועה לילדים ספורט טיפולי לילדים פיזיותרפיה לילדים ריפוי בעיסוק לילדים תרפיה בתנועה

 

All rights reserved to Eyal Tzioni © 2006-2021
כל הזכויות שמורות לאייל ציוני. העתקת או שימוש כלשהו במידע, פרסום או שימוש מסחרי בקבצים ללא רשות הבעלים אסורה על פי חוק.