שיפור סגנון ריצה, איך לרוץ נכון/ שיפור יכולת הריצה/ שיפור טכניקת ריצה, ריצה מסורבלת, הליכה מסורבלת, סרבול בהליכה, לימוד הליכה נכונה, גרירת רגליים אצל ילדים, סרבול בריצה, ריצה נכונה,שינוי תבניות הליכה

 

שיפור סגנון ריצה לילדים/ לנוער/ למבוגרים, שיפור יכולת הריצה/ שיפור טכניקת ריצה (ריצה נכונה טיפים למתחילים/ איך לרוץ נכון), שיפור מהירות ריצה לילדים/ למבוגרים, יציבה נכונה בריצה, פרונציה ריצה

שיפור סגנון הליכה/ שינוי תבניות הליכה/ שיפור הליכה/ הליכה לא נכונה אצל ילדים/ מבוגרים/ סרבול בהליכה, הליכה ויציבה נכונה (לימוד הליכה נכונה)

 

שיפור סגנון הליכה/ שיפור סגנון ריצה/ מהירות ריצה/ שיפור טכניקת ריצה נכונה במוטוריקל בכלים מדעיים, מתקדמים ובלעדיים לילדים, נוער וגם מבוגרים! התמחותנו הכפולה ב-בעיות מוטוריות ו- בעיות יציבה, עם ידע נרחב וניסיון קליני עשיר בטיפול במגוון בעיות אורטופדיות, נוסף על תפיסות מדעיות חדשניות שהבאנו לעולם בכל אחד מהתחומים, אלה ועוד מעניקים לנו יתרון אדיר ומאפשרים לכם/ לילדכם ליהנות מטיפול/ שיפור תפקוד מדעי ומערכתי!

 

 

 

 

נפתח דווקא בשאלה טכנית, למה לא השקענו יותר בעיצוב האתר?

 

קהל היעד אליו פונה האתר, הוא הורים המחפשים טיפול מקצועי, מדעי ומוביל לילדם, או לעצמם (אחת ולתמיד...)! איננו משיגים שיפור סגנון ריצה או סגנון הליכה באמצעות עיצוב גרפי, אנו מטפלים באמצעות כלים, בעזרת כלי הטיפול המתקדמים מסוגם בעולם!

מטרת האתר אינה להרשים את הגולש באמצעים ויזואליים, אלא להציג דבר אותנטי (אמיתי) ולהביא מידע משמעותי וחיוני, מידע שעשוי לחולל שינוי משמעותי בחיים של בנו/ בתו! שיטת מוטוריקל הינה שיטת טיפול בעלת תוכן אמיתי/ רציונל מדעי ברור (כשתבקרו בדפים השונים תבינו למה כוונתנו...). בזכות כך, רכשה את מעמדה המוביל בתחום התפתחות הילד... כך שלשמחתנו, העיצוב (במקרה שלנו) פחות רלוונטי... (ברוח הביטוי: 'אל תסתכלו בקנקן, אלא במה שבתוכו').

עם זאת, אנו שואפים תמיד ליצור סדר טוב יותר בכמויות המידע המשמעותיות, לטובת נוחות, נגישות ויעילות!

ראו גם: דף התמצאות באתר.

 

אתר מוטוריקל לשרותכם כבר למעלה מעשור (2006-2021)!

 

מוטוריקל הרבה מעבר ל-פיזיותרפיה לילדים/ ריפוי בעיסוק לילדים או ספורט טיפולי לילדים!

 

 


 

 

אתר מוטוריקל עובר בימים אלה בהדרגה לפלטפורמה חדשה ומודרנית. אנו שוקדים על כך במרץ רב מאחורי הקלעים :)

להצצה באתרנו החדש, לחצו כאן.

 

 

 

 

מהי הליכה נכונה? מהו סגנון ריצה נכון (ריצה נכונה/ איך לרוץ נכון)? הליכה וריצה נחשבות מיומנויות מוטוריות-יציבתיות בסיסיות וחיוניות מאין כמוהן. למרות שהמיומנויות מתפתחות באופן טבעי ועצמאי, ללא צורך בלימוד פרונטלי, ילדים/ מבוגרים מסגלים לעצמם דפוס/ סגנון ריצה והליכה שונים זה מזה, כפונקציה של שוֹנוּת ב-

 

 • מאפיינים גופניים-ביומכניים (כדוגמת מבנה גוף שונה/ מיקום שונה של מרכז הכובד/ אורך גפיים שונה וכו')...

 • שונות בגורמים גנטיים-סביבתיים (בכלל זה, האם סביבתו של הילד יוצרת מספיק הזדמנויות לביצוע פעילות גופנית? אורח החיים של הילד ומשפחתו, סגנון הליכה של ההורים...).

 • מאפיינים פסיכולוגיים-אישיותיים שונים (סגנון הליכה כביטוי למצב נפשי נתון, שפת גוף, דימוי עצמי/ דימוי גוף, הרגלי תנועה...).

 • גורמים יציבתיים שונים (יציבה נכונה/ איתנה לעומת יציבה רפויה). היציבה שלנו בריצה, משליכה באופן משמעותי על יעילות הריצה (פירוט בהמשך הדף).

 • גורמים אורטופדיים- לדוגמא מנח רגליים נכון, לעומת רגלי איקס ילדים או ריצה עם ברכיים נעולות (יישור יתר של הברכיים) או עם ברכיים בכפיפה מוגזמת,

 • משתנים התפתחותיים (סגנון הליכה/ ריצה של ילד בגיל 4 שונה באופן טבעי מזה של ילד בן 7) ועוד...

 

שונות מסוימת בסגנון הליכה/ריצה נחשבת נורמלית, אולם במקרים רבים נמצא סגנון הליכה/ סגנון ריצה לקוי אצל הילד או המבוגר, באופן החורג משמעותית מהנורמה ויוצר דפוס של סרבול מוטורי/ סרבול תנועתי/ סרבול בהליכה אלה עשויים לבוא לידי ביטוי הן באסתטיקה נמוכה:

 

 • הליכה מסורבלת/ ריצה מסורבלת, הליכה לא נכונה/ הליכה לא סימטרית/ הליכה לא ישרה, גמלוניות, פיזור בהליכה/ סרבול בהליכה/ ריצה מפוזרת (מבחינת מצב הרגליים/ ידיים/ ראש...)

 • גרירת רגליים בהליכה/ ריצה,

 • הליכה/ ריצה בבסיס רחב,

 • שפשוף בירכיים/ היתקלות רגליים זו בזו בהליכה/ בריצה...

 • הליכה עם נדנוד זרועות מוגזם לפנים ולאחור, או תנועות ידיים במישור ההוריזונטלי (תנועת ידיים לכיוון המותן הנגדית), קושי ביציבות מפרקים דיסטליים עשוי לבוא לידי ביטוי בפיזור תנועתי של הידיים גם בשורש כף היד (טלטול של שורש כף היד בעת הליכה ו/או ריצה).

 • דריכה לא נכונה- כף רגל קורסת פנימה בעת ההליכה (פרונציה בכף הרגל אצל ילדים/ מבוגרים) כפות רגליים פונות פנימה אצל ילדים/ מבוגרים, כפות רגליים פונות החוצה ילדים/ מבוגרים

 • היעדר יציבה נכונה בהליכה או ריצה/ הליכה בגב כפוף

 • הבדל באורך רגליים (leg length discrepancy) המשליך הן על דפוסי היציבה והן על ההליכה/ ריצה,

 • נדנוד הגוף מצד לצד בהליכה/ גוף מתנדנד בהליכה/ הליכת טרנדלנבורג (trendelenburg sign/ trendelenburg gait). מידע נוסף בהמשך הדף..

 

בתמונה זו: פרונציה של כף הרגל (pronated feet)/ פרונציה בקרסול/ גמישות יתר בקרסול (משמעותית) אצל ילד בן 5.5 שטופל במוטוריקל. המנח האלכסוני של גיד אכילס מודגש (*מנח נורמלי הינו מנח אנכי!)

 

 

 

 

 

והן ביעילות ביומכנית נמוכה וכאב, או פוטנציאל לכאב עתידי:

 

 

 שחיקה מהירה בנעל (רגל ימין) של ילדה בעלת פרונציה של כף הרגל. הנעל פיתחה צורת טריז ומשקפת במדיוק את המנח הלקוי של כף הרגל (פרונציה בכף הרגל אצל ילדים). גם נעל ברמה פחות שחוקה חייבת להדליק נורה אדומה! 

 

 

 • miserable malalignment syndrome (סיבוב כלפי פנים של עצם הירך, בו זמנית עם סיבוב כלפי חוץ של עצם השוק) יבוא לידי ביטוי בדפוס הליכה לא יעיל מבחינה ביומכנית ובזבזני מבחינה אנרגטית, נוסף על כאב עתידי אפשרי במפרק פיקה-ירך...

 • איטיות בריצה/ הליכה איטית, התעייפות מהירה,

 • יישור יתר בברך הן בעמידה סטטית והן בהליכה עלול לגרום להעמסת יתר ושחיקה של מפרק הברך, אך לא רק (*).

 • הזכרנו מוקדם יותר תנועות ידיים מוגזמות. מאידך, גם חוסר תנועה בידיים/ נוקשות/ פסיביות עלולה לייצר סרבול בריצה/ הליכה מסורבלת (חוסר יעילות ביומכנית) ובזבזנית מבחינה אנרגטית (מידע חשוב בנושא זה בהמשך הדף!)

 • מעידות/ נפילות תכופות,

 • אי נוחות/ כאבי שרירים/ כאבי בירכיים/ כאב בקרסול בשל שחיקה אסימטרית ועוד...

 

*חשוב לציין בהקשר הנוכחי כי העמסת משקל לא נכונה/ אסימטרית על כפות הרגליים בעת הליכה ו/ או ריצה, יוצרת פוטנציאל שלילי לפציעות גם בבירכיים, אגן ועמוד השדרה, בשל השפעת 'השרשרת הקינמטית' (עקרון ביומכני הקיים בגופנו, לפיו כל תנועה בסגמנט אחד של הגוף משפיעה על הסגמנטים האחרים הקשורים אליו..)

 

 

 

חדשנות מדעית/ שינוי תפיסות עולם >>

 

האם אתם דורכים בצורה נכונה על כף הרגל בעת עמידה, הליכה או ריצה? קשה מאוד לענות על השאלה הזו, משום שאף אחד מאיתנו אינו יודע או יכול לדעת כיצד מתפזר משקל הגוף על כפות הרגליים (ללא קשר לסוג הנעליים או למדרסים יקרים שרכשתם ממיטב כספכם, תתפלאו לשמוע). אז מעבר לעובדה שיציבה לא נכונה/ אסימטרית על כף הרגל עלולה להשליך על היציבה הכללית שלנו, רבים מאיתנו מגלים את התשובה לשאלה זו רק לאחר שמתחילים לסבול מפציעות אורטופדיות כאלה ואחרות, גם בעקבות אימוני הליכה או ריצה מתונים יחסית.

 

בין 10-30% ממחזור ההליכה (תלוי בקצב הליכה) כוללים העמסה על רגל אחת (מדובר על שלב ה- Mid stance בהליכה) וכן שיווי משקל על רגל זו, בעת שמרכז הכובד של הגוף מתקדם על הרגל עליה דורכים.

 

"שיווי משקל אנטומי" ו- דריכה נכונה על כף הרגל:

 

הידעתם? שיווי משקל ילדים/ שיווי משקל למבוגרים לתפיסתנו, אינו נמדד רק בפרק הזמן בו מצליחים לשמר אותו (בעת עמידה על רגל אחת וכו'). לידיעתכם, אחוז משמעותי מאוד באוכלוסיה, בכלל זה ילדים וגם מבוגרים בעלי בעיות אורטופדיות* כדוגמת פרונציה בקרסול או foot varus, מסוגלים לשמר שיווי משקל בעמידה, בעת הליכה, טיפוס וירידה במדרגות וכדו', תוך העמסת משקל לא נכונה/ אסימטרית ומזיקה** על כף הרגל/ הקרסול תוך ביצוע "טריקים ביומכניים" בלתי מוּדעים/ רפלקסיביים כאלה ואחרים, כדוגמת 'איזון מומנטים' פיסיקלי. מערכות הגוף הפיזיולוגיות (המערכת הוסטיבולרית והמערכת הפרופריוצפטיבית) מאפשרות השגת/ שימור שיווי משקל בכל מחיר(!) גם אם כף הרגל מונחת בצורה עקומה על הקרקע (ביטוי לא מקצועי המבטא אסימטרייה משוועת) ובל נשכח שכף הרגל נושאת עימה את משקל הגוף כולו ואף למעלה לכך***, בעת פעילויות אירוביות כדוגמת ריצה או ירידה במדרגות.

***לצורך ההמחשה, בעת הליכה, העומס על מפרקי הרגל הדורכת מגיע לעד פי 2.5 ממשקל הגוף. בטיפוס במדרגות עד פי שלושה, ובזמן ריצה, עד פי חמישה ממשקל הגוף!

 

"אל דאגה, את המחיר תשלמו אח"כ..." ברוח הביטוי 'אליה וקוץ בה', אותן מערכות פיזיולוגיות מאפשרות תפקוד פונקציונלי ובטיחות רגעית (שקט תעשייתי) על חשבון יציבות השלד ובריאות ארוכת הטווח של המפרקים והרקמות הרכות!

*גם ילדים או מבוגרים שאינם סובלים מבעיות אורטופדיות מובהקות, עשויים לפתח בעיות/ פציעות אורטופדיות נרכשות עם השנים, עקב שיווי משקל שאינו מאוזן/ שיווי משקל אסימטרי. כלומר, כל פעולה מוטורית הכוללת העמסת משקל בלתי מאוזנת (כדוגמת ריצה או הליכה לא נכונה אצל ילדים/ מבוגרים..) על כף הרגל לתפיסתנו, מהווה פוטנציאל שלילי מצטבר ועתידי לפציעות (כדוגמת פציעה דלקתית בגיד אכילס/ achilles tendonitis או תהליך דלקתי היוצר הצטלקות בכף הרגל/ plantar fasciitis).

**כאמור, העמסת משקל לא נכונה (דריכה לא נכונה) יוצרת פוטנציאל שלילי לפציעות גם בבירכיים, אגן ועמוד השדרה, בשל השפעות 'השרשרת הקינמטית' (עקרון ביומכני הקיים בגופנו, לפיו כל תנועה בסגמנט אחד של הגוף משפיעה על הסגמנטים האחרים הקשורים אליו..).

 

המושג "שיווי משקל אנטומי", הינו מושג חדשני ופורץ-דרך שטבענו במוטוריקל. ברשותנו כלים מדעיים ובלעדיים, 'המלמדים את השלד והשרירים' להטמיע תבניות שיווי משקל נכונות, לשמר שיווי משקל בריא (אנטומית) ונכון תוך העמסה סימטרית ומדוייקת על כפות הרגליים בעת עמידה, הליכה, טיפוס במדרגות ועוד! לפי הנחת היסוד המדעית שלנו, הטמעת דפוסי יציבה חדשים, יבטלו/ ייתרו (מלשון 'להפוך למיותר') את הצורך של המערכות הפיזיולוגיות השונות להשיג שיווי משקל מזיק ואסימטרי בכל מחיר!

 

לידיעתכם, 1. שינוי תבניות התנועה/ תבניות שיווי משקל לקויות המושג במוטוריקל עשוי לסייע גם ב- שיפור היציבה שלכם!!

2. 'שיווי משקל אנטומי' משמש במוטוריקל גם ככלי טיפול חשוב ב- בעיות אורטופדיות בכף הרגל כדוגמת פלטפוס אצל ילדים, קריסה של כף הרגל פנימה, קריסה חיצונית של כף הרגל/ foot varus ועוד.

 

6 נקודות המשען הנכונות (רצויות) של משקל הגוף על כף הרגל (דריכה נכונה על כף הרגל). בסיס הבוהן הגדולה נושא משקל כפול ביחס לכל אחד מארבעת בסיסי הבהונות האחרים (נלקח מ- Moore, 1992).

 

 

למידע אודות תגליות נוספות שלנו, לחצו: שיטת מוטוריקל- תגליות מדעיות מובילות

 

 

 

לעיתים, ילדים/ מבוגרים מסגלים לעצמם סגנון הליכה/ סגנון ריצה לא נכון, בשל הצורך לפצות על לקויות מוטוריות/ בעיות יציבה/ בעיות אורטופדיות קיימות. כך לדוגמא:

 • ילד/ מבוגר הסובל מ- קשיים בהתנתקות מהקרקע בשל פרונציה של כף הרגל (pronated foot), אחת הסיבות השכיחות ביותר לכך, עשוי לעשות שימוש מוגזם בידיו (או גם בברכיים) כדי לפצות על הקושי בהתנתקות מהקרקע/ קושי בדחיפת הקרקע בעת ריצה,

 • ריצה איטית/ זינוק איטי עשויים להיגרם מחולשת שריר חשוב, Flexor hallucis longus. שריר זה העובר בין השוק לבוהן הגדולה, נחשב לכוח החזק הדוחף אותנו קדימה בעת הליכה, ריצה וגם קפיצה. ספרינטרים (רצים מהירים למרחקים קצרים, כדוגמת 100 מ') מהדקים את הבוהן הגדולה שלהם לרצפה בקו הזינוק כדי להפיק את כוח הדחיפה המירבי (תועלת מירבית) מהשריר...

 • הליכה/ ריצה בבסיס רחב עשוייה לרמז על קשיים בשיווי משקל (לחצו: שיווי משקל ילדים), או מצב של רגלי X רגלי איקס/ genu valgus. הפרדוקס הוא שאותה ריצה בבסיס רחב (כדפוס תנועה המפצה על מנח אורטופדי לקוי..) מקשה מאוד על דחיפת הקרקע וההתנתקות ממנה, ויוצר שחיקה נוספת ומואצת במפרקים.

 

בעיה משמעותית הנגזרת ממנח רגלי X, היא הרחקת הקרסוליים זה מזה (יצירת פיסוק מלאכותי ברגליים, בעוד הבירכיים משיקות..) הן בעת עמידה והן בעת תנועה (הליכה/ ריצה). הזכרנו בפסקה הקודמת (ובעיקר בדף פרונציה כף רגל) את הקושי לדחוף את הקרקע בעת ריצה כתוצאה ממנח יתר פרונציה ואת הנזק שעשוי להיגרם למפרקים במהלך השנים... ובכן, ילדים/ נערים וגם מבוגרים בעלי רגלי איקס עשויים לסבול מפרונציה משמעותית עוד יותר (בעיקר בשל אותו פיסוק מלאכותי הנוצר בכפות הרגליים..) ועקב כך, להעצים את הנזק הפוטנציאלי למפרקים, לשלד וגם ל- גיד אכילס* (נוסף על גידים אחרים..).

 

*ריצה ואף הליכה במצב פרונציה של כף הרגל, יוצרת/ כופה תנועת רוטציה לכיוון פנימה של הקצה הדיסטלי (זה הקרוב לקרסול) של עצם השוק (tibia) בעוד הקצה הפרוקסימלי (זה הקרוב לברך) של אותה עצם נגרר ע"י התנועה הסיבובית של הירך (Screw home mechanism of the knee) לסיבוב כלפי חוץ. עומסי פיתול (סיבוב בכיוונים הפוכים) של שני קצוות העצם שוחקים את גיד אכילס לאורך השנים ועלולים לייצר פציעות כדוגמת Achilles tendonitis.

 

 

כוחו של הֵרְגֶל  Vs כוחה של הַרֶגֶל

אל דאגה, כוחה של הרגל יתפוס פיקוד ויישא בנטל!*

*פירושו של דבר, שכוחה של הרגל יהיה על העליונה- אותו חיזוק שרירים ספציפי לתיקון פרונציה בכף הרגל אצל ילדים (במקרה זה) יניב רגליים חזקות שיצליחו לשבש/ להפחית את השימוש בהרגלים הרעים** (קריסת קשת כף הרגל, או כל בעיה אורטופדית אחרת).

**הדבר מותנה בכך שהילד יפעיל מודעות (נסייע לו גם בכך :).

 

 

מעבר לנזקים הפוטנציאליים למפרקים, סגנון ריצה וגם סגנון הליכה של ילד בעל רגלי איקס יהיו עפי"ר מסורבלים ולא יעילים מבחינה אנרגטית!

 

 

רגלי X/ רגלי איקס (Genu-valgus) אצל ילד בן 11 המטופל במוטוריקל.

 

 

 

*המונח 'יציבות שרירית-מפרקית' (muscle co-contraction) מבטא את הקשר שבין מע' השרירים והשלד והוא הפונקציה שמשרתים השרירים בייצוב השלד, בדומה למיתרים המעגנים תורן/ עמוד גבוה באופן אנכי ויציב. כל מיתר (כבל) מושך את התורן לכיוון שונה וסך כל הכוחות ('מומנטים') שהמיתרים מייצרים כל אחד לכיוונו ('שקול הכוחות') מייצב את התורן איתן על מקומו, כנגד הרוח וכוחות חיצוניים אחרים. באופן דומה פועלים השרירים בגוף, הממלאים תפקיד של הפיכת הגוף ליותר יציב, יותר מבני ופחות 'נוזלי' או פחות 'נמרח'/ 'floppy'. ילד בעל יציבות מפרקית-שרירית נאותה, מסוגל לשמור על יציבות שלד הציר (מרכז הגוף) בעת ריצה. מידע נוסף תמצאו בדפים השונים באתר (דף בנושא היפוטוניה בילדים טיפול בהיפוטוניה ׀ חיזוק שרירים ׀ שיטת מוטוריקל ועוד..).

 

 

 

מוטוריקל - חלשים בגרפיקה, מובילים במוטוריקה!

 

(וגם ביציבה ואורטופדיה...)

 

 

 

אז מהו סגנון ריצה נכון, מהי ריצה נכונה? האם שיפור טכניקת ריצה/ שיפור יכולות ריצה/ שיפור סגנון ריצה/ שיפור מהירות ריצה הם דבר ריאלי?

ציינו קודם שקיימים משתנים רבים המשליכים על יעילות הריצה. יציבה נכונה בריצה, תורמת באופן משמעותי ליעילותה. נוסף על כך, ריצה נכונה אמורה להיות משוחררת ונינוחה, גם אם קצב הריצה מהיר! פעמים רבות, ריצה מסורבלת/ יציבה לקויה בריצה (וגם יציבה לקויה ברמה הכללית) נגרמות כתוצאה ממתח נפשי או לחץ. גורמים נפשיים אלה מביאים לדפוס של ריצה איטית, כיווץ יתר של שרירי הגוף (בכללותם) והתעייפות מהירה. מודעות גופנית וטכניקות הרפיה עשויות לשפר את המצב. להלן מספר דרכי הרפייה:

 • מחשבה- בעת אימון ריצה, יש למקד את הריכוז על המטלה המבוצעת בלבד, ריצה!

 • יציבה נכונה בריצה - ריצה נכונה כוללת שמירה על ראש/ צוואר זקוף ונינוח. לסת תחתונה תלויה פתוחה ומשוחררת. אין לכווץ או לאמץ שום שריר בפנים או בצוואר.

 • יציבה נכונה בריצה/ מנח הגו- ריצה יעילה מוגשת ע"י יציבה נכונה. הגו מוחזק ישר בריצה, עם נטייה קלה לפנים.

 • זרועות/ ידיים- יש לאפשר לזרועות להיתלות באופן משוחרר וליצור תנועה טבעית. לא מומלץ לאגרף או לסגור בכוח את כפות הידיים.

 • רגליים- הרפיה ברגליים תושג באופן טבעי, אם פלג הגוף העליון יישאר רפוי וינוע ביעילות. יש להימנע מצעדים ארוכים מידי או קצרים מידי.

 

ריצה נכונה/ סגנון ריצה נכון/ שיפור סגנון ריצה/ שיפור טכניקת ריצה נכונה בהתייחס למפרקים השונים/ ריצה נכונה טיפים (ריצה למרחקים ארוכים/ ריצה שאינה ספרינט):

 • ריצה נכונה כף רגל/ הנחת כף הרגל: מגע ראשוני של כף הרגל עם משטח הריצה אמור להיות מגע עדין של העקב, דרך שפה חיצונית של כף הרגל וגלגול לאצבעות (כל האצבעות). כף רגל הדורכת אמורה להימצא קדמית למרכז הכובד של הגוף. יש לדחוף את הקרקע כדי להתקדם לפנים (ולא כלפי מעלה). ריצה נכונה היא ריצה שקטה. תארו לכם שאתם רצים בשעת לילה על מדרכה ברחוב שקט. אתם עוקפים אדם הצועד לפניכם. אם האדם מופתע כשאתם עוקפים אותו, סימן שריצתכם שקטה (*אין בתיאור זה משום כוונה להציע לכם להפתיע/ להבהיל עוברי אורח תמימים...). בהקשר הנוכחי, חשוב לציין את הקשר בין שתי המילים פרונציה ריצה. הזכרנו בפסקאות הקודמות את הקשר שבין פרונציה של כף הרגל (pronated foot) לבין קושי בדחיפת הקרקע בריצה. ילדים/ מבוגרים בעלי יתר פרונציה (ראו תמונה בסוף פסקה זאת) עשויים להתקשות הן בבלימה יעילה של הזעזועים בריצה, והן בדחיפת הקרקע כדי לייצר כוח מקדם בריצה. מעבר לחשיבות בשימוש בנעליים מתאימות התומכות בקשת הפנימית בכף הרגל, יש חשיבות רבה לביצוע תרגילים אקטיביים. לידיעתכם, שורה ארוכה של תרגילים מדעיים ומתוחכמים פותחה במוטוריקל כמענה לבעיית פרונציה ריצה. חשוב לדעת כי פרונציה של כף הרגל שאינה מטופלת כראוי, עלולה 'לייצר' כאבי ברכיים בעת ריצה/ כאבים בקרסול (הכוחות הביומכניים מועברים מהקרסול כלפי מעלה...) ומגוון פציעות ספורט (כדוגמת plantar fasciitis ו- shin splint syndrome (מידע נוסף בדף פרונציה של כף הרגל).

 • הרמת הברך- יש להרים את הברך רק לגובה הנחוץ להשגת אורך צעד התואם את קצה הריצה. הרמה גבוהה מידי מבזבזת אנרגיה, מאיטה את קצב הריצה ויוצרת סרבול (ובנוסף, זעזועים מוגברים...).

 • ריצה נכונה- מנח רגליים: יש להקפיד להפנות את הבירכיים ואת כפות הרגליים לפנים. אין להסית את השוקיים הצידה (רגל אחורית) או להפנות את כפות הרגליים לצדדים (רגל דורכת).

 • תנועת הרגל האחורית- תנועת הרגל האחורית (הרגל העוקבת) לפנים (הנעתה קדימה) היא הטבעית ביותר. יש לתת לרגל לנוע בטבעיות לפנים ולהקפיד לא לכפוף את הברך מעבר לזווית שבה השוק מקבילה לרצפה (ראו תמונה).

 • ריצה נכונה- אגן: הישבן אמור להיות בפשיטה (לפנים) כדי לאפשר תנועת פשיטה מקסימלית של הרגל.

 • סגנון ריצה נכון/ ריצה נכונה בהתייחס לאורך הצעדים- צעד הריצה מהווה בעיקר נגזרת של מהירותה (קצב ריצה מהיר דורש צעד ארוך יותר...). כמובן שגם גורמים אנתרופומטריים (אורך רגליים) משפיעים במידה מסוימת. נציין שוב כי צעדי ריצה ארוכים מידי מביאים לבזבוז ניכר של אנרגיה ומורידים את יעילות הריצה!

 • מנח הגוף/ מנח הגו- בריצת סיבולת (ריצה למרחקים ארוכים) הגוף אמור להיות כמעט זקוף לחלוטין (חזה גבוה). מאידך, קצב ריצה מהיר, ריצה בשיפוע חד או ריצה כנגד רוח גורמים להטייה נוספת של הגוף לפנים, אולם בכל מקרה, אין להשתמש בהטייה מוגזמת של הגוף לפנים!

 • סגנון ריצה נכון, תנועת הזרועות- תנועת הזרועות מסייעת בשמירה על שיווי המשקל של הגוף במהלך הריצה. תנועה נכונה של הזרועות הינה במישור החיצי בלבד (לפנים ולאחור מבלי לחצות את הגוף, כדי למנוע בעיות בשיווי משקל) כאשר יד אחת נעה בסנכרון לרגל הנגדית. הזווית במרפק קרובה ל- 900 כשהאמות מקבילות לקרקע. יש לשמור את הזרועות קרוב לגו.

 • סגנון ריצה נכון: מנח כפות הידיים- יש לשחרר את כף היד (להימנע מאִגרוּף היד) כדי לחסוך באנרגיה. מומלץ לשמר את האמה במצב אמצע (mid position), כך שהאגודלים פונים כלפי מעלה (מסייע בתנועה חופשית והפחתת הלחץ בשרירים). דמיינו שאתם אוחזים כוס פלסטיק ח"פ ריקה, מבלי לכווץ/ למעוך אותה...

 • סגנון ריצה נכון: מנח הראש- הראש אמור להישאר זקוף במהלך ריצה נכונה, מונח בחופשיות על הכתפיים. מבט העיניים הוא לפנים (קדימה). אין לטלטל את הראש מצד לצד במהלך הריצה. מחקרים מצאו שרצים המביטים מטה במהלך הריצה צורכים יותר חמצן ורצים לאט יותר, ביחס לרצים המביטים לפנים!

 • ריצה נשימה נכונה: סגנון/ אופן נשימה נכון- בניגוד למיתוס הקיים לעיתים עדיין, נשימה נכונה בזמן ריצה אינה דבר שצריך לתכנן או לחשוב עליו. נשימה במהלך ריצה היא אוטונומית (עצמונית/ עצמאית) ונשלטת ע"י מע' העצבים המרכזית (המוח יודע בדיוק כמה חמצן נחוץ לשרירים). לפיכך, נשימה במקצב כזה או אחר (מאולץ/ מוכתב ע"י הרץ באופן מודע) אינה נכונה ועלולה לפגוע ביכולתו של הרץ להגביר קצב ולהגיע לעצימות גבוהה. זכרו, סוגיית נשימה נכונה בעת ריצה אינה אמורה להעסיק אתכם!

בתמונה למעלה משמאל: ריצה נכונה/ איך לרוץ נכון/ ביומכניקה נכונה של ריצה

 

 

צפוף לכם בעין? ההסבר לכך פשוט:

 

 

יש לנו פשוט המון להציע :)

 

מוטוריקל - בדיוק מה שחיפשתם, גם עבור שיפור סגנון ריצה!

 

 

 

ריצה נכונה- שיפור מהירות ריצה לילדים/ למבוגרים, מכניקה נכונה של ריצה מהירה (ספרינט):

נפתח ונאמר שריצת ספרינט שונה רק במעט מריצה למרחקים ארוכים. כדי למנוע חזרה על שהוזכר ביחס לריצה למרחקים ארוכים, נציין בפסקה זאת בעיקר את המשתנים היחודיים לריצת ספרינט.

 • ריצה נכונה, ספירנט- מצב הרגליים: אורך הצעד מהווה פונקציה של מבנה וגודל גופו של הרץ. ריצה נכונה כף רגל- המגע עם הרצפה/ הנחיתה מתבצעת על כריות (חלק קדמי) כפות הרגליים, כשהמגע הראשוני מתבצע עם הקצה החיצוני של הכריות. כפות הרגליים פונות הישר לכיוון הריצה. משיכת הבהונות כלפי מעלה (לכיוון הברך) מיד לאחר המגע עם הרצפה עשויה לסייע בהאצה נוספת. כאשר משיגים את המהירות המירבית, יש להרים את הברכיים רק לגובה הנחוץ להשגת אורך הצעד האופטימלי. קיים עדיין מיתוס לא נכון לפיו הרמת בירכיים גבוהה מסייעת להשיג מהירות גבוהה. אם כן, הדחיפה של הקרקע אמורה להיעשות בעיקר לפנים ולא כלפי מעלה!

 • ריצה נכונה, ספירנט- מנח הגוף: ריצה במהירות גבוהה דורשת הטייה של הגוף לפנים לצורך תאוצה והתמודדות עם הכוח הנגדי של הרוח. אולם, אין להשתמש בהטיית גוף מוגזמת.

 • ריצה נכונה, ספירנט- תנועת הזרועות: מהירות תנועת הזרועות מוכתבת ע"י קצב תנועת הרגליים (לצורך שמירה על סנכרון יד ורגל נגדיות..). תנועת זרועות חזקה ועוצמתית נחוצה בעיקר בעת האצה או שימור מהירות ריצה בעלייה חדה.

 • ריצה נכונה, ספירנט- מנח הראש: למרות שמדובר בריצת ספרינט, יש לשחרר ככל הניתן את הפנים, הלסתות והצוואר. מיקוד המבט הינו לפנים, הראש והגוף יוצרים קו אחד ישר. בריצת ספינט יש חשיבות רבה לאחיזת ראש נכונה. סטייה קלה במנח הראש עלולה לפגוע ביציבה שלנו באופן מיידי (ומן הסתם, בתוצאת הריצה..).

 

 

 

שיפור סגנון ריצה, שיפור הליכה במוטוריקל בכלים מדעיים! 

אז למה אתם מחכים? לכו על זה! (תוכלו גם לרוץ על זה :)

 

 

מהי הליכה נכונה/ צורת הליכה נכונה/ איך ללכת נכון/ לימוד הליכה נכונה>>

מבחינה ביומכנית, בעת הליכה, אנו מוציאים עצמנו משיווי משקל ע"י הישענות לפנים (הנעת מרכז הכובד לפנים) ומיד לאחר מכן מחזירים את גופנו ליציבות מחודשת בטרם ניפול, ע"י העתקת כף הרגל השנייה לפנים למיקום חדש (וחוזר חלילה). באופן זה, כף רגל אחת נמצאת באופן קבוע במרחק של פסיעה מלפנינו בעת שאנו מתקדמים לפנים. המשתנה המפריד בין הליכה לריצה בא לידי ביטוי בתמיכה כפולה של 2 כפות הרגליים (double limb support). בכל מחזור הליכה, השלב בו שתי כפות הרגליים פוגשות את הקרקע בו זמנית מתרחש פעמיים (כ- 11% ממשכו של מחזור הליכה בודד) בתחילת מחזור ההליכה ובסופו. בעת ריצה, לא קיים מגע בו זמנית של שתי כפות הרגליים בקרקע (זהו למעשה, המשתנה המבדיל בין הליכה לריצה). להלן טיפים מדעיים וגם מעשיים לטובת לימוד הליכה נכונה*, טיפים שתוכלו ליישם גם באופן עצמי.

לא רק שתהנו אצלנו משיפור סגנון/ לימוד הליכה נכונה, תרוויחו גם ידע מדעי וכלים מעשיים לטובת השגת יציבה נכונה בהליכה והשגת מנחים אורטופדיים תקינים!

 

 • הליכה נכונה כף רגל/ דריכה נכונה על כף הרגל: הליכה/ צעידה נכונה מתחילה בשפה החיצונית של כף הרגל (עקב) ומתקדמת אל השפה הפנימית (תנועת פרונציה/ Pronation) עם התקדמות מחזור ההליכה (שלב ה- Mid stance), לצורך פיזור עומסים אל הקרקע וצורך חשוב נוסף של התאמת מפרקי כף רגל לאופי/ צורת המשטח עליו אנו דורכים ברגע נתון, (צורך המכונה בשפה המקצועית "Loose adapter"). התפלגות משקל הגוף מהשפה החיצונית של כף הרגל אל זו הפנימית, משרת אינטרס נוסף וחשוב במיוחד, של מעבר מהיר ויעיל בין בלימה איכותית, לדחיפה (push off) יעילה של הקרקע (windlass mechanism of the foot). ראו מידע חשוב מאוד בנושא זה בדף פרונציה בכף הרגל אצל ילדים.

 

הליכה נכונה כף רגל: התפלגות נכונה של משקל הגוף לאורך כף הרגל בעת הדריכה (שלב ה- Stance בהליכה). מתוך Saidoff & McDonough, 2002

*ראו בהקשר הנוכחי, גם את החדשנות המדעית שלנו בנושא דריכה נכונה על כף הרגל ושיווי משקל אנטומי (פסקה המודגשת בכחול לעיל).

 

 • הליכה נכונה כף רגל/ צעידה נכונה ויעילה נעשות בבסיס תנועה צר. בעת הליכה יעילה, השפה הפנימית של כפות הרגליים משיקה לקו ישר דמיוני, הנוצר ע"י אנך היורד ממרכז הכובד של הגוף לכיוון הקרקע ומשרטט קו ישר בין כפות הרגליים עם ההתקדמות. בסיס תנועה צר, מאפשר השקעת אנרגיה מינימלית לצורך הנעת מרכז הכובד מצד לצד. זכרו, הן בהליכה והן בריצה, יש להשקיע את האנרגיה לצורך התקדמות לפנים, ולא מצד לצד!

 • סגנון הליכה נכון, כולל הרמה מינימלית של כפות הרגליים. הרמה מוגזמת של כפות הרגליים מבזבזת אנרגיה ואף שוחקת את המפרקים באופן מהיר יחסית ומיותר.

 • הליכה נכונה כוללת מודעות להפעלה נכונה של שרירי הישבן (gluteus maximus וגם Gluteus medius). הפעלת שרירי הישבן משרתת מספר אינטרסים חשובים. ראשית, שרירי הישבן מסייעים בדחיפת הקרקע והעתקת מרכז הכובד לפנים (יחד עם שרירי השוק) בשלב ה- Push off של מחזור ההליכה. הפעלת שרירי הישבן מפחיתה את העומס על הבירכיים והקרסוליים ומאפשרת הרפייה יחסית וחשובה עד מאוד של השריר הארבע ראשי (בעיקר rectus femoris) ושרירי המותן כסל (ilio-psoas).

 

מביאים לכם (פ)ריצת דרך מדעית, בשיפור סגנון הליכה/ ריצה!

 

 

מדוע חשוב כ"כ להרפות את השרירים הקדמיים של הירך בעת הליכה?

ובכן, הרפיית שרירי הירך מונעת הגדלה של הקמר (לורדוזה) בעמוד השדרה המותני. אחוז גבוה מאוד באוכלוסיה בעידן המודרני, סובל מהגדלת הלורדוזה המותנית (לורדוזיס מותני מוגבר). היעדר מודעות נכונה להפעלת שרירים, גורמת לכולנו ליצור הקשתה יתרה בעמוד שדרה מותני ספציפית בעת הליכה! תוכלו ללמוד בדף לורדוזיס טיפול וגם בהמשך הדף הנוכחי, על החשיבות במיתון הלורדוזה המותנית ועד כמה קשה למתן את הלורדוזה המותנית בעת הליכה מסיבות ביומכניות שונות*. לפיכך, שימוש נכון בשרירי הישבן, הן ברמה המוטורית והן ברמה היציבתית בעת הליכה, תקטין את הלורדוזה המותנית, תמנע עומס על הגב התחתון ותייעל את ההליכה.

תוכלו ללמוד בדף טיפול בהשמנה אצל ילדים/ טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים, ששמירה על מנח נכון של האגן (מניעת קשת בגב התחתון/ שקע עמוק בגב תחתון) אצל ילדים בעלי השמנת יתר נחשבת פעולה קשה/ מאתגרת יותר, בשל הכוחות הביומכניים שהשומן התוך בטני מפעיל והעתקת מרכז הכובד (CG) לפנים. אל דאגה, יש לנו מענה מדעי פשוט מדהים לכך!

 

*לידיעתכם, פיתחנו מודל ביומכני מדעי ומתקדם ב- יציבה, 'עיקרון שלושת ההגאים' (the Three steering wheels principle) מודל שישרת אתכם בצורה יוצאת דופן במיתון הלורדוזה המותנית בעת הליכה!

 

 

 

 

כיצד תוכלו לדעת שהשגתם שליטה/ בקרה מוטורית ושאינכם מפעילים עוד את שרירי הירך הקדמי (rectus femoris) בעת הליכה?

 

מכיוון שאנו מאמינים בתוצאות מוחשיות וביכולת בקרה עצמית, נלמד אתכם לחוש/ לדעת באופן מדעי ומדויק, מתי הנכם משתמשים בתבניות תנועה נכונות בעת הליכה, כלומר מגייסים באופן יעיל את שרירי הישבן, ומתי חוזרים אתם לעשות שימוש עודף בשרירי הירך הקדמי!

לעיתים מגיעים אלינו אנשים סקפטיים, הדורשים הוכחה לכך שהצליחו להשיג את השינוי המיוחל. אחת האינדיקציות הברורות ביותר מתקבלת במצב של שרירים תפוסים. נניח שהגעתם אלינו לאחר שביצעתם אימון ריצה אינטנסיבי ביום הקודם, בעקבותיו השריר הארבע ראשי (quadriceps) שלכם "נתפס" וכואב בעת הליכה (תופעה פיזיולוגית נורמלית). נבקש מכם ללכת ולציין היכן אתם מרגישים כאב. מן הסתם, תצביעו על קדמת הירך!

כעת, נבקש מכם לעצור ולהתחיל ללכת בתבניות התנועה החדשות אליהן הסתגלתם* בעקבות טיפול/ אימון בשיטתנו, שיטת מוטוריקל (Adaptive-Load). שימו לב, ממש "בין רגע" (כבמטה קסם) תדווחו לנו (בעודכם צועדים) כי הפסקתם להרגיש את השרירים התפוסים ברגליים ותוכלו ללכת בתחושת נינוחות/ הקלה משמעותית ומיידית, המאשרת לכם כי אינכם מפעילים עוד את שרירי הירך הקדמי אלא את שרירי הישבן (בשלב זה מגיע גם החיוך כמובן :))

 

*אותה הסתגלות/ שינוי תבניות תנועה נרכשת באופן מדורג במהלך טיפול/ אימון, במהלכו תרוויחו גם תועלת יציבתית ואורטופדית חשובות ביותר!

 

מוטוריקל - מומחה הליכה צמוד אליכם!

 

 

 

אבל, טרם סיימנו - אם מדובר על יעילות ביומכנית בהליכה, שימוש יתר בשריר הירך הקדמי (rectus femoris) גורר רוטציות מוגזמות באגן ובזבוז אנרגיה, סיבה נוספת לסגל דפוסי הליכה חדשים, בריאים ונכונים מבחינה ביומכנית!

 

 

 

 

טבענו בדף יציבה לקויה (קיפוזיס טיפול/ טיפול בגב כפוף/ קיפוזיס ילדים/ מבוגרים) את המושג "גם וגב", כלומר רווח כפול שהטיפול בשיטתנו יקנה לכם בהקשרים יציבתיים שונים.

 

ובכן, בהקשר הנוכחי, "גם וגב" מתייחס לכך שתוכלו להשיג מנח תקין בעמוד שדרה מותני/ באגן בעת הליכה, דרך הפעלה אוטומטית של שרירי הישבן*, דבר שיסייע לכם במיוחד גם בהשגת הליכה נכונה, אסתטית ויעילה מבחינה אנרגטית! תהנו מכלים/ תרגילים בלעדיים המטמיעים במערכת העצבית-שרירית תבניות תנועה חדשות ויעילות, המחליפות את סכמות התנועה הישנות והמזיקות!

 

שימו לב, ניתן לומר שה-"גם וגב" במקרה הזה מתאר רווח מחומש (5) או משושה (6), ממש חגיגת בריאות שלמה!

 1. תשיגו אסתטיקה בהליכה (הליכה נכונה/ צורת הליכה נכונה/ איך ללכת נכון)

 2. חיסכון אנרגטי

 3. חיטוב שרירי הישבן - רווח נאה (תרתי משמע) 'על הדרך' (גם כן תרתי משמע :))

 4. מניעת יציבה לא נכונה בדפוס לורדוזיס מותנית מוגברת/ לורדוזיס פיזיולוגי מוגבר ותרומה נאה בשמירה על הגב התחתון!

 5. הפחתת הנראות (ויזואליות) של השמנת יתר (במידה וקיימת) גם במקרים של השמנת יתר משמעותית, והבאת השמנת היתר לפרופורציות האמיתיות שלה!

 6. מניעת יישור יתר בברך (genu recurvatum), לקות אורטופדית שכיחה למדי, בהקשר גמישות יתר במפרקים/ גמישות יתר במפרק הברך.

 

 

*חשוב לציין ברמה הכללית, שגם שרירי הבטן מסייעים בהשגת סיבוב אגן לאחור (Posterior pelvic tilt) ועובדים בסינרגיה (Force couple) עם שרירי הישבן. עם זאת, לתפיסתנו חשוב מאוד בעת הליכה לבודד/ לתעדף את שרירי הישבן, הן ברמה הביומכנית והן ברמה הקואורדינטיבית! נלמד אתכם בדיוק כיצד לעשות זאת :)

 

מוטוריקל - מומחה הליכה צמוד אליכם!

 

 

 • הליכה נכונה, כוללת תנועה רסיפרוקלית (מתואמת) של יד ורגל נגדיות (תיאום דו צידי). תנועת היד הנגדית לרגל משרתת אינטרסים ביומכניים רבים וחשובים. הידעתם? עמוד השדרה אצל כולנו משמש כמנוע עזר בהליכה. בעת ההליכה (שלב ה- stance) האגן בצד הרגל שזה עתה פוגשת את הקרקע מסתובב מדיאלית (כלפי פנים). בה בעת, תנועת הזרועות (במפרק הכתף) יוצרת רוטציה (סיבוב) הפוכה כלפי פנים של הכתף הנגדית ורוטציה לטרלית (כלפי חוץ) של הכתף באותו צד של האגן שהסתובב כלפי פנים (צד האיפסילטרלי). תנועת הרוטציה המאזנת של הזרועות משמרת (מקטינה/ תוחמת) את סיבוב האגן במישור ההוריזונטלי (תנועה מצד לצד), דבר חשוב במניעת בזבוז אנרגיה במישורי תנועה שאינם משרתים את העתקת מרכז הכובד לפנים, האינטרס החשוב ביותר בהליכה!

 

  הידעתם? עמוד השדרה שלכם משמש כ'מנוע עזר' בעת הליכה!

 

הזכרנו שעמוד השדרה משמש כמנוע עזר בעת ההליכה. ובכן, תנועת הסיבוב בכיוונים נגדיים עליה דיברנו בהקשר האגן והכתפיים, יוצרת פוטנציאל אנרגטי (קינמטי) המועבר (אצוּר/ מאוחסן לפרקי זמן רגעיים, כמו קפיץ שנדרך) ברקמות הרכות בגב, בכלל זה השרירים, רקמות החיבור והרצועות. אותה אנרגיה מזינה/ משמרת את תנועת הרצף והקצב בהליכה, תורמת לאסתטיקה ולקואורדינציה ואף מסייעת בחיסכון אנרגיה! מסיבה עיקרית זו, אחד מהגורמים הקריטיים מבחינת קואורדינציה בהליכה, הינו תיאום דו צידי (bilateral coordination).

 • בעת הליכה נכונה, האגן נע במספר מישורי תנועה. מעבר לסיבוב האגן לפנים במישור ההוריזונטלי, ישנו לעיתים גם סיבוב במישור הפרונטלי (כלפי מטה), בצד של הרגל המונפת באוויר לקראת הצעד הבא (שלב ה- swing בהליכה). שרירים צידיים (מרחיקי הירך), כדוגמת gluteus medius, gluteus minimus ו- Tensor fascia lata אחראים על שימור מנח נייטרלי (אופקי) של האגן. כיווץ שרירים אלה, נועד להבטיח שהאגן לא יסתובב כלפי מטה (לא יקרוס) מעבר לזווית נורמלית של בין 50-80. קריסה מעבר לטווח זה, עלולה ליצור נדנוד של האגן או הגוף כולו הצידה ולייצר הליכה מסורבלת מאוד/ גוף מתנדנד בהליכה/ "הליכת טרנדלנבורג" (trendelenburg sign of gait).

 • הליכה נכונה כוללת תנועות ידיים במישור הסגיטלי בלבד (לפנים ולאחור). תנועות במישורים אחרים, כדוגמת מישור הוריזונטלי (ידיים נעות לכיוון מותן נגדית/ מצד לצד) מבזבזות אנרגיה ועשויות להוציא את הגוף ממסלול ההתקדמות הקווי (הליכה מסורבלת).

 

 

 

 

הידעתם? סגנון הריצה שלכם ואופי המשטח עליו אתם רצים, משליכים הן על היציבה שלכם והן על על המנח האורטופדי של כפות הרגליים!

 

ריצה בירידה מאריכה את זמן/ משך מנח פרונציה של כף הרגל בעת הדריכה (מעבר לשלב mid stance), כך שלבעלי פרונציה בקרסול, מומלץ להימנע מאימוני ריצה ממושכים בירידות! ריצה בעלייה דווקא מקצרת את משכו של מנח הפרונציה (כף הרגל נכנסת למנח סופינציה עוד לפני שלב ה- mid stance) כך שלבעלי פרונציה בכף הרגל עדיף לרוץ בעלייה!

 

עם זאת, רגע קט לפני שאתם חושבים לשנות את מסלול הריצה שלכם, חשוב לציין באותה נשימה, וברוח הביטוי "אליה וקוץ בה"** (או במקרה שלנו ממש "עלייה וקוץ בה"), כי אימוני ריצה אינטנסיביים/ תכופים בעליות עלולים להשפיע באופן שלילי על היציבה שלכם. למה כוונתנו?

אז ככה, ריצה בעלייה יוצרת לורדוזיס מותנית מוגברת* (בעת הריצה) ריצה בירידה ממתנת (מפחיתה) את הקמר המותני/ לורדוזה מותנית!

*בין היתר בשל מעורבות יתר של שרירי המותן -כסל (iliopsoas) ומנח הגו בעת הריצה.

 

**ע"פ מילון אבן שושן, הביטוי "אליה וקוץ בה" מתאר דבר שהוא בכללו טוב, אלא שיש בו פגם קטן (במקרה שבו עסקינן, הפגם אינו זניח כלל)

 

 

מה הקשר בין ריצה (וגם הליכה) על מסלול משופע ל- פרונציה של כף הרגל (אסימטרית)?

 

הידעתם? ריצה או הליכה במסלול משופע/ זוויתי כמו השיפוע בחוף הים (על קו המים) מביאה את הרגל הגבוהה יותר (זאת שהשפה החיצונית שלה פונה מזרחה*) להגדלת הפרונציה (מגע נרחב וממושך יותר עם הקרקע) ואת כף הרגל הקרובה יותר למים (זו שהשפה החיצונית שלה פונה מערבה*) למיתון הפרונציה (מגע מועט יותר עם הקרקע).

לפיכך, השילוב של ריצה בירידה, על משטח שהינו גם משופע עלולה להיות בעייתית במיוחד ולייצר פרונציה חמורה בכף הרגל!

 

*מזרחה/ מערבה, הכוונה לריצה על חוף הים התיכון (ההערה מיועדת לגולשים באתר מחו"ל).

 

 

 

מה הקשר בין ריצה במסלול מעגלי לפרונציה אסימטרית של כף הרגל?

הידעתם? ריצה במסלול מעגלי (איננו מדברים על ריצה באצטדיון אתלטיקה, אלא על ריצה במעגל בעל קוטר קטן יחסית) מביאה אף היא את כפות הרגליים למנח פרונציה אסימטרית.  ריצה במעגל עם כיוון השעון, תביא את כף רגל שמאל לפרונציית יתר (יתר פרונציה) בעוד כף רגל ימין תימצא בחסר פרונציה (חסר בלימה). ריצה בכיוון הנגדי (נגד כיוון השעון) תביא לאסימטרייה הפוכה. רגל ימין תיכנס לפרונציית יתר ושמאל, לחסר פרונציה ודריכה בעיקר על השפה החיצונית!

לפיכך, ילדים/ מבוגרים בעלי יתר פרונציה, חייבים לנקוט משנה זהירות ולא לרוץ באופן קבוע (נפחי אימון גבוהים) במסלול "בעייתי" קבוע. אם אין ברירה אחרת, ניתן לשנות את כיוון הריצה המעגלית לסירוגין (עם/ נגד כיוון השעון) או לרוץ הלוך ושוב בנפח שווה (מרחק שווה) במשטח משופע (כמו שפת הים).

 

עם זאת,  ישנם ילדים/ מבוגרים בעלי מנח אסימטרי בכפות הרגליים. כך לדוגמא, רגל אחת בעלת פרונציית יתר בעוד כף הרגל השניה בעלת מנח קריסה חיצונית של כף הרגל (rear foot varus). לילדים/ מבוגרים אלו, דווקא עשויה להתאים ריצה* במסלול מעגלי או על שפת הים. והלכה למעשה (כלומר, באופן מעשי), ככל שמדובר על כף רגל ימין בפרונציית יתר, עם מנח קריסה חיצונית של כף הרגל ברגל שמאל (rear foot varus) אזי עדיפה ריצה עם כיוון השעון או ריצה על שפת הים מצפון לכיוון דרום! (מדובר שוב, על הים התיכון).

 

באופן זה, נוכל להפחית את העומסים בעל הריצה על כפות הרגליים, הבירכיים ובאופן עקיף, גם האגן ועמוד השדרה!

*ההשפעות שתוארו בפסקה האחרונה לעיל, תקפות לריצה. השפעות על הליכה קיימות רק בהקשר של הליכה על משטח משופע (שפת הים).

 

 

 

 

 

 

פתאום זה קל... מוטוריקל

 

שיפור סגנון הליכה/ שיפור ההליכה/ שיפור סגנון ריצה/ שיפור טכניקת ריצה נכונה במבחר כלים מדעיים ומתקדמים >>

 

טיפול/ התערבות מקצועית נכונה חייבים לתת מענה לסך המשתנים המוטוריים, אורטופדיים וגם יציבתיים היוצרים את התמונה הקלינית של ריצה מגושמת/ הליכה מסורבלת/ הליכה לא יציבה, בהם אסימטריה שרירית או חולשה תפקודית, מנח מפרקים לקוי, הרגלים לא נכונים, קיצור בטווחי תנועה, דפוסי תנועה שגויים ודימוי גוף לקוי, קואורדינציה לקויה ועוד ועוד.. טיפול יעיל כולל שינוי דפוסי (תבניות) תנועה ולימוד הילד/ המבוגר איך לרוץ נכון, מהם מאפייני ריצה נכונה, כיצד ללכת בצורה יעילה/ לימוד הליכה נכונה ועוד.

אצלנו במוטוריקל, שיפור סגנון ריצה/ שיפור יכולת ריצה/ שיפור טכניקת ריצה/ שיפור מהירות ריצה בכדורגל או בכל אתגר/ שיפור כושר ריצה/ שיפור סגנון הליכה/ שינוי תבניות הליכה (איך לרוץ נכון, ללכת נכון), לילדים/ נוער וגם למבוגרים שריצתם/ הליכתם מסורבלת (כדוגמת ריצה כבדה/ חבטות רגליים בריצה, הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים עקב גיד אכילס קצר אצל ילדים, או גרירת רגליים בהליכה/ ריצה, נפילות כתוצאה ממנח לא נכון של כפות הרגליים כדוגמת כפות רגליים פונות פנימה), ריצה מפוזרת (מגושמת, איטית...), הליכה/ ריצה בבסיס רחב, הליכה לא סימטרית, הליכה לא ישרה, ריצה בעלת יעילות ביומכנית נמוכה (סרבול מוטורי סרבול תנועתי וקואורדינציה מוטורית נמוכה ׀ קשיים בהתנתקות מהקרקע, פרונציה ריצה, פרונציה כף רגל (pronated feet) ׀ חוסר מודעות לגבי דריכה נכונה על כף הרגל, רפיון שרירים אצל ילדים ׀ היפוטוניה אצל ילדים ׀ היפרטוניה ׀ השמנת יתר השמנת יתר אצל ילדים ׀ שיווי משקל נמוך ׀ לקויות יציבה/ הליכה כפופה הליכה כפופה אצל ילדים ועוד...), באמצעות מבחר ענק של כלים מדעיים ומתקדמים בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load), כלים המותאמים באופן אישי לכל ילד/ מבוגר (גיל, פרופיל מוטורי-יציבתי-אורטופדי, לקות ספציפית ממנה סובל/ תיקון הסגנון הספציפי הלקוי ועוד...).

 

 

שיפור סגנון ריצה ילדים/ שיפור סגנון הליכה במוטוריקל

כי מה שבא בקלות- הולך וגם רץ בקלות :)

 

אייל ציוני, מומחה למוטוריקה ויציבה/ אורטופדיה, מפתח שיטת מוטוריקל (Adaptive-Load) ורץ תחרותי למרחקים ארוכים (10 ק"מ), יסייע לילדכם המסורבל/ וגם לכם, באמצעות הכלים המדעיים והמתקדמים מסוגם ללכת נכון יותר (תיקון/ שינוי תבנית הליכה)/ לרוץ נכון (שיפור טכניקת ריצה/ ריצה נכונה טכניקה), באופן מסוגנן יותר ומהיר יותר...

 

הרווח של הילד/ מבוגר יבוא לידי ביטוי במספר מישורים:

 • יעילות ביומכנית גבוהה יותר: ריצה מהירה יותר, הליכה פחות מעייפת וצריכה אנרגטית נמוכה יותר,

 • אסתטיקה (חן בתנועה/ תנועה הרמונית ומאוזנת),

 • מניעת פציעות ספורט/ פציעות אורטופדיות,

 • ביצועים ספורטיביים טובים יותר במשחקי כדור (וענפי ספורט אחרים) בשל ריצה נכונה יותר/ ריצה מהירה יותר וגם קואורדינטיבית..

 • הנאה רבה יותר בעת ביצוע פעילות גופנית, דבר המעודד התמדה בפעילות ומוטיבציה גבוהה לאימוני ריצה/ הליכה!

 

במה דברים אמורים בהקשר של שיפור הליכה/ הליכה נכונה?

 

שיפור סגנון הליכה/ יציבה נכונה בהליכה, הליכה ויציבה נכונה במוטוריקל

 

מוטוריקל - שוברים הרגלים רעים, מבלי לשבור את הרגליים!

 

 • באותו הקשר, שיפור סגנון הליכה/ שיפור סגנון ריצה ע"י פיתוח שיווי משקל אנטומי ו- קואורדינציה יציבתית* (מושגים חדשניים ופורצי דרך בתחום העמסת המשקל על השלד בעת הליכה או ריצה, ראו גם הסבר לעיל, בפסקה העוסקת בחדשנות מדעית בשיטתנו..), יכולות חשובות ביותר לילדים/ מבוגרים, גם לאלה הסובלים מבעיות אורטופדיות שונות (forefoot varus, foot varus, pes planus / flat foot, pronated feet ועוד..) לצורך שימור שיווי משקל בריא ומאוזן (הליכה נכונה כף רגל) בעת עמידה וגם הליכה! טיפול בשיטתנו מעניק פידבק תחושתי (סוג של ביופידבק) המלמד וגם מחייב את הילד/ המבוגר לשאת את משקל הגוף על נקודות המשען האנטומיות המדויקות בכפות הרגליים (דריכה נכונה על כף הרגל), כך שכל אימת שיעשה שימוש בטריקים ביומכניים (המאפשרים בחיי היומיום לשמור על שיווי משקל אסימטרי ומזיק) הדבר לא יצלח ויחייב אותו לשנות את סכמת הגוף ואת תבניות שיווי המשקל!

 • ולבסוף, שיפור הליכה ברמת היציבה (וגם יציבה נכונה בריצה), בהבנה של איך ללכת עם גב זקוף/ שיפור יציבה אגב הליכה (קואורדינציה יציבתית), לימוד שליטה על שרירי היציבה אגב הליכה/ השגת בקרה מוטורית יעילה (נושא חשוב מאוד, הזוכה למענה בלעדי במוטוריקל: איך ללכת זקוף/ איך להתרגל ללכת זקוף/ איך ללמוד ללכת זקוף/ איך אפשר ללכת זקוף). ניישם עליכם טכניקות בלעדיות של הליכה ויציבה נכונות, כך שתלמדו להפעיל את השרירים הנכונים, למנוע הגדלת קשת בגב תחתון (לורדוזיס מותני מוגבר)

חשוב לציין כי בעת הליכה, שרירי הרגליים והאגן מפעילים כוחות משיכה על השלד ומחייבים קואורדינציה יציבתית טובה. לידיעתכם, אנו במוטוריקל, נחשבים חלוצים ברמה העולמית (!) בטביעת המושגים שיווי משקל אנטומי* ו- "קואורדינציה יציבתית"**, מושגים המהווה פריצת דרך מדעית (לא פחות מכך) בטיפול בבעיות יציבה/ טיפול בבעיות אורטופדיות/ טיפול בבעיות שיווי משקל וגם ב- שיפור ההליכה/ שיפור היציבה בהליכה/ ריצה!

 

*ניתן להגדיר את המושג קואורדינציה יציבתית (בקונטקסט היציבתי), כיכולת לתאם באופן מהיר ויעיל (וגם מוּדע) בין אברי הגוף (גו ועמוד שדרה על מקטעיו/ חלקיו השונים, לבין האגן, הראש, השכמות והגפיים...), מתוך הבנת היחס האופטימלי בניהם ויכולת שליטה בדרגות החופש השונות (שליטה במפרקים השונים) כדי להגיע למנח זקוף בחלל. או במילים פשוטות יותר, היכולת לשנות בו זמנית מנח של מס' אברי גוף, כדי להשיג יציבה נכונה בהליכה/ יציבה נכונה בעמידה/ יציבה נכונה בישיבה ועוד (בכלל זה, היכולת לבצע התאמות יציבתיות יעילות כתגובה לשינוי תנוחה/ שינוי מיקום מרכז הכובד).

 

להזכירכם, התמחותנו המשולשת במוטוריקה, אורטופדיה ויציבה, מאפשרים לנו להעניק מענה רב מימדי/ מערכתי (מכף רגל ועד ראש) למצבי ריצה וגם הליכה לא נכונה/ הליכה לא סימטרית, המלווים גם בדפוס של הליכה כפופה (עם רציונל מדעי חדש וכלים המתקדמים מסוגם בעולם גם לטובת טיפול בבעיות גב).

 

 

 

ואם רציתם את כל המידע בקיצור?

מוטוריקל - וזה כל השיפור!

 

 

המטריה המוטורית* של מוטוריקל

במוטוריקל מעניקים לילדכם "מטריה מוטורית" (כלומר, יכולות מוטוריות גבוהות..) המגנה עליהם מפני שלל האתגרים המוטוריים-ספורטיביים-חברתיים הצפויים והבלתי צפויים של הילדות.

גשם/ מָטַר של אתגרים מוטוריים מלווה את תקופת הילדות בעידן המודרני; טורניר משחקי כדור שנחת על הילד/ה בהפתעה (כרעם ביום בהיר) במסיבת יום הולדת ספורט (דבר נפוץ מאוד כיום: יום הולדת ספורט אתגרי, יום הולדת ספורטיבית, מפעיל יום הולדת ספורט) או בהפסקה פעילה/ בקייטנה; טיול רכיבה על אופניים שאורגן ע"י ועד ההורים הכיתתי (ראו: לימוד רכיבה על אופניים לילדים), טיפוס על חבלים במצוק במהלך טיול שנתי (חיזוק חגורת כתפיים אצל ילדים), משחק 'כיסאות מוזיקליים' בגן, תחרות ריצה בשיעור התעמלות (שיפור סגנון ריצה) או תחרות הורדות ידיים ספונטנית בשעת ההפסקה (חיזוק חגורת הכתפיים לילדים).. ואיננו מדברים על תפקוד מוטורי יעיל הנחוץ כ"כ במצבי חירום, בכלל זה התמצאות במרחב לילדים, שיווי משקל לילדים, כוח שרירים (חיזוק שרירים לילדים), זריזות, מהירות ועוד...

המטריה המוטורית שלנו מעניקה לילד ביטחון עצמי (העלאת ביטחון עצמי לילדים), שקט ורוגע נפשי (חוסן נפשי) ומן הסתם, משפרת/ מעלה גם דימוי עצמי (שיפור דימוי עצמי אצל ילדים) כשהילד/ה יודעים שהמטריה שלהם צמודה אליהם וניתנת לשימוש בכל רגע נתון! ("כל אתגר, בעזרת המטריה המוטורית נפתר"!)

 

המטריה המוטורית של מוטוריקל  המסייעת בהגשמת ילדוּת שקטה מדאגות :)

 

(*המטריה המוטורית ® היא סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!)

 

 

 

 

 *מוצאים את דף שיפור סגנון ריצה/ איך לרוץ נכון/ שיפור טכניקת ריצה/ לימוד הליכה נכונה/ ריצה נכונה טיפים רלוונטי/ משמעותי? נודה על המלצתכם... לִחְצוּ על הסמל 1+ (לא זמין כרגע לגולשים בדפדפן Firefox):

 

שיפור סגנון ריצה/ איך לרוץ נכון במוטוריקל! אייל ציוני במירוץ NIKE NIGHT RUN TLV 2013

 

אני רץ מוטוריקל, ואתם? (מס' חזה חולצת מירוץ Nike human race 2010)

 

 

 

מחפשים פיזיותרפיה ילדים/ ריפוי בעיסוק ילדים או ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים/ טיפול בתנועה לילדים?  

 

 

מוטוריקל- הידע שלנו מוביל אתכם להישגים!

מחברים בין ספורט למדע!

 

 

 

שיטת מוטוריקל- הצגה ב'גלריית המומחים' בערוץ 2 

 

שיטת מוטוריקל-  הצגה בתכנית -'מהיום דיאטה' בערוץ 10 

 

 

 

 

הצגת שיטת מוטוריקל- מאמרו של אייל ציוני בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים (Israeli journal of Pediatrics) גיליון פב' 2011

 

 

כיצד הפכה שיטת מוטוריקל לקונספט מוביל בתחום התפתחות הילד? הדף הבא יספק את התשובות:

שיטת מוטוריקל- שורה של תגליות מדעיות מובילות!   |   אייל ציוני - כרטיס ביקור מדעי!

 

 

 

 

שיפור סגנון ריצה/ איך לרוץ נכון/ ריצה נכונה טכניקה/ שיפור טכניקת ריצה/ טכניקת ריצה נכונה/ שיפור מהירות ריצה בכדורגל/ לימוד הליכה נכונה/ מומחה הליכה/ שיפור ההליכה, הליכה מסורבלת- ראו גם את הנושאים הרלוונטיים הבאים (מסודרים באשכולות בסדר א-ב'):

 

אבחונים: אבחון מוטורי אבחון פסיכומוטורי אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה אבחון מוטוריקה עדינה אבחון מוטורי מוטוריקל אבחון מסורבלות מוטורית בעיות במוטוריקה גסה בדיקת תחושה עמוקה אבחון יציבה אבחון ליקויי יציבה אבחון בעיות גב

 

אוטיזם: טיפול בתנועה לילדים אוטיסטים pdd בתפקוד גבוה, פי די די נוס, פי די די בתפקוד גבוה, פי די די אצל ילדים, asd אוטיזם, asd בתפקוד גבוה

 

אורטופדיה: טיפול בבעיות אורתופדיות לילדים טיפול בבעיות אורטופדיות טיפול בבעיות אורטופדיה בעיות אורטופדיות בילדים בעיות אורטופדיות בברך בעיות אורטופדיות בכף הרגל בעיות אורטופדיות אצל ילדים בעיות בכף הרגל ילדים בעיות בכף הרגל והקרסול בעיות אורטופדיות נפוצות בעיות אורטופדיות כף רגל  גיד אכילס קצר אצל ילדים קיצור גיד אכילס ילדים גיד אכילס קצר גיד אכילס מקוצר קיצור גיד אכילס קיצור בגיד אכילס קיצור גיד אכילס בילדים גיד אכילס קצר טיפול טיפול בקיצור גיד אכילס הארכת גיד אכילס הארכת גיד אכילס אצל ילדים הארכת גיד אכילס קלאב פוט פרונציה של כף הרגל פרונציה כף רגל היפר פרונציה יתר פרונציה בכף הרגל קריסה של כף הרגל, קריסה של קשת כף הרגל, כף רגל קורסת פנימה, קריסת כף הרגל, קריסת כף רגל, קריסת כף רגל טיפול, קריסת כף הרגל, קריסת כף הרגל פנימה, קריסת כפות רגליים, קריסת קשת כף רגל קריסה פנימה של כף הרגל טיפול קריסת קרסול קריסת קרסול פנימה קריסת קרסול ילדים קריסה פנימית קריסת קרסוליים קריסת קרסול טיפול קריסה של כף הרגל פנימה קריסת כף רגל ילדים קריסת כפות רגליים ילדים צניחת קשת כף הרגל השטחה של כף הרגל קשת כף רגל שטוחה חיזוק קשת כף הרגל פרונציה טיפול פרונציה של כף הרגל טיפול פרונציה בקרסול פרונציה בקרסול טיפול פרונציה ברגל פרונציה בכף הרגל אצל ילדים פרונציה בכף הרגל אצל מבוגרים גמישות יתר בקרסול בדיקת פרונציה/ פרונציה בדיקה פרונציה בכף הרגל (pronated feet) אובר פרונציה קשת נמוכה בכף הרגל חיזוק קשת כף הרגלוארוס ברגל הלוקס ולגוס טיפול  יישור ברכיים, רגלי X רגלי איקס (genu valgus) רגלי איקס טיפול רגלי איקס בילדים מבנה רגליים איקס רגלי איקס טיפול, כף רגל נוטה פנימה בהליכה הליכה עם הרגל פנימה רגליים פונות פנימה ילדים, כפות רגליים פונות פנימה בילדים כפות רגליים פונות פנימה אצל ילדים, כף רגל פונה פנימה, כפות רגליים פונות פנימה הליכה עם רגליים פנימה כף רגל נוטה פנימה (pigeon toe intoeing toe in position), כפות רגליים פונות החוצה, כפות רגליים פונות החוצה טיפול, כפות רגליים פונות החוצה ילדים, כף רגל נוטה החוצה טיפול, כף רגל נוטה החוצה בהליכה הליכת צ'רלי צ'פלין רגליים עקומות כלפי חוץ (toe out position), תיקון רגליים עקומות, רגליים עקומות ילדים רגליים עקומות אצל ילדים כפות רגליים עקומות אצל ילדים רגליים עקומות טיפול רגליים עקומות אצל מבוגרים הליכה על קצות האצבעות אצל מבוגרים הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים הליכה על קצות האצבעות ילדים, הליכה על קצות האצבעות טיפול  אורתופדיה ילדים הליכה על קצות האצבעות אורטופדיה ילדים הליכה על קצות האצבעות טיפול בהליכה על קצות האצבעות אבחון פלטפוס פלטפוס טיפול בפלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ברגל, פלטפוס ברגל ילדים פלטפוס ברגל אצל ילדים, פלטפוס ברגל אחת, פלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ילדים, פלטפוס בילדים פלטפוס ילדים כף הרגל פלטפוס ברגל טיפול, תיקון פלטפוס ילדים פלטפוס ילדים טיפול פלטפוס ילדים כף הרגל, פתרון פלטפוס ילדים, פתרון לפלטפוס ילדים, פלטפוס טיפול, פלטפוס דרכי טיפול, פלטפוס בכף הרגל פלטפוס בכף הרגל טיפול, כאבים פלטפוס ברגל, כאבים בגלל פלטפוס, כאבים בכף הרגל פלטפוס, מדרסים פלטפוס, מדרסים לפלטפוס, כפות רגליים שטוחות, כף רגל שטוחה רגל שטוחה פלטפוס כף רגל שטוחה אצל ילדים, כף רגל שטוחה טיפול  כף רגל שטוחה בדרגה קשה אך גמישה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה. בדרגת חומרה קלה מאוד, כף רגל שטוחה בילדים, כף רגל שטוחה ילדים, כף רגל שטוחה בדרגה קלה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה. בדרגת חומרה קלה מאוד, (pes planus / flat foot), פשיטת יתר בברכיים, פשיטת יתר בברך, גמישות יתר בברכיים יישור יתר בברך, יישור יתר בברך אצל ילדים יישור יתר של הברך יישור יתר בברכיים, יישור יתר של הברכיים, יישור יתר ברך, נעילת ברכיים, נעילת ברכיים לילדים נעילת ברך / genu recurvatum  אורטופדיה בעיות כף רגל וקרסול אורטופדיה בעיות ברכיים רגלי o, רגלי o טיפול, תיקון רגלי o, מה זה רגלי o, אורטופדיה ילדים רגלי o, רגלי או, רגלי או אצל ילדים, טיפול ברגלי o, מדרסים בעד ונגד  forefoot varus  rearfoot varus קריסה חיצונית של כף הרגל כאבים בכף הרגל אצל ילדים כאבים בכף הרגל ובקרסול כאבים בכף הרגל בבוקר כאבים בכף הרגל ילדים כאבים בכף הרגל לאחר ריצה כאבים בכף הרגל טיפול כאבים בכף הרגל לאחר מנוחה כאבים בכף הרגל בדריכה

 

 

 

איטיות: התנהלות איטית אצל ילדים  ילד איטי  ילד איטי מאוד ילד איטי וחולמני  קשיי התארגנות אצל ילדים ילד לא מהיר איטיות בכתיבה ילד איטי בכתיבה כתיבה איטית אצל ילדים  קשיי התארגנות בבוקר קשיים בהתארגנות בכיתה שיפור מהירות אצל ילדים שיפור מהירות איטיות בתנועה שיפור זריזות  שיפור מהירות תגובה שיפור זריזות רגליים שיפור זריזות ידיים  שיפור זריזות מהירות פיתוח זריזות פיתוח מהירות פיתוח מהירות וכוח מתפרץ

 

אימון כושר אישי: מאמן כושר אישי לילדים (אימון כושר אישי לילדים, אימון כושר גופני לילדים, פיתוח כושר גופני לילדים, מדריך כושר אישי לילדים, שיפור כושר גופני לילדים מאמן כושר אישי לילדים ברעננה  מאמן כושר אישי לילדים בהרצליה מאמן כושר אישי לילדים בכפר סבא מרכיבי הכושר הגופני אימון כושר אישי לנערות מאמן כושר אישי לנערות

 

גמישות: תרגילי גמישות לילדים שיפור גמישות לילדים

 

דימוי עצמי: חיזוק ביטחון עצמי בילדים, שיפור יכולות חברתיות, חיזוק ביטחון עצמי לילדים, חיזוק ביטחון עצמי אצל ילדים, שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים, שיפור ביטחון עצמי לילדים, פיתוח ביטחון עצמי, איך לחזק לילד את הביטחון העצמי פיתוח דימוי עצמי אצל ילדים, טיפוח דימוי עצמי, חיזוק דימוי עצמי אצל ילדים, חיזוק דימוי עצמי בילדים, דימוי עצמי פעילות, דימוי עצמי בגיל ההתבגרות דימוי עצמי נמוך, העלאת דימוי עצמי אצל ילדים, שיפור דימוי עצמי אצל ילדים, שיפור דימוי עצמי נמוך שיפור דימוי גוף שיפור דימוי הגוף מקובלות חברתית, דימוי עצמי, ילד עדין, ילד לא חברותי, ילד לא מקובל בכיתה, ילד לא מקובל בחברה, ילד לא מקובל חברתית, ילד לא מקובל בגן,ילד חסר חברים, איך לעזור לילד מבחינה חברתית, איך לעזור לילד להיות מקובל, ילד חסר ביטחון עצמי, שיפור דימוי עצמי, דימוי עצמי נמוך אצל ילדים, דימוי עצמי נמוך בקרב ילדים ילד ללא חברים, ילד בלי חברים, ילד שאין לו חברים, איך לעזור לילדים לרכוש חברים, ילד דחוי בכיתה, ילד דחוי בגן, איך לעזור לילד לרכוש חברים בגן, כיצד לרכוש חברים בבית הספר, לילד אין חברים בבית הספר, איך עוזרים לילד לרכוש חברים, איך להיות מקובל בחטיבה, איך להפוך למקובל בחטיבה, איך להיות מקובלת ביסודי, טיפול בילדים דחויים, ילד ללא חברים, ילד שלא רוצה חברים, ילד שלא משחק עם חברים, ילד לא משחק עם חברים, ילד שאין לו חברים בגן, טיפול בילדים דחויים מעמד חברתי בכיתה, הצלחה חברתית, ילד לא ספורטיבי, ילד לא אוהב ספורט, ביטחון עצמי בגיל ההתבגרות, איך לחזק ביטחון עצמי אצל ילדים, איך להקנות לילד בטחון עצמי, הערכה עצמית אצל ילדים, ביטחון עצמי אצל בני נוער, דימוי עצמי נמוך טיפול, דימוי עצמי נמוך בגיל ההתבגרות, דימוי עצמי בקרב מתבגרים, ביטחון עצמי נמוך טיפול, חוסר ביטחון עצמי בגיל ההתבגרות, חוסר ביטחון עצמי אצל ילדים, בניית דימוי עצמי אצל ילדים, דימוי עצמי נמוך אצל ילדים טיפול, חיזוק הדימוי העצמי, בניית ביטחון עצמי אצל ילדים, איך מחזקים ביטחון עצמי אצל ילדים, איך לפתח ביטחון עצמי אצל ילדים, איך לבנות ביטחון עצמי אצל ילדים, חוגים לחיזוק הביטחון העצמי
 

היפוטוניה: היפוטוניה hypotonia היפוטוניה ילדים היפוטוניה בילדים אבחון היפוטוניה מה זה טונוס שרירים נמוך היפוטוניה תסמינים תסמיני היפוטוניה היפוטוניה סיבות השפעות היפוטוניה היפוטוניה אוטיזם טיפול בהיפוטוניה טיפול בהיפוטוניה לילדים היפוטוניה טיפול בילדים טיפול בטונוס שרירים נמוך היפוטוניה טיפול היפוטוניה אצל ילדים טונוס שרירים נמוך אצל ילדים  טונוס שרירים נמוך טיפול טונוס שרירים נמוך היפוטוניה וגמישות יתר גמישות יתר אצל ילדים גמישות יתר ילדים גמישות יתר במפרקים גמישות יתר של המפרקים  מתח שריר נמוך מתח שרירים נמוך  ישיבת w ילדים ישיבת w אצל ילדים  ילד נמרח  ׀ רפיון שרירים קושי בעמידה קושי בעמידה והליכה קושי בעמידה ממושכת יציבות שרירית מפרקית יציבות פרוקסימלית

 

היפרטוניה:  היפרטוניה – טונוס שרירים מוגבר היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים טונוס שרירים גבוה טיפול בטונוס שרירים גבוה מתח שרירים גבוה מתח שריר גבוה טונוס שריר גבוה טונוס שרירים גבוה טיפול טיפול בהיפרטוניה  טונוס שרירים גבוה ילדים, טונוס שרירים מוגבר, טונוס שרירים מוגבר ילדים, טונוס שרירים גבוה בילדים

 

הכנה לכיתה א': הכנה לכיתה א מוטוריקה עדינה הכנה לכיתה א מוטוריקה הכנה מוטורית לכיתה א' מוכנות לכיתה א מוטוריקה הכנה לכיתה א'

 

 

הפרדת תנועה: הפרדת תנועה הפרדת תנועות הפרדת תנועה באצבעות הפרדת תנועה אצל ילדים הפרדה תנועתית תנועות מראה, הצפה מוטורית  over flow תנועת מראה תנועות מראה

 

השמנת יתר: השמנת יתר אצל ילדים השמנת יתר ילדים טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים טיפול בהשמנת יתר השמנה בילדים bmi גבוה השמנה אצל ילדים השמנה אצל ילדים קטנים בעיות השמנה אצל ילדים בעיית השמנה אצל ילדים השמנה בטנית אצל ילדים השמנת יתר בקרב ילדים השמנת יתר בילדים השמנת ילדים פעילות גופנית לילדים עם עודף משקל עודף משקל בילדים עודף משקל אצל ילדים טיפול בילדים עם עודף משקל טיפול בעודף משקל טיפול בעודף משקל אצל ילדים טיפול בילד שמן

 

התמצאות במרחב: התמצאות במרחב התארגנות במרחב התארגנות הגוף במרחב כיוונים במרחב התמצאות במרחב כיוונים תפיסה ויזו מרחבית התמצאות במרחב ילדים התמצאות יעילה במרחב  התמצאות במרחב ובזמן התמצאות במרחב כיוונים אומדן מרחק קושי באומדן מרחק אי התמצאות במרחב חוסר התמצאות במרחב בעיית התמצאות במרחב תפיסה מרחבית אצל ילדים שיפור תפיסה מרחבית קושי בתפיסה מרחבית לקות בתפיסה מרחבית תפיסה מרחבית לקויה

 

התנתקות מהקרקע: שיפור יכולת הניתור שיפור יכולת הניתור לילדים  שיפור יכולת הניתור בכדורסל שיפור ניתור לגובה שיפור הניתור שיפור הניתור כדורסל שיפור הניתור וכוח מתפרץ שיפור הניתור לילדים שיפור הניתור ילדים שיפור הניתור עם חבל שיפור גובה קפיצה איך לשפר את הקפיצה לגובה שיפור קפיצה לגובה באיזה גיל מתחילים לקפוץ פיתוח יכולת התנתקות מהקרקע קפיצה על רגל אחת לימוד קפיצה על רגל אחת קפיצה על רגל אחת אצל ילדים ילד בן 3 לא קופץ ילד לא קופץ ילד בן שנתיים לא קופץ  פרונציה קלה פרונציה בקרסול pronated feet

 

ויסות כוח: ויסות כוח אצל ילדים ויסות כוח | ויסות תנועה ויסות תנועתי

 

 

חוג מוטוריקה גסה: חוג מוטורי לילדים חוג ספורט מוטורי חוג ספורט מוטורי לילדים חוג מוטורי חוג מוטוריקה גסה חוג מוטוריקה עדינה

 

 

יציבה: קיפוזיס טיפול בעיות יציבה ילדים, יציבה לקויה אצל ילדים יציבה לקויה טיפול בעיות יציבה אצל ילדים יציבה אצל ילדים בעיות יציבה אצל מבוגרים גב כפוף אצל מבוגרים גב לא זקוף בעיות יציבה בעמוד השדרה בעיית יציבה בעיות יציבה ליקויי יציבה ליקויי יציבה אצל ילדים טיפול בליקויי יציבה טיפול בבעיות גב טיפול בבעיות גב עליון יישור עמוד השדרה יישור קיפוזיס בעיות גב ועמוד השדרה ארגונומיה שינה טיפול ביציבה לקויה בעיות יציבה בגיל ההתבגרות, לקות יציבה יציבה לקויה (בעיות גב אצל ילדים יציבה לא נכונה שיפור היציבה שיפור יציבה ילדים  גב כפוף  גיבנת בגב גב כפוף אצל ילדים  גב כפוף בגיל ההתבגרות  בעיות יציבה  קיפוזיס קיפוזיס גבית  קיפוזיס גבי  קיפוזיס בגב קיפוזיס בולט  קיפוזיס מוגבר  דרכי טיפול בקיפוזיס  קיפוזיס אצל ילדים  יציבה קיפוטית יציבה נכונה יציבה נכונה ילדים יציבה נכונה לילדים יציבה נכונה בהליכה ישיבה נכונה במשרד  ישיבה נכונה מול מחשב יציבה נכונה ישיבה עמידה הליכה  יציבה ותנועה קיפוזיס קל  לקויות יציבה  עמידה רפויה יציבה רפויה כתפיים שמוטות כתפיים שמוטות אצל ילדים כתפיים שמוטות קדימה איך ליישר גב כפוף יישור גב עליון איך ליישר כתפיים שמוטות טיפול בכתפיים שמוטות כתפיים שמוטות טיפול עמידה כפופה  תיקון גיבנת  כאבי גב יציבה לקויה  יציבה קיפוטית  דרכי טיפול בקיפוזיס  אי נוחות בצוואר צוואר כפוף גיבנת בצוואר  טיפול בגב כפוף  טיפול בקיפוזיס קואורדינציה יציבתית איך לעמוד נכון  קיפוזיס שוירמן מחלת שוירמן טיפול מחלת שוירמן ילדים Scheurmann’s disease Scheurmann’s kyphosis  פרסטזיה טיפול בקע דיסק  פריצת דיסק פיזיותרפיה לקיפוזיס |  לורדוזה מותנית  לורדוזיס מותנית, לורדוזיס מותני מוגבר, לורדוזיס מותנית מוגברת היפר לורדוזיס גב תחתון היפר לורדוזיס צווארי טיפול בהיפר לורדוזיס לורדוזיס פיזיולוגי מוגבר לורדוזיס  לורדוזיס מותני, לורדוזיס יתר, לורדוזיס טיפול, היפר לורדוזה, קמר מותני, לורדוזיס אצל ילדים רזה עם בטן בולטת, טיפול בלורדוזיס, טיפול בלורדוזה, לורדוזה מוגברת, לורדוזיס צווארי לורדוזה צווארית מוגברת היפר לורדוזיס לומברי יישור לורדוזיס צווארי, יישור לורדוזיס גב, יישור לורדוזיס טיפול, יישור לורדוזיס מותני יישור לורדוזיס מותנית יישור לורדוזיס צווארי טיפול, לורדוזה בגב, קימור מותני מוגבר, הקשתת יתר בגב, לורדוזה מותנית מוגברת  לורדוזיס ילדים, היפר לורדוזיס, היפר לורדוזיס טיפול, היפוך לורדוזיס צווארי, טיפול בלורדוזה מותנית בטן בולטת אצל ילדים סיבוב אגן לפנים קשת בגב תחתון חגורה ליישור הגב חגורת גב להליכה זקופה חגורה ליישור הכתפיים רצועה אורטופדית ליישור כתפיים חגורת יישור גב,חגורת גב לגב זקוף, שיטות טיפול בבעיות גב  איך לעמוד זקוף, שמירה על גב זקוף, איך ללכת עם גב זקוף, איך לעמוד זקוף, איך ללכת זקוף, איך להתרגל ללכת זקוף, איך ללמוד ללכת זקוף, איך אפשר ללכת זקוף סימן שאלה בגב הליכה כפופה הליכה כפופה אצל ילדים הליכה שפופה הליכה ויציבה נכונה עמידה לא יציבה עמידה לא זקופה שיפור יציבה התעמלות לבעיות גב תיקון יציבה איך ליישר את הגב איך אפשר ליישר את הגב איך לזקוף את הגב איך מיישרים גב כפוף  כיצד ליישר את הגב יישור גב כפוף גב עקום טיפול גב עקום גיבנת בעורף טיפול איך אפשר להוסיף גובה, איך להוסיף גובה הוספת גובה איך לשפר גובה תוספת גובה איך להיות גבוהה יותר איך להיות גבוה יותר איך אפשר להיות גבוה יותר איך להיות יותר גבוה איך לא להיות נמוכה  איך אפשר להוסיף גובה  בעיית גובה אצל ילדים בעיות גובה אצל ילדים גורמים המשפיעים על היציבה שרשרת קינמטית הגדרה

 

 

לקויות מוטוריות: לקויות מוטוריות לקות מוטורית ליקויים מוטוריים טיפול בבעיות מוטוריות הפרעות מוטוריות הפרעות מוטוריות בילדים הפרעות מוטוריות אצל ילדים בעיות מוטוריות אצל ילדים בעיה מוטורית בעיות מוטוריות שיפור אינטליגנציה תנועתית

 

מוטוריקה גסה/ עדינה: מוטוריקה גסה מוטוריקה עדינה (מוטוריקה גסה אצל ילדים/ מוטוריקה עדינה אצל ילדים מוטוריקה גסה לילדים חיזוק מוטוריקה עדינה שיפור מוטוריקה עדינה שיפור מיומנויות מוטוריקה עדינה חיזוק מוטוריקה גסה שיפור מוטוריקה שיפור מוטוריקה גסה טיפול במוטוריקה עדינה טיפול במוטוריקה גסה קושי במוטוריקה גסה קשיים במוטוריקה גסה בעיות מוטוריקה ילד עם בעיות מוטוריות טיפול בבעיות מוטוריקה גסה בעיה במוטוריקה גסה בעיות במוטוריקה גסה בעיות מוטוריקה גסה בעיה במוטוריקה גסה בעיית מוטוריקה עדינה בעיות במוטוריקה עדינה בעיות במוטוריקה עדינה אצל ילדים בעיות מוטוריות בידיים  שיפור יכולות מוטוריות מרכיבי מוטוריקה גסה תיאום בילטרלי

 

נוירולוגיה: שיקום פגיעות נוירולוגיות שיקום נוירולוגי ילדים | דיסטוניה ילדים דיסטוניה טיפול

 

 

נפילות אצל ילדים: נפילות ילדים נפילות בקרב ילדים נפילות מרובות אצל ילדים נפילות אצל ילדים נפילות חוזרות אצל ילדים ילד נופל הרבה ילדים שנופלים הרבה ילד נופל כל הזמן

 

 

סרבול מוטורי: סרבול מוטורי התפתחותי: דף התמצאות וריכוז נושאים ('תוכן עניינים') סרבול מוטורי ילדים  סרבול מוטורי אצל ילדים ילדים עם סרבול מוטורי סרבול מוטורי אצל מבוגרים מסורבלות מוטורית סרבול מוטורי סרבול גופני סרבול תנועתי סרבול תנועה סרבול בתנועה dcd טיפול אבחון dcd מי מאבחן dcd  שיפור קואורדינציה לילדים שיפור קואורדינציה ילדים קואורדינציה ושיווי משקל קושי מוטורי לקות קואורדינציה קושי בקואורדינציה קשיים בקואורדינציה אינטגרציה בין חושית אינטגרציה סנסומוטורית אינטגרציה סנסורית אינטגרציה חושית מהי אינטגרציה סנסורית אינטגרציה חושית תנועתית קשיים בתכנון תנועה ילד תלותי ילדים תלותיים קואורדינציה פיתוח קואורדינציה שיפור קואורדינציה שיפור קואורדינציה מוטורית קואורדינציה ילדים קואורדינציה לילדים איך לפתח קואורדינציה שיפור קואורדינציה אצל ילדים אימון קואורדינציה לילדים אימון קואורדינציה אימוני קואורדינציה לילדים קואורדינציה מוטורית קואורדינציה תנועתית תפיסה חזותית מוטורית  קואורדינציה ויזו מוטורית קואורדינציה חזותית מוטורית ויזו מוטורי תפיסה ויזו מוטורית בעיה ויזו מוטורית קואורדינציה פירוש קואורדינציה הגדרה קואורדינציה מרחבית  קואורדינציה בספורט  קואורדינציה ספורט תרגילי קואורדינציה עם כדור חוסר קואורדינציה בעיות קואורדינציה אצל ילדים  תיאום יד רגל אבחון סרבול מוטורי  טיפול בסרבול מוטורי סרבול מוטורי טיפול  טיפול ב dcd דיספרקסיה מוטורית דיספרקסיה אצל ילדים  דיספרקסיה טיפול  דיספרקסיה מוטורית טיפול דיספרקסיה ילדים דיספרקסיה התפתחותית הפרעה התפתחותית בקואורדינציה טיפול דיספרקסיה אפרקסיה אצל ילדים אפרקסיה של הילדות אפרקסיה מוטורית אפרקסיה התפתחותית סרבול מוטורי dcd מהו סרבול מוטורי בעיית קואורדינציה תיאום דו צדדי דיוק מוטורי דיוק בתנועה פיזור תנועתי ליקויי קואורדינציה טיפול בסרבול מוטורי בגישה מדעית, בלעדית ומובילה במוטוריקל תסמונת הילד המסורבל  מי הוא הילד המסורבל הילד המסורבל סכמת גוף סכמת גוף תקינה קואורדינציה בנהיגה שיפור קואורדינציה בנהיגה קואורדינציה עדינה תיאום דו צידי תיאום דו צדדי שיפור סכמת גוף

 

 

פרפקציוניזם/ הימנעות: ילד פרפקציוניסט  ילדים פרפקציוניסטים  ילד נמנע ילדים נמנעים

 

קשב וריכוז: הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים הפרעות קשב וריכוז ילדים הפרעת קשב וריכוז ילדים הפרעות קשב וריכוז (ADD/ ADHD) זיכרון עבודה זיכרון עבודה מוטורי זיכרון עבודה תנועתי זיכרון עבודה אקטיבי  הסקת מסקנות שיפור יכולת הסקת מסקנות פונקציות ניהוליות פונקציות ניהוליות וקשב שיפור פונקציות ניהוליות executive functions טיפול בהפרעות קשב וריכוז הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות הפרעת קשב וריכוז הפרעות קשב וריכוז  הפרעות קשב וריכוז טיפול

 

קשר עין-יד-רגל: קשר עין יד, קשר עין יד אצל ילדים תיאום עין יד, תיאום עין יד מוטוריקה עדינה קואורדינציה עין יד תיאום קשר עין יד חיזוק קשר עין יד  שיפור תיאום עין יד שיפור קשר עין יד שיפור קואורדינציית עין יד, קושי בתיאום עין יד  תיאום עין יד כתיבה תיאום עין רגל

 

 

שיווי משקל: שיווי משקל שיווי משקל ילדים  שיווי משקל לילדים  שיפור שיווי משקל  פיתוח שיווי משקל  שיווי משקל אצל ילדים שיווי משקל סטטי שיווי משקל דינמי שיווי משקל סטטי ודינמי קושי בשיווי משקל חוסר שיווי משקל אצל ילדים בעיות שיווי משקל אצל ילדים בעיית שיווי משקל אצל ילדים  איבוד שיווי משקל אצל ילדים בעיות שיווי משקל ילדים חוסר שיווי משקל ילדים קושי לשמור שיווי משקל עמידה על רגל אחת קושי עמידה על רגל אחת מערכת שיווי משקל אצל ילדים המערכת הוסטיבולרית גרייה וסטיבולרית הימנעות מטיפוס על מתקנים (gravitational insecurity) עמידה על רגל אחת הליכה עקב בצד אגודל  שיווי משקל בגוף האדם אי שיווי משקל בגוף חוסר שיווי משקל בהליכה חוסר יציבות בהליכה בעיות שיווי משקל אצל מבוגרים חוסר שיווי משקל אצל מבוגרים שיפור שיווי משקל אצל מבוגרים בעיות שיווי משקל בגיל השלישי טיפול בבעית שיווי משקל חוסר שיווי משקל בעמידה טיפול בבעיית שיווי משקל בעיית שיווי משקל שיווי משקל מוטורי אי יציבות בעמידה הליכה לא יציבה הליכה בבסיס רחב ריצה בבסיס רחב

 

שרירים: חיזוק שרירים חיזוק שרירים לילדים חיזוק שרירים ילדים חיזוק שרירים אצל ילדים שרירים רפויים רפיון שרירים רפיון שרירים אצל ילדים חיזוק חגורת הכתפיים לילדים חיזוק חגורת כתפיים אצל ילדים איך לחזק חגורת הכתפיים ילדים חיזוק חגורת הכתפיים ילדים  חגורת כתפיים חלשה חגורת כתפיים חלשה אצל ילדים פעילות לחיזוק חגורת הכתפיים שרירים חלשים שרירים חלשים אצל ילדים חולשת שרירים טיפול חולשת שרירים ברגליים חולשת שרירים בידיים חולשת שרירים בכל הגוף חולשת שרירים בילדים חולשת שרירים אצל ילדים חולשת שרירים חמורה שיפור כוח אקסצנטרי, חיזוק שריר אקסצנטרי חיזוק שרירי הידיים לילדים, חיזוק שרירי הרגליים לילדים התעמלות מחזקת לילדים טיפול לחיזוק חגורת הכתפיים שיפור מתח שיפור מתח מקבילים

 

תחושה עמוקה: תחושה עמוקה (תחושה עמוקה/ מערכת פרופריוספציה/ המערכת הפרופריוצפטיבית/ המערכת הפרופריוצפטיביתproprioception) תחושה עמוקה טיפול קינסטזיה גרייה פרופריוצפטיבית

 

תכנון תנועה: תכנון תנועה אצל ילדים תכנון תנועה שיפור תכנון תנועה תכנון תנועה- פרקסיס קושי בתכנון תנועה קושי בתכנון תנועה אצל ילדים

 

כללי: מוטוריקל- הרבה מעבר ל- פיזיותרפיה לילדים, ריפוי בעיסוק לילדים, ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים/ טיפול בתנועה לילדים

 

 

טיפול בילדים המגיעים מחו"ל

 

 

מיומנויות :

 

לימוד מיומנויות ספורט/ תנועה: לימוד מיומנויות מוטוריות לימוד מיומנויות ספורט פיתוח מיומנויות מוטוריות, שיפור מיומנויות תנועה, פיתוח מיומנויות תנועה, שכלול מיומנויות תנועה, שיפור מיומנויות כדור, לימוד מיומנויות כדור  לימוד מיומנויות תנועה לימוד קפיצה בחבל לימוד כדרור לימוד כדרור בכדורסל לימוד תפיסת כדור רתיעה מכדור קושי בתפיסת כדור לימוד דהרות לימוד דילוגים לימוד קשירת שרוכים למידה מוטורית  למידה מוטורית אצל ילדים תיאוריות מדעיות מובילות בלמידה מוטורית מיומנויות ספורט  לימוד כדורגל לימוד כדורסל לימוד כדורסל לילדים/ לימוד כדורגל לילדים שיפור עוצמת הבעיטה, שיפור חוזק הבעיטה ,שיפור דיוק הבעיטה, שיפור טכניקת בעיטה 

 

 

לימוד אופניים: לימוד רכיבה על אופניים לילדים מדריך רכיבה על אופניים לילדים אייל ציוני רכיבה על אופניים מורה ללימוד רכיבה על אופניים מדריך רכיבה על אופניים למבוגרים ללמוד לרכוב על אופניים לימוד נסיעה על אופניים לימוד רכיבה על אופניים בשיטת מוטוריקל לימוד רכיבה על אופניים בשרון לימוד רכיבה על אופניים ברעננה לימוד רכיבה על אופניים בנתניה לימוד רכיבה על אופניים כפר סבא לימוד רכיבה על אופניים בכפר סבא לימוד רכיבה על אופניים הרצליה לימוד רכיבה על אופניים בפארק הירקון לימוד רכיבה על אופניים לילדים כפר סבא לימוד רכיבה על אופניים הוד השרון לימוד רכיבה על אופניים לילדים בחולון לימוד רכיבה על אופניים בראשון לציון לימוד נסיעה באופניים ללא גלגלי עזר לימוד נסיעה על אופניים ללא גלגלי עזר הדרכת רכיבה על אופניים  לומדים לרכוב על אופניים לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר לימוד רכיבה על אופניים תל אביב לימוד אופניים לילדים  ללמוד לרכוב על אופניים  לימוד אופניים לילדים בלי גלגלי עזר לימוד אופניים ללא גלגלי עזר רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר ללמוד לרכב על אופניים למבוגרים ללמוד לרכב על אופניים לילדים ללמוד לרכב על אופניים בגיל מבוגר שיעורי רכיבה על אופניים למבוגרים שיעורי רכיבה על אופניים לילדים  שיעורי רכיבה על אופניים לנשים  לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים ללמוד לרכוב על אופניים לילדים ללמוד לרכב על אופניים לימוד רכיבת אופניים לילדים לימוד רכיבה על אופניים לנשים לימוד רכיבה על אופנים למבוגרים לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים תל אביב לימוד רכיבה על אופניים לבעלי מוגבלויות לימוד רכיבה על אופניים חשמליות לימוד רכיבה על אופניים חשמליים חרדה רכיבה על אופניים פחד מרכיבה על אופניים פחד מנפילה מאופניים

איך לבחור אופניים לילד  טיפים לקניית אופניים, איך בוחרים אופניים, איך לבחור אופניים לילד, מידות אופניים לפי גובה, מידות אופניים לילדים, טבלת מידות אופניים לילדים, איך לבחור אופניים לפי גובה, טבלת מידות אופניים לפי גובה רוכב, איך מודדים מידת אופניים, איך מתאימים אופניים לגובה, התאמת אופניים לגובה הילד, מדריך לקניית אופניים לילדים, מידת אופניים לפי גובה הרוכב, התאמת אופניים לרוכב, התאמת אופניים לפי גובה, כיצד בוחרים אופניים לילדים, קניית אופניים לילדים, התאמת אופניים לרוכב, מה לבדוק בקניית אופניים  איך בוחרים אופניים לילד

 

 

לימוד רולר-סרפר: לימוד רולר סרפר (לימוד החלקה על רולר סרפר/ לימוד רכיבה על רולר סרפר/ לימוד נסיעה על רולר סרפר)

 

לימוד רולר-בליידס: לימוד רולר בליידס לילדים, לימוד רולר בליידס למבוגרים, מורה לרולר בליידס, מדריך רולר בליידס, בית ספר לרולר בליידס, לימוד רכיבה על גלגיליות, לימוד החלקה על גלגליות, לימוד החלקה על סקטים, לימוד החלקה על רולר בליידס, לימוד רכיבה על רולר בליידס, לימודי רולר בליידס, איך לומדים רולר בליידס, לימוד רכיבה על גלגיליות, שיעורי רכיבה על רולרבליידס, שיעורי רולרבליידס, שיעורי רולר, שיעורי החלקה על רולר בליידס, שיעורי רולר בליידס, שיעור רולר בליידס, שיעורים פרטיים רולר בליידס, שיעורים פרטיים רולר בליידס, שיעור פרטי רולר בליידס, שיעור רולר בליידס תל אביב, רולר בליידס שיעורים, רולר בליידס שיעור, רולר בליידס לימוד לימוד רולר בליידס לימוד גלגיליות ׀  לימוד נסיעה על רולר בליידס ׀ לימוד רכיבה על רולרבליידס למבוגרים  לימוד רכיבה על רולר בליידס ׀ לימוד סקטים ׀ לימוד רולרבליידס ׀ לימוד רולרס ׀ רולרבליידס לימוד,

 

לימוד סקייט בורד/ לונגבורד/ קארבר: לימוד סקייט בורד לימוד סקייטבורד לימוד רכיבה על סקייטבורד לימוד סקיטבורד לימוד סקייטבורד למתחילים  שיעורי רכיבה על סקייטבורד  מדריך סקייטבורד  מדריך סקייטבורד למתחילים מדריך ללימוד סקייטבורד  מדריך רכיבה על סקייטבורד הדרכת סקייטבורד לימוד סקייטבורד מורה לסקייטבורד לימוד סקייטבורד למתחילים  לימוד על סקייטבורד איך נוסעים על סקייטבורד קורס סקייטבורד | לימוד לונגבורד | לימוד קארבר

 

 

 

מוצאים עניין ב- שיפור סגנון ריצה ילדים/ מבוגרים/ טכניקת ריצה נכונה/ סגנון ריצה נכון/ שיפור סגנון הליכה/ הליכה נכונה כף רגל? רוצים ללמוד את שיטתנו ולהוביל בשטח? לחצו: מוטורי School: תרפיה בתנועה תרפיה בתנועה לימודים תרפיה בתנועה לילדים טיפול בתנועה לימודים הכשרת מטפלים בתנועה לימודי טיפול בתנועה לימודי טיפול בילדים לימודים טיפול בילדים קורס טיפול בילדים לימודים טיפול בתנועה לימוד תרפיה בתנועה קורס טיפול בתנועה ספורט טיפולי לימודים ספורט טיפולי לילדים לימודים לימודי ספורט טיפולי לילדים

 

חזרה לראש הדף

 

 

הערה: כל הקישורים המודגשים להלן, הינם דפים/ תחומי טיפול נוספים באתר!

אתר מוטוריקל המחודש ׀ סלוגנים  קריאייטיב ׀ לורדוזיס טיפול ׀ בעיות אורטופדיות בילדים ׀ פרונציה של כף הרגל ׀ פלטפוס אצל ילדים ׀ יישור יתר בברך ׀ כפות רגליים פונות פנימה ׀ גיד אכילס קצר ׀ הפרדת תנועה ׀ שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים ׀ לימוד רולר סרפר ׀ קשר עין יד תיאום עין רגל ׀ דיסגרפיה טיפול ׀ חציית קו אמצע ׀ התנהלות איטית אצל ילדים ילד איטי ׀ פונקציות ניהוליות ׀ חוג ספורט מוטורי לילדים חוג מוטוריקה גסה ׀ מאמן כושר אישי לילדים ׀ ילד נופל הרבה ׀ ויסות כוח ויסות תנועה ׀ היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים ׀ לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר ׀ קואורדינציה בנהיגה ׀ אבחון סרבול מוטורי ׀  אבחון מוטורי ׀ אבחון יציבה ׀ אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה ׀ התארגנות במרחב ׀ טיפול בסרבול מוטורי  דיספרקסיה מוטורית ׀ שיטת מוטוריקל-מאמר בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים ׀ מאמר היפוטוניה ׀ מאמר DCD ׀ מילון מונחים ׀ ימי עיון התפתחות הילד ׀ יום הולדת ספורט לילדים יום הולדת ספורטיבי לילדים ׀ ביקורי-בית ׀ טיפול בתנועה לילדים ספורט טיפולי לילדים פיזיותרפיה לילדים ריפוי בעיסוק לילדים תרפיה בתנועה

 

All rights reserved to Eyal Tzioni © 2006-2021
כל הזכויות שמורות לאייל ציוני. העתקת או שימוש כלשהו במידע, פרסום או שימוש מסחרי בקבצים ללא רשות הבעלים אסורה על פי חוק.