היפוטוניה אצל ילדים/טונוס שרירים נמוך אצל ילדים/היפוטוניה קלה, קשה/מתח שרירים נמוך/היפוטוניה אוטיזם

 

היפוטוניה אצל ילדים/ טונוס שרירים נמוך אצל ילדים, אבחון היפוטוניה קשה/ קלה, מתח שרירים נמוך טיפול בשיטת מוטוריקל המדעית, מענה מערכתי לכלל תסמיני ההיפוטוניה!

 

היפוטוניה אצל ילדים (טונוס שרירים נמוך אצל ילדים) זוכה למענה בלעדי בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load)! כלי טיפול חדשניים, המגוּבים בידע מחקרי (היפוטוניה בילדים, פרוגנוזה) וניסיון קליני עשיר, מאפשרים לנו להעניק לילדכם טיפול מערכתי, מתקדם ומוביל מסוגו גם עבור היפוטוניה קשה/ רפיון שרירים אצל ילדים/ ו- השפעות היפוטוניה על התפקוד המוטורי, היציבתי והאורטופדי כאחד (טיפול גם בילדים על הספקטרום/ היפוטוניה-אוטיזם)!

חשוב לכם כהורים לדעת: היפוטוניה אצל ילדים הינה הפרעה הדורשת התערבות/ טיפול מקצועי! טיפול בהיפוטוניה (גם היפוטוניה קלה/ היפוטוניה שפירה) עשוי להביא לתוצאות מיטביות, רק בתנאי שייעשה בראייה מערכתית, כזו המתייחסת למגוון הביטויים (השפעות) של ההפרעה על ההתנהלות המוטורית הגסה והעדינה, לצד ההשלכות על היציבה (עמוד השדרה) והמנח האורטופדי של הגפיים.

 

 

*גולשים מהסמארטפון? בקרו באתרנו החדש, לחצו:היפוטוניה טיפול בהיפוטוניה/ היפוטוניה טיפול/ היפוטוניה וגמישות יתר.

הדף רלוונטי ועדכני בהחלט גם לגולשים ממחשב שולחני/ נייד!

היפוטוניה, חגורת הכתפיים אצל ילדים- חיזוק מהיר (!) במבחר אדיר של כלים במוטוריקל

 

 

 אז לפני שנתאר את כלי הטיפול הבלעדיים שלנו, נפתח ב- 2 הגדרות קצרות ל- טונוס שרירים ו- היפוטוניה (היפוטוניה פירוש):

 

טונוס שריר (muscle tone)- טונוס (מתח שריר/ מתח שרירים) מוגדר כהתנגדות של שריר להארכה פסיבית או מתיחה, כתוצאה מהתמדה (אינרציה) פיזיקלית, כיווץ שריר רפלקסיבי ו/או, קשיחות אלסטית (מכנית) פנימית של השריר ורקמת החיבור. הגדרות נוספות, מוחשיות יותר עבור טונוס שריר, מדברות על כיווץ קל/ מוכנות/ פוטנציאל של השריר לקראת פעולה, או יכולת של שריר להתנגד לכוח כלשהו המופעל עליו פרק זמן מסוים, מבלי לשנות את אורכו (מתח שריר, זוכרים?). טונוס שריר אינו גורם קבוע; הוא משתנה בין ילדים וכן אצל אותו ילד/ מבוגר בזמנים שונים ובמצבים שונים ונשלט ע"י מערכת העצבים המרכזית. כך לדוגמא, אותו טונוס שרירים מביא את כפות הרגליים שלנו למנח plantar flexion/ point במהלך שנת הלילה וגם להגדלה מובהקת של עקומה/ לורדוזה צווארית* (מוטיב השמיכה הקצרה) והגדלת לורדוזה מותנית (פחות מובהקת) ולהתהוות בעיות יציבה עם השנים!

*ההשערה המדעית שלנו ביחס לטונוס הזוקפים הצוואריים, היא הצורך של מרכזי המוח הגבוהים לפתוח נתיב אוויר (Airway) כדי לאפשר נשימה חופשית בזמן השינה (בעיקר בשלבי השינה העמוקים) ולמנוע סגירת אותו נתיב אוויר (דבר שעלול לגרום לחנק).

 

במצב של טונוס תקין, השרירים מכווצים בעת מנוחה במידה המאפשרת למפרקים 'להתקבע' בתנוחה המבוקשת (מוכנות טובה לתנועה), כך שכוח קל נוסף נחוץ כדי ליצור תנועה. במצב של היפוטוניה לעומת זאת, השרירים רפויים ותידרש הפעלת כוח נוספת ליצירת אותה מוכנות לתנועה (לפני שתתרחש התנועה).

בהמשך לכך, חשוב לדעת כי טונוס שרירים נמוך אצל ילדים נחשב משתנה פיזיולוגי נתון, שאינו ניתן לתיקון (שינוי קבוע). למה כוונתנו? לא ניתן במסגרת טיפול כלשהו להעלות טונוס, כך שהילד ישפר (וישמר) את טונוס השרירים שלו מטיפול לטיפול! טונוס שרירים שונה באופיו מ- כח שרירים (שכן ניתן לשינוי מגמתי). אמנם ניתן להעלות טונוס שריר באופן רגעי או זמני (בעזרת גירויים תחושתיים שונים), אך לא לחולל שינוי קבוע! אז מה עושים? אל דאגה, יש מה לעשות והרבה! קראו את המידע בהמשך הדף ותבינו.

 

 

אז מהי היפוטוניה? מה זה טונוס שרירים נמוך?

היפוטוניה (Hypotonia/ Benign Congenital Hypotonia-BCH) - רמת טונוס שרירים בעת מנוחה, הנמוכה מהממוצע (טונוס שרירים נמוך אצל ילדים/ מתח שריר נמוך). תסמיני היפוטוניה: הפחתה בטונוס השריר באה לידי ביטוי במיעוט תנועות (פסיביות תנועתית), קשיים בהתמודדות עם כוח הכובד בעת שימור מנחי יציבה סטטיים, כדוגמת קושי בישיבה זקופה ליד משטח עבודה לאורך זמן (יציבות נמוכה של השלד/ המפרקים) או קושי בעמידה זקופה גם לפרקי זמן קצרים, התעייפות מהירה של השרירים בעת פעילות הדורשת התמדה (כדוגמת הליכה ממושכת). סימפטומים שכיחים נוספים כוללים כניסה למנחים יציבתיים חריגים (כמו ישיבת w ילדים, כלומר, מנח רגליים הפוך מזה הקיים בישיבה מזרחית: ירכיים מצויות בסיבוב פנימה (Femoral anteversion) ושוקיים בולטות לצדדים, ברוב המקרים מסובבות כלפי חוץ/ external torsion of tibia), הִמַרחוּת/ נוזליות וטווח תנועה עודף במפרקים (גמישות יתר המאפשרת, בין השאר, הימצאות באותם מנחים חריגים..). להיפוטוניה אצל ילדים השלכות הן על המוטוריקה הגסה והן על העדינה.

 מידע נרחב בנושא היפוטוניה- תסמינים רלוונטיים, בהמשך הדף!

 

היפוטוניה, חגורת הכתפיים אצל ילדים- חיזוק מהיר (!) במבחר אדיר של כלים במוטוריקל

ישיבת w ילדים (בתמונה זו, אצל ילד בן 9 המטופל במוטוריקל) בעלת השלכות מוטוריות, יציבתיות ואורטופדיות שליליות לאורך זמן (מידע בנושא גם בדף בעיות אורטופדיות אצל ילדים).

 

 

חשוב לציין בהקשר הנוכחי, כי היפוטוניה קלה המלווה ב- גמישות יתר מפרקית, עשויה להפוך משמעותית יותר, בין השאר בשל הצורך של השרירים להתאמץ יותר, כדי לקבע את המפרקים בתנוחה הרצויה לטובת תנועה (כלומר, גמישות היתר מעצימה את הסימפטומים של אותה היפוטוניה, והילד יחוש/ יתפקד כבעל היפוטוניה קשה/ היפוטוניה חמורה יותר...).

טונוס שרירים נמוך טיפול, ראו גם: היפרטוניה (טונוס שרירים גבוה אצל ילדים מתח שרירים גבוה מתח שריר גבוה טונוס שריר גבוה טונוס שרירים גבוה טיפול טיפול בהיפרטוניה).

 

 

 

 

נפתח בשאלה טכנית,

למה לא השקענו יותר בעיצוב האתר?

 

קהל היעד אליו פונה האתר, הוא הורים המחפשים טיפול מקצועי, מדעי ומוביל לילדם (אחת ולתמיד...)! איננו מטפלים בהיפוטוניה אצל ילדים באמצעות עיצוב גרפי, אנו מטפלים באמצעות כלים, בעזרת כלי טיפול המתקדמים מסוגם בעולם!

מטרת האתר אינה להרשים את הגולש באמצעים ויזואליים, אלא להציג דבר אותנטי (אמיתי) ולהביא מידע משמעותי וחיוני, מידע שעשוי לחולל שינוי משמעותי בחיים של בנו/ בתו! שיטת מוטוריקל הינה שיטת טיפול בעלת תוכן אמיתי/ רציונל מדעי ברור (כשתבקרו בדפים השונים תבינו למה כוונתנו...). בזכות כך, רכשה את מעמדה המוביל בתחום התפתחות הילד... כך שלשמחתנו, העיצוב (במקרה שלנו) פחות רלוונטי... (ברוח הביטוי: 'אל תסתכלו בקנקן, אלא במה שבתוכו').

עם זאת, אנו שואפים תמיד ליצור סדר טוב יותר בכמויות המידע המשמעותיות, לטובת נוחות, נגישות ויעילות!

ראו גם: דף התמצאות באתר.

 

אתר מוטוריקל לשרותכם כבר 17 שנים (2006-2023)!

 

מוטוריקל הרבה מעבר ל- פיזיותרפיה לילדים/ ריפוי בעיסוק לילדים או ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים!

 

 


 

 

אתר מוטוריקל עולה בהדרגה בפלטפורמה חדשה ומודרנית. אנו שוקדים על כך במרץ רב מאחורי הקלעים :)

מוזמנים להתרשם כבר מדף היפוטוניה וגמישות יתר!

 

 

 

 

המטריה המוטורית* של מוטוריקל

במוטוריקל מעניקים לכל ילד/ה "מטריה מוטורית" (כלומר, יכולות מוטוריות גבוהות..) המגנה עליהם מפני שלל האתגרים המוטוריים-ספורטיביים-חברתיים הצפויים והבלתי צפויים של הילדות.

גשם/ מָטַר של אתגרים מוטוריים מלווה את תקופת הילדות בעידן המודרני; טורניר משחקי כדור שנחת על הילד/ה בהפתעה (כרעם ביום בהיר) במסיבת יום הולדת ספורט (דבר נפוץ מאוד כיום: יום הולדת ספורט אתגרי, יום הולדת ספורטיבית, מפעיל יום הולדת ספורט) או בהפסקה פעילה/ בקייטנה; טיול רכיבה על אופניים שאורגן ע"י ועד ההורים הכיתתי (ראו: לימוד רכיבה על אופניים לילדים), טיפוס על חבלים במצוק במהלך טיול שנתי (חיזוק חגורת כתפיים אצל ילדים), משחק 'כיסאות מוזיקליים' בגן, תחרות ריצה בשיעור התעמלות (שיפור סגנון ריצה) או תחרות הורדות ידיים ספונטנית בשעת ההפסקה (חיזוק חגורת הכתפיים לילדים).. ואיננו מדברים על תפקוד מוטורי יעיל הנחוץ כ"כ במצבי חירום, בכלל זה התמצאות במרחב לילדים, שיווי משקל לילדים, כוח שרירים (חיזוק שרירים לילדים), זריזות, מהירות, קואורדינציה כללית ועוד...

המטריה המוטורית שלנו מעניקה לילד ביטחון עצמי (העלאת ביטחון עצמי לילדים), שקט ורוגע נפשי (חוסן נפשי) ומן הסתם, משפרת/ מעלה גם דימוי עצמי (שיפור דימוי עצמי אצל ילדים) כשהילד/ה יודעים שהמטריה שלהם צמודה אליהם וניתנת לשימוש בכל רגע נתון! ("כל אתגר, בעזרת המטריה המוטורית נפתר"!)

 

המטריה המוטורית של מוטוריקל  המסייעת בהגשמת ילדוּת שקטה מדאגות :)

 

(*המטריה המוטורית ® היא סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!)

 

 

רוצים ללמוד עוד על היפוטוניה אצל ילדים/ טונוס שרירים נמוך אצל ילדים- טיפול/ מתח שרירים נמוך? קיבצנו עבורכם בדף הנוכחי מידע מקיף ומעשי ('בגובה העיניים'). לאחר קריאת המידע בדף הנוכחי, תוכלו לעיין גם במאמר מקצועי מאת אייל, בנושא היפוטוניה (מאמר היפוטוניה, כולל מינוחים רפואיים רלוונטיים. כאמור, רצוי להיכנס רק בהמשך לקריאת המידע בדף הנוכחי. *קישור נוסף למאמר מופיע לרשותכם בתחתית הדף...).

 

שיטת מוטוריקל- הצגה ב'גלריית המומחים' בערוץ 2 

 

שיטת מוטוריקל-  הצגה בתכנית -'מהיום דיאטה' בערוץ 10 

 

 

 

 

 

הצגת שיטת מוטוריקל- מאמרו של אייל ציוני בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים (Israeli journal of Pediatrics) גיליון פב' 2011

 

 

כיצד הפכה שיטת מוטוריקל לקונספט מוביל בתחום התפתחות הילד? הדף הבא יספק את התשובות:

שיטת מוטוריקל- שורה של תגליות מדעיות מובילות!   |   אייל ציוני - כרטיס ביקור מדעי!

 

 

 

היפוטוניה אצל ילדים/ מתח שרירים נמוך, מה הופך אותנו במוטוריקל למומחים ברמה העולמית?

 1. ידע מחקרי: אייל ציוני ערך מחקר מדעי (במסגרת לימודי התואר השני), בשיתוף המכון להתפתחות הילד בקופ"ח מכבי (מחוז דן), בנושא היפוטוניה אצל ילדים (פרוגנוזה ולמידת מיומנויות מוטוריות עדינות...) והציג את תוצאותיו בשני כנסים מדעיים חשובים: כנס בינלאומי במרסיי (צרפת) בנושא מוטוריקה ויציבה, International Society for Posture and Gait Research / ISPGR 2005) וכנס העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו (חיפה, 2004) ראו פוסטר מחקר מצורף.

*ממצאי מחקרו של אייל התפרסמו אף בכתב העת היוקרתי Gait & Posture (גיליון: june 2005).

 1. כלי טיפול בלעדיים: אייל פיתח שיטת טיפול חדשנית (שיטת 'מוטוריקל'/ 'Adaptive-Load'), בעלת רציונל מדעי ברור וניסיון קליני מוכח. שיטת הטיפול שפותחה מלכתחילה לטובת היפוטוניה אצל ילדים (כולל היפוטוניה קשה/ היפוטוניה חמורה), הוכיחה את יעילותה הרבה וזכתה להכרה מצד הממסד הרפואי (לאמונם של רופאי ילדים, נוירולוגים, פיזיותרפיסטים, מרפאות בעיסוק ועוד...). שיטתנו הורחבה בעשור האחרון לטיפול בספקטרום ענק של לקויות מוטוריות, בעיות יציבה בעמוד השדרה, בעיות אורטופדיות נפוצות ו- השמנת יתר וזכתה להכרה נוספת מצד הממסד האקדמי: אייל הרצה על שיטתו במכללה האקדמית במכון וינגייט.

  שיטת מוטוריקל ('Adaptive Load') הוכרה רשמית גם ע"י חברת הביטוח "מדנס" (במסגרת פוליסת ביטוח אחריות מקצועית רפואית).

  שיטתנו רכשה לעצמה מעמד מוביל בתחום התפתחות הילד בעשור וחצי האחרונים!

   

  תוהים מי מאבחן היפוטוניה? ובכן, כל טיפול בהיפוטוניה במוטוריקל נפתח באבחון. אבחון היפוטוניה נשען על תצפית קלינית, מבדקים פונקציונליים ושאלון הורים! אבחון היפוטוניה מאפשר לנו להעניק את הטיפול היעיל ביותר והמותאם לצרכיו הספציפיים של הילד. כשתעמיקו בקריאה בדף, תגלו מגוון/ קלסתר רחב של סימפטומים הרלוונטיים להיפוטוניה, רובם יבואו לידי ביטוי ברמות חומרה שונות אצל ילדים שונים.

   

 2. היפוטוניה אצל ילדים/ טיפול בהיפוטוניה/ היפוטוניה טיפול רב-מימדי שאנו מציעים לתסמינים/ לצרכים של ילדים בעלי היפוטוניה קלה/ היפוטוניה קשה/ חמורה, בכלל זה:

 

היפוטוניה, חגורת הכתפיים אצל ילדים- חיזוק מהיר (!) במבחר אדיר של כלים במוטוריקל

חיזוק שרירים לילדים/ חיזוק חגורת הכתפיים לילדים? ממש מחולל פלאים! השרירן המתוק בתמונה (רק בן 6) נהנה מביטחון עצמי בשמיים, אודות ל- חיזוק שרירים/ חיזוק שרירי הידיים/ שרירי הבטן והגב במוטוריקל

 

 

פתאום זה קל... מוטוריקל

 

היפוטוניה, חגורת הכתפיים אצל ילדים- חיזוק מהיר (!) במבחר אדיר של כלים במוטוריקל

שרירים חזקים, מייצרים מוטיבציה לפעילות, עימה גם הביטחון העצמי ממריא לשמיים :)

בתמונה לעיל, אותו ילד בן ה- 6, מגלה לפתע את היכולות הגופניות שלו!

 

 

והכותרת שבחרנו להעניק לתמונה זו:

 

חיזוק שרירים לילדים - מן הכוח אל הפועַל (תרתי משמע :)

*דבר היוצא "מן הכוח אל הפועל", פירושו דבר שבא לכלל מעשה, התגשם, בוצע (מילון אבן שושן).

 

 

היפוטוניה, חגורת הכתפיים אצל ילדים- חיזוק מהיר (!) במבחר אדיר של כלים במוטוריקל

חיזוק שרירים לילדים- במבחר אדיר של כלים במוטוריקל (מתוך הצגת שיטת מוטוריקל ב'גלריית המומחים' בערוץ 2)

*המנח הצווארי בתמונה הנוכחית, נכפה עלינו בתנאי הצילום באולפן...

 

 

 

 

עד כמה תרגילי חיזוק שרירים לילדים המופיעים ברשת האינטרנט בטוחים?

 

פעמים רבות אנו נשאלים ע"י הורי ילדים המתגוררים במקומות מרוחקים (צפון/ דרום) והמתקשים להגיע אלינו, על חוות דעתנו לגבי תרגילי חיזוק שרירים לילדים המועלים לרשת האינטרנט (סרטונים ב- Youtube, המלצות באתרים של מאמן כושר אישי לילדים וכו').

 

אז אכן, רשת האינטרנט מוצפת במידע וכלים לכל דורש, בהקשר לנושאי בריאות ונושאים הקשורים לתחום התפתחות הילד באופן כללי, וספציפית בהקשר של חיזוק שרירים לילדים/ תרגילי יציבה לילדים/ חיזוק שרירי הליבה וכו'.

 

 שימו לב, אנו שבים וממליצים להורים לנקוט משנה זהירות הן ב- תרגילי חיזוק שרירים לילדים הנלקחים מהרשת והן ב- תרגילי יציבה לילדים (וגם למבוגרים) מהטעמים העיקריים הבאים:

 

 • ברמה הכללית, תרגילים רבים כ"כ מוצעים ע"י מאמנים חסרי ידע מקצועי נרחב/ חסרי ניסיון,

 • תרגילים לחיזוק שרירים לילדים/ תרגילי יציבה לילדים דורשים הבנה עמוקה בדיסיפלינות שונות: אנטומיה, קינזיולוגיה, ביומכניקה, פיזיולוגיה, נוסף על ידע וניסיון בתחום התפתחות הילד (התפתחות תקינה מול התפתחות לקויה, בעיות מוטוריות אצל ילדים, בעיות אורטופדיות ילדים, בעיות יציבה אצל ילדים) גם אם ילדכם אינם סובלים מבעיה מוטורית/ אורטופדית/ יציבתית מובהקת!

 • גם תרגילים הנראים מוכרים ובטוחים לכאורה, עלולים להיות מזיקים מאוד לילדים! מערכת השלד והשרירים אצל ילד רכה ועדינה ביחס לזו של המבוגר, יכולת המערכות לספוג עומסים פחותה באופן ניכר. ילדים הסובלים מ- היפוטוניה/ טונוס שרירים נמוך אצל ילדים/ היפוטוניה וגמישות יתר מתקשים מאוד לייצב את המפרקים השונים בעת ביצוע התרגילים, דבר המגביר לעיתים באופן דרמטי את הסיכון לפציעות!

 • גם חיזוק שרירי הליבה לילדים ותרגילים המתבצעים עם משקל גוף כנגד כח הכובד, מביאים אותם פעמים רבות לביצוע א-סימטרי, שימוש במפרקים לא רלוונטיים לפעולה או שימוש בטווחי תנועה עודפים, דבר בעל פוטנציאל שלילי הן לשלד והן ולקמות הרכות (שרירים, רצועות, סחוסים, מעטפות מפרקיות..).

 • מנגנוני הגנה בשרירים (כדוגמת מנגנון מנגנון גולג'י*) אצל ילדים פחות מפותחים ביחס למבוגרים בהקשר של מאמצים עצימים, כך שיכולתו של הילד לדעת בזמן אמת האם המאמץ שחש ברגע נתון נמצא בגבולות הפיזיולוגיים שלו או שמא חורג מהם פחותה!

 • חיזוק חגורת כתפיים אצל ילדים, בדומה ל- חיזוק שרירים כללי, דורש איוזון בין קב' שרירים אנטגוניסטיות (נגדיות), במטרה לשמר איזון תפקודי וכמובן, למנוע פציעות והשלכות יציבתיות שליליות.

 • תרגילי חיזוק שרירים, בין אם מדובר על חיזוק שרירי יציבה או חיזוק שרירים כללי, חייבים להיות מלווים בתרגילי גמישות/ מתיחות, לצורך שמירה על טווחי תנועה פונקציונליים, שמירה על היציבה וכמובן, מניעת פציעות! יציבה לא נכונה בעידן ההייטק נגרמת ברוב המקרים גם מ- קיצורי שרירים נרכשים.  לצורך ביצוע תרגילי גמישות, נדרשת הכרות מדויקת עם צרכיו הספציפיים של כל ילד או מבוגר (מבנה גוף, אופי היציבה שלו, טווחי תנועה ועוד) כדי להתאים את התרגילים באופן מדויק, למנוע פציעות ולמקסם את תוצאות הטיפול. יתרה,  מתיוחות שרירים הנעשות עם ילדים בעלי גמישות יתר עלולות להיות מסוכנות במיוחד. ברשותנו מבחר טכניקות, המאפשרות לבצע מתיחות לכל שריר/ קב' שרירים, מבלי להגדיל את הגמישות הקיימת ו/או לגרור פציעות כגון פריקת כתף..

 • סיבות נוספות שקצרה היריעה מלפרטן..

 

*מנגנון גולג'י (Golgi tendon \ organ) - רצפטור בשריר הרגיש למתיחה/ גורם אפרנטי המעורב עם בקרה ומשפיע על טונוס השרירים. אברון/ מנגנון גולג'י הוא קולטן המצוי בצומת שבין השריר והעצב (Neuromuscular junction). בעת שהשריר מתכווץ בפעולה מוטורית כלשהי, מתקבל במע' העצבים מידע מאותו אברון לגבי מידת המתח בשרירים. כאשר עומס מוגזם מוטל על השריר, אברון גולג'י גורם לשריר להרפות, כדי למנוע המשך מתח (טונוס) מוגזם. במילים אחרות, מטרת מנגנון גולג'י להבטיח שעוצמת התכווצות השריר לא תחרוג מהמגבלות המכניות שלו, גורם הגנה פיזיולוגי חשוב מאוד בתפקוד השרירים!

 

 

 

 

ולסיכום, אל חשש... הגעתם למוטוריקל עם ילד חלש? תקבלו ילד ממש ח-ד-ש!

 

 • היפוטוניה אצל ילדים/ שיפור היציבה וההתמודדות עם כוח הכובד: אחת הבעיות המרכזיות של ילדים בעלי היפוטוניה, היא הקושי בהתמודדות כנגד כוח הכובד. בעוד שילד בעל טונוס שרירים תקין צריך להשקיע מאמץ שרירי מסוים, כדי להחזיק את גבו וראשו זקופים כנגד כוח הכובד לאורך זמן, ילד בעל טונוס שרירים נמוך צריך להשקיע מאמץ רב יותר, משום שעליו לגייס טונוס רב יותר (יותר מתח שרירים/ סיבולת) כפיצוי על אותה היפוטוניה (ילד בעל היפוטוניה סובל מטונוס בסיסי נמוך/ מתח שרירים נמוך, זוכרים?). ולכן, באופן טבעי, נמצא את הילדים האלה מתעייפים מהר מאוד, 'נשענים'/ 'נמרחים', שומטים את הכתפיים לפנים ומשעינים את הראש לאחור/ כלפי מעלה כמו כדור כבד (משקולת כבדה) על הכתפיים (כפי שניתן לראות בתמונה הבאה), או משתמשים במה שמכונה 'קיבוּעים' (כדוגמת הישענות/ היתמכות על הגפיים/ יישור יתר של המפרקים) כדי להימנע מהתמודדות ישירה עם כוח הכובד! קיבועים מעניקים מצד אחד מעין 'יציבות' (זו אינה יציבות אמיתית...) אולם מאידך, פוגעים בתנועתיות ויוצרים העמסה א-סימטרית על הגוף ובכך, 'תורמים' לשחיקה מהירה של השלד, הרצועות, המפרקים והסחוסים וגובים מהילד מחיר ניווני לא פשוט (עד כדי קיצורי שרירים, עקמת/ scoliosis, דלקות במפרקים ועוד...).

 

היפוטוניה, חגורת הכתפיים אצל ילדים- חיזוק מהיר (!) במבחר אדיר של כלים במוטוריקל

היפוטוניה אצל ילדים: ישיבה כפופה- כניעה טוטאלית לכוח הכובד! מנח ישיבה כפופה אופייני של ילד (בתמונה) בעל היפוטוניה קשה. הילד (בן 4 וחצי בלבד) שהגיע אלינו לטיפול, שומט את כתפיו כלפי מטה, מושך את ראשו לאחור, כדי להשעינו באופן פסיבי על חגורת הכתפיים וע"י כך להימנע ממאמץ של שרירים יציבתיים (שימו לב לכפל/ קמט בעור באיזור העורף, דבר המעיד על הימצאות במנח יציבתי שגוי כזה במשך תקופה ממושכת..). מנח יציבה כזה כולל הישענות על רצועות באופן מזיק ביותר הן לרצועות, למפרקים, למעטפות המפרקיות (קפסולות), לעמוד השדרה כולו, כולל הדיסקים הבין חולייתיים ועוד..  ישיבה כפופה כזאת מהווה את הבסיס להגדלת עקומות עמוד השדרה, ולהתפתחות קיפוזיס מוגבר (קיפוזיס בולט), לורדוזיס צווארי, גב כפוף... תמונה זו ממחישה היטב, עד כמה בעיות יציבה אצל ילדים מתחילות/ מתהוות כבר בגיל צעיר מאוד!

 

 

 

 

 

 

 

 

היפוטוניה, חגורת הכתפיים אצל ילדים- חיזוק מהיר (!) במבחר אדיר של כלים במוטוריקל

 

טונוס שרירים נמוך אצל ילדים, בתמונה זו: ישיבה נכונה על כסא/ יציבה נכונה בישיבה/ יציבה נכונה לילדים.

 

אותו ילד, כשלושה חודשים בלבד מראשית ההתערבות/ היפוטוניה טיפול/ טיפול בהיפוטוניה במוטוריקל, מדגים דפוס יציבה שונה לחלוטין, דפוס יציבה בו השרירים, שכבר הספיקו להתחזק באופן מרשים, נוטלים אחריות על היציבה ומורידים את העומס המזיק שהיה קודם לכן על השלד, מבנים נוספים ורצועות.

 

למידע נוסף אודות טיפול בגב כפוף בכלים המתקדמים מסוגם בעולם, לחצו על הקישור הבא: קיפוזיס טיפול טיפול ביציבה לקויה קיפוזיס אצל ילדים.

 

 

 

 

 

 

אז מהם אותם 'קיבוּעים' (המוזכרים בפסקה הקודמת)? להלן המחשה ברורה:

תארו לכם ילד (או ילדה כמובן) בעל היפוטוניה המלווה בטווחי תנועה מפרקיים עודפים (מאפיין מובהק של טונוס שרירים נמוך אצל ילדים), כדוגמת פשיטת-יתר במפרקי המַרְפֶק (נפוץ מאוד) היושב על הרצפה ונשען על ידיו לאחור (ראו תמונה...) תוך שמבצע פשיטת יתר (יישור-יתר) של מרפקיו (לעיתים במצב של מרפק הבולט/'נכנס פנימה' בצורה מעט 'מפחידה', תלוי בחומרה של טווח התנועה העודף...). שימו לב- אותו ילד משתמש באותו רגע במה שמכונה 'קיבוע', ונשען על רצועות ומעטפות מפרקיות (באופן מזיק) כדי להימנע ממאמץ שרירי (כפיצוי על אותה חולשת שרירים אצל ילדים)!! מצב סטטי זה רק מנציח ומחמיר את טווח התנועה העודף (נוסף על השחיקה שתוארה בפיסקה הקודמת). אגב, כמעט כל הורה הפונה אלינו עם ילד היפוטוני לאחר שביקר באתר, משמיע באוזנינו את ההערה הבאה: ".. התיאור הזה שהזכרתם באתר, של הילד הנשען לאחור על ידיו עם פשיטת יתר במרפקים, נוסף על המוטיבים של 'הימרחות'/ 'התקפלות'- זה ממש הילד/ה שלי..!"

 

טיפול בגמישות יתר, בתמונה: יישור יתר במרפק/ פשיטת יתר של המרפק/ גמישות יתר במרפקים/ במפרקים, אצל ילד בן 7 המטופל במוטוריקל (גמישות יתר משמעותית.. שימו לב לזווית שבין זרוע ימין, זו הרחוקה יותר בתמונה,.לבין האמה של אותה יד..).  שימוש בקיבועים/ מנחי יציבה חריגים מהווים מפלט נוח (אך מזיק מאוד) עבור ילדים...

 

 

ילדכם מעדיפים ישיבה מִמְרַחית על פני ישיבה מזרחית?  

נשמח מאוד לשנות להם את התפריט :)

 

 

*יישור יתר במרפק עשוי לבוא לידי ביטוי גם במצב שונה של נשיאת משקל, כדוגמת עמידת שש (כפי שניתן לראות בתמונה הבאה..), או עמידת ארבע/ 'שכיבת סמיכה'...

 

גמישות יתר במפרקים/ בידיים (במפרקי האצבעות, במרפקים וגם בכתפיים) אצל ילד בן 6.5 בעת אבחון מוטורי במוטוריקל. הילד "מנצל" באופן מזיק למדי את טווחי התנועה המוגברים (גמישות יתר) כדי להימנע ממאמץ שרירי עודף (טונוס שרירים נמוך מקשה אף הוא בשימור מנחים כנגד כח הכובד..) ונשען על מעטפות מפרקיות (קפסולות) ורקמות חיבור. הפרדוקס הוא שניצול טווחי תנועה עודפים לאורך זמן, עלול להגביר עוד את גמישות היתר וכמובן, לייצר נזקים לטווח ארוך...

 

 

 

ילדים בעלי גמישות יתר ויציבות שרירית-מפרקית נמוכה (הסבר המושג בפסקה הבאה), עלולים לסבול ממנח שכמה מרחפת (winged scapula). חיזוק חגורת הכתפיים לילדים/ טיפול לחיזוק חגורת הכתפיים אצל ילדים אלה הכולל את השריר serratus anterior (שריר "המשור הקדמי") יסייע מאוד ב- שיפור היציבה ויביא את השכמה למנח הנכון שלה ביחס לצלעות. מנח השכמה המורחקת ("מרחפת") באופן דרמטי ביחס לצלעות בתמונה זו, מודגש היטב כתוצאה מהתנוחה בה נמצא הילד וכביטוי נוסף ל- יציבות שרירית מפרקית נמוכה!

 

חיזוק חגורת הכתפיים לילדים, חיזוק שרירים לילדים

שכמה מרחפת אצל ילד בן 7 בעת אבחון יציבה במוטוריקל. טיפול שכמה מרחפת במוטוריקל כולל חיזוק שרירים לילדים בכלים חדשניים של שריר משור קדמי (serratus anterior) נוסף על שיפור יציבה ילדים/ מבוגרים/ טיפול בקיפוזיס, גם כן בכלים בלעדיים!

 

 

 

 • היפוטוניה אצל ילדים/ הקניית 'יציבות שרירית מפרקית'/ יציבות פרוקסימלית (muscle co-contraction) ראויה. המונח 'יציבות שרירית מפרקית' מבטא את הקשר שבין מע' השרירים והשלד והוא הפונקציה שמשרתים השרירים בייצוב השלד, בדומה למיתרים המעגנים תורן/ עמוד גבוה באופן אנכי ויציב מעל פני הקרקע. כל מיתר (כֶבֶל) מושך את התורן לכיוון שונה וסך כל הכוחות ('מומנטים') שהמיתרים מייצרים כל אחד לכיוונו ('שקול הכוחות') מייצב את התורן איתן על מקומו, כנגד הרוח וכוחות חיצוניים אחרים. באופן דומה פועלים השרירים בגוף, הממלאים תפקיד של הפיכת הגוף ליותר יציב, יותר מבני ופחות 'נוזלי' או פחות 'נמרח'/ 'floppy'. ילד בעל יציבות מפרקית- שרירית נאותה הוא גם ילד רגוע יותר, פחות 'קופצני', ובעל כושר/ טווח ריכוז משמעותי יותר. פעמים רבות ילדים בעלי היפוטוניה מופנים לבדיקת/אבחון הפרעות קשב וריכוז, בעוד הסיבה האמיתית לתזזיתיות שלהם או ל'חוסר הקשב והריכוז' היא דווקא התעייפות שרירית מהירה ותחושת כאב שרירי/ אי נוחות בהימצאות במנח סטטי (תוך התמודדות רציפה עם כוח הכובד) והצורך לשנות מנח באופן תדיר (הילד עסוק בכאב ובדרכים להפסיק אותו, במקום להיות מרוכז בלמידה). בעיה נגזרת מכך היא מנחי יציבה חריגים (יציבה לא נכונה) כפי שראינו בתמונות לעיל וכן, הימנעותם של הילדים מפעילויות במנחים סטטיים (הימנעות מפעילות רציפה ליד שולחן, בכלל זה כתיבה/ ציור/ עבודות יצירה...).

אם כך, יציבות שרירית מפרקית נאותה חשובה ביותר בתפקוד היומיומי ומהווה את הבסיס ליעילות תנועתית אף בענפי הספורט השונים, כגון קליעה לסל בכדורסל או בעיטה לשער בכדורגל! אז לאחר שהבהרנו את החשיבות של 'יציבות שרירית מפרקית' נאותה, נספר לכם כי פיתחנו במוטוריקל מבחר ענק של תרגילים ייחודיים גם להקניית יכולת זו!

 

 

מדוע ילדים וגם מבוגרים נוהגים להתנדנד בכיסא? הפרעת קשב וריכוז? לא בהכרח!

הורים רבים מגיעים אלינו בעקבות חיפוש מילים כדוגמת "ילד מתנדנד בכיסא" או "ילד לא רגוע". חשוב לדעת שלא כל תיאור של "ילד מתנדנד בכיסא" או "ילד לא רגוע" פירושם הפרעת קשב וריכוז בעלת מרכיב של היפראקטיביות (היפראקטיביות טיפול). לא צריך לסבול מהפרעת קשב וריכוז אורגנית כדי לבחור להתנדנד בכיסא. הידעתם? התנדנדות בכיסא (תופעה שכיחה מאוד, בקרב כלל האוכלוסיה) ובעיקר הישענות על הקצה הקדמי של המושב (בכיסא בעל 4 רגליים...) תוך העתקת מרכז הכובד לפנים/ היתמכות על הרגליים הקדמיות של הכיסא, עם הרמת הרגליים האחוריות שלו באוויר (ראו תמונה) אינה מקרית כלל. אז מעבר לצורך של הילד או המבוגר המתנדנד בכסא להשיג שינוי תנוחה ויציאה ממנח יציבה סטטי המייצר לאות (עייפות), הבחירה להתנדנד נובעת בעיקר מרצון או צורך (בלתי מודעים, ברוב המקרים) להתגבר על כוח הכובד/ להזדקף/ להתיישר מבלי לשלם מחיר אנרגטי (כלומר מבלי להפעיל את השרירים/ להתאמץ), למה כוונתנו?

 

ובכן, התנדנדות לפנים בכיסא, מביאה/ מכניסה אותנו באופן אוטומטי* למנח של סיבוב אגן לפנים (Anterior pelvic tilt) דבר המהווה טריגר מיידי ליציבה "זקופה". מדוע השתמשנו במרכאות כפולות במילה זקופה? אז ככה, דיברנו רבות בדף יציבה לא נכונה על כך ש- יציבה נכונה זו אותה יציבה הנשענת על הפעלת שרירים. מאידך, יציבה המסתמכת על אותו טריק ביומכני של סיבוב אגן לפנים, היא יציבה זקופה למראית עין בלבד, הנשענת על מבנים גרמיים (שלד) ורקמות רכות (רצועות, סחוסים, מעטפות מפרקיות..) בלבד! לאותה אשליה יציבתית מחיר שלילי נוסף הבא לידי ביטוי בהגדלת הקמר/ לורדוזה בעמוד שדרה מותני (לורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס מותני) ויצירת עומסים מצטברים לאורך זמן ושחיקה של הגב התחתון!

*ככל שהרגליים האחוריות של הכיסא יעלו גבוה יותר באוויר וזווית המושב תיטה לפנים, כך יגדל אותו סיבוב אגן לפנים והיציבה תהיה "זקופה" עוד יותר.

 

 

תמונה אופיינית של ילד מתנדנד בכיסא. התנדנדות בכיסא משקפת רצון/ צורך בלתי מודעים להתגבר על כוח הכובד מבלי לשלם מחיר אנרגטי! הילד בתמונה הנוכחית סובל מ- גמישות יתר במפרקים ובעקבות כך נשען על השולחן עם מרפקיו כדי להקל במידה נוספת את ההתמודדות עם חוסר היציבות במפרקים (muscle co-contraction).

 

 

 

חשוב לדעת >>

שני נושאים קריטיים בתפקוד ילדים (וגם מבוגרים) הסובלים מתנועתיות יתר או אי שקט מוטורי (אי שקט פסיכומוטורי) בהם יש לנו במוטוריקל יתרון קליני מובהק, הם טיפול/ שיפור יציבות שרירית מפרקית/ יציבות פרוקסימלית (muscle co-contraction) לקויה (ראו הסבר לעיל) וכן תיקון יציבה לא נכונה/ טיפול ביציבה לקויה.

כאמור, הורים רבים מגיעים אלינו בעקבות חיפוש מילים כדוגמת "ילד מתנדנד בכיסא" או "ילד לא רגוע". פעמים רבות אותם ילדים, שלעיתים סובלים מ-היפוטוניה או גמישות יתר במפרקים (מבלי שההורים או אנשי המקצוע בכלל ערים לכך..) מופנים לבדיקת/ אבחון הפרעות קשב וריכוז, בעוד שהסיבה האמיתית לתזזיתיות שלהם או ל'חוסר הקשב והריכוז' (במרכאות כפולות) היא דווקא אותו חסר ביציבות שרירית מפרקית נאותה* (muscle co-contraction) או יציבה לא נכונה/ התעייפות שרירית מהירה ותחושת כאב שרירי/ אי נוחות בהימצאות במנח סטטי והצורך לשנות מנח באופן תדיר (הילד עסוק בכאב ובדרכים להפסיק אותו, במקום להיות מרוכז בלמידה). בעיה נגזרת מכך היא הימנעותם של הילדים מפעילויות הדורשות שימור מנח סטטי (הימנעות מפעילות רציפה ליד שולחן, בכלל זה כתיבה/ ציור/ עבודות יצירה...). אל דאגה, לאחר שהובהרה החשיבות של יציבות שרירית-מפרקית נאותה ו- יציבה נכונה, נספר לכם כי פיתחנו במוטוריקל מבחר ענק של כלים מדעיים ובלעדיים לשיפור יכולות תפקוד קריטיות אלו!

*יציבות שרירית מפרקית נאותה נשענת גם על תפקוד יעיל של שרירי הליבה! במוטוריקל מציעים כלים מתקדמים לטובת חיזוק שרירי הליבה אצל ילדים.

 

אם כן, ילד או מבוגר בעל יציבה נכונה ובנוסף, יציבות שרירית מפרקית נאותה הוא גם ילד/ מבוגר רגוע יותר, פחות 'קופצני', ובעל כושר/ טווח ריכוז משמעותי יותר. מנגד, ילד/ מבוגר הסובל משילוב של ("קומורבידיות") שלושת גורמי הסיכון:

 1. יציבה לא נכונה

 2. יציבות שרירית מפרקית נמוכה (ברוב המקרים, בעקבות גמישות יתר במפרקים או היפוטוניה) וגם..

 3. הפרעת קשב וריכוז/ היפראקטיביות,

עשוי להיות תנועתי/ חסר שקט/ תזזיתי במידה ניכרת, כל התיאורים של "ילד מתנדנד בכיסא", "ילד שלא מסוגל לשבת", "ילד שיושב עם חצי ישבן על הכיסא", "ילד נמרח", "ילד לא רגוע" ועוד, הם תיאורים קלאסיים של ילדים הסובלים מיציבות שרירית מפרקית נמוכה ו- יציבה לקויה. כאמור, אם קיימת בנוסף הפרעת קשב וריכוז אורגנית ברקע, המצב עשוי להיות חמור שבעתיים!

לפיכך, אם המורה/ הגננת או רופא הילדים/ הנוירולוג, מיהרו במתן אבחנה "הילד סובל מהפרעת קשב וריכוז", כדאי שתבררו קודם את התפקוד המוטורי-יציבתי!

ברור כעת גם שמתן ריטלין, קונצרטה או תרופות אחרות המיועדות "לפקס" את הילד, במקרים של הפרעת קשב וריכוז אמיתית, לא בהכרח ישפיעו באופן אופטימלי (לגמרי), בהיעד טיפול בחלקים הנוספים של המשוואה (יציבה לא נכונה ו- יציבות שרירית מפרקית)!

 

אם כן, מובן כעת כי ילדים בעלי היפוטוניה (גם היפוטוניה קלה) מתקשים להחזיק את גופם/ גבם/ צווארם בזקיפות בשל המחיר האנרגטי הרב הנדרש מהם בהימצאות במנח זה. במוטוריקל פותחו כלים ייחודיים, המאפשרים לכל ילד/ה התמודדות עצמאית ויעילה עם ה'אתגר' המכוּנה כוח הכובד. לחצו למידע נוסף על החשיבות ב- חיזוק שרירים/ חולשת שרירים טיפול.

 

 

 

הוקוּס - טונוס!      

 

טונוס שרירים נמוך טיפול > האם ניתן להעלות טונוס שרירים נמוך?

 

כפי שציינו במאמר המדעי שלנו בנושא היפוטוניה אצל ילדים (היפוטוניה ילדים המאמר) טונוס שרירים הנשלט ע"י מערכת העצבים המרכזית הינו דבר קבוע/ נתון!

אמנם, ניתן להעלות רגעית את טונוס השרירים, ע"י גרייה תחושתית (גרייה וסטיבולרית/ גרייה פרופריוצפטיבית) או ע"י היחשפות למצבים המייצרים מתח/ עוררות (כך לדוגמא, דריכות/ עוררות בעת מצבי סכנה..).

נכון גם שטונוס השרירים עולה בהדרגה עם הגיל, כתוצאה מגורמים שונים, בהם עליה בקשיחות של רקמות החיבור וגורמים אינטרינזיים בשריר, אך אותה עלייה כמעט שאינה משליכה כלל על תפקודו המוטורי/ יציבתי של הילד עד לבגרותו...

 לפיכך, מי שמבטיח לכם טיפול בהיפוטוניה/ טונוס שרירים נמוך אצל ילדים, באמצעות "הגדלת טונוס", "הרמת טונוס", "העלאת טונוס", "שיפור טונוס שרירים" >> הדבר מהווה מיתוס (שגם אנחנו רצינו להאמין בו בראשית הדרך..) ותו לא. לכן בחרנו את 'הוקוס טונוס' לכותרת הפסקה :)

 

אז, האם טיפול בהיפוטוניה הוא בכלל דבר ריאלי (אפשרי)? ו- כיצד לטפל בהיפוטוניה, אם לא ניתן להעלות את הטונוס??

התחלנו לספר לכם על חיזוק שרירים אצל ילדים בשיטתנו, והתמודדות יעילה יותר עם כוח הכובד. בהמשך הדף תמצאו מענה טיפולי מדעי לכלל הסימפטומים של היפוטוניה ילדים :)

 

קריאה מעניינת ומועילה!

 

 

 

 • היפוטוניה ילדים, שיפור יכולת ההתנתקות מהקרקע: פונקציה תנועתית בסיסית שילדים היפוטונים רבים כל כך (ולא רק בעלי היפוטוניה) מתקשים בה, יכולת המהווה תנאי הכרחי לביצוע רוב מיומנויות היסוד בהן ניתורים, דהרות, דילוגים, ריצה נכונה, לימוד קפיצה בחבל ועוד ועוד...

  סיבה מרכזית לקשיים בהתנתקות מהקרקע, נעוצה במנח לא תקין של הגפיים התחתונות, המתבטא בקריסה פנימה/ פרונציה של כף הרגל (Pronated feet/ pes valgus) בשל גמישות יתר בקרסול הבאה לידי ביטוי ברפיון רצועות (Ligaments /מעין חוטים המחברים בין העצמות), חופש תנועה מפרקי (joint hyperlaxity) והיעדר הפונקציה הביומכנית (החיונית כ"כ) המכונה 'מנוף קשיח'/ 'rigid-lever' (הכוח שהילד משקיע בדחיפת הרצפה נספג במפרקי הקרסול ומתבזבז...).

  מנח של פרונציה בקרסול עשוי אף להקשות על ילדים אלה לשמור על שיווי משקל בעמידה על רגל אחת, מובן כעת שילד המתקשה להתנתק מהקרקע הוא ילד מסורבל ברמה זו או אחרת. בשנות ניסיוננו, נפגשנו עם מאות רבות של ילדים כאלה. הדבר האיץ בנו להכיר בחשיבות המכרעת של יכולת ההתנתקות מהקרקע ברמה הגופנית, הרגשית והנפשית, ולפתח שורה שלמה של כלים מדעיים ובלעדיים כחלק משיטת מוטוריקל ש'יקפיצו' (תרתי משמע) את ילדכם ממצב של היעדר התנתקות מהקרקע, לתגלית (Discovery) אמיתית של רפרטואר תנועות חדש ומשמעותי, התלוי ביכולת קריטית זו!

   

  *חשוב מאוד לדעת: כל ילד בעל פרונציה ברגל (למעט פרונציה קלה מאוד) המצליח בכל זאת להתנתק מהקרקע (העומסים על המפרקים במהלך ריצה או קפיצות על רגל אחת עשויים להגיע לעד פי חמישה ממשקל הגוף!), או ילד המצליח לשמור על שיווי משקל בעמידה על רגל אחת/ הליכה על קורה/ עלייה במדרגות וכדו', נעזר לשם כך בפיצוי מזיק כלשהו כדוגמת הטיית הגוף/ הכתפיים/ הראש לכיוון הנגדי אליו הגוף עומד לקרוס (לצורך 'איזון מומנטים' פיזיקלי) 'פיצוי' מזיק מאין כמוהו המגביר/ מנציח את מנח ה- פרונציה של כף הרגל  ויוצר העמסה מוגברת על המפרקים והרצועות (הכלואים באותו מנח היפרפרונציה, אגב התמודדות עם עומס מוגבר באותו זמן...). אותו "פיצוי" (מזיק מאין כמוהו) מגביר לאורך זמן עוד את טווחי התנועה (גמישות יתר בקרסול), כך שהילד שאינו מטופל, נתון במשך השנים למעגל קסמים שלילי של החמרת אותה פרונציה קיימת!!

  למידע משמעותי נוסף, לחצו: גמישות יתר בקרסול

   

  פרונציה של כף הרגל (Pronated feet)/ כפות רגליים במנח פרונציה מוגברת באופן משמעותי, אצל ילד בן 5.5 בעל גמישות יתר שטופל במוטוריקל. המנח האלכסוני של גיד אכילס מודגש (*מנח נורמלי הינו מנח אנכי!)

   

 

 

כוחו של הֵרְגֶל  Vs כוחה של הַרֶגֶל

אל דאגה, כוחה של הרגל יתפוס פיקוד ויישא בנטל!*

*פירושו של דבר, שכוחה של הרגל יהיה על העליונה- אותו חיזוק שרירי רגליים ספציפי לתיקון פרונציה בכף הרגל אצל ילדים (במקרה זה), יניב רגליים חזקות שיצליחו לשבש/ להפחית את השימוש בהרגלים הרעים** (קריסת קשת כף הרגל או כל בעיה אורטופדית אחרת)

**הדבר מותנה בכך שהילד יפעיל מודעות (נסייע לו גם בכך :).

 

 

 

יישור יתר בברך אצל ילדים/ יישור יתר בברך/ פשיטת יתר בברך/ פשיטת יתר בברכיים/ נעילת ברכיים/ יישור יתר משמעותי (Genu recurvatum) , אצל ילדה בת 8 בעלת היפוטוניה וגמישות יתר (במקרה זה, גמישות יתר במפרק הברך/ גמישות יתר בברך) המטופלת במוטוריקל. 

 

 

כפות רגליים פונות פנימה אצל ילד בן 10

 

 

 

 

 

מוטוריקל - חלשים בגרפיקה, מובילים במוטוריקה!

 

(וגם ביציבה ואורטופדיה...)

 

 

 

 לצורך המחשה, כתיבה והעתקה מהלוח דורשות מהילד יציבות שרירית-מפרקית (ראו סעיף קודם) והפרדת-תנועה נאותה. ילד בעל היפוטוניה/ רפיון שרירים ויציבה לקוייה, יתקשה לייצב את שלד הציר (גו/ עמוד השדרה) כדי להשתמש ביעילות במוטוריקה העדינה (לתפעל את כלי הכתיבה ולכתוב בצורה יעילה). במצב כזה, סביר שהילד יפעיל/ יגייס באופן גורף (mass movement) שרירים לא רלוונטיים לטובת הכתיבה, כדוגמת שרירי הזרועות ושרירים בחגורת הכתפיים (שרירים שהתמחותם היא לייצר כוח גס, ולא ביצוע פעולות מוטוריות עדינות ומדויקות...) וכן את שרירי המימיקה (שרירי ההבעה, כדוגמת פה פעוּר בעת הכתיבה), וכל זאת כ'פיצוי' על רפיון השרירים באצבעות הידיים ובשורש כף היד. "פיצוי" מסוג זה, לא רק שאינו תורם כלל לאחיזת כלי הכתיבה ו/או לפעולת הכתיבה, אלא אף מסרבל את הכתיבה, מונע את הדיוק הנחוץ לכתיבת אותיות, יוצר איטיות וכבדות בתנועה (הילד חורט על הדף/ שובר את חוד העיפרון/ מפעיל לחץ רב באחיזת כלי הכתיבה ועוד..), יוצר התעייפות שרירית מהירה של חגורת הכתפיים והזרועות וגורר תסכול רב מצידו של הילד, המלווה בתחושת חוסר-אונים ('התאמצתי כל כך, ויצא לי ציור/ כתב מכוער...'). מקרים רבים כל- כך של לקויות במוטוריקה עדינה כאמור, מקורם בכלל ב חגורת כתפיים חלשה ו- יציבה לא נכונה. ואם לא די בכך, תת רגישות במערכת תחושה עמוקה עשוייה להקשות על הילד עוד. מידע נוסף בהמשך הדף!

*גם ממצאי מחקרו של אייל (ראו פוסטר מחקר מצורף) בנושא היפוטוניה אצל ילדים/ מתח שרירים נמוך ולמידה מוטורית של מיומנויות עדינות ('Fine motor dexterity learning ability of Hypotonic school age children') מראים הפחתה ברורה ביכולתם של ילדים בעלי היפוטוניה הן בביצוע והן ברכישה של מיומנויות מוטוריות עדינות, הרלוונטיות לפונקציות אקדמיות כדוגמת כתיבה.

 

 

צפוף לכם בעין? ההסבר לכך פשוט:

 

 

יש לנו פשוט המון להציע :)

 

מוטוריקל - בדיוק מה שחיפשתם, גם עבור היפוטוניה קשה/ קלה!

 

 

 • שיפור חיזוי ורצף התנועה לצד שיפור התיאום בין שני צידי הגוף: קושי נוסף הנקשר ל היפוטוניה אצל ילדים, מתבטא בהפרעה ברצף התנועה (ויכולת חיזוי-יפורט בסעיף העוסק בלימוד מיומנויות כדורע) והפרעה נוספת בתיאום שני צידי הגוף* (BIS- Bilateral Integration & sequencing) בעת ביצוע מיומנויות מוטוריות כדוגמת קפיצה בחבל (הדורשת תיאום דו צידי/ תיאום דו ידני ורצף תנועה...) או כדרור כדורסל, הפרעות שמקורן בין היתר בתפקוד לא תקין של מערכת שיווי משקל של הילד (מערכת וסטיבולרית). תרגילים ייחודיים ומאתגרים פותחו במוטוריקל כמענה להפרעות אלה.

 *מניסיוננו, ישנן סיבות נוספות לקושי ב-תיאום דו צידי בהקשר של היפוטוניה אצל ילדים. סיבה ראשונה הינה הפיצוי שאותם ילדים נדרשים לבצע בעת שימור מנחים כנגד כוח הכובד. במה דברים אמורים? הזכרנו בראשית הדף שילד בעל היפוטוניה נדרש לעתודות כוח משמעותיות יותר לטובת ההתמודדות עם כוח הכובד בעת עמידה או ישיבה. ילד היפוטוני שיושב ומתעסק עם חפצים המונחים על השולחן שמולו או על הרצפה, יעדיף במקרים מסוימים להישען (פיצוי) עם יד אחת על הרצפה או השולחן (או על משטח אחר בקרבתו/ על הרגל שלו..) כדי להקל את ההתמודדות השרירית עם כוח הכובד. ולתפעל חפצים באופן לא יעיל ביד אחת בלבד (בד"כ היד הדומיננטית)! היעדר התנסות מספקת בתיאום בין 2 הידיים יוצרת לאורך זמן קשיים ב- תיאום דו צידי! הרי לכם הפרעה משנית נוספת, סרבול מוטורי, כתוצאה מאותה היפוטוניה!

קושי בתיאום דו צידי עשוי לבוא לידי ביטוי בכל תחומי החיים ממיומנויות יומיומיות כדוגמת לבישה ואכילה, מיומנויות ספורט (מסירת ותפיסת כדור) וספציפית במיומנויות אורייניות כדוגמת כתיבה, גזירה, השחלה ועוד..

סיבה נוספת, נקשרת לפסיביות התנועתית היחסית המאפיינת ילדים בעלי היפוטוניה.התנסות תנועתית מופחתת, עשויה לפגום הן בתיאום הדו צידי והן בקואורדינציה הכללית!

 

יכולת מוטורית טובה? כרטיס ביקור/ מפתח להשתלבות תקינה של הילד בחברה!

 

 • היפוטוניה אצל ילדים/ שיפור ופיתוח שיווי משקל. במקרים רבים, ילדים בעלי היפוטוניה מתקשים במטלות הדורשות שיווי משקל, כדוגמת טיפוס יציב על מתקנים, הליכה בבסיס צר, עמידה על רגל אחת, עלייה וירידה במדרגות (ומשתמשים בדפוס מסורבל של עלייה או ירידה 'מְצָרפות', כלומר 2 רגליים על אותה מדרגה, או שנעזרים במעקה/ קיר..) ועוד... שיווי המשקל בילדים אלה נפגע באופן משמעותי בעיקר בשל הימצאות פרונציה בכף הרגל (כפי שהוסבר לעיל)... ובכן, לצד פיתוח שיווי משקל במגוון כלים מקוריים במגוון כלים מקוריים ומאתגרים, ניתן במוטוריקל מענה לשיפור תפקוד 'מנגנוני היציבה'/ postural control (מרכיבים תחושתיים-מוטוריים העומדים בבסיס כל פעולה שאנו מבצעים: תנועות עדינות ואיכותיות של הגו והגפיים המאזנות את הילד אגב תנועה, שומרות מפני נפילות ומערבות יכולת חיזוי וציפייה למצבים אפשריים של הפרת איזון!). אותם 'מנגנוני יציבה' אחראים על תגובות הגנה ושיווי משקל (תגובות גופניות אוטומטיות המחזירות את הילד לאיזון בעת מצבים של 'כמעט איבוד שיווי משקל'- דבר חשוב מאין כמוהו בפעילות ספורטיבית כדוגמת ריצה או רכיבה על אופניים), עוד מפקחים מנגנוני היציבה על טונוס שרירים/ מתח השרירים, על יציבות חגורת הכתפיים והגו, יציבות שדה הראייה ועוד... (למידע נוסף: שיווי משקל אצל ילדים ׀ חוסר שיווי משקל אצל ילדים ׀ בעיות שיווי משקל אצל ילדים ׀ איבוד שיווי משקל אצל ילדים).

 

שיפור שיווי משקל אצל ילדים, במבחר אדיר של כלים מדעיים!

 

 • היפוטוניה אצל ילדים/ שיפור מערכת תחושה עמוקה (לחצו להגדרה). בהמשך לממצאי מחקרו של אייל (הוזכרו לעיל), ילד בעל היפוטוניה, ובכלל, ילד הסובל ממערכת תחושה עמוקה לקויה, יתקשה בין השאר ברכישת מיומנויות ספורט ותנועה (קושי בלמידה מוטורית, גם למידת מיומנויות עדינות כדוגמת כתיבה), יתקשה בזיהוי שגיאות בתנועותיו (ומן הסתם, לא יתקן אותן..) ויסתמך יתר על המידה על עיניו בכל ביצוע תנועתי כדוגמת טיפוס על מתקנים בגן השעשועים (דבר שיגרור איטיות וסרבול) או צורך במשוב ראייתי מוגזם בעת הכתיבה (דבר שיימנע אוטומטיזציה בכתיבה ויידרוש השקעת משאבים קוגניטיביים מיותרים בתכנון הכתיבה, לעיתים 'על חשבון' הקשבה למורה בכיתה...). שימו לב, מערכת תחושה עמוקה נחשבת כבעלת מרכיב דומיננטי בבקרה מוטורית-תנועתית, ומעורבת כמעט בכל פעולה המתבצעת ביומיום ולכן, חשוב מאוד לשפר את תפקודה! ברשותנו מבחר ענק של תרגילים העושים את העבודה היטב...

 **חשוב מאוד גם לדעת כי היפוטוניה אצל ילדים המלווה בתת רגישות במערכת תחושה עמוקה, עשויה לתבוע מהם מחיר אנרגטי כבד ומשמעותי בעת ביצוע פעולות כגון כתיבה. בהמשך להתייחסותנו בפסקאות הקודמות למאמץ הרב הנדרש מהילדים בעת שימור מנח גוף זקוף כנגד כח הכובד ובהתגברות על גמישות יתר במפרקים, נוסיף ונספר לכם גם כי ילד בעל טונוס שרירים נמוך הסובל מתת רגישות במערכת תחושה עמוקה, עשוי להידרש לאמץ את שריריו בצורה נוספת (ומן הסתם, להתעייף מהר מאוד..) בעת פעולות כגון כתיבה, וזאת בשל הפעלת לחץ על כלי הכתיבה (לצורך קבלת גרייה תחושתית).

שימו לב לפיכך, כמה כוחות (פיזיים וגם נפשיים) עשויים להידרש מילד בעל היפוטוניה לצורך פיצויים שונים שעליו לבצע:

 1.  התמודדות עם כוח הכובד;

 2.  התגברות על גמישות יתר במפרקים (אם קיימת..);

 3.  התגברות על ההיפוטוניה בגיוס טונוס לטובת הרמת חפצים/ תפעול חפצים/ תנועה;

 4.  התגברות על תת הרגישות בתחושה עמוקה (אם קיימת..).

מעייף ומתסכל רק לקרוא את הפסקה הנוכחית. ברור כעת כי היפוטוניה אצל ילדים לא מאפשרת ממש חיים קלים (התפקוד היומיומי עשוי להפוך לעיתים למשימת הישרדות, וכאן בדיוק המקום להכניס את הביטוי "The poor gets poorer"), אך אל דאגה- בדיוק לשם כך פיתחנו את שיטת 'מוטוריקל'/ 'Adaptive-Load'! יש ברשותנו מבחר אדיר של כלים מדעיים לטובת טיפול בהיפוטוניה/ היפוטוניה טיפול שיהפכו את כל משימות ההתמודדות לקלות שבעתיים או לבלתי רלוונטיות בעליל (במקרה של תת רגישות במערכת תחושה עמוקה)!

 

 • היפוטוניה ילדים/ לימוד מיומנויות כדור (כדרור, מסירה, תפיסה, בעיטה וכן, מיומנויות מורכבות במשחקי כדור, כדוגמת מעבר שחקן הגנה ועוד...). אם נתייחס לכדרור כדורסל, ילד בעל היפוטוניה עלול לסבול מקושי ברכישה עצמאית של מיומנות זו, בין השאר בשל קושי בתחושה העמוקה (ראו סעיף קודם) וכן בשל סרבול תנועתי/ סרבול תנועה וקושי ביכולת החיזוי (BIS, זוכרים? ראו שלושה סעיפים לעילס) של תנועת הכדור כלפי מעלה לאחר המגע עם הקרקע (מקשה על הילד לתזמן את תנועת ידו ביחס לכדור הקופץ).

 

לימוד כדורסל, מהיר, מהנה וקל- במוטוריקל

 

לימוד רכיבה על אופניים לילדים קצר ומהנה, בשיטת הלימוד המקצועית היחידה בישראל!

 

 

 

   מוטוריקל - תגיעו, טיל-מדו !

                   בכל גיל, תלמדו ממש בטיל :)         

*תגיעו, טיל-מדו® ו- טיל-מדו® הינם סימני מסחר שכל הזכויות בהם שייכות למוטוריקל!

 

 

 

לימוד רולר בליידס לילדים (לימוד גלגיליות לימוד החלקה על רולרבליידס, רולר בליידס לימוד, לימוד רכיבה על גלגיליות, לימוד החלקה על גלגיליות, לימוד רכיבה על רולרבליידס, לימוד החלקה על רולר בליידס, לימוד רולר בליידס, לימוד סקטים, לימוד רולרבליידס, לימוד רולרס רולרבליידס לימוד)

 

לימוד רולר בליידס לילדים מקצועי, מהיר וחווייתי- בכלים מדעיים, ובתנאים נהדרים!

 

לימוד רולר סרפר (לימוד החלקה על רולר סרפר/ לימוד רכיבה על רולר סרפר/ לימוד נסיעה על רולר סרפר)

לימוד סקייט בורד (לימוד סקייטבורד לימוד רכיבה על סקייטבורד לימוד סקיטבורד), לאור הקושי של ילדים בעלי היפוטוניה קלה/ קשה ברכישה עצמאית של מיומנויות...

 

שיעורי סקייטבורד, מדריך ללימוד רכיבה על סקייטבורד, מורה לסקייטבורד

 

 

לימוד קפיצה בחבל: עמית ותמר, מדגימים ביצוע נהדר, זמן קצר לאחר לימוד קפיצה על חבל/ לימוד קפיצה בדילגית. ונזכיר שנית: אצלנו גם ההנאה כלולה בתפריט :)

 

פתאום זה קל... מוטוריקל

 

 

 

 

IV.  היפוטוניה אצל ילדים/ היפוטוניה טיפול/ טיפול בהיפוטוניה, תוצאות ממש מהירות: אנחנו נעשה את עבודתנו ואתם, תספרו לנו בהתלהבות על התקדמותו על התקדמותו של ילדכם מטיפול לטיפול (משבוע לשבוע), ללא צורך להמתין חודשים או שנים ('..הילד הצליח לטפס על מתקן כזה ואחר'... 'הילד נתלה על סולם והחזיק את עצמו סוף סוף, מבלי לשמוט את האחיזה'... 'היינו בטיול והילדה צעדה איתנו במסלול הררי ארוך, ללא כל תלונות על עייפות'... 'הכתב של הילד הולך ומשתפר'.. 'יציבתה של הילדה זקופה יותר'.. 'הילד החל לדהור/ לדלג בדרך לגן'...). ראו גם: תשובות לשאלות נפוצות FAQ's

 

 

במוטוריקל סופַן וגם So-fun של הבטחות להתממש :)

ובאופן הכי מהיר שניתן לבקש !

So-fun של הבטחות® הינו סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

 

 

V.  המענה הבלעדי והחדשני שלנו להפרעת סרבול מוטורי/ מסורבלות מוטורית (תופעת הילד המסורבל באה בד"כ ב'עיסקת חבילה' עם/ כהמשך ל היפוטוניה אצל ילדים). שימו לב, ברשותנו למעלה מ- 1,000(!) תרגילים מקוריים, מתוחכמים וייחודיים ל- טיפול בסרבול מוטורי ולפיתוח קואורדינציה/ שיפור קואורדינציה קואורדינציה לילדים (תיאום בין שני צידי הגוף ויכולת ביצוע רצפי תנועה, תזמון תנועה, חיזוי תנועה, פיתוח זריזות, מהירות, קשר עין יד תיאום עין רגל ועוד ועוד...). לידיעתכם, נוסף על פיתוח שלל תרגילים מתקדמים, שיטתנו הביאה גישת טיפול חדשנית גם בתחום זה, גישה המשנה את תפיסות העולם הקיימות בפיזיותרפיה/ ריפוי בעיסוק! (לחצו והיווכחו: טיפול בסרבול מוטורי בגישה מדעית, בלעדית ומובילה במוטוריקל).

(ראו גם: דיספרקסיה מוטורית, דיספרקסיה התפתחותית, טיפול דיספרקסיה).

 

אימון קואורדינציה לילדים: אסף המתוק מפגין יכולות מרשימות של שיווי משקל, תיאום עין רגל, קשר עין יד, ואם לא די בכך, גם הפרדת תנועה, יציבות שרירית מפרקית (...ויכולת חריזה בִּתְזוּזַה:) 

 

 

 

ואם רציתם את כל המידע בקיצור?

מוטוריקל - וזה כל השיפור!

 

 

VI.  טיפול יציבה משלים בהמשך למה שתואר קודם לגבי ההשלכות המזיקות של קושי בהתמודדות עם כוח הכובד, על יציבתם של הילדים בעלי היפוטוניה (כולם, לא רק בעלי היפוטוניה קשה/ היפוטוניה חמורה), אם נוסיף לכך אורח חיים מודרני הקיים בכל בית, הכולל ישיבה כפופה מול מחשב/ טלויזיה וארגונומיה גרועה, בדמות של ריהוט 'נוח' כדוגמת כורסאות, כיסאות מחשב גרועים המקבעים את הגב הכפוף מימלא ומונעים ממנו את הצורך החיוני כל כך בהזדקפות כנגד כוח הכובד... למרבה הצער, למרות הקידמה הטכנולוגית והידע הרפואי הנרחב, אנו חיים בתרבות המעניקה עדיפות לנוחוּת, על חשבון הבריאות! ואם נשוב אל אותם 'ילדי מחשבים' טיפוסיים, המבלים את זמנם הפנוי במנח 'כריעה' (כמעט 'כריעת ברך'/ 'סגידה') מול מסך המחשב במשך שעות, אז מעבר להשפעות המזיקות הקיימות על הראייה, הבעיה המשמעותית היא שאותה ישיבה כפופה מול המחשב/ טלויזיה וכיו"ב, מנציחה עצמה ויוצרת דפוס קבוע של גב כפוף, מלווה בכתפיים שמוטות וראש/ צוואר נוטים מטה גם בעת עמידה- פשוט 'כניעה טוטאלית' לכוח הכובד!! וכשכל אלה באים ביחד עם היפוטוניה אצל ילדים, המצב חמור כִּפְלַיים!

 

לא רק השלכות מוטוריות שליליות: יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה ילדים - במקרה זה, של ילד מחשבים ממוצע בדורנו. שימו לב כיצד עמוד השדרה מקריב עצמו על מזבח המחשב. התוצאה: קיפוזיס גבית (גב עליון כפוף) וכן קיפוזיס צווארי (צוואר כפוף).

 

 

לאור חומרת המצב, פיתחנו במוטוריקל רציונל מדעי, חדש ומוביל גם לטובת טיפול בבעיות יציבה *מידע נוסף על אופן הטיפול בהקשר של גב כפוף (קיפוזיס) מצוי בקישור הבא (קבוצת הקישורים הראשונה מבין השלוש):

יציבה לא נכונה (בעיות גב אצל ילדים יציבה נכונה יציבה ותנועה שיפור היציבה גב כפוף יציבה לקויה גיבנת בגב יציבה נכונה ילדים בעיות יציבה קיפוזיס גבית קיפוזיס גבי קיפוזיס קל לורדוזיס לורדוזיס מותני יציבה נכונה ילדים קיפוזיס שוירמן עמידה רפויה כתפיים שמוטות עמידה כפופה גיבנת טיפול בגב כפוף טיפול בקיפוזיס לקויות יציבה קואורדינציה יציבתית)

לרשותכם גם טור קצר שכתב אייל במקומוני השרון: 'סינדרום הגב הכפוף',  

או, מידע נוסף על החשיבות ב- חיזוק שרירים אצל ילדים (בהקשר היפוטוניה אצל ילדים/ מתח שרירים נמוך) ו- טיפול ב רפיון שרירים אצל ילדים, באופן כללי וספציפית ליציבה (לחצו על הקישור).

 

 

 טונוס שרירים נמוך טיפול- בעיות יציבה אצל ילדים/ יציבה לקויה/ כתפיים שמוטות: טיפול חדשני ומוביל במוטוריקל

 

 

 

שימו לב, המידע המופיע בדף הנוכחי על היפוטוניה אצל ילדים וייחודיות הטיפול במוטוריקל הינו תמציתי בלבד. מידע נרחב יותר תמצאו בכניסה לקישורים השונים המשובצים לאורך הדף!

וכעת, כשאתם כבר 'לגמרי בעניינים', לרשותכם מאמר מקצועי ומקיף מאת אייל בנושא היפוטוניה ילדים המאמר (לחצו לקריאה). קריאה מעניינת ומועילה :-)

 

היפוטוניה אצל ילדים ,ראו גם: הכנה מוטורית לכיתה א', אבחון מוטורי/ אבחון יציבה

וכן: תשובות לשאלות נפוצות FAQ's, מוטוריקל המלצות

מאמן כושר אישי לילדים (אימון כושר אישי לילדים, אימון כושר גופני לילדים, פיתוח כושר גופני לילדים, מדריך כושר אישי לילדים, שיפור כושר גופני לילדים)

 

 

 

מחפשים פיזיותרפיה לילדים/ ריפוי בעיסוק לילדים או ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים/ טיפול בתנועה לילדים?  

 

מוטוריקל- ידע מדעי מוביל בתחום התפתחות הילד!

 

 

 

 

 

*מוצאים את דף היפוטוניה אצל ילדים/ היפוטוניה קלה/ היפוטוניה קשה/ היפוטוניה חמורה/ טונוס שרירים נמוך טיפול רלוונטי/ משמעותי? נודה על המלצתכם... לִחְצוּ על הסמל 1+ (לא זמין כרגע לגולשים בדפדפן Firefox):

 

 

היפוטוניה אצל ילדים, טונוס שרירים נמוך אצל ילדים, היפוטוניה קלה, היפוטוניה קשה/ היפוטוניה חמורה > ראו גם את אשכולות הנושאים הרלוונטיים הבאים (בסדר אלפאביתי):

 

אבחונים: אבחון מוטורי אבחון פסיכומוטורי אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה אבחון מוטוריקה עדינה אבחון מוטורי מוטוריקל אבחון מסורבלות מוטורית בעיות במוטוריקה גסה בדיקת תחושה עמוקה אבחון יציבה אבחון ליקויי יציבה אבחון בעיות גב

 

אוטיזם: טיפול בתנועה לילדים אוטיסטים pdd בתפקוד גבוה, פי די די נוס, פי די די בתפקוד גבוה, פי די די אצל ילדים, asd אוטיזם, asd בתפקוד גבוה

 

אורטופדיה: טיפול בבעיות אורתופדיות לילדים טיפול בבעיות אורטופדיות טיפול בבעיות אורטופדיה בעיות אורטופדיות בילדים בעיות אורטופדיות בברך בעיות אורטופדיות בכף הרגל בעיות אורטופדיות אצל ילדים בעיות בכף הרגל ילדים בעיות בכף הרגל והקרסול בעיות אורטופדיות נפוצות בעיות אורטופדיות כף רגל  גיד אכילס קצר אצל ילדים גיד אכילס קצר גיד אכילס מקוצר קיצור גיד אכילס קיצור בגיד אכילס קיצור גיד אכילס בילדים גיד אכילס קצר טיפול הארכת גיד אכילס הארכת גיד אכילס אצל ילדים פרונציה של כף הרגל פרונציה כף רגל היפר פרונציה יתר פרונציה בכף הרגל קריסה של כף הרגל, קריסה של קשת כף הרגל, כף רגל קורסת פנימה, קריסת כף הרגל, קריסת כף רגל, קריסת כף רגל טיפול, קריסת כף הרגל, קריסת כף הרגל פנימה, קריסת כפות רגליים, קריסת קשת כף רגל קריסה פנימה של כף הרגל טיפול קריסת קרסול קריסת קרסול פנימה קריסת קרסול ילדים קריסה פנימית קריסת קרסוליים קריסת קרסול טיפול קריסה של כף הרגל פנימה קריסת כף רגל ילדים קריסת כפות רגליים ילדים צניחת קשת כף הרגל השטחה של כף הרגל קשת כף רגל שטוחה חיזוק קשת כף הרגל פרונציה טיפול פרונציה של כף הרגל טיפול פרונציה בקרסול פרונציה בקרסול טיפול פרונציה ברגל פרונציה בכף הרגל אצל ילדים פרונציה בכף הרגל אצל מבוגרים גמישות יתר בקרסול בדיקת פרונציה/ פרונציה בדיקה פרונציה בכף הרגל (pronated feet) אובר פרונציה קשת נמוכה בכף הרגל חיזוק קשת כף הרגלוארוס ברגל הלוקס ולגוס טיפול  יישור ברכיים, רגלי X רגלי איקס (genu valgus) רגלי איקס טיפול רגלי איקס בילדים מבנה רגליים איקס רגלי איקס טיפול, כף רגל נוטה פנימה בהליכה הליכה עם הרגל פנימה רגליים פונות פנימה ילדים, כפות רגליים פונות פנימה בילדים כפות רגליים פונות פנימה אצל ילדים, כף רגל פונה פנימה, כפות רגליים פונות פנימה הליכה עם רגליים פנימה כף רגל נוטה פנימה (pigeon toe intoeing toe in position), כפות רגליים פונות החוצה, כפות רגליים פונות החוצה טיפול, כפות רגליים פונות החוצה ילדים, כף רגל נוטה החוצה טיפול, כף רגל נוטה החוצה בהליכה הליכת צ'רלי צ'פלין רגליים עקומות כלפי חוץ (toe out position), תיקון רגליים עקומות, רגליים עקומות ילדים רגליים עקומות אצל ילדים כפות רגליים עקומות אצל ילדים רגליים עקומות טיפול רגליים עקומות אצל מבוגרים הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים הליכה על קצות האצבעות ילדים, הליכה על קצות האצבעות טיפול  אורתופדיה ילדים הליכה על קצות האצבעות אורטופדיה ילדים הליכה על קצות האצבעות טיפול בהליכה על קצות האצבעות אבחון פלטפוס פלטפוס טיפול בפלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ברגל, פלטפוס ברגל ילדים פלטפוס ברגל אצל ילדים, פלטפוס ברגל אחת, פלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ילדים, פלטפוס בילדים פלטפוס ילדים כף הרגל פלטפוס ברגל טיפול, תיקון פלטפוס ילדים פלטפוס ילדים טיפול פלטפוס ילדים כף הרגל, פתרון פלטפוס ילדים, פתרון לפלטפוס ילדים, פלטפוס טיפול, פלטפוס דרכי טיפול, פלטפוס בכף הרגל פלטפוס בכף הרגל טיפול, כאבים פלטפוס ברגל, כאבים בגלל פלטפוס, כאבים בכף הרגל פלטפוס, מדרסים פלטפוס, מדרסים לפלטפוס, כפות רגליים שטוחות, כף רגל שטוחה רגל שטוחה פלטפוס כף רגל שטוחה אצל ילדים, כף רגל שטוחה טיפול  כף רגל שטוחה בדרגה קשה אך גמישה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה. בדרגת חומרה קלה מאוד, כף רגל שטוחה בילדים, כף רגל שטוחה ילדים, כף רגל שטוחה בדרגה קלה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה. בדרגת חומרה קלה מאוד, (pes planus / flat foot), פשיטת יתר בברכיים, פשיטת יתר בברך, גמישות יתר בברכיים יישור יתר בברך, יישור יתר בברך אצל ילדים יישור יתר של הברך יישור יתר בברכיים, יישור יתר של הברכיים, יישור יתר ברך, נעילת ברכיים, נעילת ברכיים לילדים נעילת ברך / genu recurvatum  אורטופדיה בעיות כף רגל וקרסול אורטופדיה בעיות ברכיים רגלי o, רגלי o טיפול, תיקון רגלי o, מה זה רגלי o, אורטופדיה ילדים רגלי o, רגלי או, רגלי או אצל ילדים, טיפול ברגלי o, מדרסים בעד ונגד  forefoot varus  rearfoot varus קריסה חיצונית של כף הרגל כאבים בכף הרגל אצל ילדים כאבים בכף הרגל ובקרסול כאבים בכף הרגל בבוקר כאבים בכף הרגל ילדים כאבים בכף הרגל לאחר ריצה כאבים בכף הרגל טיפול כאבים בכף הרגל לאחר מנוחה כאבים בכף הרגל בדריכה

 

 

איטיות: התנהלות איטית אצל ילדים  ילד איטי  ילד איטי מאוד ילד איטי וחולמני  קשיי התארגנות אצל ילדים ילד לא מהיר איטיות בכתיבה ילד איטי בכתיבה כתיבה איטית אצל ילדים  קשיי התארגנות בבוקר קשיים בהתארגנות בכיתה שיפור מהירות אצל ילדים שיפור מהירות איטיות בתנועה שיפור זריזות  שיפור מהירות תגובה שיפור זריזות רגליים שיפור זריזות ידיים  שיפור זריזות מהירות פיתוח זריזות פיתוח מהירות פיתוח מהירות וכוח מתפרץ

 

אימון כושר אישי: מאמן כושר אישי לילדים (אימון כושר אישי לילדים, אימון כושר גופני לילדים, פיתוח כושר גופני לילדים, מדריך כושר אישי לילדים, שיפור כושר גופני לילדים מאמן כושר אישי לילדים ברעננה  מאמן כושר אישי לילדים בהרצליה מאמן כושר אישי לילדים בכפר סבא מרכיבי הכושר הגופני אימון כושר אישי לנערות מאמן כושר אישי לנערות

 

גמישות: תרגילי גמישות לילדים שיפור גמישות לילדים

 

דימוי עצמי: חיזוק ביטחון עצמי בילדים, שיפור יכולות חברתיות, חיזוק ביטחון עצמי לילדים, חיזוק ביטחון עצמי אצל ילדים, שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים, שיפור ביטחון עצמי לילדים, פיתוח ביטחון עצמי, איך לחזק לילד את הביטחון העצמי פיתוח דימוי עצמי אצל ילדים, טיפוח דימוי עצמי, חיזוק דימוי עצמי אצל ילדים, חיזוק דימוי עצמי בילדים, דימוי עצמי פעילות, דימוי עצמי בגיל ההתבגרות דימוי עצמי נמוך, העלאת דימוי עצמי אצל ילדים, שיפור דימוי עצמי אצל ילדים, שיפור דימוי עצמי נמוך שיפור דימוי גוף שיפור דימוי הגוף מקובלות חברתית, דימוי עצמי, ילד עדין, ילד לא חברותי, ילד לא מקובל בכיתה, ילד לא מקובל בחברה, ילד לא מקובל חברתית, ילד לא מקובל בגן,ילד חסר חברים, איך לעזור לילד מבחינה חברתית, איך לעזור לילד להיות מקובל, ילד חסר ביטחון עצמי, שיפור דימוי עצמי, דימוי עצמי נמוך אצל ילדים, דימוי עצמי נמוך בקרב ילדים ילד ללא חברים, ילד בלי חברים, ילד שאין לו חברים, איך לעזור לילדים לרכוש חברים, ילד דחוי בכיתה, ילד דחוי בגן, איך לעזור לילד לרכוש חברים בגן, כיצד לרכוש חברים בבית הספר, לילד אין חברים בבית הספר, איך עוזרים לילד לרכוש חברים, איך להיות מקובל בחטיבה, איך להפוך למקובל בחטיבה, איך להיות מקובלת ביסודי, טיפול בילדים דחויים, ילד ללא חברים, ילד שלא רוצה חברים, ילד שלא משחק עם חברים, ילד לא משחק עם חברים, ילד שאין לו חברים בגן, טיפול בילדים דחויים מעמד חברתי בכיתה, הצלחה חברתית, ילד לא ספורטיבי, ילד לא אוהב ספורט, ביטחון עצמי בגיל ההתבגרות, איך לחזק ביטחון עצמי אצל ילדים, איך להקנות לילד בטחון עצמי, הערכה עצמית אצל ילדים, ביטחון עצמי אצל בני נוער, דימוי עצמי נמוך טיפול, דימוי עצמי נמוך בגיל ההתבגרות, דימוי עצמי בקרב מתבגרים, ביטחון עצמי נמוך טיפול, חוסר ביטחון עצמי בגיל ההתבגרות, חוסר ביטחון עצמי אצל ילדים, בניית דימוי עצמי אצל ילדים, דימוי עצמי נמוך אצל ילדים טיפול, חיזוק הדימוי העצמי, בניית ביטחון עצמי אצל ילדים, איך מחזקים ביטחון עצמי אצל ילדים, איך לפתח ביטחון עצמי אצל ילדים, איך לבנות ביטחון עצמי אצל ילדים, חוגים לחיזוק הביטחון העצמי
 

 

היפרטוניה:  היפרטוניה – טונוס שרירים מוגבר היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים טונוס שרירים גבוה טיפול בטונוס שרירים גבוה מתח שרירים גבוה מתח שריר גבוה טונוס שריר גבוה טונוס שרירים גבוה טיפול טיפול בהיפרטוניה  טונוס שרירים גבוה ילדים, טונוס שרירים מוגבר, טונוס שרירים מוגבר ילדים, טונוס שרירים גבוה בילדים

 

הכנה לכיתה א': הכנה לכיתה א מוטוריקה עדינה הכנה לכיתה א מוטוריקה הכנה מוטורית לכיתה א' מוכנות לכיתה א מוטוריקה הכנה לכיתה א'

 

הפעלות ימי הולדת/ אירועי ספורט: הפעלות לימי הולדת לילדים הפקת יום הולדת יום הולדת הפעלות ארגון ימי הולדת לילדים ימי הולדת ספורט אתגרי מסיבת סוף שנה הפעלות לסוף שנה מפעילים לסוף שנה  ארגון ימי הולדת לילדים יום הולדת ספורט יום הולדת ספורטיבי יום הולדת ספורט לילדים הפעלת יום הולדת ספורט הפעלות יום הולדת ספורט יום הולדת ספורטיבית

 

הפרדת תנועה: הפרדת תנועה הפרדת תנועות מהי הפרדת תנועה הפרדת תנועה באצבעות הפרדת תנועה אצל ילדים הפרדת תנועה לילדים הפרדה תנועתית תנועות מראה, הצפה מוטורית  over flow תנועת מראה תנועות מראה

 

השמנת יתר: השמנת יתר אצל ילדים השמנת יתר ילדים טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים טיפול בהשמנת יתר השמנה בילדים bmi גבוה השמנה אצל ילדים השמנה אצל ילדים קטנים בעיות השמנה אצל ילדים בעיית השמנה אצל ילדים השמנה בטנית אצל ילדים השמנת יתר בקרב ילדים השמנת יתר בילדים השמנת ילדים פעילות גופנית לילדים עם עודף משקל עודף משקל בילדים עודף משקל אצל ילדים טיפול בילדים עם עודף משקל טיפול בעודף משקל טיפול בעודף משקל אצל ילדים טיפול בילד שמן

 

התמצאות במרחב: התמצאות במרחב התארגנות במרחב התארגנות הגוף במרחב כיוונים במרחב התמצאות במרחב כיוונים תפיסה ויזו מרחבית התמצאות במרחב ילדים התמצאות יעילה במרחב  התמצאות במרחב ובזמן התמצאות במרחב כיוונים אומדן מרחק קושי באומדן מרחק אי התמצאות במרחב חוסר התמצאות במרחב בעיית התמצאות במרחב תפיסה מרחבית אצל ילדים שיפור תפיסה מרחבית קושי בתפיסה מרחבית לקות בתפיסה מרחבית תפיסה מרחבית לקויה

 

התנתקות מהקרקע: שיפור יכולת הניתור שיפור יכולת הניתור לילדים  שיפור יכולת הניתור בכדורסל שיפור ניתור לגובה שיפור הניתור שיפור הניתור כדורסל שיפור הניתור וכוח מתפרץ שיפור הניתור לילדים שיפור הניתור ילדים שיפור הניתור עם חבל שיפור גובה קפיצה איך לשפר את הקפיצה לגובה שיפור קפיצה לגובה באיזה גיל מתחילים לקפוץ פיתוח יכולת התנתקות מהקרקע קפיצה על רגל אחת לימוד קפיצה על רגל אחת קפיצה על רגל אחת אצל ילדים ילד בן 3 לא קופץ ילד לא קופץ ילד בן שנתיים לא קופץ  פרונציה קלה פרונציה בקרסול pronated feet

 

ויסות כוח: ויסות כוח אצל ילדים ויסות כוח | ויסות תנועה ויסות תנועתי

 

 

חוג מוטוריקה גסה: חוג מוטורי לילדים חוג ספורט מוטורי חוג ספורט מוטורי לילדים חוג מוטורי חוג מוטוריקה גסה חוג מוטוריקה עדינה

 

 

חציית קו אמצע: חציית קו אמצע חציית קו אמצע כתיבה חשיבות חציית קו אמצע התפתחות חציית קו אמצע חציית קו אמצע אצל ילדים שיפור חציית קו אמצע אי חציית קו אמצע

 

יציבה: קיפוזיס טיפול בעיות יציבה ילדים, יציבה לקויה אצל ילדים יציבה לקויה טיפול בעיות יציבה אצל ילדים יציבה אצל ילדים בעיות יציבה אצל מבוגרים גב כפוף אצל מבוגרים גב לא זקוף בעיות יציבה בעמוד השדרה בעיית יציבה בעיות יציבה ליקויי יציבה ליקויי יציבה אצל ילדים טיפול בליקויי יציבה טיפול בבעיות גב טיפול בבעיות גב עליון יישור עמוד השדרה יישור קיפוזיס בעיות גב ועמוד השדרה ארגונומיה שינה טיפול ביציבה לקויה בעיות יציבה בגיל ההתבגרות, לקות יציבה יציבה לקויה (בעיות גב אצל ילדים יציבה לא נכונה שיפור היציבה שיפור יציבה ילדים  גב כפוף  גיבנת בגב גב כפוף אצל ילדים  גב כפוף בגיל ההתבגרות  בעיות יציבה  קיפוזיס קיפוזיס גבית  קיפוזיס גבי  קיפוזיס בגב קיפוזיס בולט  קיפוזיס מוגבר  דרכי טיפול בקיפוזיס  קיפוזיס אצל ילדים  יציבה קיפוטית יציבה נכונה יציבה נכונה ילדים יציבה נכונה לילדים יציבה נכונה בהליכה ישיבה נכונה במשרד  ישיבה נכונה מול מחשב יציבה נכונה ישיבה עמידה הליכה  יציבה ותנועה קיפוזיס קל  לקויות יציבה  עמידה רפויה יציבה רפויה כתפיים שמוטות כתפיים שמוטות אצל ילדים כתפיים שמוטות קדימה איך ליישר גב כפוף יישור גב עליון איך ליישר כתפיים שמוטות טיפול בכתפיים שמוטות כתפיים שמוטות טיפול עמידה כפופה  תיקון גיבנת  כאבי גב יציבה לקויה  יציבה קיפוטית  דרכי טיפול בקיפוזיס  אי נוחות בצוואר צוואר כפוף גיבנת בצוואר  טיפול בגב כפוף  טיפול בקיפוזיס קואורדינציה יציבתית איך לעמוד נכון  קיפוזיס שוירמן מחלת שוירמן טיפול מחלת שוירמן ילדים Scheurmann’s disease Scheurmann’s kyphosis  פרסטזיה טיפול בקע דיסק  פריצת דיסק פיזיותרפיה לקיפוזיס |  לורדוזה מותנית  לורדוזיס מותנית, לורדוזיס מותני מוגבר, לורדוזיס מותנית מוגברת היפר לורדוזיס גב תחתון היפר לורדוזיס צווארי טיפול בהיפר לורדוזיס לורדוזיס פיזיולוגי מוגבר לורדוזיס  לורדוזיס מותני, לורדוזיס יתר, לורדוזיס טיפול, היפר לורדוזה, קמר מותני, לורדוזיס אצל ילדים רזה עם בטן בולטת, טיפול בלורדוזיס, טיפול בלורדוזה, לורדוזה מוגברת, לורדוזיס צווארי לורדוזה צווארית מוגברת היפר לורדוזיס לומברי יישור לורדוזיס צווארי, יישור לורדוזיס גב, יישור לורדוזיס טיפול, יישור לורדוזיס מותני יישור לורדוזיס מותנית יישור לורדוזיס צווארי טיפול, לורדוזה בגב, קימור מותני מוגבר, הקשתת יתר בגב, לורדוזה מותנית מוגברת  לורדוזיס ילדים, היפר לורדוזיס, היפר לורדוזיס טיפול, היפוך לורדוזיס צווארי, טיפול בלורדוזה מותנית בטן בולטת אצל ילדים סיבוב אגן לפנים קשת בגב תחתון חגורה ליישור הגב חגורת גב להליכה זקופה חגורה ליישור הכתפיים רצועה אורטופדית ליישור כתפיים חגורת יישור גב,חגורת גב לגב זקוף, שיטות טיפול בבעיות גב  איך לעמוד זקוף, שמירה על גב זקוף, איך ללכת עם גב זקוף, איך לעמוד זקוף, איך ללכת זקוף, איך להתרגל ללכת זקוף, איך ללמוד ללכת זקוף, איך אפשר ללכת זקוף סימן שאלה בגב הליכה כפופה הליכה כפופה אצל ילדים הליכה שפופה הליכה ויציבה נכונה עמידה לא יציבה עמידה לא זקופה שיפור יציבה התעמלות לבעיות גב תיקון יציבה איך ליישר את הגב איך אפשר ליישר את הגב איך לזקוף את הגב איך מיישרים גב כפוף  כיצד ליישר את הגב יישור גב כפוף גב עקום טיפול גב עקום גיבנת בעורף טיפול איך אפשר להוסיף גובה, איך להוסיף גובה הוספת גובה איך לשפר גובה תוספת גובה איך להיות גבוהה יותר איך להיות גבוה יותר איך אפשר להיות גבוה יותר איך להיות יותר גבוה איך לא להיות נמוכה  איך אפשר להוסיף גובה  בעיית גובה אצל ילדים בעיות גובה אצל ילדים גורמים המשפיעים על היציבה שרשרת קינמטית הגדרה

 

 

לקויות כתיבה: דיסגרפיה, דיסגרפיה טיפול, לקות כתיבה- דיסגרפיה, לקות כתיבה, טיפול בדיסגרפיה, לקויות כתיבה, לקויות למידה, לקות למידה מוטורית, טיפול בקשיי כתיבה, ליקויי כתיבה טיפול, קשיי כתיבה אצל ילדים, דיסגרפיה קשיי כתיבה, דיסגרפיה מוטורית, שיפור כתב היד אצל ילדים, קושי בכתיבה אצל ילדים, קושי בכתיבה, קשיים בכתיבה, בעיה גרפו מוטורית, דיסגרפיה גרפו מוטורית, לקות גרפו-מוטורית, קושי גרפומוטורי

 

 

לקויות מוטוריות: לקויות מוטוריות לקות מוטורית ליקויים מוטוריים טיפול בבעיות מוטוריות הפרעות מוטוריות הפרעות מוטוריות בילדים הפרעות מוטוריות אצל ילדים בעיות מוטוריות אצל ילדים בעיה מוטורית בעיות מוטוריות שיפור אינטליגנציה תנועתית

 

מוטוריקה גסה/ עדינה: מוטוריקה גסה מוטוריקה עדינה (מוטוריקה גסה אצל ילדים/ מוטוריקה עדינה אצל ילדים מוטוריקה גסה לילדים חיזוק מוטוריקה עדינה שיפור מוטוריקה עדינה שיפור מיומנויות מוטוריקה עדינה חיזוק מוטוריקה גסה שיפור מוטוריקה שיפור מוטוריקה גסה טיפול במוטוריקה עדינה טיפול במוטוריקה גסה קושי במוטוריקה גסה קשיים במוטוריקה גסה בעיות מוטוריקה ילד עם בעיות מוטוריות טיפול בבעיות מוטוריקה גסה בעיה במוטוריקה גסה בעיות במוטוריקה גסה בעיות מוטוריקה גסה בעיה במוטוריקה גסה בעיית מוטוריקה עדינה בעיות במוטוריקה עדינה בעיות במוטוריקה עדינה אצל ילדים בעיות מוטוריות בידיים  שיפור יכולות מוטוריות מרכיבי מוטוריקה גסה תיאום בילטרלי

 

נוירולוגיה: שיקום פגיעות נוירולוגיות שיקום נוירולוגי ילדים | דיסטוניה ילדים דיסטוניה טיפול

 

 

נפילות אצל ילדים: נפילות ילדים נפילות בקרב ילדים נפילות מרובות אצל ילדים נפילות אצל ילדים נפילות חוזרות אצל ילדים ילד נופל הרבה ילדים שנופלים הרבה ילד נופל כל הזמן

 

 

סגנון ריצה/ הליכה: שיפור סגנון ריצה ריצה נכונה איך לרוץ נכון לרוץ נכון ריצה נכונה כף רגל שיפור סגנון ריצה ילדים שיפור סגנון ריצה לילדים  שיפור יכולת ריצה שיפור מהירות ריצה לילדים שיפור מהירות ריצה בכדורגל סגנון ריצה נכון טכניקת ריצה נכונה ריצה מגושמת ריצה נכונה טיפים ריצה נכונה למתחילים יציבה נכונה בריצה שיפור סגנון הליכה שיפור הליכה  הליכה נכונה כף רגל דריכה נכונה על כף הרגל תיקון תבניות הליכה, דריכה לא נכונה הליכה גרירת רגליים גרירת רגליים גרירת רגליים ילדים שינוי תבניות הליכה שינוי תבנית הליכה ריצה מסורבלת  שיפור טכניקת ריצה שיפור מהירות ריצה שיפור כושר ריצה שיפור זמן ריצה  הליכה כפופה הליכה לא זקופה הליכה מסורבלת הליכה לא סימטרית הליכה לא נכונה הליכה לא נכונה אצל ילדים הליכת טרנדלנבורג  גוף מתנדנד בהליכה trendelenburg gait

 

סרבול מוטורי: סרבול מוטורי התפתחותי: דף התמצאות וריכוז נושאים ('תוכן עניינים') סרבול מוטורי ילדים  סרבול מוטורי אצל ילדים ילדים עם סרבול מוטורי סרבול מוטורי אצל מבוגרים מסורבלות מוטורית סרבול מוטורי סרבול גופני סרבול תנועתי סרבול תנועה סרבול בתנועה dcd טיפול אבחון dcd מי מאבחן dcd  שיפור קואורדינציה לילדים שיפור קואורדינציה ילדים קואורדינציה ושיווי משקל קושי מוטורי לקות קואורדינציה קושי בקואורדינציה קשיים בקואורדינציה אינטגרציה בין חושית אינטגרציה סנסומוטורית אינטגרציה סנסורית אינטגרציה חושית מהי אינטגרציה סנסורית אינטגרציה חושית תנועתית קשיים בתכנון תנועה ילד תלותי ילדים תלותיים קואורדינציה פיתוח קואורדינציה שיפור קואורדינציה שיפור קואורדינציה מוטורית קואורדינציה ילדים קואורדינציה לילדים איך לפתח קואורדינציה שיפור קואורדינציה אצל ילדים אימון קואורדינציה לילדים אימון קואורדינציה אימוני קואורדינציה לילדים קואורדינציה מוטורית קואורדינציה תנועתית תפיסה חזותית מוטורית  קואורדינציה ויזו מוטורית קואורדינציה חזותית מוטורית ויזו מוטורי תפיסה ויזו מוטורית בעיה ויזו מוטורית קואורדינציה פירוש קואורדינציה הגדרה קואורדינציה מרחבית  קואורדינציה בספורט  קואורדינציה ספורט תרגילי קואורדינציה עם כדור חוסר קואורדינציה בעיות קואורדינציה אצל ילדים  תיאום יד רגל אבחון סרבול מוטורי  טיפול בסרבול מוטורי סרבול מוטורי טיפול  טיפול ב dcd דיספרקסיה מוטורית דיספרקסיה אצל ילדים  דיספרקסיה טיפול  דיספרקסיה מוטורית טיפול דיספרקסיה ילדים דיספרקסיה התפתחותית הפרעה התפתחותית בקואורדינציה טיפול דיספרקסיה אפרקסיה אצל ילדים אפרקסיה של הילדות אפרקסיה מוטורית אפרקסיה התפתחותית סרבול מוטורי dcd מהו סרבול מוטורי בעיית קואורדינציה תיאום דו צדדי דיוק מוטורי דיוק בתנועה פיזור תנועתי ליקויי קואורדינציה טיפול בסרבול מוטורי בגישה מדעית, בלעדית ומובילה במוטוריקל תסמונת הילד המסורבל  מי הוא הילד המסורבל הילד המסורבל סכמת גוף סכמת גוף תקינה קואורדינציה בנהיגה שיפור קואורדינציה בנהיגה קואורדינציה עדינה תיאום דו צידי תיאום דו צדדי שיפור סכמת גוף

 

פרפקציוניזם/ הימנעות: ילד פרפקציוניסט  ילדים פרפקציוניסטים  ילד נמנע ילדים נמנעים

 

קשב וריכוז: הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים הפרעות קשב וריכוז ילדים הפרעת קשב וריכוז ילדים הפרעות קשב וריכוז (ADD/ ADHD) זיכרון עבודה זיכרון עבודה מוטורי זיכרון עבודה תנועתי זיכרון עבודה אקטיבי  הסקת מסקנות שיפור יכולת הסקת מסקנות פונקציות ניהוליות פונקציות ניהוליות וקשב שיפור פונקציות ניהוליות executive functions טיפול בהפרעות קשב וריכוז הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות הפרעת קשב וריכוז הפרעות קשב וריכוז  הפרעות קשב וריכוז טיפול

 

קשר עין-יד-רגל: קשר עין יד, קשר עין יד אצל ילדים תיאום עין יד, תיאום עין יד מוטוריקה עדינה קואורדינציה עין יד תיאום קשר עין יד חיזוק קשר עין יד  שיפור תיאום עין יד שיפור קשר עין יד שיפור קואורדינציית עין יד, קושי בתיאום עין יד  תיאום עין יד כתיבה תיאום עין רגל

 

רתיעה מכדור: פחד מכדור רתיעה מכדור תפיסת כדור

 

שיווי משקל: שיווי משקל שיווי משקל ילדים  שיווי משקל לילדים  שיפור שיווי משקל  פיתוח שיווי משקל  שיווי משקל אצל ילדים שיווי משקל סטטי שיווי משקל דינמי שיווי משקל סטטי ודינמי קושי בשיווי משקל חוסר שיווי משקל אצל ילדים בעיות שיווי משקל אצל ילדים בעיית שיווי משקל אצל ילדים  איבוד שיווי משקל אצל ילדים בעיות שיווי משקל ילדים חוסר שיווי משקל ילדים קושי לשמור שיווי משקל עמידה על רגל אחת קושי עמידה על רגל אחת מערכת שיווי משקל אצל ילדים המערכת הוסטיבולרית גרייה וסטיבולרית הימנעות מטיפוס על מתקנים (gravitational insecurity) עמידה על רגל אחת הליכה עקב בצד אגודל  שיווי משקל בגוף האדם אי שיווי משקל בגוף חוסר שיווי משקל בהליכה חוסר יציבות בהליכה בעיות שיווי משקל אצל מבוגרים חוסר שיווי משקל אצל מבוגרים שיפור שיווי משקל אצל מבוגרים בעיות שיווי משקל בגיל השלישי טיפול בבעית שיווי משקל חוסר שיווי משקל בעמידה טיפול בבעיית שיווי משקל בעיית שיווי משקל שיווי משקל מוטורי אי יציבות בעמידה הליכה לא יציבה הליכה בבסיס רחב ריצה בבסיס רחב

 

שרירים: חיזוק שרירים חיזוק שרירים לילדים חיזוק שרירים ילדים חיזוק שרירים אצל ילדים שרירים רפויים רפיון שרירים רפיון שרירים אצל ילדים חיזוק חגורת הכתפיים לילדים חיזוק חגורת כתפיים אצל ילדים איך לחזק חגורת הכתפיים ילדים חיזוק חגורת הכתפיים ילדים  חגורת כתפיים חלשה חגורת כתפיים חלשה אצל ילדים פעילות לחיזוק חגורת הכתפיים שרירים חלשים שרירים חלשים אצל ילדים חולשת שרירים טיפול חולשת שרירים ברגליים חולשת שרירים בידיים חולשת שרירים בכל הגוף חולשת שרירים בילדים חולשת שרירים אצל ילדים חולשת שרירים חמורה שיפור כוח אקסצנטרי, חיזוק שריר אקסצנטרי חיזוק שרירי הידיים לילדים, חיזוק שרירי הרגליים לילדים התעמלות מחזקת לילדים טיפול לחיזוק חגורת הכתפיים שיפור מתח שיפור מתח מקבילים

 

תחושה עמוקה: תחושה עמוקה (תחושה עמוקה/ מערכת פרופריוספציה/ המערכת הפרופריוצפטיבית/ המערכת הפרופריוצפטיביתproprioception) תחושה עמוקה טיפול קינסטזיה גרייה פרופריוצפטיבית

 

תכנון תנועה: תכנון תנועה אצל ילדים תכנון תנועה שיפור תכנון תנועה תכנון תנועה- פרקסיס קושי בתכנון תנועה קושי בתכנון תנועה אצל ילדים

 

כללי: מוטוריקל- הרבה מעבר ל-פיזיותרפיה לילדים, ריפוי בעיסוק לילדים, ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים/ טיפול בתנועה לילדים

 

טיפול בילדים המגיעים מחו"ל

 

 

 

לימוד מיומנויות ספורט/ תנועה: לימוד מיומנויות מוטוריות לימוד מיומנויות ספורט פיתוח מיומנויות מוטוריות, שיפור מיומנויות תנועה, פיתוח מיומנויות תנועה, שכלול מיומנויות תנועה, שיפור מיומנויות כדור, לימוד מיומנויות כדור  לימוד מיומנויות תנועה לימוד קפיצה בחבל לימוד כדרור לימוד כדרור בכדורסל לימוד תפיסת כדור רתיעה מכדור קושי בתפיסת כדור לימוד דהרות לימוד דילוגים לימוד קשירת שרוכים למידה מוטורית  למידה מוטורית אצל ילדים תיאוריות מדעיות מובילות בלמידה מוטורית מיומנויות ספורט  לימוד כדורגל לימוד כדורסל לימוד כדורסל לילדים/ לימוד כדורגל לילדים שיפור עוצמת הבעיטה, שיפור חוזק הבעיטה ,שיפור דיוק הבעיטה, שיפור טכניקת בעיטה 

 

 

לימוד אופניים: לימוד רכיבה על אופניים לילדים מדריך רכיבה על אופניים לילדים אייל ציוני רכיבה על אופניים מורה ללימוד רכיבה על אופניים מדריך רכיבה על אופניים למבוגרים ללמוד לרכוב על אופניים לימוד נסיעה על אופניים לימוד רכיבה על אופניים בשיטת מוטוריקל לימוד רכיבה על אופניים בשרון לימוד רכיבה על אופניים ברעננה לימוד רכיבה על אופניים בנתניה לימוד רכיבה על אופניים כפר סבא לימוד רכיבה על אופניים בכפר סבא לימוד רכיבה על אופניים הרצליה לימוד רכיבה על אופניים בפארק הירקון לימוד רכיבה על אופניים לילדים כפר סבא לימוד רכיבה על אופניים הוד השרון לימוד רכיבה על אופניים לילדים בחולון לימוד רכיבה על אופניים בראשון לציון לימוד נסיעה באופניים ללא גלגלי עזר לימוד נסיעה על אופניים ללא גלגלי עזר הדרכת רכיבה על אופניים  לומדים לרכוב על אופניים לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר לימוד רכיבה על אופניים תל אביב לימוד אופניים לילדים  ללמוד לרכוב על אופניים  לימוד אופניים לילדים בלי גלגלי עזר לימוד אופניים ללא גלגלי עזר רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר ללמוד לרכב על אופניים למבוגרים ללמוד לרכב על אופניים לילדים ללמוד לרכב על אופניים בגיל מבוגר שיעורי רכיבה על אופניים למבוגרים שיעורי רכיבה על אופניים לילדים  שיעורי רכיבה על אופניים לנשים  לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים ללמוד לרכוב על אופניים לילדים ללמוד לרכב על אופניים לימוד רכיבת אופניים לילדים לימוד רכיבה על אופניים לנשים לימוד רכיבה על אופנים למבוגרים לימוד רכיבה על אופניים למבוגרים תל אביב לימוד רכיבה על אופניים לבעלי מוגבלויות לימוד רכיבה על אופניים חשמליות לימוד רכיבה על אופניים חשמליים חרדה רכיבה על אופניים פחד מרכיבה על אופניים פחד מנפילה מאופניים

איך לבחור אופניים לילד  טיפים לקניית אופניים, איך בוחרים אופניים, איך לבחור אופניים לילד, מידות אופניים לפי גובה, מידות אופניים לילדים, טבלת מידות אופניים לילדים, איך לבחור אופניים לפי גובה, טבלת מידות אופניים לפי גובה רוכב, איך מודדים מידת אופניים, איך מתאימים אופניים לגובה, התאמת אופניים לגובה הילד, מדריך לקניית אופניים לילדים, מידת אופניים לפי גובה הרוכב, התאמת אופניים לרוכב, התאמת אופניים לפי גובה, כיצד בוחרים אופניים לילדים, קניית אופניים לילדים, התאמת אופניים לרוכב, מה לבדוק בקניית אופניים  איך בוחרים אופניים לילד

 

 

לימוד רולר-סרפר: לימוד רולר סרפר (לימוד החלקה על רולר סרפר/ לימוד רכיבה על רולר סרפר/ לימוד נסיעה על רולר סרפר)

 

לימוד רולר-בליידס: לימוד רולר בליידס לילדים, לימוד רולר בליידס למבוגרים, מורה לרולר בליידס, מדריך רולר בליידס, בית ספר לרולר בליידס, לימוד רכיבה על גלגיליות, לימוד החלקה על גלגליות, לימוד החלקה על סקטים, לימוד החלקה על רולר בליידס, לימוד רכיבה על רולר בליידס, לימודי רולר בליידס, איך לומדים רולר בליידס, לימוד רכיבה על גלגיליות, שיעורי רכיבה על רולרבליידס, שיעורי רולרבליידס, שיעורי רולר, שיעורי החלקה על רולר בליידס, שיעורי רולר בליידס, שיעור רולר בליידס, שיעורים פרטיים רולר בליידס, שיעורים פרטיים רולר בליידס, שיעור פרטי רולר בליידס, שיעור רולר בליידס תל אביב, רולר בליידס שיעורים, רולר בליידס שיעור, רולר בליידס לימוד לימוד רולר בליידס לימוד גלגיליות ׀  לימוד נסיעה על רולר בליידס ׀ לימוד רכיבה על רולרבליידס למבוגרים  לימוד רכיבה על רולר בליידס ׀ לימוד סקטים ׀ לימוד רולרבליידס ׀ לימוד רולרס ׀ רולרבליידס לימוד,

 

לימוד סקייט בורד/ לונגבורד/ קארבר: לימוד סקייט בורד לימוד סקייטבורד לימוד רכיבה על סקייטבורד לימוד סקיטבורד לימוד סקייטבורד למתחילים  שיעורי רכיבה על סקייטבורד  מדריך סקייטבורד  מדריך סקייטבורד למתחילים מדריך ללימוד סקייטבורד  מדריך רכיבה על סקייטבורד הדרכת סקייטבורד לימוד סקייטבורד מורה לסקייטבורד לימוד סקייטבורד למתחילים  לימוד על סקייטבורד  קורס סקייטבורד | לימוד לונגבורד | לימוד קארבר

 

מתעניינים בהפרעת היפוטוניה אצל ילדים/ טונוס שרירים נמוך אצל ילדים/ היפוטוניה קשה/ חמורה/ קלה? רוצים ללמוד את שיטתנו ולהוביל בשטח ב- טיפול בהיפוטוניה / היפוטוניה טיפול ומבחר עצום של לקויות מוטוריות, יציבתיות ואורטופדיות נלוות?

לחצו: מוטורי School: תרפיה בתנועה תרפיה בתנועה לימודים תרפיה בתנועה לילדים טיפול בתנועה לימודים הכשרת מטפלים בתנועה קורס הכשרת מטפלים בתנועה לימודי טיפול בתנועה לימודי טיפול בילדים לימודים טיפול בילדים קורס טיפול בילדים לימודים טיפול בתנועה שיטות טיפול בתנועה לימוד תרפיה בתנועה קורס טיפול בתנועה ספורט טיפולי לימודים ספורט טיפולי לילדים לימודים לימודי ספורט טיפולי לילדים

   

 

היפוטוניה קשה/ טונוס שרירים נמוך אצל ילדים >  חזרה לראש הדף

 

 

 

 

 

הערה: 1. חלק מהדפים כבר מצויים באתרנו החדש (מותאם סמארטפונים) לחיצה על הקישור תעביר אתכם אוטומטית!

2. כל הקישורים המודגשים להלן, הינם דפים/ תחומי טיפול נוספים באתר!

אתר מוטוריקל המחודש ׀ סלוגן לעסק  קריאייטיב ׀ לורדוזיס טיפול ׀ איך אפשר להוסיף גובה ׀ פרונציה של כף הרגל ׀ פלטפוס ברגל ׀ יישור יתר בברך ׀ כפות רגליים פונות פנימה ׀ גיד אכילס קצר ׀ הפרדת תנועה | אוטיזם בתפקוד גבוה טיפול ׀ שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים ׀ לימוד קארבר ׀ קשר עין יד תיאום עין רגל ׀ ילד מתקשה בכתיבה ׀ חציית קו אמצע ׀ התנהלות איטית אצל ילדים ילד איטי ׀ פונקציות ניהוליות ׀ חוג ספורט מוטורי לילדים חוג מוטוריקה גסה ׀ מאמן כושר אישי לילדים ׀ ילד נופל הרבה ׀ ויסות כוח ויסות תנועה ׀ היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים ׀ לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר ׀ שיפור קואורדינציה בנהיגה ׀ אבחון סרבול מוטורי ׀  אבחון מוטורי ׀ אבחון יציבה ׀ אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה ׀ התארגנות במרחב ׀ טיפול בסרבול מוטורי ׀ שיטת מוטוריקל-מאמר בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים ׀ מאמר היפוטוניה ׀ מאמר DCD ׀ דיספרקסיה מוטורית | דיספרקסיה טיפול | מילון מונחים ׀ ימי עיון התפתחות הילד ׀ ארגונומיה מחשב ׀ הרצאת ארגונומיה | יום הולדת ספורט לילדים יום הולדת ספורט אתגרי | סטנד אפ לילדים ליום הולדת סטנד אפ לילדים ׀ ביקורי-בית ׀ טיפול בתנועה לילדים ספורט טיפולי לילדים פיזיותרפיה לילדים ריפוי בעיסוק לילדים תרפיה בתנועה חיזוק חגורת כתפיים לילדים כתפיים שמוטות אצל ילדים

 

All rights reserved to Eyal Tzioni © 2006-2024
כל הזכויות שמורות לאייל ציוני. העתקת או שימוש כלשהו במידע, פרסום או שימוש מסחרי בקבצים ללא רשות הבעלים אסורה על פי חוק.