יציבה לא נכונה טיפול, קיפוזיס טיפול בקיפוזיס, גב כפוף אצל ילדים/ מבוגרים,בעיות יציבה לקויה, גב כפוף -כתפיים שמוטות, עמידה רפויה, קיפוזיס שוירמן (Scheurmann’s kyphosis, שיפור היציבה, עמידה כפופה, יציבה לא נכונה, גיבנת בגב,

 

 

יציבה לא נכונה/ יציבה לקויה/ קיפוזיס טיפול/ גב כפוף טיפול מדעי, חדשני ומוביל (!) בבעיות יציבה/ בבעיות גב ילדים, נוער וגם מבוגרים, בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load).

 


 

 

בדף זה נביא מספר הגדרות הרלוונטיות ליציבה, נסביר מהי יציבה נכונה לילדים/ מבוגרים, נדון בהשלכות של יציבה לא נכונה/ יציבה לקויה כדוגמת גב כפוף (קיפוזיס מוגבר/ קיפוזיס בולט) לורדוזיס (לורדוזיס מותנית מוגברת/ לורדוזיס צווארי) או עמידה רפויה/ עמידה כפופה ונתאר את הייחודיות של טיפול בבעיות יציבה/ קיפוזיס טיפול בקיפוזיס/ גב כפוף/ טיפול בלורדוזיס, טיפול בכאבי גב וצוואר ו- שיפור היציבה בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load) שיטת טיפול מדעית ומובילה ברמה העולמית! (שיטה בעלת רציונל מדעי סדור, כפי שתוכלו לקרוא ולגלות בפסקאות הבאות).

 

 

 

עניין טכני קטן לפני שנתחיל...

 

 

למה לא השקענו יותר בעיצוב האתר?

קהל היעד אליו פונה האתר, הוא אנשים המחפשים טיפול מקצועי, מדעי ומוביל (אחת ולתמיד...)! איננו מטפלים בקיפוזיס (טיפול בקיפוזיס/ יציבה לקויה בילדים/ מבוגרים) באמצעות עיצוב גרפי, אנו מטפלים באמצעות כלים, בעזרת כלי טיפול המתקדמים מסוגם בעולם!

מטרת האתר אינה להרשים את הגולש באמצעים ויזואליים, אלא להציג דבר אותנטי (אמיתי) ולהביא מידע משמעותי וחיוני, מידע שעשוי לחולל שינוי משמעותי ביציבה של הבן/ הבת, או ביציבה שלו! שיטת מוטוריקל הינה שיטת טיפול בעלת תוכן אמיתי/ רציונל מדעי ברור (כשתבקרו בדפים השונים תבינו למה כוונתנו...). בזכות כך, רכשה את מעמדה המוביל בתחום היציבה/ טיפול ביציבה לקויה (נוסף על עליונות מדעית בתחומי התערבות נוספים בהם אנו עוסקים)... כך שלשמחתנו, העיצוב במקרה שלנו פחות רלוונטי... (ברוח הביטוי: 'אל תסתכלו בקנקן, אלא במה שבתוכו').

עם זאת, שואפים אנו תמיד ליצור סדר טוב יותר בכמויות המידע המשמעותיות, לטובת נוחות, נגישות ויעילות!

 

 

ראו גם: דף התמצאות באתר.

 

אתר מוטוריקל לשרותכם כבר למעלה מעשור (2006-2020)!

 

מוטוריקלהרבה מעבר ל- פיזיותרפיה לילדים/ פיזיותרפיה למבוגרים או כירופרקטיקה!

 


 

 

אתר מוטוריקל עתיד לעבור מתיחת פנים משמעותית, עם המעבר לפלטפורמה חדשה ומודרנית בחודשים הקרובים. אנו שוקדים על כך במרץ רב מאחורי הקלעים :)

 

 

 

 

נושאים נוספים וחידושים מדעיים מפתיעים בדף:

 • מדוע היציבה מתקלקלת גם בזמן שאנו ישנים במצב מאוזן?

 • מה הקשר בין חורף ליציבה לא נכונה?

 • כיצד עמוד השדרה משמש כ 'מנוע-עזר' בעת ההליכה?

 • כיצד אופי המשטח עליו אנו רצים משפיע על היציבה שלנו?

 • המיתוס של שיפור היציבה בעזרת שחייה,

 • מדוע קשה כ"כ לשמר יציבה נכונה בהליכה,

 • מדוע חשוב מאוד לנטרל את שריר הירך (rectus femoris) בעת הליכה וכיצד תוכלו לעשות זאת בקלות רבה?

 • מה גורם לרובנו להתנדנד בכיסא?

 • איך להוסיף גובה בעזרת טיפול ביציבה?

 • כיצד שיפור היציבה יעזור לך לוותר על ניתוח להרמת חזה (יעלה בקרוב)?

 • נושאים מדעיים ומרתקים נוספים...

 

נכנסתם אלינו מהסמארטפון? ממליצים לכם בחום להיכנס שוב ממחשב רגיל! זהו אתר עתיר בתוכן מדעי ועדכני :)

 

 

*לידיעתכם,

1. אנו מטפלים ב- יציבה לא נכונה/ גב כפוף/ לורדוזיס טיפול גם במבוגרים/ גב כפוף בגיל מבוגר (ראו מידע נוסף בהמשך הדף)!

2. שיפור יציבה ילדים/ נוער (בנים/ בנות) גם מהמגזר החרדי (ראו גם שאלה מס' 12 בדף תשובות לשאלות נפוצות FAQ's)

3. טיפול חדשני ומוביל גם בקיפוזיס שוירמן (קיפוזיס שוירמן/ מחלת שוירמן טיפול).

4. יציבה לקויה/ קיפוזיס/ לורדוזיס- ראו גם: טיפול בבעיות אורטופדיות/ בעיות אורטופדיות בגפיים תחתונות/ בעיות אורטופדיות בכף הרגל.

 

 

טופלתם בפיזיותרפיה/ כירופרקטיקה מבלי לראות תוצאות מובהקות? נסו אותנו, מבטיחים לכם תוצאות טיפול ברורות, גם בבעיות יציבה קשות וגם בגיל מבוגר יחסית!

 

מה הופך אותנו למובילים ברמה העולמית בתחום היציבה?

כל התשובות בשורות הבאות!

 

 

טיפול בבעיות יציבה/ טיפול בקיפוזיס, נפתח במספר הגדרות...

 

גב כפוף/ קיפוזיס מוגבר/ יציבה קיפוטית (קיפוזיס גבית/ עקשת/ kyphosis)- יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה, המתבטאת באחד או בכמה מהסימפטומים הבאים:

 • כפיפה מוגזמת של עמוד שדרה חזי וצווארי (גב כפוף/ גיבנת בגב/ עמידה כפופה),

 • כתפיים שמוטות קדימה,

 • צוואר כפוף/ צוואר נוטה קדימה (הסעת סנטר קדימה*) ומבט אל הקרקע בחלק מהמקרים, או הגדלת הלורדוזה הצווארית (לורדוזיס צווארי),

 • לעיתים מלווה גם ב- הסעת אגן לפנים (sway back) ומכונה במצב כזה: עמידה רפויה (relaxed posture); או כאשר באה יחד עם הגדלת הקמר המותני (לורדוזה/ לורדוזיס מותנית מוגברת/ שקע עמוק בגב תחתון) ומכונה 'קיפולורדוזיס' (kypholordosis).

 

*הסעת סנטר קדימה (sway chin posture) הינו מונח חדש שטבענו, המאפיין בצורה מדויקת דפוס יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה של דור הסמארטפונים והטאבלטים של ימינו (דוגמא מוחשית בתמונה מצד שמאל). בדומה למושג 'sway back' בפיזיותרפיה המתאר עמידה רפויה עם הסעת אגן קדימה, הסעת סנטר קדימה הינה פועל יוצא של יציבה קיפוטית/ קיפוזיס מוגבר (יכולה לבוא בו זמנית עם sway back) ונחשבת לקות יציבה בעלת שכיחות גבוהה ביותר בדורנו. אל דאגה, פיתחנו כלי טיפול מדעיים ומדוייקים לדפוס היציבה המזיק הזה! מידע נרחב בהמשך הדף.

 

בתמונה משמאל: יציבה קיפוטית, קיפוזיס צווארי, קיפוזיס בולט/ מוגבר (קיפולורדוזיס): יציבה לא נכונה/ עמידה כפופה עם מוטיבים של גב כפוף בגיל ההתבגרות (מִשְרַעת רחבה), צוואר כפוף/ צוואר נוטה קדימה/ הסעת סנטר קדימה (כולל תלונות על אי נוחות בצוואר)- בהמשך למנח גב עליון כפוף, כתפיים שמוטות קדימה, ו- לורדוזיס מותני מוגבר (היפרלורדוזיס מותני) אצל נער בן 15 בעת אבחון יציבה במוטוריקל.

 

מידע משמעותי אודות יציבה קיפוטית (קיפוזיס גבית/ קיפוזיס מוגבר/ קיפוזיס צווארי/ גיבנת בעורף), קיפוזיס טיפול בקיפוזיס/ דרכי טיפול בקיפוזיס/ קיפוזיס שוירמן בכלים מדעיים ופורצי דרך ברמה העולמית ממתין לכם בפסקאות הבאות!  

 

 

לורדוזיס מותנית מוגברת/ לורדוזיס פיזיולוגי מוגבר- יכולות להופיע גם כ- ליקויי יציבה/ לקויות יציבה עצמאיות, לקות הכוללת קימור מותני/ קמר מותני מוגזם/ שקע עמוק בגב תחתון, עם בטן בולטת לפנים נוסף על ישבן בולט לאחור, בד"כ עם קיצורי שרירים מסובבי אגן לפנים ו/או חולשת שרירים מסובבי אגן לאחור. השמנת יתר אצל ילדים, המלווה ב-שרירים רפויים, כדוגמת שרירי בטן וישבן, מגדילה את הסיכון לפיתוח לורדוזיס מותנית מוגברת/ היפר לורדוזיס. ראו גם דף: טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים.

 

רזה עם בטן בולטת? יש במוטוריקל פיתרון מדעי!! אם את/ה רזה עם בטן בולטת, והדבר מפריע לך גם מבחינה אסתטית, יש לנו ידע וכלי טיפול המתקדמים מסוגם בעולם לשינוי המצב עבורך! בטן בולטת אצל ילדים/ מבוגרים- מידע נוסף גם בהמשך הדף!

לידיעתכם, יש לנו כלי טיפול חדשניים ופורצי דרך גם לטובת לורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס/ שקע עמוק בגב תחתון, מידע חשוב בהמשך הדף!

 

בתמונה משמאל: אבחון יציבה של ילדה בת 9 הסובלת מ לורדוזיס מותני מוגבר משמעותית/ שקע עמוק בגב תחתון כלומר, לקות יציבה המבליטה בצורה יתרה ולא פרופורציונלית את הבטן והישבן (בטן בולטת אצל ילדים).

לקות יציבה משנית אצל ילדה זו באה לידי ביטוי בהתהוות של קיפוזיס גבית- חזית (כתפיים שמוטות, שכמות בולטות/ "שכמות מרחפות"- winged scapula ומספר סממנים נוספים).

 

   להטות שכם זה דבר נהדר,

       אך לא כל אימת שעל היציבה מדובר :)

*פירוש הביטוי "להטות שכם" בשפה העברית הוא לסייע, לעזור.

 

 

 

 

 

תמונה נוספת באותו הקשר: ילד בן 9.5 הסובל מ השמנת יתר קלה, בשילוב לורדוזיס מותני מוגבר/ לורדוזה מותנית מוגברת/ קמר מותני מוגבר/ שקע עמוק בגב תחתון , כלומר, לקות יציבה המבליטה בצורה יתרה את הבטן והישבן (בטן בולטת אצל ילדים).

 

 

 

 

 

 

 

 

*לאור בקשות מצדכם, הגולשים באתר, בחרנו להציג בראשית הדף את שיטתנו החדשנית לטיפול בבעיות יציבה. לאחר מכן, נביא מידע ספציפי בנושא קיפוזיס טיפול בקיפוזיס/ טיפול בגב כפוף וכן, רקע כללי בנושא יציבה לקויה מול יציבה נכונה. קריאה מעניינת ומועילה!

 

 

מה הופך את מוטוריקל למרכז מוביל ברמה העולמית ל- טיפול בבעיות יציבה סגיטליות*?

 

*בעיות גב סגיטליות מתייחס לכל ליקויי יציבה/ לקויות היציבה הנראות במבט צידי (רוב בעיות היציבה בעולם המערבי כיום הן סגיטליות): גב כפוף, קיפוזיס בגב, קיפוזיס שוירמן, עמידה רפויה, יציבה רפויה, יציבה קיפוטית, כתפיים שמוטות קדימה, לורדוזיס מותני מוגבר/ שקע עמוק בגב תחתון, הסעת סנטר קדימה, לורדוזיס צווארי, קיפולורדוזיס...)

 

 

 

 

חדשנות מדעית/ שינוי תפיסות עולם...

 

פיתוח שיטת מוטוריקל (Adaptive-Load) תרם שוּרה של תובנות/ תגליות מדעיות חדשות ומשמעותיות ביותר, המבוססות על מחקר מדעי וניסיון קליני עשיר (עשרות אלפי שעות טיפול בשיטת מוטוריקל), תגליות המשנות כמה מתפיסות העולם המרכזיות הקיימות ב פיזיותרפיה (חלקן נסקרו במאמרו של אייל ציוני בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים (Israeli journal of Pediatrics) גיליון פב' 2011 ...).

 

הידעתם כי היציבה שלכם 'מתקלקלת' לא רק בשעות היום (כתוצאה מ- עמידה לא נכונה/ עבודה מרובה מול מחשב/ סמארטפון וכו') אלא גם במהלך הלילה, כשאתם ישנים במיטה? רוצים לדעת איך מיישרים גב כפוף? כיצד ניתן ליישר קיפוזיס שוירמן או לורדוזיס מותנית מוגברת/ לורדוזיס צווארי מוגבר? או מדוע קשה כ"כ, וכיצד בכ"ז תלמדו בקלות יחסית לשמר יציבה נכונה בהליכה? 

בפסקאות הבאות (15 סעיפים), תוכלו למצוא מספר תגליות מדעיות, הנחשבות פורצות- דרך בתחום היציבה! מומלץ לקרוא בעיון רב!

 

 

 

 1. טיפול בבעיות יציבה/ קיפוזיס טיפול/ לורדוזיס טיפול ועוד - 'עיקרון שלושת ההגאים'>>

 

 

פיתוח מדעי חשוב ביותר (!) שלנו, הינו 'עיקרון שלושת ההגאים' the) Three steering wheels principle), מודל ביומכני מתקדם לטובת:

הידעתם? (II) גורם ראשון במעלה כיום להתהוות (וגם להחמרת) בעיות יציבה/ יציבה לקויה, הינו קיצורי שרירים נרכשים (דבר שאנו מכנים בשם "מוטיב השמיכה הקצרה"). טיפול שאינו מעניק מענה מדוייק לאותם קיצורי שרירים נדון לכישלון מלכתחילה! ראו גם סעיפים 7 ו- 8 בהמשך...

 • "כחומר ביד היוצר"- תוהים איך ליישר גב כפוף/ יישור עמוד השדרה/ מיתון העקומות של עמוד השדרה? לידיעתכם, בעידן המודרני יש נטייה טבעית ומזיקה להגברת עקומות עמוד השדרה אצל רוב האוכלוסיה. יש לנו כלים בלעדיים ויוצאי דופן לטובת remodeling (עיצוב מחודש) של עקומות עמוד השדרה/ יישור עמוד השדרה לבעלי ליקויי יציבה כדוגמת יציבה קיפוטית, לורדוזיס מותני מוגבר/ לורדוזיס צווארי מוגבר, קיפולורדוזיס.

 

 

  במוטוריקל , יציבה היא ממש כחומר ביד היוצר!

 

 • טיפול מתקדם גם בילדים/ במבוגרים בעלי הקטנת/ עמעום עקומות עמוד השדרה, בכלל זה לבעלי יישור לורדוזיס פיזיולוגי. תוהים מה זה יישור לורדוזיס? תוכלו למצוא בהמשך הדף מידע על עקומות עמוד השדרה הפיזיולוגיות (הנורמליות). אחוז מסוים באוכלוסיה סובל דווקא ממיתון עקומות עמוד השדרה, כלומר מעקומות קטנות ביחס לנורמה. 'מודל שלושת ההגאים' שפיתחנו משרת בצורה יוצאת דופן גם ילדים/ מבוגרים הסובלים מ- יישור לורדוזיס צווארי טיפול יעיל במיוחד גם לבעלי יישור לורדוזיס מותני/ יישור לורדוזיס מותנית!

 • הבנה ברורה ומוחשית של משמעות יציבה נכונה (איך לעמוד נכון/ איך שומרים על גב זקוף) והשגת ארגון יציבה עצמאי ויעיל (ע"י הילד/ נער/ מבוגר),

 • מודל 'שלושת ההגאים' מאפשר למטופל לתרגל/ לפתח יציבה נכונה באופן פונקציונלי ובכל מקום (ישיבה נכונה במשרד, ברכב, בבית, בעת עבודה מול המחשב ותאמינו או לא, גם במצב מאוזן במיטה- לפני השינה*).

 

 

 יש הנדסת תוכנה, הנדסת חומרים, הנדסת בניין...

 אנו מתמחים ב- הנדסת היציבה!

 

 • מודל 'שלושת ההגאים' פותח גם לטובת שיפור קואורדינציה יציבתית (ראו סעיף הבא),

 • **טיפול בפרסטזיה יציבתית/ פרסטזיה טיפול בפרסטזיות (postural paraesthesia) בגפיים (בידיים/ ברגליים). תיקון היציבה ושינוי מנח החוליות מוריד את הלחץ מצד החוליות על העצבים, הן התחושתיים (סנסוריים) והן המוטוריים.

 • מודל שלושת ההגאים עומד גם בבסיס טסט קליני חדש שפיתחנו, המאפשר למטפל למדוד/ לכמת את קיצורי השרירים ('שמיכה קצרה') ולעקוב אחר התקדמות הטיפול (מידע נוסף בסעיף מס' 7).

 • תוכלו למצוא אזכורים למודל שלושת ההגאים שלנו, בהקשרים שונים לכל אורך הדף, דבר המעיד על חשיבותו המדעית הרַבֳּה ב- טיפול ביציבה לקויה!

 

*ברמה הכללית, איננו ממליצים לסובלים מ- ליקויי יציבה/ בעיות יציבה לישון על הבטן. שינה על הבטן עשוייה להפעיל עומסים שליליים הן על הצוואר והן על הגב התחתון. שינה על הצד היא הבריאה ביותר מבחינת היציבה! כאמור, תקבלו מאיתנו תרגילים מיוחדים מעבר להמלצה הכללית הזו (וגם הנחיות כיצד בכל זאת לישון על הבטן או על הגב באופן בריא יותר...).

**פרסטזיה יציבתית/ פרסטזיות בגפיים/ פרסטזיות בידיים/ ברגליים: תופעות של נימול אצבעות הידיים/ בהונות הרגליים/ הירדמות גף/ גפיים, הנגרמות כתוצאה מלחץ על עצב תחושתי בשל יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה (שכיחות גבוהה יותר אצל מבוגרים). פרסטזיות עשויות להופיע לאחר שהות ארוכה במצב ישיבה כפופה/ ישיבה במנח יציבתי שגוי, וכן במהלך שנת הלילה***. הסובלים מפרסטזיה בלילות, עשויים להתעורר עם תחושת נימול/ עקצוץ/ זרמים באחד הגפיים (או יותר) או עם רמה כזו או אחרת של הירדמות גפה (ללא יכולת חישה/ ללא יכולת לבצע תנועה וולונטרית/ רצונית, במקרה של לחץ על עצב מוטורי). ברוב המקרים, שינוי תנוחה/ קימה מהמיטה ישיבו בהדרגה את התחושה ואת יכולת ההפעלה של הגפיים. פרסטזיה עשוייה לגרום ליקיצות רבות, לפגום באיכות השינה ולגרור עייפות בשעות היום. פרסטזיה הינה תמרור אזהרה חמוּר של הגוף (!) המעיד על יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה ושינויים ניווניים, תמרור שכדאי מאוד להתייחס אליו ולהגיע לטיפול!

שינויים ניווניים בחוליות עמוד השדרה ופרסטזיות יציבתיות, עשויות להביא אותנו למנחי יציבה אסימטריים גם בעמידה, שמטרתם "להשתחרר"/ להיחלץ ממנח המייצר כאב גב ו/ או אי-נוחות. דוגמא רלוונטית לפניכם בתמונות הבאות:

***ראו גם התייחסותנו בסעיף מס' 8: "הרגלי היציבה שלנו הולכים לישון איתנו"

 

בתמונות הבאות: קיפוזיס טיפול, "גם וגב"! (ראו הסבר)

 

בתמונות לעיל: לפני טיפול ו- בעיצומו של טיפול בגב כפוף/ קיפוזיס/ יציבה לקויה במוטוריקל .

בתמונה מימין, מטופלת בת 36 אשת הייטק, בעלת קיפוזיס מבני (Structural Kyphosis) חזי וצווארי ועמידה אסימטרית, המלווה בשינויים דגנרטיביים (ניווניים) בחוליות ובדיסקים הבין חולייתיים (בקע דיסק/ פריצת דיסק ב- עמוד שדרה מותני ו- היצרות נרחבת של תעלת עמוד השדרה), עם כאבי גב תחתון (L.B.P) והקרנות לרגליים, דבר שהקשה על ביצוע פעולות בסיסיות וחיוניות ביותר כדוגמת עמידה זקופה, הליכה, ישיבה ואף שינה (פרסטזיות במהלך השינה, ראו הסבר בפסקה מעל התמונות). מנח היציבה האסימטרי המובהק בתמונה זו (הטיית מרכז הכובד והעמסת משקל על צד שמאל), ליווה אותה תקופה ארוכה ונכפה עליה בעיקר עקב כאב גב משמעותי בהימצאות במנח יציבה נכונה/ סימטרית יותר!

בתמונה משמאל: חמישה חודשים בלבד מתחילת הטיפול (קיפוזיס טיפול)- יציבה נכונה יותר בעמידה, עם גב זקוף יותר באופן דרמטי + כל הסימפטומים של כאב גב תחתון (L.B.P), הקרנות לרגליים ופרסטזיות נעלמו כלא היו! (לכך אנו קוראים "גם וגב"/ רווח כפול *).

חשוב לציין: האישה בתמונות, כמו רבים אחרים המטופלים אצלנו**, טופלה לפני כן ב- פיזיותרפיה ובדיקור (הטיפול בדיסיפלינות אלה התמקד בעיקר בסימפטומים/ כאב ולא השיג שינוי יציבה משמעותי).

**רבים מהמטופלים שלנו מגיעים אלינו לאחר שטופלו קודם לכן וללא הצלחה יתרה בפיזיותרפיה, כירופרקטיקה, דיקור וכיו"ב.

*גם וגב® הינו סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

חפשו את "גם וגב" בהמשך הדף בהקשרים נוספים!

 

 

 

חורף ו- יציבה לא נכונה?

הידעתם? (III) אין זה מקרי שלרוב, הן ליקויי יציבה/ בעיות יציבה אצל ילדים וגם מבוגרים והן כאבי גב/ כאבי צוואר מחמירים בעונת החורף. אחת הסיבות לכך היא שבעונה זו אנו פחות תנועתיים/ פחות פעילים ובעיקר מכוּנסים בתוך עצמנו (מנח גב כפוף/ צוואר כפוף) לצורך שמירה על חום הגוף וגם מקבעים עצמנו בתנוחות אסימטריות היוצרות עומס/ לחץ לא מאוזן על השלד ועל עמוד השדרה.

גם סגנון הלבוש בחורף, כגון קפוצ'ון (באופן מיוחד) או צעיף/ חם צוואר, או לבישת מס' שכבות מכבידים על הגב והצוואר, מונעים תנועתיות ויוצרים עומסי דחיסה וכפיפה סטטית (לעיתים לפרקי זמן ארוכים) בעמוד השדרה. אם נוסיף לכך את מנחי השינה שלנו* וההרגלים הטבעיים כדוגמת "התכרבלות" בשמיכת פוך גם כן לצורך שמירה על חום הגוף או התכסות בשמיכת פוך ומתיחת הקצוות של השמיכה אל מתחת לכתפיים** (כשאנו על הגב), כל אלה מביאה אותנו למנחי יציבה לקויים/ יציבה לא נכונה ביתר שאת בחודשי החורף! בהקשר של מתיחת קצוות השמיכה, חשוב לציין כי לינה על מצע (מזרון) רך, ממילא גורם לקירוב הכתפיים זו לזו (כתפיים עגולות). תוספת של מתיחת השמיכה אל מתחת לכתפיים רק מחריפה את המצב!

 

**בהקשר אורטופדי וספציפית בהתייחס למנח יישור יתר בברכיים, מתיחת קצוות השמיכה אל מתחת לקרסוליים, עלול לייצר דווקא בעיות אורטופדיות, להגדיל את טווח פשיטת היתר (hyper extension) בברכיים, בעיקר אצל ילדים/ מבוגרים הסובלים מ- יישור יתר בברך/  נעילת ברך/ יישור יתר בברכיים/ פשיטת יתר בברך ולהגדיל את העומסים על האספקט הקדמי בברך.

אל דאגה, יש בידנו פתרונות יעילים מאין כמותם לטובת השינה, גם בהקשר יישור יתר בברכיים!

*הבאנו בהמשך הדף (סעיף מס' 8) תפיסה מדעית וחדשנית שלנו, לפיה שינה (פעולה טריוויאלית ככל שתהיה..) עלולה להשליך באופן שלילי על היציבה שלנו, בלי קשר לעונת השנה וסגנון הלבוש! מוזמנים לקרוא וליהנות מהסברים מדעיים :)

 

 

 

2. טיפול בבעיות יציבה/ קיפוזיס טיפול/ לורדוזיס טיפול - כלים בלעדיים לפיתוח קואורדינציה יציבתית, מודעות יציבתית לתיקון/ מניעת בעיות יציבה (שמירה על גב זקוף/ יציבה נכונה בהליכה/ איך ללכת עם גב זקוף)...

 

איך ללמוד ללכת זקוף? איך ליישר את הגב? שיפור קואורדינציה יציבתית* בשיטתנו בעזרת מגוון כלים מתוחכמים ואמצעי המחשה מתקדמים וברורים, יאפשר לילדכם/ לכם להבין (**) כיצד להיות זקופים יותר (במצבים של יציבה לא נכונה, גב כפוף, קיפוזיס מוגבר, עמידה לא יציבה, לורדוזיס מוגבר/ שקע עמוק בגב תחתון ועוד...) תוך השגת בקרה יציבתית/ ארגון יציבתי פשוט, טבעי יותר, מהיר ו'אוטומטי' בכל מנח (ישיבה, עמידה, יציבה נכונה בהליכה...) ללא צורך בהקצאת משאבי קשב משמעותיים ומיותרים לפונקציה בסיסית, יומיומית וחיונית כל כך.

יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה- ביופידבק מתקן>> מגוון הכלים הרחב שלנו, כולל תרגילי ביופידבק מתקדמים, המעניקים לכם דרך מערכות החישה השונות בגוף, אינדיקציה חשובה, מיידית ומדויקת לגבי מנחי יציבה לקויים שלכם בכל סגמנט (עמוד השדרה, כתפיים, זרועות וגם אגן) בכל תנוחה (עמידה, ישיבה וגם הליכה!) ובזמן אמת! באופן זה, באפשרותכם ליישר את הגב ולנהל את היציבה שלכם בקלות יתרה! (ראו גם "ניהול היציבה" בסעיף 11).

 

*המושג קואורדינציה יציבתית, ברמה המעשית-טיפולית (להבדיל מהמשמעות האוטונומית של postural control) הינו מושג שטַבענו כחלק מפיתוח שיטת מוטוריקל, מושג המהווה פריצת דרך של ממש ב- טיפול בבעיות יציבה/ טיפול בבעיות אורטופדיות/ טיפול בבעיות שיווי משקל.  בהקשר היציבתי, ניתן להגדירו כיכולת לתאם באופן מהיר ויעיל (וגם מוּדע) בין אברי הגוף (גו ועמוד השדרה על מקטעיו/ חלקיו השונים, לבין האגן, הראש, השכמות והגפיים...), מתוך הבנת היחס האופטימלי בניהם ויכולת שליטה בדרגות החופש השונות (שליטה במפרקים השונים) כדי להגיע למנח זקוף בחלל. או במילים פשוטות יותר, היכולת לשנות בו זמנית מנח של מס' אברי גוף, כדי להשיג יציבה נכונה בעמידה/ יציבה נכונה בישיבה/ יציבה נכונה בהליכה ועוד (בכלל זה, היכולת לבצע התאמות יציבתיות יעילות כתגובה לשינוי תנוחה/ שינוי מיקום מרכז הכובד וכו').

 

 

בתכם ממש "משכמה ומעלה", אך עם גב כפוף גם כן מהשכמה כלפי מעלה?

 

                   אז היכונו לתפנית: גב זקוף עם הליכה אצילית (גם וגב :))*

 

                         יציבה בסגנון "גבירתי הנאווה" - תעניק לכם סיבה נוספת לגאווה!

 

*גם וגב® הינו סימן מסחר שכל הזכויות בו שייכות למוטוריקל!

"גם וגב" במקרה זה, מתייחס ל- שיפור היציבה יחד עם שיפור סגנון הליכה. במוטוריקל מבחר עצום של כלים בלעדיים גם לטובת שיפור הליכה (הידעתם? גם לילדים/ מבוגרים בעלי קואורדינציה תקינה בהליכה, השגת יציבה נכונה בהליכה, נחשבת דבר מאתגר במיוחד. תוהים מדוע? מידע נרחב לרשותכם בהמשך הדף!)

 

 

 

יציבה נכונה/ יציבה זקופה: יציבה תקינה מאפשרת חיסכון באנרגיה, זרימת דם יעילה, ריכוז ועירנות ומונעת שחיקה של חוליות עמוד השדרה ומבנים נוספים...

גב כפוף בגיל ההתבגרות? קיפוזיס טיפול בקיפוזיס- שמירה על גב זקוף/ תרגילים לשמירה על גב זקוף/ איך לשמור על גב זקוף/ טיפול בבעיות יציבה/ יציבה לא נכונה אצל נערה בת 12 במוטוריקל

 

 

יציבה לקויה? לא אצלנו, נקודה!

 

תלמדו אצלנו איך לתקן/ איך ליישר גב כפוף ולהשיג יציבה נכונה בהליכה! חשוב לציין כי שימור יציבה נכונה בהליכה לבעלי לקויות יציבה וספציפית לבעלי לורדוזיס מותנית מוגברת הינה משימה מאתגרת יותר הדורשת קואורדינציה יציבתית טובה יותר, בין היתר מתוקף העובדה שרירי הרגליים (כדוגמת rectus femoris) והאגן (iliopsoas) מפעילים כוחות משיכה על השלד בעת ההליכה (וקשה יותר להשיג בקרה מוטורית/ לפקח על השרירים ועל היציבה אגב תנועה..).

**ילד/ מבוגר הסובל מקואורדינציה יציבתית נמוכה (מרבית האוכלוסיה!), יתקשה להקטין את הלורדוזה המותנית או הצווארית, ינסה למשוך את הצוואר/ את הראש לאחור, או את הכתפיים כלפי מעלה (ומגוון תנועות שגויות נוספות...) או שינסה לבצע מס' תנועות נכונות בו-זמנית, אך ללא הצלחה. בהיעדר קואורדינציה יציבתית נאותה, ניסיונותיו עשויים להיות עַקֳרים, לא מועילים וברוב המקרים אף מזיקים!

לידיעתכם, מצאנו גם קורלציה (קשר/ מִתְאַם) משמעותית בין קשיי קואורדינציה ילדים (הפרעת סרבול מוטורי | מסורבלות מוטורית) ל- קואורדינציה יציבתית נמוכה. כלומר, ילדים/ מבוגרים בעלי סרבול מוטורי, עשויים להתקשות יותר בתכנון (בהתארגנות לקראת/ בהשגת) יציבה נכונה.

באותו הקשר, גם הפרעת קשב וריכוז ילדים בעלת מרכיב של מוסחות, עשוייה מאוד להקשות על ילדים, נוער וגם מבוגרים להפעיל בקרה עצמית על מנח היציבה שלהם. מתוארת בספרות המקצועית קורלציה של כ- 50% בין הפרעת סרבול מוטורי ל- הפרעות קשב וריכוז ילדים. ילד/ מבוגר בעל סרבול מוטורי הסובל גם מ- הפרעת קשב וריכוז עשוי להתקשות מאוד ב- שמירה על יציבה נכונה!

ראו גם: הפרעת קשב וריכוז טיפול

 

 

מוטוריקל - חלשים בעיצוב, חלשים במדיה

 

אבל... מובילים במוטוריקה, יציבה ו- אורטופדיה

 

 

 

חשוב להדגים בהקשר זה, את 'מוטיב השמיכה הקצרה' (*). רובן המכריע של לקויות יציבה/ ליקויי יציבה אצל ילדים/ מבוגרים, כדוגמת יציבה קיפוטית או לורדוזה מותנית מוגברת, כוללות קיצורי שרירים נרכשים או מולדים (קיצור שרירי זוקפי הגו, שרירי החזה וכיו"ב). כדי שהילד/ המבוגר יוכלו להגיע או לשמר עמידה זקופה, עליהם לבצע פעמים רבות מס' תנועות הנחשבות מנוגדות זו לזו (בו-זמנית) כדי להתגבר על קיצורי השרירים הקיימים (כדי שזקיפת הגו לדוגמא, לא תבוא על חשבון הקשתת יתר בעמוד שדרה מותני/ התהוות לורדוזיס מותני מוגבר/ שקע עמוק בגב תחתון, או להיפך: שמיתון/ יישור לורדוזיס מותני לא יבוא על חשבון היווצרות של גב כפוף). לפיכך, מעבר לצורך בהארכת שרירים (גמישות שרירי היציבה), זקוקים הם לקואורדינציה יציבתית טובה יותר בהשוואה לבעלי לקויות יציבה שאינם סובלים מקיצורי שרירים משמעותיים (ומן הסתם, גם בהשוואה לאנשים בעלי יציבה נכונה).

וכפי שכבר הזכרנו, ילדים/ מבוגרים בעלי לורדוזיס מותנית מוגברת (היפר לורדוזיס מותני/ בטן בולטת), זקוקים לקואורדינציה יציבתית טובה יותר לטובת יישור עמוד השדרה! מידע נרחב בנושא זה, לרשותכם בדף לורדוזיס מותני מוגבר/ שקע עמוק בגב תחתון.

 

גם 'מוטיב השמיכה הקצרה' בהקשר היציבתי, הינו מושג שטַבענו כחלק מפיתוח שיטת מוטוריקל. גם מושג זה מהווה פריצת דרך ממשית הן בהבנה והן ב- טיפול בבעיות יציבה/ ליקויי יציבה!

 

גב כפוף, שלא בכפוף לתקנון? הגעתם בהחלט למקום הנכון!

 

3. טיפול בבעיות יציבה/ קיפוזיס טיפול/ לורדוזיס טיפול - אמצעי המחשה מקוריים ובלעדיים של משמעות יציבה נכונה לילדים/ למבוגרים >>

דיברנו בסעיף הקודם על הצורך של ילדים/ נערים/ מבוגרים בעלי שרירים קצרים (וכן, של בעלי סרבול מוטורי ו/או הפרעות קשב וריכוז ילדים) בקואורדינציה יציבתית טובה והבנה טובה יותר של איך לעמוד זקוף, איך לשבת נכון וכו'. ובכן, כאן בא לידי ביטוי יתרון נוסף, אדיר של טיפול בבעיות יציבה בשיטתנו על טיפול רגיל/ שמרני בפיזיותרפיה/ כירופרקטיקה! נביא ראשית, הגדרה של יציבה נכונה לילדים/ למבוגרים:

יציבה נכונה לילדים (וגם מבוגרים): יציבה נכונה אצל ילדים/ מבוגרים, פירושה חלוקת עומסים אופטימלית על מבנים תומכים, עמוד שדרה המאורגן ע"פ העקומות הטבעיות שלו (ראו תמונת עמוד שדרה במבט צידי לעיל, סעיף מס' 1), ארגון בו מבנה אחד נשען ביציבות על מבנה שני תוך יצירת מינימום שחיקה, או במילים אחרות,מבנים/ סגמנטים וחוליות המונחות זו על זו באופן אנכי וסימטרי, עם עקומות (במבט סגיטלי/ צידי) שאינן חורגות מהנורמה. יציבה נכונה לילדים/ למבוגרים דורשת כמות פחוּתה של אנרגיה* בעת שמשמרים אותה לאורך זמן, מאפשרת להתמיד בפעולות (כגון למידה/ כתיבה, אכילה, צפייה בטלויזיה ועוד...) מבלי לחוש כאב (גב) כלשהו ובנוסף, יציבה נכונה לילדים (ואצל כולנו) מאפשרת לשמור על ריכוז בעת פעילות לאורך זמן (יציבה נכונה מאפשרת זרימת דם תקינה ומונעת העמסת יתר ועייפות שרירית..).

 

 

*על אף האמור, יציבה נכונה לתפיסתנו, הינה יציבה הנשענת על הפעלת שרירים כדוגמת זוקפי הגב העמוקים, באותו אופן בו עמידה יציבה (quite standing) תלויה בהפעלה רציפה של שרירים טוניים, כדוגמת soleus. חיזוק מדויק של שרירי זוקפי הגב, לצד הגמשת שרירים קצרים (עפי"ר, אנטגוניסטיים) יאפשר להפעיל את שרירי היציבה באופן יעיל וחסכוני יחסית מבחינה אנרגטית!

 

 

עשרות רבות של תרגילי קואורדינציה יציבתית והמחשות ויזואליות של משמעות יציבה נכונה לילדים (איך לעמוד נכון/ מיתון היפר לורדוזיס גב תחתון/ היפר לורדוזיס צווארי/ איך לשמור על בטן שטוחה/ איך להיפטר מ- שקע עמוק בגב תחתון/ איך לשמור על גב זקוף/ איך לעמוד זקוף/ איך ללכת זקוף), תוך שימוש באמצעי המחשה פשוטים וברורים גם לילדים צעירים פותחו במוטוריקל. אז אם שאלתם את עצמכם, איך אפשר להתרגל ללכת זקוף, אחרי שנים של עמידה כפופה/ הליכה זרוקה/ הסעת סנטר קדימה? מבטיחים לכם את הכלים המדעיים והמתוחכמים שיאפשרו לכם לנהל את היציבה שלכם בעמידה/ בהליכה/ בישיבה! זכרו: היציבה שלכם היא ההופעה שלכם/ שפת גוף/ מה שאתם משדרים כלפי חוץ! (ראו מידע נוסף בנושא ניהול היציבה, בסעיף מס' 11)

 

בתמונה הימנית: קיפוזיס גבית/ קיפוזיס בולט/ מוגבר וכן קיפוזיס צווארי: יציבה לא נכונה עם מוטיבים של גב כפוף בגיל ההתבגרות, המלווה ב- צוואר כפוף/ צוואר נוטה קדימה/ הסעת סנטר קדימה- בהמשך למנח גב עליון כפוף, כתפיים שמוטות קדימה, אצל נער בן 14 בעת אבחון יציבה במוטוריקל.

בתמונה השמאלית: קיפוזיס טיפול, אותו נער, לאחר תקופת טיפול קצרה במוטוריקל (מס' חודשים בלבד) מדגים דפוס שונה לגמרי של יציבה נכונה בעמידה. הנער מסוגל כעת לעמוד וגם לנוע זקוף באופן טבעי, נינוח ופשוט אודות ל- קיפוזיס טיפול מדעי ששם דגש הן על חיזוק שרירי יציבה עמוקים בפילוח מדויק!, הן על הגמשת שרירים קצרים (גם זוקפי גב), על פיתוח קואורדינציה יציבתית ועוד, באמצעות מודל שלושת ההגאים שלנו!

להזכירכם, שיפור יציבה ילדים/ טיפול ביציבה לקויה לתפיסתנו, בעלת תפקיד חשוב ביותר ב- שיפור דימוי עצמי אצל ילדים

 

 

 

 

 

הידעתם? (IV) ישיבה סטטית נחשבת לפעולה המעמיסה ביותר מבחינה ביומכנית על עמוד השדרה!

בהשוואה לעמידה* או הליכה, ישיבה ממושכת מעמיסה באופן מירבי הן על הדיסקים הבין חוליתיים, על הרצועות הנקשרות לעמוד השדרה וגורמים אנטומיים נוספים, כגון קפסולות (מעטפות) מפרקיות. עומס מצטבר, עלול לפגוע גם בעצבים השדרתיים ולייצר פציעות ניווניות כדוגמת בקע דיסק/ פריצת דיסק!

אל דאגה, מעבר לחשיבות המכרעת בהפחתת שעות ישיבה פסיבית, נלמד אתכם כיצד להשיג יציבה נכונה בישיבה, יציבה נכונה מול מחשב, יציבה נכונה בעת נהיגה ברכב ועוד...

*לצורך ההמחשה, בעת ישיבה, העומס על עמוד השדרה גבוה ב- 30% ביחס לזה הקיים בעמידה!

 

 

בהמשך לכך, אורטופדים ממליצים על "חילוץ איברים" לפרקי זמן מסוימים בעת ישיבה ממושכת (פעולות כגון הליכה, הנעת מפרקים, תנועתיות/ שינוי מנח גוף וכדו').

שימו לב, פיתחנו כלים בלעדיים וחדשניים שיעזרו לכם לחלץ איברים באופן המוחשי והמובהק ביותר אגב ישיבה על הכיסא, ובאופן מהיר ובריא מאין כמוהו! אין לנו התנגדות להליכה/ תנועתיות, אלא שהכלים שלנו עושים את העבודה טוב יותר, באופן מוחשי יותר (מורגש) ואף בריא יותר! פיתחנו מגוון כלים המאפשרים לכם להשיג traction (מתיחה/ ריווח, מלשון ליצור מרווח) ברור בין חוליות עמוד השדרה, לצורך מיתון עומסים, הזרמת דם והענקת חיות לעמוד השדרה!

 

 

 

 

ילד מתנדנד בכיסא? מדוע ילדים וגם מבוגרים נוהגים להתנדנד בכיסא?

 

הגננת בגן/ המורה דיווחה לכם שילדכם מתנדנד בכיסא? לא צריך לסבול מ- הפרעת קשב וריכוז או היפראקטיביות (מוטיב של ילד לא רגוע) כדי לבחור להתנדנד בכיסא. הידעתם? התנדנדות בכיסא (ראו תמונה), ובעיקר הישענות על הקצה הקדמי של המושב (בכיסא בעל 4 רגליים...) תוך העתקת מרכז הכובד לפנים/ היתמכות על הרגליים הקדמיות של הכיסא, עם הרמת הרגליים האחוריות שלו באוויר (תופעה שכיחה מאוד, בקרב כלל האוכלוסיה) אינה מקרית כלל. אז מעבר לצורך של הילד או המבוגר המתנדנד בכסא להשיג שינוי תנוחה ויציאה ממנח יציבה סטטי המייצר לאות (עייפות), הבחירה להתנדנד נובעת בעיקר מהרצון/ צורך (ברוב המקרים, בלתי מודעים) להתגבר על כוח הכובד/ להזדקף/ להתיישר מבלי לשלם מחיר אנרגטי (כלומר מבלי להפעיל את שרירי היציבה/ להתאמץ), מה כוונתנו?

 

הידעתם? (V) התנדנדות לפנים בכיסא, מביאה/ מכניסה אותנו באופן אוטומטי* למנח של סיבוב אגן לפנים (Anterior pelvic tilt) דבר המהווה טריגר מיידי ליציבה "זקופה". מדוע השתמשנו במרכאות כפולות במילה זקופה? אז ככה, עוד ידובר רבות בדף על כך ש- יציבה נכונה בישיבה ובאופן כללי, זו יציבה הנשענת על הפעלת שרירים. מאידך, יציבה המסתמכת על אותו טריק ביומכני של סיבוב אגן לפנים, היא יציבה זקופה למראית עין בלבד, הנשענת על מבנים גרמיים (שלד) ורקמות רכות (רצועות, סחוסים, מעטפות מפרקיות..) בלבד! לאותה אשליה יציבתית מחיר שלילי נוסף הבא לידי ביטוי בהגדלת הקמר/ לורדוזה בעמוד שדרה מותני (לורדוזיס מותני מוגבר/ היפר לורדוזיס מותני) ויצירת עומסים מצטברים לאורך זמן ושחיקה של הגב התחתון!

*ככל שהרגליים האחוריות של הכיסא יעלו גבוה יותר באוויר וזווית המושב תיטה לפנים, כך יגדל אותו סיבוב אגן לפנים והיציבה תהיה "זקופה" עוד יותר.

 

תמונה אופיינית של ילד מתנדנד בכיסא. התנדנדות בכיסא משקפת רצון/ צורך בלתי מודעים להתגבר על כוח הכובד מבלי לשלם מחיר אנרגטי! הילד בתמונה הנוכחית סובל מ- גמישות יתר במפרקים ובעקבות כך נשען על השולחן עם מרפקיו כדי להקל במידה נוספת את ההתמודדות עם חוסר היציבות* במפרקים (muscle co-contraction).

 

 

*בהקשר לתיאור מתחת לתמונה של חוסר יציבות במפרקים (muscle co-contraction), אנשים רבים מתבלבלים בין המונח "יציבות" ל- יציבה. זה בדיוק המקום לדבר על יציבות שרירית- מפרקית, מונח הרלוונטי מאוד גם ליציבה!

יציבות 'שרירית-מפרקית'/ יציבות פרוקסימלית (muscle co-contraction) > המונח יציבות שרירית-מפרקית מבטא את הקשר שבין מע' השרירים והשלד והוא הפונקציה שמשרתים השרירים בייצוב השלד, בדומה למיתרים המעגנים תורן/ עמוד גבוה באופן אנכי ויציב מעל פני הקרקע. כל מיתר (כבל) מושך את התורן לכיוון שונה וסך כל הכוחות ('מומנטים') שהמיתרים מייצרים כל אחד לכיוונו ('שקול הכוחות') מייצב את התורן איתן על מקומו, כנגד הרוח וכוחות חיצוניים אחרים. באופן דומה פועלים השרירים בגוף, הממלאים תפקיד של הפיכת הגוף ליותר יציב, יותר מבני ופחות 'נוזלי' או פחות 'נמרח'/ 'floppy'. לידיעתכם, גמישות יתר במפרקים, דורשת עבודה משמעותית יותר של השרירים בתפקיד ייצוב! ילד בעל יציבות שרירית- מפרקית נאותה הוא גם ילד רגוע יותר, פחות 'קופצני', ובעל כושר/ טווח ריכוז משמעותי יותר. פעמים רבות ילדים היפוטונים (היפוטוניה אצל ילדים) מופנים לבדיקת/ אבחון הפרעות קשב וריכוז, בעוד הסיבה האמיתית לתזזיתיות שלהם או ל'חוסר הקשב והריכוז' (במרכאות כפולות) היא דווקא התעייפות שרירית מהירה ותחושת כאב שרירי/ אי נוחות בהימצאות במנח סטטי (כנגד כוח הכובד), והצורך לשנות מנח באופן תדיר (הילד עסוק בכאב ובדרכים להפסיק אותו, במקום להיות מרוכז בלמידה). בעיה נגזרת מכך היא הימנעותם של אותם ילדים מפעילויות במנחים סטטיים (הימנעות מפעילות רציפה ליד שולחן, בכלל זה כתיבה/ ציור/ עבודות יצירה...). אל דאגה, לאחר שהובהרה החשיבות של יציבות שרירית-מפרקית נאותה, נספר לכם כי פיתחנו במוטוריקל כלים ייחודיים גם לשיפור יכולת זו!

*עם זאת, רבים המשתמשים במילה "יציבות", מתכוונים דווקא ל- שיווי משקל (ראו: שיווי משקל ילדים | שיווי משקל אצל ילדים | שיווי משקל לילדים).

 

ובחזרה אל התנדנדות בכיסא, על בסיס אותו סיבוב אגן לפנים (פסיבי) הנגרם מהתנדנדות לפנים בכסא, פותח לפני מס' עשורים אותו כסא ברכיים המספק ליושבים עליו אשליה מזיקה של יציבה זקופה! עם זאת, ישנם מקרים מועטים, בהם כסא ברכיים עשוי להועיל תוך שימוש במינון מסוים (ראו סעיף 14 בהמשך הדף).

באותו פרק (סעיף 14) תמצאו גם גם דיון בפרדוקס השימוש ב- סיבוב אגן לפנים בעת טיפול ביציבה.

 

 

 

 

 

יציבה נכונה בישיבה- מדוע חשוב שכפות הרגליים יגיעו אל הקרקע (יהיו מונחות עליה) בעת ישיבה על כסא?

 

הידעתם? (VI) יציבה נכונה בישיבה, פירושה יציבה המאפשרת הפחתת עומסים על עמוד השדרה. מאידך, ישיבה על כסא, ספסל, חומת אבנים או נדנדה (מקרה קלאסי) כשכפות הרגליים אינן מגיעות לקרקע (אלא תלויות להן באוויר), מייצרת מומנט על עצם הירך (femur) המוביל לכוחות דחיסה על עמוד השדרה מהאגן כלפי מעלה, נוסף על כוחות הדחיסה הרגילים הקיימים מצידו של כוח הכובד בכיוון הפוך (מהראש כלפי מטה). ישיבה באותו אופן, עם תוספת משקל חיצוני כדוגמת תינוק או תיק הנאחזים על החלק הדיסטלי של הירכיים (קרוב לברך) מגדילה עוד יותר את עומסי הדחיסה הגבוהים ממילא!

 

לפיכך, יציבה נכונה בישיבה? כפות הרגליים תמיד על הקרקע!

 

 

 

היפוטוניה, חגורת הכתפיים אצל ילדים- חיזוק מהיר (!) במבחר אדיר של כלים במוטוריקל

היפוטוניה אצל ילדים/ קיפוזיס אצל ילדים: ישיבה כפופה/ רפויה/ קיפוזיס בהתהוות- כניעה טוטאלית לכוח הכובד! מנח ישיבה כפופה (סימן שאלה בגב) אופייני של ילד בן 5 (בתמונה) בעל היפוטוניה. הילד שהגיע אלינו לטיפול, שומט את כתפיו כלפי מטה, מושך את ראשו לאחור, כדי להשעינו באופן פסיבי על חגורת הכתפיים וע"י כך, להימנע ממאמץ של שרירים יציבתיים (שימו לב לכפל/ קמט בעור באיזור העורף, דבר המעיד על הימצאות במנח יציבתי שגוי כזה במשך תקופה ממושכת..). מנח יציבה כזה כולל הישענות על רצועות באופן מזיק ביותר הן לרצועות, למפרקים, למעטפות המפרקיות (קפסולות), לעמוד השדרה כולו, כולל הדיסקים הבין חולייתיים ועוד.. ישיבה כפופה כזאת מהווה את הבסיס להגדלת עקומות עמוד השדרה, להתהוות קיצור שרירים (אזור צווארי), ולהתפתחות קיפוזיס ילדים/ קיפוזיס בולט, לורדוזיס צווארי/ הסעת סנטר קדימה, גב כפוף... תמונה זו ממחישה היטב, עד כמה יציבה לקויה/ בעיות יציבה אצל ילדים מתחילות/ מתהוות כבר בגיל צעיר מאוד!

 

 

 

 

 

היפוטוניה, חגורת הכתפיים אצל ילדים- חיזוק מהיר (!) במבחר אדיר של כלים במוטוריקל

בתמונה זו: ישיבה נכונה על כסא/ יציבה נכונה בישיבה/ יציבה נכונה לילדים.

 

אותו ילד, כשלושה חודשים בלבד מראשית ההתערבות/ טיפול במוטוריקל, מדגים דפוס יציבה שונה לחלוטין, דפוס יציבה בו השרירים, שכבר הספיקו להתחזק באופן מרשים, נוטלים אחריות על היציבה ומורידים את העומס המזיק שהיה קודם לכן על מבנים ורצועות.

 

 

 

 

 

 

 

 

ראו בהמשך הדף דיון נרחב בנושא גורמים המשפיעים על היציבה/ מה גורם לגב כפוף...

 

 

צפוף לכם בעין? ההסבר לכך פשוט:

 

 

יש לנו פשוט המון להציע :)

 

מוטוריקל - בדיוק מה שחיפשתם, גם עבור יציבה לקויה!

 

 

 

4. טיפול בבעיות יציבה/ קיפוזיס טיפול/ לורדוזיס טיפול - הליכה כפופה אצל ילדים/ מבוגרים/  יציבה נכונה בהליכה>>

יציבה נכונה לילדים/ מבוגרים אינה נמדדת רק במנחים סטטיים (עמידה/ ישיבה) אלא בעיקר במנחים דינמיים (הליכה). התמחותנו הן בתחום היציבה/ אורטופדיה והן בתחום המוטורי, בכלל זה מבחר הכלים הבלעדיים שפיתחנו לטובת שיפור סגנון הליכה/ שיפור הליכה, מאפשרים לנו לעצב מחדש את סגנון ההליכה באופן רב-מימדי אצל ילדים/ מבוגרים המדגימים הליכה כפופה/ הליכה שפופה/ הליכה זרוקה/ מרושלת...

 

 

 

 

זוכרים את "גם וגב", רווח כפול בהקשרים יציבתיים שונים שהזכרנו מוקדם יותר בדף??

קבלו "גם וגב" נוסף וחשוב ביותר > נלמד אתכם להשיג מנח תקין בעמוד שדרה מותני/ באגן בעת ההליכה, דרך הפעלה אוטומטית של שרירי הישבן*, דבר שיסייע לכם במיוחד גם בהשגת הליכה נכונה, אסתטית ויעילה מבחינה אנרגטית! תהנו מכלים/ תרגילים בלעדיים המטמיעים במערכת העצבית-שרירית תבניות תנועה חדשות ויעילות, המחליפות את סכמות התנועה הישנות והמזיקות!

ניתן לומר שה-"גם וגב" במקרה הזה מתאר רווח מחומש (5) או משושה (6), ממש חגיגת בריאות שלמה!

 1. תשיגו אסתטיקה בהליכה (הליכה נכונה/ צורת הליכה נכונה/ איך ללכת נכון)

 2. חיסכון אנרגטי

 3. חיטוב שרירי הישבן - רווח נאה (תרתי משמע) 'על הדרך' (גם כן תרתי משמע :))

 4. מניעת יציבה לא נכונה בדפוס לורדוזיס מותנית מוגברת/ לורדוזיס פיזיולוגי מוגבר / שקע עמוק בגב תחתון ותרומה נאה בשמירה על הגב התחתון!

 5. הפחתת הנראות (ויזואליות) של השמנת יתר (במידה וקיימת) גם במקרים של השמנת יתר משמעותית, והבאת השמנת היתר לפרופורציות האמיתיות שלה!

 6. מניעת  יישור יתר בברך (genu recurvatum), לקות אורטופדית שכיחה למדי, בהקשר גמישות יתר במפרקים/ גמישות יתר במפרק הברך.

 

 

*חשוב לציין ברמה הכללית, שגם שרירי הבטן מסייעים בהשגת סיבוב אגן לאחור (Posterior pelvic tilt) ועובדים בסינרגיה (Force couple) עם שרירי הישבן. עם זאת, לתפיסתנו חשוב מאוד בעת הליכה לבודד/ לתעדף דווקא את שרירי הישבן, הן ברמה הביומכנית והן ברמה הקואורדינטיבית! נלמד אתכם בדיוק כיצד לעשות זאת :)

 

 

 

מוטוריקל - מתמחים באופן בלעדי גם בהשגת יציבה נכונה בהליכה!

 

אל תפילו את האשמה על השרירים, לימדו להשתמש בהם בתבונה!

הידעתם? (VII) הרוב המכריע של האוכלוסיה עושה שימוש לא נכון בשרירי הרגליים והאגן בעת הליכה! רובנו משתמשים בהפעלה יתרה של שרירי הירך הקדמי והאגן (rectus femoris ו- iliopsoas) לצורך הנפת/ הבאת הרגל קדימה בהתקדמות (שלב ה- swing phase ב- מחזור ההליכה). הפרדוקס הוא, ששימוש בשרירים אלה, לא רק שאינו יעיל מבחינה ביומכנית ואנרגטית (יוצר רוטציות מוגזמות של האגן במישור ההוריזונטלי) אלא גם יוצר הגדלה אוטומטית של הלורדוזה המותנית/ לורדוזיס מותנית מוגברת/ שקע עמוק בגב תחתון,מעמיס על הגב התחתון ופוגע ביציבה! אל דאגה, מודל שלושת ההגאים שלנו ישרת אתכם בצורה בלתי רגילה בשליטה על האגן, לטובת שימוש בתבניות תנועה נכונות ו- מיתון הלורדוזה המותנית גם בעת הליכה!

 

 

 

 

 

הידעתם? (VIII) עמוד השדרה שלנו משמש כ"מנוע עזר" בעת הליכה!

הליכה נכונה, כוללת תנועה רסיפרוקלית (מתואמת) של יד ורגל נגדיות. תנועת היד הנגדית לרגל משרתת אינטרסים ביומכניים רבים וחשובים. הידעתם? עמוד השדרה אצל כולנו משמש כמנוע עזר בהליכה. בעת ההליכה (שלב ה- stance) האגן בצד הרגל שזה עתה פוגשת את הקרקע מסתובב מדיאלית (כלפי פנים). בה בעת, תנועת הזרועות (במפרק הכתף) יוצרת רוטציה (סיבוב) הפוכה כלפי פנים של הכתף הנגדית ורוטציה לטרלית (כלפי חוץ) של הכתף באותו צד של האגן שהסתובב כלפי פנים (צד האיפסילטרלי). תנועת הרוטציה המאזנת של הזרועות משמרת (מקטינה/ תוחמת) את סיבוב האגן במישור ההוריזונטלי (תנועה מצד לצד), דבר חשוב במניעת בזבוז אנרגיה במישורי תנועה שאינם משרתים את העתקת מרכז הכובד לפנים, האינטרס החשוב ביותר בהליכה!

הזכרנו שעמוד השדרה משמש כמנוע עזר בעת ההליכה. ובכן, תנועת הסיבוב בכיוונים נגדיים עליה אנו מדברים בהקשר האגן והכתפיים, יוצרת פוטנציאל אנרגטי* (קינמטי) המועבר (אצוּר/ מאוחסן לפרקי זמן רגעיים, כמו קפיץ שנדרך) ברקמות הרכות בגב, בכלל זה השרירים, רקמות החיבור והרצועות. אותה אנרגיה מזינה/ משמרת את תנועת הרצף והקצב בהליכה, תורמת לאסתטיקה ולקואורדינציה ואף מסייעת בחיסכון אנרגיה! מסיבה עיקרית זו, אחד מהגורמים הקריטיים מבחינת קואורדינציה בהליכה, הינו תיאום דו צידי (bilateral coordination). וכאמור, תרומתו של עמוד השדרה, על הרקמות הרכות שסביבו, משמעותית במיוחד!

*מנגנון דומה של שימור פוטנציאל אנרגטי בהליכה, קיים גם בעת כניסה מבוקרת למנח פרונציה במפרק subtalar joint (פרונציה בכף הרגל אצל ילדים) דבר המוביל לתגובה ביומכנית חיונית מאוד המכונה windlass mechanism of the foot.

 

 

למידע נוסף, ראו: שיפור סגנון הליכה שיפור הליכה  הליכה נכונה כף רגל דריכה נכונה על כף הרגל תיקון תבניות הליכה, דריכה לא נכונה הליכה גרירת רגליים גרירת רגליים גרירת רגליים ילדים שינוי תבניות הליכה שינוי תבנית הליכה הליכה כפופה הליכה לא זקופה הליכה מסורבלת הליכה לא סימטרית הליכה לא נכונה הליכה לא נכונה אצל ילדים הליכת טרנדלנבורג  גוף מתנדנד בהליכה trendelenburg gait

 

מוטוריקל - ידע מדעי מוביל, גם ביציבה!

 

 

5. קיפוזיס טיפול/ לורדוזיס טיפול - מדוע כפות הרגליים ו- "שיווי משקל אנטומי" קשורים ל- יציבה לא נכונה?>>

הידעתם? (IX) גופנו עובד על בסיס עיקרון המכונה "שרשרת קינמטית", עיקרון ביומכני, לפיו כל תנועה בסגמנט אחד של הגוף משפיעה על הסגמנטים האחרים הקשורים אליו. כמו יסודות של בניין, ברגע שהם רעועים/ לא יציבים או לא ישרים, הבניין כולו לא יהיה יציב! מסיבה זו, יציבה לא נכונה לתפיסתנו אינה מתחילה מעמוד השדרה, יציבה לא נכונה זוכה במוטוריקל למענה טיפולי יציבתי-אורטופדי, כבר מכפות הרגליים! אחד הפיתוחים המדעיים החשוובים שלנו בהקשר הנוכחי, הוא "שיווי משקל אנטומי".

 

 

 

שיווי משקל אנטומי ויציבה >>

 

 

 

האם אתם דורכים בצורה נכונה על כף הרגל בעת עמידה או הליכה? קשה מאוד לענות על השאלה הזו, משום שאף אחד מאיתנו אינו יודע או יכול לדעת כיצד מתפזר משקל הגוף על כפות הרגליים (ללא קשר לסוג הנעליים או למדרסים יקרים שרכשתם ממיטב כספכם, תתפלאו לשמוע). אז מעבר לעובדה שיציבה לא נכונה/ אסימטרית על כף הרגל עלולה להשליך על היציבה הכללית שלנו*, רבים מאיתנו מגלים את התשובה לשאלה זו רק לאחר התפתחות פציעות אורטופדיות כאלה ואחרות (כדוגמת פציעה דלקתית בגיד אכילס/ achilles tendonitis או תהליך דלקתי היוצר הצטלקות בכף הרגל/ plantar fasciitis)..

 

הידעתם? (X) לא רק בעת עמידה סטטית, בין 10-30% ממחזור ההליכה (תלוי בקצב הליכה) כוללים העמסה על רגל אחת וכן שיווי משקל על רגל זו, בעת שמרכז הכובד של הגוף מתקדם על הרגל עליה דורכים (שלב ה- Mid stance בהליכה).

 

 

 

*העמסת משקל לא נכונה על כפות הרגליים (דריכה לא נכונה), יוצרת פוטנציאל שלילי לפציעות בבירכיים, אגן וכמובן, עמוד השדרה, בשל השפעות 'השרשרת הקינמטית'שרשרת קינמטית הגדרה (כאמור, עקרון ביומכני הקיים בגופנו, לפיו כל תנועה בסגמנט אחד של הגוף משפיעה על הסגמנטים האחרים הקשורים אליו..).  מסיבה זו, טיפול ב- יציבה לא נכונה/ טיפול בקיפוזיס/ טיפול בלורדוזיס במוטוריקל  כולל התייחסות חשובה למנח המפרקים, מכפות הרגליים כלפי מעלה! (מוזמנים לבקר בדף בעיות אורטופדיות אצל ילדים | בעיות אורטופדיות בכף הרגל | בעיות אורטופדיות בברך).

 

אל דאגה, ברשותנו כלים המפתחים שיווי משקל אנטומי** יכולת חשובה ביותר לילדים/ מבוגרים, גם לאלה הסובלים מבעיות אורטופדיות שונות (פרונציה של כף הרגל / פלטפוס ילדים  forefoot varus, foot varus, pes planus / flat foot ועוד..) לצורך שימור שיווי משקל בריא ומאוזן! טיפול בשיטתנו מעניק פידבק תחושתי (סוג של ביופידבק) המלמד וגם מחייב את הילד/ המבוגר לשאת את משקל הגוף על נקודות המשען האנטומיות המדויקות בכפות הרגליים (דריכה נכונה על כף הרגל), כך שכל אימת שיעשה שימוש בטריקים ביומכניים (המאפשרים בחיי היומיום לשמור על שיווי משקל אסימטרי ומזיק) הדבר לא יצלח ויחייב אותו לשנות את סכמת הגוף ואת תבניות שיווי המשקל הלקויות!

 

**המושג "שיווי משקל אנטומי", הינו מושג חדשני ופורץ-דרך שטבענו במוטוריקל. ברשותנו כלים מדעיים ובלעדיים, 'המלמדים את השלד והשרירים' להטמיע תבניות שיווי משקל נכונות, לשמר שיווי משקל בריא (אנטומית) ונכון תוך העמסה סימטרית ומדוייקת על כפות הרגליים בעת עמידה, הליכה, טיפוס במדרגות ועוד! לפי הנחת היסוד המדעית שלנו, הטמעת דפוסי יציבה חדשים, יבטלו/ ייתרו (מלשון 'להפוך למיותר') את הצורך של המערכות הפיזיולוגיות השונות להשיג שיווי משקל מזיק ואסימטרי בכל מחיר!

 

 

לידיעתכם, 1. שינוי תבניות התנועה/ תבניות שיווי משקל לקויות המושג במוטוריקל עשוי מאוד לסייע גם ב- שיפור היציבה שלכם!!

2. 'שיווי משקל אנטומי' משמש במוטוריקל גם ככלי טיפול חשוב ב- בעיות אורטופדיות בכף הרגל כדוגמת פלטפוס אצל ילדים, קריסה של כף הרגל פנימה, קריסה חיצונית של כף הרגל/ foot varus ועוד.

 

6 נקודות המשען הנכונות (רצויות) של משקל הגוף על כף הרגל (דריכה נכונה על כף הרגל). בסיס הבוהן הגדולה נושא משקל כפול ביחס לכל אחד מארבעת בסיסי הבהונות האחרים (נלקח מ- Moore, 1992).

 

 

למידע אודות תגליות נוספות שלנו, לחצו: שיטת מוטוריקל- תגליות מדעיות מובילות

 

 

 

6. טיפול בבעיות יציבה/ קיפוזיס טיפול/ לורדוזיס טיפול - כלים מתוחכמים ובלעדיים לחיזוק שרירי יציבה המובהקים ביותר>>

שיטת מוטוריקל בראשית דרכה, הציעה מבחר תרגילים חדשניים לחיזוק שרירים. התמחותו האקדמית של אייל ציוני ביציבה וניסיון של למעלה מ- 18 שנים בעבודה הקלינית (טיפול בבעיות יציבה), הביאו לפיתוח כלים מתוחכמים ומובילים לחיזוק שרירי יציבה, בהם שרירים עמוקים וחשובים ביותר שקשה מאוד/ כמעט בלתי אפשרי להגיע אליהם בעבודה בפיזיותרפיה הקלאסית (ובטח שלא באימון בחדר כושר או בשחייה*). חיזוק השרירים המדעי במוטוריקל נעשה בפילוח מדויק, הודות למודל 'שלושת ההגאים' שלנו (ראו פסקה מס' 1 לעיל) וגם הודות לתרגילי ביופידבק משלימים ובלעדיים!

כדי לסבר מעט את האוזן, נציין את האמירה הבאה (מובאת ע"י מטופלים במוטוריקל בעת העבודה או לאחר עבודה על שרירי יציבה): "אני מרגיש שהגב שלי תקוע במצב זקוף, כאילו ששרירים שלא ידעתי על קיומם, לא נותנים לו להתכופף גם אם אני מרוכז בדברים אחרים...". ובכן, לא צריך יותר מידי פרשנות... תרגילי חיזוק השרירים שלנו יפתיעו גם אתכם ויפעילו שרירים שלא הייתם כלל מודעים לקיומם בגוף!!

טיפול בבעיות יציבה במוטוריקל כולל חיזוק מתוחכם של שרירים שהתמחותם היא תמיכה במנח הנכון של עמוד השדרה על חלקיו השונים, האגן, השכמות וכמובן חגורת הכתפיים!!

מידע נוסף בנושא חיזוק שרירים לרשותכם גם בהמשך הדף.

 

 

 

האם שחייה עשויה לשפר את היציבה?

אנשי מקצוע רבים, בהם אורטופדים ממליצים על שיפור היציבה/ טיפול בגב כפוף/ יישור גב כפוף באמצעות שחייה. מקובל לחשוב ששחייה היא ערוּבה לגב זקוף ובריא. למרבה הצער, אין כך הדבר. בניגוד למיתוס הקיים עדיין, שחייה (כל סגנון שהוא) אינה יכולה להפעיל או לחזק את שרירי היציבה העמוקים/ המובהקים (!) אלא את השרירים המוטוריים (השטחיים יותר) בלבד.

אחת הסיבות המדעיות לכך, מצויה בעובדה שישנן 'דרגות חופש' רבות (חופש תנועה במפרקים) בסגמנטים השונים של השלד בעת השחייה, דבר שאינו מאפשר חיזוק איזור מובחן/ ספציפי, כגון זוקפי הגב העמוקים באיזור החזי. יתרה, ילדים/ מבוגרים רבים בעלי בעיות יציבה (גם קיפוזיס קלה שאינה מבנית/ אינה חמורה כמו קיפוזיס שוירמן), סובלים 'ממוטיב השמיכה הקצרה'/ מגבלה בטווחי התנועה (ראו הסבר לעיל). שום תרגיל חיזוק שרירים שאינו מלווה בשיפור טווחי תנועה/ מתיחות/ ריכוך (גם של עמוד השדרה עצמו, ראו גם סעיף הבא) לא ישא פרי.

לפיכך, טיפול בבעיות יציבה באמצעות שחייה, ממש לא יחזיק מים :)

 

באותו אופן, חיזוק חגורת כתפיים אצל ילדים/ חיזוק חגורת הכתפיים לילדים/ חיזוק חגורת הכתפיים ילדים בעזרת/ ע"י מאמן כושר אישי לילדים/ אימון כושר אישי לילדים/ מאמן כושר אישי לנערות, שאינו חלק מעבודה מערכתית על היציבה (ריכוך עמוד השדרה, הגמשת שרירים, חיזוק שרירי יציבה עמוקים, קואורדינציה יציבתית, מודעות יציבתית..) לא יועיל כלל!

 

 

 

 

מחפשים תרגילי יציבה לילדים/ למבוגרים ברשת האינטרנט? הפסקה הבאה מיועדת לכם!

 

 

 

עד כמה תרגילי יציבה לילדים/ למבוגרים המופיעים ברשת האינטרנט בטוחים??

 

פעמים רבות אנו נשאלים ע"י אנשים/ הורי ילדים המתגוררים במקומות מרוחקים (צפון/ דרום) והמתקשים להגיע אלינו, על חוות דעתנו לגבי תרגילי יציבה לילדים/ תרגילי יציבה למבוגרים המועלים לרשת האינטרנט (סרטונים ב- Youtube, המלצות באתרים של מאמן כושר אישי לילדים וכו').

 

אז אכן, רשת האינטרנט מוצפת במידע וכלים לכל דורש, בהקשר לנושאי בריאות ונושאים הקשורים לתחום התפתחות הילד באופן כללי, וספציפית בהקשר של תרגילי יציבה לילדים/ חיזוק שרירים לילדים/ חיזוק שרירי הליבה וכו'.

 

 שימו לב, אנו שבים וממליצים להורים לנקוט משנה זהירות הן בתרגילי חיזוק שרירים הנלקחים מהרשת והן בחיקוי תרגילי יציבה לילדים (וגם למבוגרים) מהטעמים העיקריים הבאים:

 

 • ברמה הכללית, תרגילים רבים כ"כ מוצעים ע"י מאמנים חסרי ידע מקצועי נרחב/ חסרי ניסיון,

 • יציבה היא תחום מורכב מאוד! תרגילי יציבה למבוגרים/ תרגילי יציבה לילדים/ תרגילים לחיזוק שרירים לילדים דורשים הבנה עמוקה בדיסיפלינות שונות: אנטומיה, קינזיולוגיה, ביומכניקה, פיזיולוגיה וככל שמדובר על ילדים,  נדרשת התמחות וניסיון בתחום בעיות יציבה אצל ילדים/ בעיות אורטופדיות ילדים וכן ידע וניסיון בתחום התפתחות הילד (התפתחות תקינה מול התפתחות לקויה, בעיות מוטוריות אצל ילדים , בעיות בשיווי משקל..).

 • גם תרגילים הנראים מוכרים ובטוחים לכאורה, עלולים להיות מזיקים מאוד לילדים! מערכת השלד (עמוד השדרה) והשרירים אצל ילד רכה ועדינה ביחס לזו של מבוגר, יכולת המערכות לספוג עומסים פחותה באופן ניכר. יתרה, ילדים רבים סובלים מ- היפוטוניה וגמישות יתר ומתקשים מאוד לייצב את המפרקים השונים בעת ביצוע התרגילים, דבר המגביר לעיתים באופן דרמטי את הסיכון לפציעות!

 • גם חיזוק שרירי הליבה  ותרגילים המבוצעים עם משקל גוף כנגד כח הכובד, מביא אותנו פעמים רבות לביצוע א-סימטרי, שימוש במפרקים לא רלוונטיים לפעולה או שימוש בטווחי תנועה עודפים, דבר בעל פוטנציאל שלילי הן לשלד עמוד השדרה והן ולקמות הרכות (שרירים, רצועות, סחוסים, מעטפות מפרקיות..).

 • מנגנוני הגנה בשרירים (כדוגמת מנגנון גולג'י*) אצל ילדים פחות מפותחים ביחס למבוגרים בהקשר של מאמצים סיזיפיים, כך שיכולתו של הילד לדעת בזמן אמת האם המאמץ עימו מתמודד ברגע נתון נמצא בגבולות הפיזיולוגיים שלו או שמא חורג מהם פחותה!

 • חיזוק חגורת כתפיים אצל ילדים, בדומה לחיזוק שרירים כללי או חיזוק שרירי יציבה, דורש איוזון בין קב' שרירים אנטגוניסטיות (נגדיות), במטרה ליצור איזון תפקודי וכמובן, למנוע פציעות והשלכות יציבתיות שליליות.

 • תרגילי חיזוק שרירים, בין אם מדובר על חיזוק שרירי יציבה או חיזוק שרירים כללי, חייבים להיות מלווים בתרגילי גמישות/ מתיחות, לצורך שמירה על טווחי תנועה פונקציונליים, שמירה על היציבה וכמובן, מניעת פציעות! יציבה לא נכונה בעידן ההייטק נגרמת ברוב המקרים גם מ- קיצורי שרירים נרכשים.  לצורך ביצוע תרגילי גמישות, נדרשת הכרות מדויקת עם צרכיו הספציפיים של כל ילד או מבוגר (מבנה גוף, אופי היציבה שלו, טווחי תנועה ועוד) כדי להתאים את התרגילים באופן מדויק, למנוע פציעות ולמקסם את תוצאות הטיפול. יתרה,  מתיוחות שרירים הנעשות עם ילדים בעלי גמישות יתר עלולות להיות מסוכנות במיוחד. ברשותנו מבחר טכניקות, המאפשרות לבצע מתיחות לכל שריר/ קב' שרירים, מבלי להגדיל את הגמישות הקיימת ו/או לגרור פציעות כגון פריקת כתף..

 • סיבות נוספות שקצרה היריעה מלפרטן..

 

 

*מנגנון גולג'י (Golgi tendon \ organ) - רצפטור בשריר הרגיש למתיחה/ גורם אפרנטי המעורב עם בקרה ומשפיע על טונוס השרירים. אברון/ מנגנון גולג'י הוא קולטן המצוי בצומת שבין השריר והעצב (Neuromuscular junction). בעת שהשריר מתכווץ בפעולה מוטורית כלשהי, מתקבל במע' העצבים מידע מאותו אברון לגבי מידת המתח בשרירים. כאשר עומס מוגזם מוטל על השריר, אברון גולג'י גורם לשריר להרפות, כדי למנוע המשך מתח (טונוס) מוגזם. במילים אחרות, מטרת מנגנון גולג'י להבטיח שעוצמת התכווצות השריר לא תחרוג מהמגבלות המכניות שלו, גורם הגנה פיזיולוגי חשוב מאוד בתפקוד השרירים!

 

 

7. טיפול בבעיות יציבה/ קיפוזיס טיפול/ לורדוזיס טיפול - כלים חדשניים למתיחת שרירים עקשנים במיוחד!

דיברנו מוקדם יותר בדף שאחת הסיבות המרכזיות להתהוות לקויות יציבה/ בעיות גב סגיטליות ו- הגדלת עקומות עמוד השדרה (קיפוזיס מוגבר/ היפר לורדוזיס צווארי/ לורדוזיס מותני מוגבר/ גב כפוף בגיל מבוגר), הינה קיצורי שרירים* נרכשים ("מוטיב השמיכה הקצרה"). השרירים המשמעותיים ביותר התורמים את תרומתם השלילית ליציבה הינם זוקפי הגו. ממצא מדעי חשוב שלנו בהקשר הנוכחי, מצביע על כך שקיצור השרירים לא נעצר (אינו מושהה) בעת שאנחנו הולכים לישון (הנחת יסוד ותיקה בתחום היציבה..) אלא מוסיף ומעצים/ מבסס את עצמו (ראו מידע נוסף בפסקה הבאה: "הרגלי היציבה שלנו הולכים לישון איתנו"). בדיוק מסיבה זו פיתחנו מבחר גדול של תרגילי גמישות בגב/ מתיחות יעילות מאין כמוהן, בשילוב מתוחכם של טכניקת PNF (שימוש במנגנונים פיזיולוגיים המאפשרים מתיחה מבוקרת ויעילה) ומבחר תרגילי ביופידבק מתקדמים! תרגילי המתיחה החדשניים שלנו מותאמים לאיזורים בעייתיים כגון גב תחתון בעת יישור לורדוזיס מותני/ שקע עמוק בגב תחתון או גמישות שרירים אחוריים בצוואר/ עורף (מתיחת צוואר) בעת יישור לורדוזיס צווארי/ יישור לורדוזיס צוואר/ יישור קיפוזיס/ יישור עמוד השדרה/ טיפול לורדוזה... תוכלו סוף סוף להרגיש את השרירים שלכם נמתחים בפילוח מדויק, את התחושה הנעימה שבאה מיד לאחר המתיחות/ יישור לורדוזה, ואת זקיפות הקומה (ותוספת גובה, מידע בסעיף מס' 12 בהמשך..) המתאפשרת עקב כך. כל תרגילי המתיחה לסגמנטים השונים של עמוד השדרה (ולשרירים הקצרים הנקשרים לעמוד השדרה), מבוססים על 'עיקרון שלושת ההגאים' שלנו (מידע נוסף בפסקה מס' 1 לעיל).

 

 

 

טסט קליני חדש >>

בהקשר הנוכחי, פיתחנו טסט קליני חדש*/**, המאפשר למטפל למדוד/ לכמת באופן פשוט ומדויק את חומרת אותה 'שמיכה קצרה' (קיצור בזוקפיי גב עמוקים) דבר המאפשר מעקב שוטף ואובייקטיבי אחר התקדמות הטיפול, מאפשר לגייס את המטופל (ילדים/ מבוגרים) כשותף פעיל בהשגת היעד (מסייע למטופל/ת להבין את המכניזם הלקוי המשמעותי ביותר ביציבה שלו/ה וכיצד ניתן להילחם בו).

*כוונה עתידית שלנו לפתח סטנדרטיזציה עבור אותו טסט קליני ולהופכו לטסט אבחון בינלאומי בפיזיותרפיה/ אורטופדיה.

**גם הטסט הקליני החדש שלנו מבוסס על מודל שלושת ההגאים.

 

 

*דבר נוסף שחשוב מאוד להדגיש בהקשר הנוכחי: טיפול בקיפוזיס/ קיפוזיס שוירמן/ טיפול ביציבה/ יציבה לקויה טיפול/ גב כפוף בגיל מבוגר/ טיפול בלורדוזיס שאינו מתייחס/ אינו מעניק מענה לאותם קיצורי שרירים ("שמיכה קצרה") לא ישא פרי חד משמעית!

 

 

  האם שינה מזיקה ליציבה? תגלו מס' הפתעות בשורות הבאות...

 

8. יציבה לא נכונה/ תיקון יציבה- "הרגלי היציבה שלנו הולכים לישון איתנו" >>

תפיסה חדשנית נוספת וחשובה שלנו, מצביעה על כך שבדומה לקיצור שרירים/ קיצור רקמות פיזיולוגי המתרחש ברגליים במהלך שנת הלילה* אצל הסובלים מבעיות אורטופדיות, כדוגמת pes equinus, או אצל ספורטאים/ אנשים הסובלים מתהליך דלקתי בכף הרגל (plantar fasciitis) מצאנו כי גם בעיות גב אצל ילדים/ בעיות יציבה אצל מבוגרים, הכוללות את המוטיב של מה שאנו מכנים 'שמיכה קצרה'/ קיצור זוקפי גב עמוקים/ קיצור זוקפים (רוב בעיות היציבה כיום אצל ילדים/ מבוגרים, כוללות מרכיב משמעותי של קיצור שרירים...), אותן בעיות יציבה נוטות להחמיר לא רק בשעות היום (כתוצאה ממכלול של גורמי סיכון בהם הרגלי יציבה שגויים, גנטיקה, ארגונומיה לקויה, עבודה ממושכת מול המחשב, רפיון שרירי יציבה ועוד..), אלא גם במהלך שנת הלילה! (**) הידעתם? (XI) מבלי שנהיה מודעים לכך, אנו מאמצים את הרגלי/ דפוסי היציבה השליליים שלנו גם במהלך שנת הלילה! טונוס שרירים הנשלט ע"י מערכת העצבים המרכזית, מכניס אותנו לפרקי זמן משתנים במהלך השינה, למנחי יציבה לקויה בעיקר בעמוד השדרה הצווארי (הגדלת לורדוזיס צווארי). בנוסף, מנח הירכיים ביחס למנח האגן (הן בשינה על הגב והן על הבטן/ מנח supine ומנח prone בהתאמה) מביא אותנו להגדלת הלורדוזיס המותני (לורדוזיס גב/ לורדוזיס טיפול)!

ההשערה המדעית שלנו ביחס לטונוס הזוקפים הצוואריים המביא להגדלת הלורדוזה הצווארית היא הצורך של מרכזי המוח הגבוהים לפתוח נתיב אוויר (Airway) כדי לאפשר נשימה חופשית בזמן השינה ולמנוע סגירת אותו נתיב אוויר (דבר שעלול לגרום לחנק, או במקרה פחות גרוע לשינה לא עמוקה). שינה טובה דורשת נשימה חופשית ויעילה! כולנו מכירים את התופעה שבזמן צינון או התקררות קשה (עם סינוזיטיס לדוג') קשה לנשום מהאף והשינה פחות טובה (קמים עייפים ולא מרוכזים). הסבר נוסף לאותה יציבה לא נכונה במהלך שנת הלילה הוא שאותם שרירים שהתקצרו במהלך היום בעת שעבדנו עם הסמארטפון/ טאבלט (לדוג') מפעילים כוחות משיכה על השלד כדי להישאר באותו מנח מקוצר גם כשאנחנו ישנים. במילים אחרות, רקמה שנמצאת במצב מקוצר (גם בהיעדר השפעת כוח הכובד***) נוטה לאמץ את המצב המקוצר שלה ומוסיפה להתקצר (והתהליך הוא יומיומי, מחזורי וקבוע!). גם תפיסה מדעית וחדשנית זו, שהענקנו לה את הכותרת "הרגלי היציבה שלנו הולכים לישון איתנו", משנה באופן דרמטי את ההתייחסות בעת טיפול בבעיות יציבה במוטוריקל ומן הסתם, מבטיחה תוצאות טיפול טובות יותר!

הזכרנו קודם (סעיף מס' 1) את נושא הפרסטזיות (postural paraesthesia). ובכן, אין זה מקרי שפרסטזיות מתרחשות במהלך שנת הלילה. הדבר נובע מכך (וגם מהווה הוכחה נוספת לכך..) שאנו נוטים לאמץ תבניות יציבה לא נכונות ולא בריאות במהלך שנת הלילה!

*חשוב לציין שגם קיצור שרירי הרגליים (gastrocnemius, soleus) שעשוי (עלול) להתרחש בשנת הלילה (בהקשר של pes equinus או plantar fasciitis), משליך באופן שלילי על היציבה הכללית ועלול לחשוף את הגוף גם לפציעות אורטופדיות עם השנים.

**אין זה משנה על איזה מזרן אנו ישנים. כלומר, אין כל קשר לטיב המזרן.

***התפיסה החדשנית שלנו בנוגע לקיצור השרירים במהלך שנת הלילה, משנה תפיסת עולם/ הנחת יסוד ותיקה הקיימת עד היום ב- פיזיותרפיה, לפיה אנו זקופים יותר לכאורה בתחילת היום, משום שכח הכובד אינו רלוונטי במהלך שנת הלילה...

 

מוטוריקל - חדשנות מדעית, גם ביציבה!

 

לרשימה המלאה של התפיסות המדעיות החדשות שהבאנו לעולם, לחצו: שיטת מוטוריקל- שורה של תגליות מדעיות.

 

 

יציבה לקויה - אל תפילו את האשמה רק על המחשב, הטאבלט או הסמארטפון...

יציבה לקויה- פרספקטיבה הסטורית: תמונה של ראשית הישוב בכפר סבא (נלקחה מתוך פרוייקט 110 שנים לכפר סבא, במקומון "קול הכפר")

 

הבאנו את התמונה כתיעוד היסטורי ואותנטי של יציבה לקויה ו- בעיות אורטופדיות אצל ילדים/ מבוגרים שחיו בארץ בראשית המאה הקודמת, לפני שבכלל מישהו חלם על מחשב, טאבלט או סמארטפון. התמונה מהווה הוכחה לכך שישנם גורמים נוספים, מעבר לטכנולוגיה של ימינו (מסכים ושאר אמצעי בידור דיגיטליים) להתפתחות יציבה לקויה, גורמים כדוגמת גנטיקה או שנת הלילה עליה דיברנו לעיל. ניתן למצוא בתמונה בעיות יציבה כדוגמת עמידה רפויה, קיפוזיס, שקע עמוק בגב תחתון/ לורדוזיס, וכן בעיות אורטופדיות בברך (רגלי איקס, פשיטת יתר בברך) ו-בעיות אורטופדיות בכף הרגל (פרונציה של כף הרגל, פלטפוס ברגל/ פלטפוס אצל ילדים).

 

 

 

 

 

הידעתם? (XII) גם סגנון הריצה שלכם ואופי המשטח עליו אתם רצים, משליכים על היציבה שלכם!

 

ריצה בעלייה יוצרת לורדוזיס מותנית מוגברת* (בעת הריצה) ריצה בירידה ממתנת (מפחיתה) את הקמר המותני/ לורדוזה מותנית!

*בין היתר בשל מעורבות יתר של שרירי המותן -כסל (iliopsoas) ומנח הגו בעת הריצה.

 

עם זאת, רגע קט לפני שאתם חושבים לשנות את מסלול הריצה שלכם, חשוב לציין באותה נשימה, וברוח הביטוי "אליה וקוץ בה"** (או במקרה שלנו ממש "עלייה וקוץ בה"), כי אימוני ריצה אינטנסיביים/ תכופים בעליות/ ירידות עלולים להשפיע באופן שלילי ברמה האורטופדית ולייצר לדוגמא, עומסים מוגברים ושחיקה של שרירי השוק האחורי וגיד אכילס! כך לדוגמא, ריצה בירידה מגדילה את מנח פרונציה של כף הרגל, כך שלבעלי פרונציה בקרסול, מומלץ להימנע מאימוני ריצה ממושכים בירידות (ריצה בעלייה דווקא ממתנת את מנח הפרונציה או, ליתר דיוק את משכו). מידע נרחב בדף פרונציה בכף הרגל אצל ילדים.

 

**ע"פ מילון אבן שושן, הביטוי "אליה וקוץ בה" מתאר דבר שהוא בכללו טוב, אלא שיש בו פגם קטן (במקרה שבו עסקינן, הפגם אינו זניח כלל)

 

 

ראו גם: שיפור סגנון ריצה ריצה נכונה איך לרוץ נכון לרוץ נכון ריצה נכונה כף רגל שיפור סגנון ריצה ילדים שיפור סגנון ריצה לילדים  שיפור יכולת ריצה שיפור מהירות ריצה לילדים שיפור מהירות ריצה בכדורגל סגנון ריצה נכון טכניקת ריצה נכונה ריצה מגושמת ריצה נכונה טיפים ריצה נכונה למתחילים יציבה נכונה בריצה ריצה מסורבלת  שיפור טכניקת ריצה שיפור מהירות ריצה שיפור כושר ריצה שיפור זמן ריצה

 

 

9. טיפול בבעיות יציבה- יציבה לא נכונה מתפתחת ממש "מתחת לרדאר" >>

 

 

 

מכירים את התופעה השכיחה הבאה? אתם הולכים עם ילדכם לקניות/ סידורים. לפתע פוגשים חברים/ קרובי משפחה שלא ראיתם זמן מה (לעיתים שבועיים-שלושה בלבד). אלה מביטים על הילד/ה ואומרים "וואו, איך גבהת פתאום...". אתם נמצאים בקרבתו של הילד/ה יומיום, ולא שמים בהכרח לב לשינויים הדרמטיים בגובה, משום ששינויים אלה מתרחשים באופן יומיומי וקצוב (אך מצטבר) והעין שלכם (המוח) מסתגלת לשינוי המדורג ולא מבחינה בהבדל (בדומה לתופעת "הביטואציה" בפיזיולוגיה/ פסיכולוגיה).

אותו עקרון בדיוק חל עם היציבה. בעידן הדיגיטלי, הילדים שלכם (וגם אתם) נעשים כפופים יותר ויותר מיום ליום. מבלי שתהיו מודעים לכך, בעיות יציבה מתפתחות "מתחת לרדאר" שלכם, מפני שגם במקרה זה, העין שלכם מתרגלת/ מסתגלת כל העת לאותה יציבה לקויה המתפתחת בהדרגה (המוח לומד לפרש יציבה לא נכונה כדבר נורמלי/ תקין), באותו אופן שבה הסתגלה העין לשינוי הדרגתי בגובה (ולא ראתה בכך משהו חריג, או בגדר שינוי/ מגמה). תופעה זהה אגב, מתרחשת בהקשר של השמנת יתר בילדים/ השמנת יתר בילדים טיפול (מכונה גם "השמנה זוחלת").

 

מסיבות אלה בדיוק, מגיעים אלינו לקליניקה פעמים רבות ילדים/ נערים, לטובת אבחון מוטורי לילדים. ההורים מגיעים עם הילד לאבחון מפני שקיימת לדוגמא הימנעות מהשתתפות במשחקי כדור או סרבול מוטורי. נחשו מה? דווקא הדבר הראשון התופס לנו את העין, ברגע שהילד נכנס עם הוריו לקליניקה, זו אותה יציבה לקויה/ גב כפוף (לעיתים ברמה ממש זועקת לשמיים). אנו מסבים את תשומת לב ההורים ליציבה של הילד, והתגובה המתקבלת היא "מה באמת? לא ממש שמנו לב... הגענו אליכם בגלל הנושא המוטורי בכלל". התפנית בתפיסה של ההורים מתרחשת כאשר אנו מיישרים את הילד/ תומכים/ אוחזים את גבו במנח נכון (מתקנים את היציבה באופן יחסי) תוך מס' שניות, ואז, ההורים מקבלים את הפרספקטיבה הנכונה ל- מהי יציבה נכונה לילדים ושואלים, "רגע, אז אולי נתחיל דווקא עם טיפול ביציבה? לא ידענו שהמצב חמור כל כך" (שינוי של 180 מעלות בתפיסה). התופעה המתוארת אגב, מתרחשת אצלנו ממש לעיתים קרובות!

 

גורם נוסף המכהה את החושים בכל הנוגע לתפיסת המושג "יציבה נכונה", הוא נורמות היציבה באוכלוסייה. למה כוונתנו? בכל מקום אליו אנו הולכים, אם זה ברחוב, בתי קפה, משרדי חברות הייטק וכו', אנו רואים אנשים כפופים (תולדה ישירה של אורח החיים הטכנולוגי). המוח קולט כיצד יציבה שכיחה (יציבה לא נכונה) נראית ומתייג אותה בתודעה כדבר נורמלי. להזכירכם, יציבה לקויה אינה דבר נורמלי!

 

 

 

 

יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה ילדים - במקרה זה, של ילד מחשבים ממוצע בדורנו. שימו לב כיצד עמוד השדרה מקריב עצמו על מזבח המחשב. התוצאה: קיפוזיס גבית (גב עליון כפוף) וכן קיפוזיס צווארי (צוואר כפוף). מעבר לכלי טיפול בלעדיים, תהנו אצלנו גם מהמלצות ל- יציבה נכונה מול מחשב!

 

 

אגב כהות החושים עליה אנו מדברים, התמונה לעיל נשלחה אלינו במייל* עם השאלה: "מה דעתכם? האם זו יציבה תקינה או שצריך לעשות משהו"? נו, לא צריך להכביר במילים...

*גם תמונה זו פורסמה באתר בהסכמת המשפחה.

דוגמא נוספת ואחרונה, כדי להמחיש את חומרת המצב.. בתום כל טיפול ביציבה, אנו מציגים בפני ההורים את הילד/ה זקופים יותר (בפער ניכר מלפני תחילת הטיפול, אותו טיפול אליו רק נכנסו לפני שעה קלה..). פעמים רבות ההורים שואלים באופן ספונטני: "מה, זה לא זקוף מידי לטעמך.."? אנו מחייכים ומסבירים...

 

ואם לא די במה שתיארנו לכם עד כה, אז גם גישתם של עמיתנו האורטופדים, אינה מסייעת (בלשון המעטה) להוציא את ההורים מאדישותם, לנוכח יציבה לא נכונה לעיתים ברמה הזועקת לשמיים. למה כוונתנו? ובכן, אורטופדים עשויים במקרה הטוב, להמליץ לילדכם על שחייה לטובת שיפור היציבה. הזכרנו את תרומתה הזניחה של שחייה ליציבה נכונה לילדים/ מבוגרים (ראו דיון בנושא, בפסקה מס' 6 לעיל) ובמקרה הפחות טוב, להציע לכם לחזור לביקורת עוד שנה ("נראה אם המצב יחמיר.."). איננו רוצים להישמע נביאי זעם, אבל במציאות של ימינו, כל מצב של יציבה לא נכונה, דינו להחמיר, לעיתים בפרקי זמן ממש קצרים של חודשים ספורים! תוכלו למצוא ביקורת נוספת בהמשך הדף, בפסקה שכותרתה "אין scoliosis, הכל בסדר" (פסקה המודגשת ברקע כחול).

 

לסיכום פסקה זו, אומרים שיופי הוא בעיניי המתבונן (דבר סובייקטיבי). יציבה לקויה אינה כזו! ליציבה נכונה קיימות אמות מידה מדויקות. יציבה לא נכונה קיימת בשיעור ממש גבוה באוכלוסיה כיום, מבלי שרוב האוכלוסיה בכלל מודעת לכך! מסקנה נרכשת שלנו מכך: בעידן הנוכחי, כל ילד חייב לעבור אבחון יציבה/ אבחון ליקויי יציבה אחת לשנה (ובעיקר בגיל הצמיחה לגובה) מהסיבות שפורטו לעיל וסיבות נוספות שתגלו בהמשך הדף!

 

 

במוטוריקל יש מוטוריכלל,

יציבה לא נכונה אינה גזירת גורל!

 

 

10. קיפוזיס שוירמן/ תסמונת שוירמן/ עקשת/ scheurmann's disease/ scheuermann's kyphosis/ מחלת שוירמן טיפול חדשני >>

קיפוזיס שוירמן/ מחלת שוירמן ילדים/ scheurmann's disease זוכה במוטוריקל למתווה טיפול חדשני! כפי שתיארנו מוקדם יותר בדף, קיפוזיס שוירמן הינו קיפוזיס מבני בולט/ מוגבר וגם קשיח הכולל קיצור משמעותי של שרירים ורקמות חיבור, נוסף על שינויים ניווניים בשלד ובדיסקים הבין חולייתיים. ברשותנו מבחר של כלי טיפול יעילים במיוחד להתמודדות עם קיצורי שרירים ורקמות חיבור (נסמכים, בין היתר, על מודל 'שלושת ההגאים' שפיתחנו, ראו סעיפים 1 ו- 8 לעיל). נוסף על כך, פיתחנו מבחר כלים חדשניים ויעילים מאין כמוהם להגמשת/ יישור עמוד השדרה עצמו, ברזולוציה המדויקת לצרכיו של המטופל (מבנה גופו, מיקום אותו קיפוזיס קשיח/ אותו סגמנט בעייתי). תרגילי יישור עמוד השדרה שלנו עושים את מלאכתם היטב, ומסוגלים באופן יחסי להתמודד עם קיפוזיס שוירמן עקשן/ קשיח במיוחד. כל נער/ מבוגר מקבל גם סדרה של תרגילים אפקטיביים לביצוע בבית, לשמירת התוצאות שהושגו בקליניקה! 

 

11. "ניהול היציבה"- כלי חשוב ביותר, "מפתח" לטובת שיפור היציבה>>

ניהול היציבה? נכון מאד, היציבה שלנו היא דבר שצריך לנהל! ציינו מוקדם יותר בדף את הטבע האנושי, הבוחר לשמר מנחי יציבה ישנים ומוכרים, חסכוניים באנרגיה ונוחים יותר, על פני מנחי יציבה חדשים ולא מוכרים, תובעניים יותר מבחינה אנרגטית, הדורשים גם משאבי קשב וריכוז לא פשוטים (בעיקר בשלבים הראשונים של טיפול ביציבה). הדבר משוּל לרכישת שפה (לשונית/ דבוּרה) חדשה. בשלבים הראשונים, שימוש בשפה החדשה מהווה אתגר משמעותי, ותמיד יש נטייה לחזור לשפת האם הנוחה והמוכרת. במוטוריקל תלמדו כיצד לנהל את היציבה שלכם בכל מנח יציבתי (ישיבה/ עמידה וגם הליכה ושינה! ראו סעיף 8 לעיל, בהקשר של שינה) ובכל רגע נתון. הגיע הזמן שאתם תנהלו את היציבה שלכם במקום שזו תנהל אתכם!

ניהול היציבה במוטוריקל מתאפשר, בין היתר, אודות לתרגילי מודעות יציבתית, אמצעי המחשה מתקדמים (ראו סעיף 3 לעיל) ו- תרגילי "קואורדינציה יציבתית" וביופידבק (ראו סעיף 2 לעיל) שפיתחנו כחלוצים ברמה העולמית!

 

 

12. איך להוסיף גובה/ איך אפשר להוסיף גובה/ איך להיות יותר גבוה/ איך לא להיות נמוכה/ נמוך/ הוספת גובה ללא ניתוח/ תוספת גובה/ תרגילי מתיחה לגביהה/ בעיות גובה אצל ילדים/ מבוגרים >>

הגדלת עקומות עמוד השדרה (לבעלי ליקויי יציבה כדוגמת קיפוזיס מוגבר/ לורדוזיס צווארי מוגבר/ לורדוזיס מותני מוגבר/ שקע עמוק בגב תחתון), נחשבת מזיקה באופן כללי לבריאות ופוגעת במראה האסתטי, אך לא רק. מבנה מפותל בצורה יתרה של עמוד השדרה* גם מוריד/ מפחית את הגובה שלכם! (קו מפותל באופן משמעותי, קצר יותר מקו מפותל באופן מתון). לפיכך, אם אתם נמוכים ותוהים איך להוסיף גובה/ איך אפשר להוסיף גובה בדרך הטבעית והבריאה ביותר (ממספר ס"מ, עד 15-25 ס"מ, תלוי במידת החומרה של הגדלת עקומות עמוד השדרה/ כפיפת עמוד השדרה), יש לכם סיבה נהדרת להגיע אלינו וליהנות מהכלים המתקדמים מסוגם בעולם גם לטובת הוספת גובה! תרוויחו 2 ציפורים: יציבה נכונה (בריאות) ו- הוספת גובה (הופעה/ ביטחון עצמי) ללא ניתוח להוספת גובה! איך להיות יותר גבוה/ איך להיות גבוהה יותר? איך לשפר גובה? תרגילי מתיחה לגביהה- תוהים האם יש דבר כזה?? אז בהחלט כן! תוספת גובה במוטוריקל אפשרית בזכות 'מודל/ עיקרון שלושת ההגאים' ('Three steering wheels principle') המדעי שפיתחנו (מידע נוסף לעיל, בפסקה מס' 1), המאפשר בין היתר ביצוע תרגילי מתיחה לגביהה/ יישור עמוד השדרה/ יישור קיפוזיס/ יישור לורדוזיס, תרגילים מדעיים ובריאים מעין כמותם!

*מימד טיפולי נוסף במוטוריקל המסייע ב- הוספת גובה אצל ילדים/ מבוגרים, הינו הרמת קשת כף הרגל/ חיזוק קשת כף הרגל (במצבים של רגל שטוחה פלטפוס/ פרונציה בכף הרגל  צניחת קשת כף הרגל כף רגל שטוחה כפות רגליים שטוחות, טיפול בפלטפוס אצל ילדים, פלטפוס גמיש, פלטפוס ברגל, פלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ילדים, פלטפוס טיפול, פלטפוס ברגל טיפול, כפות רגליים שטוחות, כף רגל שטוחה ילדים, כף רגל שטוחה בילדים, כף רגל שטוחה אצל ילדים, כף רגל שטוחה בדרגה קשה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה (pes planus / flat foot).

לידיעתכם, גם הרמת קשת כף הרגל, תסייע לכם למנוע פציעות אורטופדיות שונות המתהוות עם השנים, כדוגמת plantar fasciitis או shin splint syndrome. מידע נוסף בדף: צניחת קשת כף הרגל.

 

13. גב כפוף ילדים/ קיפוזיס אצל ילדים- טיפול בבעיות יציבה גם לקטנטנים (גיל 4-5) >> יציבה עם הרבה אהבה*

גב כפוף/ קיפוזיס מוגבר בעידן הטכנולוגי הפך לבעיה כלל עולמית, הבאה לידי ביטוי כבר בגיל הרך. אי לכך, כמומחים הן למוטוריקה והן ליציבה (עם עבודת מחקר מקיפה של אייל ציוני בנושא היפוטוניה ילדים (רפיון שרירים אצל ילדים), מחקר שהוצג ע"י אייל בשני כנסים מדעיים חשובים: כנס בינלאומי במרסיי (צרפת) בנושא מוטוריקה ויציבה, International Society for Posture and Gait Research / ISPGR 2005 ו- כנס העמותה הישראלית להתפתחות הילד ושיקומו (חיפה, 2004), מציעים אנו את מיטב הכלים והגישות המותאמים לילדים, כבר מגיל 4-5 לטובת טיפול מוקדם, שימנע נזקים פוטנציאליים עתידיים!

ילדים צעירים עובדים אצלנו קשה וגם נהנים! כיצד הדבר אפשרי?

ובכן, תקשורת מיוחדת עם ילדים היא אחד הסודות המקצועיים שלנו! בכל טיפול בבעיות יציבה במוטוריקל (וגם בעיות מוטוריות/ בעיות אורטופדיות או טיפול בהשמנת יתר..) פיזיו-סטנדאפיסט צמוד לילדכם! לשעשע ילדים זו המומחיות השניה (או הראשונה, קשה להחליט) שלנו! אל תתפלאו אם הילד שלכם יעבוד קשה וגם יהנה אצלנו!

(*יציבה עם הרבה אהבה/ יציבה באהבה ® הם סימני מסחר שכל הזכויות עליהם שייכות למוטוריקל!)

 

14. טיפול בבעיות יציבה/ קיפוזיס טיפול/ לורדוזיס טיפול - פרדוקס השימוש ב- סיבוב אגן לפנים בעת טיפול ביציבה >>

התפיסה הבאה שלנו, משנה גישה טיפולית רווחת מאוד (במספר שיטות טיפול בבעיות יציבה/ ליקויי יציבה), לפיה סיבוב אגן לפנים (APT/ Anterior pelvic tilt) מהווה טריגר ל- יציבה זקופה, ומכאן לכאורה החשיבות הרבה לשימוש בו בעת טיפול בקיפוזיס/ טיפול בקיפוזה (טיפול בגב כפוף). מוצעים גם למכירה בפארמים/ ברשת האינטרנט אביזרים שונים, כדוגמת רצועות המחברות בין הברכיים לגב התחתון בעת ישיבה וכופות על עמוד השדרה המותני מנח פסיבי של סיבוב אגן לפנים.

ובכן לשיטתנו, לא רק ששימוש מוגזם באגן (סיבוב אגן לפנים) לטובת השגת יציבה זקופה אינו מועיל ומהווה אשליה אופטית (יציבה זקופה למראית עין בלבד...), הימצאות במנח סיבוב אגן לפנים מפחית במידה ניכרת (כמעט מנטרל) את פעולתם של שרירי יציבה חשובים ביותר (כדוגמת זוקפי גב עמוקים, semispinalis thoracis, longissimus thoracis, spinalis thoracis...), שרירי יציבה קלאסיים שייעודם הוא שמירה על גב זקוף, ובכך למעשה מחליש אותם! זהו כמובן פרדוקס אדיר (המטרה המקורית: טיפול/ שיפור היציבה; התוצאה העגומה: החלשת שרירי יציבה מרכזיים ...OOPSSS, מה עשינו??).

יתרה, מבלי להיות מודעים לכך, מרבית הפעולות שאנו עושים ביומיום, מעמיסות ממילא על איזור הגב התחתון (מי מאיתנו מקפיד על הרמת חפצים מהרצפה תוך כפיפה בברכיים ו- שמירה על גב זקוף??). אם כן, שימוש בלתי מבוקר ב- סיבוב אגן לפנים מעמיס בצורה יתרה על הגב התחתון ועלול לגרום ל- כאב גב תחתון ונזקים פוטנציאליים נוספים.

לפיכך, עיקרון שלושת ההגאים שפיתחנו, מאפשר לנו להגיע לרזולוציות מדויקות של הפעלת שרירי יציבה עמוקים, מבלי להפעיל עומס כלשהו על הגב התחתון, וכמובן ללא שימוש מיותר ומזיק ב- סיבוב אגן לפנים!!

באותו עניין ובהמשך לרצועות ברכיים- גב שהזכרנו, שימוש ב- כסא ברכיים, מסייע לכאורה (למראית עין בלבד) להשיג ישיבה זקופה, בשל אותו סיבוב אגן לפנים משלה/ בעייתי ומזיק! עם זאת, כסא ברכיים עשוי להועיל במידה מסוימת (ותוך שימוש במינון מסוים) לבעלי שיטוח מותני/ יישור לורדוזיס מותני (sway back posture) או לסובלים מ- עמעום עקומות עמוד שדרה (עקומות קטנות ביחס לנורמה..) בכלל זה בעלי יישור לורדוזיס פיזיולוגי*.

*מה זה יישור לורדוזיס? ציינו מוקדם יותר בדף, את עקומות עמוד השדרה הפיזיולוגיות (הנורמליות). 'מודל שלושת ההגאים' שפיתחנו משרת בצורה יוצאת דופן גם ילדים/ מבוגרים הסובלים מ- יישור לורדוזיס צווארי טיפול יעיל במיוחד גם לבעלי יישור לורדוזיס מותני/ יישור לורדוזיס מותנית (flat lumbar curve)! (ראו גם סעיף מס' 1 לעיל).

 

15. פרדוקס טיפול בכאבי גב עליון/ תחתון/ טיפול בכאבי צוואר/ עורף ע"י ניטרול הכאב >>

פרדוקס נוסף בו נשתף אתכם כעת, קשור ל- טיפול בכאבי גב/ כאבי צוואר. הידעתם (XIII) כי כאב גב עליון/ תחתון/ כאב צוואר (כמו כל כאב אחר בגוף) הוא גורם הגנתי, אמצעי/ מנגנון חשוב של מערכת העצבים המרכזית לאותת לנו שמשהו במנח היציבה שלנו לקוי מאוד (כאב מופיע בד"כ בשלב של לקויות יציבה חמורות/ כרוניות).

כאבי צוואר/ כאבי גב נגרמים בד"כ כתוצאה מלחץ ביומכני של מבנים (חוליות/ דיסק בין חולייתי..) על עצב זה או אחר, דבר המתפרש ככאב (ראו גם התייחסות לכאב בפסקאות קודמות בדף זה..)! טיפול בכאב (אמצעי אזהרה קריטי של הגוף) מנטרל אותו וחושף את גופנו לסכנות כגון בקע דיסק/ פריצת דיסק, פרסטזיות בידיים/ בגפיים ועוד..

 אנשים רבים כ"כ בעלי יציבה לקויה/ גב כפוף בגיל מבוגר, פונים על בסיס קבוע (ממש התמכרות) לטיפולים שונים (טיפול בבעיות יציבה/ טיפול בכאבי גב וצוואר/ צוואר ועורף באמצעות מסאז'ים, עיסוי רקמות, חימום, אוסטאופטיה, כירופרקטיקה, דיקור סיני ועוד..) כדי להפחית/ לנטרל את הכאב (אותו גורם חיובי המגן עלינו..) מבינים את גודל הפרדוקס?? גם אם הכאב פוחת זמנית, בהיעדר טיפול בשורש הבעיה הכאב יחזור (במקרה הטוב) ובמקרה הפחות טוב, הגוף מוּעד (נמצא בסיכון גבוה) לפציעות חמורות, משום שהגורם לכאב עדיין חי (מהווה סוג של 'פצצה מתקתקת') בעוד אנו ממשיכים את שגרת יומנו מתוך הנחה ש'הכל בסדר', משום שניטרלנו את אותות האזהרה של הגוף (שמשהו ממש לא בסדר)! במילים אחרות, במקום להילחם בגורם השלילי (יציבה לקויה), אתם נלחמים בגורם החיובי (כאב).

 

הדבר משוּל למערכת אזעקה ששילמתם עליה ממיטב כספכם כדי להגן על הבית. אתם מתעוררים באמצע הלילה ושומעים את האזעקה מייללת ומיד רצים לכבות/ לנטרל אותה (הרעש ממש מטריד באוזניים ומפריע לישון), במקום לבדוק את הסיבה לכך שהאזעקה פעלה! ככל שמדובר על מערכת אזעקה לבית ובמקרה הגרוע של פריצה, ייגרם לכם נזק כספי. במקרה של כאבי גב/ צוואר/ עורף, ניטרול מנגנון האזעקה עלול להסב לכם נזק בריאותי חמור!

 

טיפול בכאבי גב? טיפול בכאבי צוואר?

רק שיפור היציבה -הופך כאב גב או צוואר, לנחלת העבר!

זיכרו, כאב הינו סימפטום חשוב (איתות מצוקה של הגוף) ולא אויב מר...

 

במוטוריקל לעומת זאת, מטפלים באותו גורם שלילי המייצר/ מחולל (Generate) את הכאב! אם אינכם רוצים לבזבז הון ולפתח תלות במטפל המפחית כאבים (ותו לא..) למשך כל חייכם, כדאי מאוד שתפנו אלינו! טיפול בכאבי גב עליון/ תחתון/ טיפול בכאבי צוואר במוטוריקל מתמקד במענה ביומכני לשורש הבעיה! טיפול כזה עשוי לבטל את הכאב (להפוך אותו ללא נחוץ/ לא רלוונטי) אחת ולתמיד!

 

 

 

אייל ציוני, מומחה ליציבה נכונה מתייחס ל- לורדוזיס מותנית מוגברת/ לורדוזיס טיפול, בהקשר טיפול בהשמנה אצל ילדים/ השמנת יתר בילדים בתכנית "מהיום דיאטה", ערוץ 10 (ינואר 2017).

 

 

 

שיטת מוטוריקל- הצגה בתכנית 'גלריית המומחים' בערוץ 2 

 

 

הצגת שיטת מוטוריקל- מאמרו של אייל ציוני בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים (Israeli journal of Pediatrics) גיליון פב' 2011

 

 

כיצד הפכה שיטת מוטוריקל לקונספט מוביל בתחום התפתחות הילד? הדף הבא יספק את התשובות:

שיטת מוטוריקל- שורה של תגליות מדעיות מובילות  |  אייל ציוני - כרטיס ביקור מדעי

 

 

 

יציבה בעידן ההייטק, תמונת מצב מדאיגה:

ילדים/ נערים מבלים כיום זמן רב מידי מול המחשב, טאבלט, סמארטפון ועוד.. ברור כי עמוד השדרה של אותם 'ילדי מחשבים'/ ילדי הסמארטפון/ טאבלטים נתון להשפעה שלילית מתמדת של כוח הכובד בעת הימצאות במנח של גב כפוף. אם נוסיף לכך את הצמיחה המהירה לגובה בגיל ההתבגרות ואת העובדה שהמערכת השלדית מקדימה בהתפתחותה את המערכת השרירית (השרירים מתפתחים מעט באיחור..) כך שהשרירים נמצאים בעמדה של 'נחיתות ביומכנית'/ חיסרון ביומכני זמני וצריכים לשאת שלד כבד יותר ועצמות/ 'מנופים' ארוכים יותר (ועוד גורמים רבים וחשובים, כגון היעדר מודעות ל יציבה נכונה/ הרגלי יציבה לא נכונים/ קואורדינציה יציבתית נמוכה ו- המחיר האנרגטי הרב שכרוך ביציבה זקופה ועוד..), נבין שישנם יותר מידי גורמים הפועלים לרעתו של הילד/ המתבגר לאורך הזמן. והזמן בהחלט עושה את שלו (מהר מאוד...), והתוצאה היא כניעה לכוח הכובד והתהוות יציבה לקויה/ קיפוזיס בגב (קיפוזיס גבית/ קיפוזיס טורקלית/ קיפוזיס בולט/ יציבה קיפוטית), הכוללת כתפיים שמוטות קדימה וקמר חזי מוגדל/ גב כפוף/ גיבנת בגב, עם נטיית צוואר- נטיית הראש מטה (צוואר כפוף/ קיפוזיס צווארי/ צוואר נוטה קדימה/ הסעת סנטר קדימה/ מבט שפוף לקרקע), או במקרים אחרים, כאשר אין השמטה של הראש, מקבלים מצב של צוואר עגול (הגדלת לורדוזה צווארית). פעמים רבות גם ישנן תלונות על אי נוחות בצוואר וצורך תדיר לבצע תנועות שונות (כגון סיבובים של הראש/ צוואר) כדי להפיג את תחושת אי הנוחות.

לידיעתכם, קיפוזיס צווארי או הסעת סנטר קדימה (עם או בלי סימפטומים של צוואר כואב/ צוואר תפוס/ צוואר תפוס כואב/ צוואר מציק/ צוואר כפוף/ שרירי צוואר כואבים/ אי נוחות בצוואר...), הוא פועל יוצא/ המשכה של יציבה לקויה בעמוד שדרה חזי (גב עליון כפוף/ קיפוזיס מוגבר).

 

 

ישנה הבחנה בין קיפוזיס גבית 'גמיש', בד"כ בהביורלי/ התנהגותי, קשור ל- הרגלי יציבה לא נכונים ולרפיון שרירים, לבין קיפוזיס מוגבר/ קיפוזיס בולט 'קשיח'- ליקוי מבני (הכולל קיצורי שרירים משמעותיים ושינויים ניווניים בשלד, בסחוסים וברצועות) בעל פרוגנוזה (פוטנציאל תיקון) פחות טובה (מכונה לעיתים גם קיפוזיס שוירמן/ שויירמן Scheurmann’s disease / Scheurmann’s kyphosis). ראו גם סעיף 10 לעיל (בפסקה "מה הופך את מוטוריקל למרכז מוביל...") .

חשוב להדגיש כי קיפוזיס גבית 'גמישה' (או כל ליקוי יציבה גמיש) עלול, במשך הזמן (בהיעדר טיפול נאות), להפוך ל קיפוזיס מבני/ ליקוי יציבה קשיח יותר. הדבר הקריטי הינו גיל האיתור/ טיפול! ככל שהאיתור של אותה יציבה לקויה/ ליקויי יציבה אצל ילדים וגם מבוגרים והטיפול בה נערכים בשלב מוקדם יותר (ובגיל צעיר יותר) כך הפרוגנוזה (פוטנציאל התיקון) חיובית יותר, וכך יתאפשר טיפול אפקטיבי יותר!

 

ודרך אגב, מה עם הגב?

 

עשו מעשה, טפלו בו עכשיו, כך שלא יכאב!

 

 

יציבה לקויה/ בעיות יציבה- שיפור היציבה/ טיפול ביציבה/ טיפול בבעיות יציבה/ איך פותרים בעיות גב?- טיפול מדעי וחדשני במוטוריקל

 

כל טיפול בבעיות יציבה/ ליקויי יציבה נפתח ב- אבחון יציבה/ אבחון בעיות גב/ אבחון יציבתי. אבחון יציבה מסייע לנו להבין את סוג לקות היציבה ואופייה, והסיבות להימצאותה, ולערוך הבחנה חשובה לדוגמה בין ליקוי גמיש לליקוי קשיח (כפי שהוסבר בפסקה הקודמת...). כך שבעצם, אבחון יציבה מאפשר התאמת כלים ואסטרטגיית טיפול באופן אופטימלי לבעל/ת הלקות (שני ילדים/ נערים או מבוגרים עשויים להזדקק לתרגיל טיפול שונים, עבור לקות יציבה הנראית דומה מאוד...).

 

לידיעתכם, אבחון יציבה/ אבחון בעיות גב במוטוריקל אינם מהווים מטרה בפני עצמה, אלא משמשים אמצעי להשגת המטרה! הדבר רלוונטי במיוחד עבור הורים הנותרים זמן רב לאחר הבאת הילד לטיפול במסגרות שונות עם השאלה הבאה: "...אוקיי, אבחון יציבה כבר מזמן בוצע, ומה הלאה? מה בעניין הטיפול? הריי לשם כך הגענו..."

הסירו דאגה! יש לנו כלי טיפול מתקדמים (יציבה קיפוטית/ גב כפוף/ לורדוזיס/ עמידה רפויה ועוד...) עם רציונל טיפולי ברור לכל לקות... לכן, שאיפתנו להתחיל כמה שיותר מהר בטיפול, ולא 'למשוך לנצח' את האבחון! לתפיסתנו, אבחון יציבה מהווה אמצעי חשוב, אך לא מטרה בפני עצמה!

 

 

טיפול בקיפוזיס בגב/ טיפול בקיפוזה/ יישור גב כפוף/ איך ליישר את הגב/ איך מיישרים גב כפוף/ איך ליישר כתפיים שמוטות >>

קיפוזיס טיפול בקיפוזיס גבי/ טיפול בקיפוזה/ קיפוזיס שוירמן/ יישור גב כפוף/ עמידה רפויה או כתפיים שמוטות קדימה, כולל חיזוק שרירים מאסיבי ומתוחכם, בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load), של קבוצות שרירים ספציפיות תומכות יציבה נכונה, בכלל זה חיזוק שרירים זוקפי גב עמוקים ומקרבי השכמות, חיזוק בלעדי ומתוחכם גם של שרירי serratus anterior במצבים שכיחים כ"כ של winged scapula ("שכמות מרחפות", מצב נלווה ל- יציבה לא נכונה על רקע גמישות יתר וחולשת שרירי "משור קדמי"), חיזוק חגורת הכתפיים לשיפור היציבה (ראו גם: חיזוק חגורת הכתפיים אצל ילדים/ חיזוק חגורת הכתפיים לילדים/ חיזוק חגורת הכתפיים ילדים), חיזוק שרירי בטן, חיזוק שרירי הליבה ושרירים נוספים רלוונטיים. לחיזוק שרירים תומכי היציבה מטרות רבות, החשובה שבהן היא הענקת סיוע אקטיבי משמעותי לרצועות.

אם הזכרנו קודם שהרצועות משמשות כחוטים המחברים את העצמות זו לזו באופן פסיבי, הרי שהשרירים המחברים אף הם בין העצמות, כוללים מרכיבים אקטיביים/ חיישנים (רצפטורים) כדוגמת מערכת פרופריוצפטיבית (מע' תחושה עמוקה) המצויה בתוך השריר ותפקידה החשוב בהיבט היציבתי הוא לפקח על פעילות השרירים תומכי היציבה!!

(ראו גם: חיזוק שרירים).

 

טיפול בבעיות יציבה- הארכת שרירים/ שיפור גמישות הגב ולא רק... נדבך מרכזי נוסף ב- שיפור היציבה, הינו הארכת שרירים שהחשובים שבהם הם זוקפי הגו/ שיפור גמישות הגב (וגם המלצות לבית: איך לפתח גמישות בגב), שרירים בקדמת הגוף (כגון שרירי החזה, pectoralis minor/ pectoralis major הנוטים להתקצר), ושרירים פונקציונליים נוספים (כדוגמת Teres major ו- Latissimus dorsi) שנוטים אף הם להתקצר (ובאופן עקיף, מעצימים את השמטת הכתפיים/ כתפיים שמוטות והגו), שיפור גמישות השרירים בגב (זוקפי גב/ שרירי גב תחתון) מתבצע באמצעות כלים מתוחכמים (מודל 'שלושת ההגאים'- ראו פירוט לעיל..). הארכת השרירים, מאפשרת למטופל לחוש סוף כל סוף טבעי יותר ונוח במנח יציבה זקופה! ההסבר לכך מצוי בעובדה שקודם לכן, במצב של שרירים קצרים, היה עליו להיאבק (להשקיע מאמץ במטרה להזדקף) כנגד שני כוחות: 1. כוח הכובד, 2. ההתנגדות (כוח) שאותם שרירים קצרים הפעילו עליו כלפי מטה (כתוספת לכוח הכובד)! הכוח היחיד נגדו ייצטרך להתמודד כעת יהיה כוח הכובד... ומכיוון שדאגנו גם ל- חיזוק שרירי יציבה, בכלים בלעדיים ובאופן משמעותי, משימת ההתמודדות מול כוח הכובד תהפוך לקלה יותר באופן משמעותי עבורו/ה!!

בהקשר הנוכחי, מקובל בספרות המקצועית לקשור בין שרירי ירך אחורי (Hamstring) קצרים ללקויות יציבה, כדוגמת קיפוזיס בולט/ קיפוזיס יתר. לתפיסתנו, חשוב מאוד להאריך את שרירי ה- Hamstring דווקא בהקשר התנועתי ולצורך מניעת פציעות אורטופדיות, ופחות בהקשר היציבתי! כך לדוגמא, בימים אלה בהם כולנו נשמרים מפני נגיף הקורונה, עבדכם הנאמן (כותב שורות אלה) משתדל לעשות שימוש ברגלו לצורך פתיחת דלתות (ידית הדלת) דבר מומלץ אגב, לכל אחד מכם. כדי להניף את כף הרגל מעלה, נדרשת גמישות של שרירי ה- Hamstring. אנשים נמוכי קומה או ילדים, נדרשים לגמישות יתרה של אותה קב' שרירים!

 לא ניתן להשלים את שיפור היציבה ללא הקניית הרגלי יציבה נכונים (מוּדעות יציבתית), ותרגילים ספציפיים לחיזוק והגמשה (איך לפתח גמישות בגב) של עמוד השדרה עצמו. כאמור, מבחר ענק של תרגילי מודעות להחזקת גוף נכונה (קואורדינציה יציבתית) והמחשות ויזואליות של משמעות גב זקוף/ איך לעמוד נכון/ איך לשמור על גב ישר/ איך ללכת עם גב זקוף (תוך שימוש באמצעי המחשה פשוטים וברורים גם לילדים צעירים) פותחו במוטוריקל. להזכירכם, הדגשנו מוקדם יותר בדף כי שימור יציבה נכונה בהליכה לבעלי לקויות יציבה וספציפית לבעלי לורדוזיס מותני מוגבר הינה משימה מאתגרת הדורשת קואורדינציה יציבתית טובה יותר, בין היתר מתוקף העובדה ששרירי הרגליים והאגן מפעילים כוחות משיכה על השלד בעת ההליכה (וקשה יותר להשיג בקרה מוטורית/ לפקח על השרירים ועל היציבה אגב תנועה..).

 

תיקון יציבה- חגורת גב לגב זקוף/ חגורת יישור גב - דבר טוב או רע?

 פעמים רבות אנו נשאלים על דעתנו לגבי שימוש ב- חגורת יישור גב/ חגורת גב לגב זקוף (clavicle brace) הנמכרות ברשתות הפארם, לבעלי כתפיים שמוטות קדימה. לתפיסתנו, התרומה של חגורת גב בהקשר הנוכחי הינה שלילית ומזיקה! ההסבר לכך הוא שהחגורה מחזיקה את הכתפיים במנח מתוקן (מושכת את הכתפיים לאחור) באופן פסיבי. כך בעצם, הילד/ המבוגר אינם נדרשים להפעיל שרירים ולמעשה, החגורה מבטלת את הגירוי הנחוץ כ"כ של כח הכובד שהינו הטריגר הראשון במעלה להפעלת שרירים (במקרה זה, השרירים היציבתיים וכן, מערכת פרופריוספטיבית/ מערכת תחושה עמוקה). כפועל יוצא מכך, הילד/ הנער/ה, או המבוגר/ת מפתחים במשך הזמן אטרופיה שרירית (סוג של ניוון שרירים, Use it or lose it), דבר המוביל להחמרה ניכרת במצב היציבה כאשר מסירים את החגורה!

הדבר דומה לשאלות לגבי מדרסים לילדים בעלי פרונציה בכף הרגל, בעלי אפקט שלילי ומזיק באותה מידה!

 

 

 

אין scoliosis, "הכל בסדר"..! האומנם כך??

באופן פרדוקסלי ותדיר למדי, נוטים אורטופדים לייחס משקל רב לעקמת קלה (scoliosis) אצל ילדים/ נערים ולהתעלם מבעיות יציבה חמורות יותר כמו קיפוזיס מוגבר/ לורדוזיס מותני מוגבר או קיפולורדוזיס (כוונתנו ל- קיפוזיס בולט- חמור/ לורדוזיס משמעותי/ שקע עמוק בגב תחתון..). ההורים חוזרים הביתה עם הילד בתחושה שהכל בסדר ואינם מודעים לפוטנציאל ההחמרה המשמעותי דווקא של אותן בעיות יציבה סגיטליות (גף כפוף/ יציבה רפויה/ לורדוזיס מוגבר..), המהווה נגזרת של אורח החיים הטכנולוגי של ילדי הסמארטפונים/ טאבלטים (ופוטנציאל החמרה ממשי גם בעת שהילד/ הנער ישן בלילה - ראו מידע חשוב בנושא לעיל..)..

חשוב לציין: גם יציבה רפויה באופן מינורי מחייבת התייחסות בגיל צעיר, מפני שמדובר בפוטנציאל החמרה מהיר, לעיתים בפרקי זמן של חודשים ספורים!

 

ראו מידע רלוונטי נוסף לעיל, בסעיף מס' 9 (פסקה שכותרתה: יציבה לקויה מתפתחת "מתחת לרדאר").

 

 

ראו גם: לורדוזיס טיפול/ טיפול בלורדוזיס מותני מוגבר/ שקע עמוק בגב תחתון/ יישור לורדוזיס מותנית/ יישור לורדוזיס מותני

 

 

ילדכם ידע/ אתם תדעו בדיוק מהי יציבה נכונה/ יציבה זקופה בכל מנח: יציבה נכונה מול מחשב, יציבה נכונה בישיבה/ בעמידה, יציבה נכונה בהליכה (ברשותנו תרגילים מתקדמים לארגון יציבה בהליכה...), בשינה (נכון מאוד, חשוב לדעת גם איך ליצור ארגונומיית/ ארגונומיה שינה נכונה :) וגם בנהיגה ברכב (לאלו מכם האוחזים בהגה...). אם כן, יציבה נכונה ישיבה עמידה הליכה תהפוך אצלכם מסינית לשפה פשוטה!

כללי ישיבה נכונה מול מחשב/ איך לשבת נכון מול המחשב: ילדכם יקבל גם סדרת תרגילים לביצוע בבית, כולל אמצעי המחשה ותרגילים לטובת שיפור היציבה/ שמירה על גב זקוף בעת הישיבה מול המחשב (נכון מאוד, מכיוון שלא ניתן להזיז את הנוער של ימינו מן המחשב ולו לרגע קט, פיתחנו במוטוריקל תרגילים מתוחכמים ומתקדמים לטובת שיפור היציבה, אגב העבודה מול המחשב (online), כדי שלא רק הילד יהיה מחובר online, אלא גם המודעות היציבתית שלו (את כבל ה- usb נספק לו בתוך 'ערכת התרגילים' :-)! 

עוד נלמד אתכם/ את ילדכם איך לעבוד עם סמארטפון מבלי להזיק לגב (לתפיסתנו, סמארטפונים וטאבלטים, וגם מחשב נייד נחשבים ל- מזיקים הגדולים ביותר ליציבה מבחינה ביומכנית, ולכן חשוב ביותר לדעת כיצד לתפעל סמארטפון/ טאבלט/ מחשב נייד תוך מזעור הנזק לגב).

 

טיפול בבעיות יציבה/ ליקויי יציבה/ תיקון יציבה על מרכיביה השונים במוטוריקל, מבוסס על מודל 'שלושת ההגאים' שלנו!

 

גב לא ישר? איך פותרים בעיות גב? איך פותרים כאבי גב? איך ליישר את הגב? קבלו את מתכון הטיפול המדעי שלנו (מתכון טיפול כללי)...

כל טיפול בבעיות יציבה/ טיפול בבעיות גב במוטוריקל מורכב מתרגילים מתוחכמים, המבוצעים בסדר ההיררכי הבא:

1. הגמשת שרירים קצרים ורקמות רכות >> 2. שיפור תנועתיות עמוד שדרה*/ שיפור גמישות בגב/ יישור לורדוזיס מותנית/ לורדוזה צווארית/ יישור קיפוזה חזית* >> 3. חיזוק שרירים תומכי יציבה זקופה* >> 4. שיפור קואורדינציה יציבתית* >> 5. מודעות פונקציונלית במנחים סטטיים (ישיבה/ עמידה)* >> 6. מודעות פונקציונלית במנחים דינמיים (הליכה)* >> 7. סיום ה- session/ טיפול במנח יציבה נכונה יותר (ובתוספת חיוך של הילד/ה, נער/ה, מבוגר/ת וכמובן גם שלכם, כהורים :)

*כל השלבים המסומנים ב- * (כמעט כל הטיפול...) מבוסס על 'עיקרון שלושת ההגאים' (Three steering wheels principle), מודל ביומכני מדעי ומוביל שפיתחנו :)

רציונל מדעי בטיפול נמרץ (בקיצור נמרץ :) אותם תרגילי גמישות ותנועתיות מפחיתים את ההתנגדות/ את כוחות המשיכה שהשרירים הקצרים מפעילים/ מייצרים כלפי מטה (נוסף על כוח הכובד), ומאפשרים לנו לחזק את השרירים היציבתיים הנגדיים (אנטגוניסטיים) בטווחי תנועה מלאים, תוך שיפור הסיבולת כנגד כוח הכובד (הכוח היחיד נגדו ייצטרכו להתמודד כעת...). לאחר חיזוק השרירים בכלים בלעדיים והפעלת מערכת פרופריוצפטיבית (ראו גם הסבר לעיל), הילד/ה נער/ה או מבוגר בעל יציבה רפויה יחוש טבעי יותר (נוח יותר) במנח היציבתי המתוקן שהושג, ויוכל להפעיל (בקלות יתרה) תהליכי בקרה לטובת שמירה על היציבה ופיתוח הקואורדינציה היציבתית שלו. מבחר תרגילי מודעות מקוריים ובלעדיים בתרגילי ישיבה, עמידה והליכה (השגת יציבה נכונה בהליכה!) וגם לפני השינה, מאפשרים למטופל/ת לשמר יציבה נכונה בשגרה היומית שלו/ שלה (שמירת האפקט החיובי שהושג בטיפול!)...

  

טיפול בבעיות יציבה/ שיפור היציבה מבוגרים: לידיעתכם, פיתחנו עבורכם מבחר תרגילים פונקציונליים מתוחכמים, לטובת מודעות יציבתית (איך לשבת נכון ברכב/ איך לשבת נכון ליד המחשב/ איך לשבת נכון במשרד) ושימור יציבה נכונה; תרגילים מיוחדים לאלה מכם הסובלים מתחושת כאב**/ טיפול בכאבי גב/ אי נוחות בצוואר/ טיפול בכאבי צוואר, תרגילים לביצוע בבית, במיטה (לפני השינה ואחריה..), במשרד/ ישיבה נכונה במשרד ותאמינו או לא, מעבר להבנה איך לשבת נכון באוטו, תיהנו גם משורת תרגילי יציבה/ תרגילים מתקדמים לביצוע גם אגב נהיגה ברכב (טיפול/ תרגול עצמי בזמן עצירה ברמזורים, לעסוּקים מבניכם...). אז, אם אתם בעלי בעיות יציבה/ יציבה לקויה כגון גב לא זקוף ועוד, קחו אחריות על יציבתכם (בריאותכם) ופנו אלינו! מבטיחים גם לכם את המענה המדעי ביותר שניתן להציע כיום!

** להזכירכם, טיפול בכאבי גב/ טיפול בכאבי צוואר במוטוריקל מעניק מענה ביומכני לשורש הבעיה! מתן מענה לשורש הבעיה, מבטל את הכאב (הופך אותו ללא רלוונטי)!

 

 

 

יציבה נכונה לילדים/ מבוגרים, משקפת מבנים (ראש, בית חזה, אגן...) הנשענים באופן אנכי זה על זה. תופעות כגון כאב/ אי נוחות בצוואר/ צוואר כפוף/ צוואר עגול/ צוואר נוקשה/ צוואר נוטה קדימה/ הסעת סנטר קדימה/ צוואר תפוס ילדים ועוד, מקורם למעשה במנח לא נכון של עמוד שדרה חזי (גב עליון כפוף, המוביל למנח צווארי לקוי)

 

יציבה נכונה בישיבה, מהווה בסיס ל יציבה נכונה בעמידה/ יציבה נכונה בהליכה (מאפשרת ארגון יציבה פשוט, תוך שליטה על פחות 'דרגות חופש')...

 

בתמונות: טיפול בקיפוזיס/ טיפול בבעיות יציבה במוטוריקל/ שיפור היציבה בנערה בת 12 בעלת קיפוזיס בגב וגם בצוואר ( גב כפוף/ גב לא זקוף/ עמידה רפויה, כתפיים שמוטות קדימה, צוואר כפוף/ צוואר נוטה קדימה/ הסעת סנטר קדימה...ומודעות יציבתית נמוכה מאוד), תוך שימת דגש הן על המנח של עמוד שדרה חזי (כולל חגורת כתפיים ושכמות)  והן על המנח הצווארי, כפי שניתן לראות בבירור!

 

במוטוריקל יציבה, זאת ממש עבודת יצירה :)

 

 

מדוע אסור לדחות טיפול בבעיות יציבה/ יציבה לקויה/ ליקויי יציבה, כדוגמת גב כפוף/ עמידה רפויה למועד מאוחר יותר?

הורים רבים בוחרים לעיתים לדחות למועד/ גיל מאוחר יותר את ה טיפול בבעיות יציבה של ילדם, מסיבות שונות בהן חוסר זמן (וצורך להשקיע בדברים אחרים, כגון לימודים..), חוסר רצון להתעמת עם הנער המתבגר (הדעתן) המסרב בכלל לשמוע על כך שהיציבה שלו זקוקה לתיקון, מפאת ניסיון קודם עם טיפול/ טיפולים שלא הועילו ועוד..

המסר שלנו להורים כאלה הינו חד משמעי: אסור לדחות טיפול בלקויות יציבה/ יציבה רפויה מסיבות רבות, להלן החשובות שבהן:

 • הפרעות יציבה/ ליקויי יציבה נוטים להחמיר עם הזמן, בעיקר בתקופות של גדילה (לעיתים אף בפרק זמן של שבועות ספורים, בהם הילד/ה צומח/ת במס' סנטימטרים או יותר)  ובהשפעה המתמדת של כוח הכובד! *ראו גם את הפסקה "יציבה לקויה מתפתחת "מתחת לרדאר" לעיל.

 • יציבה לקויה נוטה להחמיר גם במהלך שעות השינה (ראו מידע לעיל)

 • יציבה לקויה שאינה מטופלת בזמן, גוררת במצבים מסוימים כאבי גב!

 • ליקויי יציבה גמישים, קלים לתיקון (תיקון מהיר...) עלולים להפוך עם הזמן (לעיתים תוך זמן קצר) לליקויים קשיחים, מבניים (בשל התקשחוּת והתקבעוּת של מבנים ורקמות), הדורשים טיפול ממושך יותר (במהלכו ייצטרך הילד גם לעבוד קשה יותר, עבור תוצאות טובות פחות!)...

 • במצבים מסוימים, ליקוי קשיח שהחמיר, דורש גם התערבות נוספת בדמות חגורת גב (brace) אותה יצטרכו הילד/ה ללבוש על גופם, או התערבות כירורגית ניתוחית.

 • בתיקון ליקויי יציבה אצל ילדים, קיים 'חלון הזדמנויות' של גיל (בד"כ גיל הצמיחה לגובה/ גיל ההתבגרות), שברגע שהילד עבר אותו, ייתכן שאותו טיפול יהיה פחות אפקטיבי באופן משמעותי (פרוגנוזה פחות טובה)! עם זאת, טיפול בבעיות יציבה במוטוריקל נושא פרי גם בגיל מבוגר יחסית!

 • טיפולים קודמים לא הועילו?? נסו אותנו! מבטיחים לכם ת ו צ א ו ת ברורות בשיטת מוטוריקל (Adaptive-Load)!

מסקנה נרכשת: לא קיימת אפילו סיבה טובה אחת, לדחות טיפול בבעיות יציבה/ יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה למועד מאוחר יותר!!

 

 

 

ליקויי יציבה - להזכירכם, נוסף על טיפול בליקויי יציבה/ טיפול בבעיות יציבה אצל ילדים/ מבוגרים/ בגיל ההתבגרות, פותחו במוטוריקל כלי טיפול מתקדמים ותפיסות חדשניות למגוון בעיות אורטופדיות כדוגמת גיד אכילס קצר אצל ילדים פרונציה בקרסול  יישור ברכיים, רגלי X רגלי איקס (genu valgus), רגליים פונות פנימה ילדים, כפות רגליים פונות החוצה (toe out position) ועוד...

 

טיפול בבעיות יציבה/ טיפול בליקויי יציבה/ יישור גב כפוף/ גב זקוף; ראו גם: השלכות רפיון שרירים אצל ילדים על היציבה ותפקוד פונקציונלי בביה"ס/ בגן.

 

 טיפול בבעיות יציבה/ כתפיים שמוטות קדימה/ יציבה קיפוטית/ גב עגול/ יישור גב כפוף? לרשותכם גם טור מאת אייל בנושא.  

 

 

 
 

וכעת, לרקע כללי בנושאי יציבה...

 

יציבה (posture) הגדרה: מנח של איברי הגוף האחד ביחס לשני, וכולם ביחס לבסיס התמיכה; סה"כ היחסים בין חלקי הגוף, האופן בו מתארגנים חלקי הגוף סביב קו הכובד. היציבה תלויה בשלוש מערכות מרכזיות: שלד, שרירים ומערכת העצבים, ומושפעת ממספר גורמים:

 

גורמים המשפיעים על היציבה:

 • גורמים תורשתיים (יציבת ההורים לדוג'),

 • גורמים התנהגותיים (בכלל זה הרגלי יציבה לא נכונים, היעדר מודעות ליציבה נכונה, יציבה לקויה בעת שימוש בסמארטפון/ טאבלט או מחשב- מידע נוסף בהמשך הדף...). כך לדוגמא, ישיבת w אצל ילדים הינה ישיבה 'מקבעת' המבטלת כמעט לחלוטין את הצורך בהפעלת שרירי יציבה. ילד שאינו מפעיל את שרירי היציבה שלו, מביא להחלשתם!

 

היפוטוניה, חגורת הכתפיים אצל ילדים- חיזוק מהיר (!) במבחר אדיר של כלים במוטוריקל

ישיבת w אצל ילדים (בתמונה זו, אצל ילד בן 9 המטופל במוטוריקל) בעלת השלכות מוטוריות, יציבתיות ואורטופדיות שליליות לאורך זמן...

 

 

 • כפי שהרחבנו בתחילת הדף, גורם המשפיע במיוחד על היציבה בימינו, בא לידי ביטוי בשרירים קצרים ו - "מוטיב השמיכה הקצרה".

 • גב כפוף בגיל ההתבגרות: גורמי גדילה והתפתחות, לדוגמא צמיחה מהירה לגובה בגיל ההתבגרות, מעצימה עפי"ר ליקויים קיימים כדוגמת קיפוזיס בגב, בשל העובדה שהמערכת השרירית צריכה לפתע, להתמודד עם מנופים ארוכים יותר (בעיקר עצמות גפיים ארוכות יותר) - עוד לפני שהשרירים עצמם הספיקו להתחזק (השרירים מצויים במצב המכונה 'חיסרון ביומכני'); דוגמאות נוספות: צמיחת החזה אצל בנות בגיל ההתבגרות יוצרת לעיתים יציבה לקויה המכונה קיפוזיס של גיל הנעורים/ קיפוזיס בגב המלווה בהשמטת כתפיים, בניסיון להסתיר/ להסוות את צמיחת החזה. גב כפוף בגיל ההתבגרות עשוי להיות תולדה של צמיחה מהירה לגובה אצל בנות גם לקראת גיל 9-10. ילדה הצומחת לגובה באופן מהיר ביחס לשאר ילדי הכיתה, עלולה לכפוף את הגב/ לשמוט את הכתפיים מטה כדי "להנמיך פרופיל", עקב ספיגת כינויי גנאי/ עלבונות מצד ילדים אחרים בכיתה (כינויים ילדותיים ומרושעים כגון 'אנטנה'/ 'ג'ירף' וכיו"ב)...

 • השמנת יתר אצל ילדים עלולה לייצר לורדוזיס מותני מוגבר/ שקע עמוק בגב תחתון (קמר/ קשת) מותנית (בשל העומס הביומכני ומשקל הבטן המושכים את הקמר המותני לפנים...). ראו גם תמונה לעיל.

 

 

גורמים המשפיעים על היציבה (המשך)

 • גורמים אישיותיים-פסיכולוגיים המביאים ל- יציבה לקויה (דימוי עצמי נמוך/ חוסר ביטחון עצמי אצל ילדים עשוי להביא את הילד/ה או נער/ה לכפוף את גבם/ גב כפוף ולשמוט את הכתפיים מטה),

 • פעולות יומיומיות נוספות (מעבר לשימוש בסמארטפונים/ מחשב) כדוגמת מריחת לק בציפורניים של הבהונות. באופן כללי, כל התעסקות שהיא עם הבהונות, הדורשת מיקוד המבט אליהן כופה עלינו מנח גב כפוף/ גב עגול/ גיבנת בגב!

 • יציבה רפויה/ יציבה לא נכונה בהקשר של גיל (עם העלייה בגיל אנו בד"כ כפופים יותר/ מפתחים קיפוזיס בגב),

 • מחלות (אוסטאופורוזיס ומחלת שוירמן/ קיפוזיס שוירמן/ Scheurmann) גורמות לכפיפת עמוד השדרה.

 • עייפות כרונית, פיברומיאלגיה מקשות על ההתמודדות עם כוח הכובד ועשויות להוביל ל- יציבה לקויה.

 • שינויים מבניים כדוגמת חזה שקוע/ pectus excavatum עשויים להאיץ כפיפה קיימת/ קיפוזיס בגב.

 • גורמים נוספים, מפורטים בהמשך הדף...

 

עמוד השדרה (spine) בבני האדם בנוי מ-33 חוליות שנהוג לחלקן לסגמנטים (מקטעים/ איזורים) באופן הבא:

 • 7 חוליות צוואריות (cervical vertebrae)

 • 12 חוליות חזיות (thoracic vertebrae)

 • 5 חוליות מותניות (lumbar vertebrae)

 • עצם העצה (5 חוליות מאוחות/ מחוברות, sacrum)

 • (coccyx4 חוליות של עצם הזנב (

 

 

במבט צידי (מכונּה מבט 'סגיטלי') ניתן להבחין כי עמוד השדרה מורכב מעקומות (curvatures), אשר מהוות את הביטוי היציבתי המובהק ביותר שלנו (ראו תמונה>):

 • לורדוזה (קמר) צווארית (סרוויקלית)

 • קיפוזה (כער) חזית (טורקלית)

 • לורדוזה מותנית (לומברית)

 • קיפוזה עצית (סקרלית)

 

בתמונה: עמוד שדרה במבט צידי (סגיטלי) בעל עקומות נורמליות (ללא לקות). *חזית פונה לצד ימין של המסך ()

 

 

התפתחות עקומות עמוד השדרה:

קיפוזה חזית ועצית הן עקומות ראשוניות-התפתחותיות, אשר מתפתחות בתקופה העוברית בהקשר למנח העוברי (מנח מכוּנָס) ואילו הקמר/ לורדוזה צווארית/ מותנית הן עקומות משניות הנרכשות במהלך הינקות והילדות המוקדמת. למעשה, אותה לורדוזה צווארית מתפתחת באופן ממשי כשהתינוק שוכב על בטנו ומרים את ראשו מעלה, כנגד כוח הכובד, או בעת ישיבה, בעת שמנסה לזקוף את ראשו. לורדוזה מותנית, לעומת זאת נעשית ברורה מעט מאוחר יותר, בעת שהתינוק/ ילד רוכש את המנח הזקוף בעמידה ובהליכה.

 התפקידים העיקריים של עקומות עמוד השדרה הם נשיאת עומסים, הענקת גמישות (טווחי תנועה) ושיכוך זעזועים (בלימת זעזועים אקטיבית- דינמית, כזו המתקבלת מפעולת שרירים כדוגמת זוקפי הגב ושרירי הבטן, נוסף על שיכוך פסיבי המתקבל מפעולת הדיסקים הבין-חולייתיים). תפקידים נוספים של העקומות כוללים הגנה על, והכלה (מלשון להכיל) של מבנים (בית החזה) וכן, סיוע בשמירה על שיווי משקל. כלומר, במצב של יציבה נכונה/ יציבה תקינה, עקומות עמוד השדרה מעניקות לנו יתרונות פונקציונליים רבים ונחשבות לגורם חיובי. אולם מאידך, יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה לאורך זמן מובילה להגדלת העקומות הפיזיולוגיות של עמוד השדרה, דבר שבא לידי ביטוי בהתהוות גב כפוף/ לורדוזיס מותני מוגבר/ לורדוזיס צווארי מוגבר או קיפולורדוזיס. בעיקר עקב הגורמים הבאים (חלקם כבר הוזכרו):

 יציבה לקויה/ גב כפוף- סיבות/ גורמים המשפיעים על היציבה:

 • הרגלי יציבה לא נכונים כמו ישיבה כפופה/ שפופה מול המחשב/ שולחן האוכל/ ילד שאינו יודע איך לעמוד נכון/ איך לשמור על גב ישר/ איך לשבת נכון בעת הכנת שיעורי בית/ איך לישון נכון (*מידע נוסף בהמשך הדף) ועוד...

 • עקב רפיון שרירים תומכי יציבה (כדוגמת שרירי זוקפי הגב) המלווה בקיצורי שרירים המעצימים את השמטת הכתפיים לפנים (כדוגמת קיצור שרירי קדמת בית החזה, pectoralis major, pectoralis minor היוצרים מצב של כתפיים שמוטות קדימה/ קיפוזיס בגב)... במצבים שהילד/ נער אובחן בילדותו כבעל היפוטוניה (טונוס שרירים נמוך) קיים לעיתים רפיון משמעותי ההופך את ההתמודדות כנגד כוח הכובד למשימה בלתי אפשרית! לחצו על הקישור הבא למידע בנושא היפוטוניה אצל ילדים (היפוטוניה אצל ילדים מתח שריר נמוך מתח שרירים נמוך טיפול בהיפוטוניה היפוטוניה טיפול), או קראו מאמר היפוטוניה.

 • קיצורי שרירים מזיקים במיוחד הם אלה של זוקפי הגו/ עמוד השדרה. קיצורי שרירים כאלה יוצרים הגדלה של עקומות עמוד השדרה והתהוות בעיות יציבה סגיטליות (קיפוזיס בגב/ לורדוזיס מוגבר/ קיפולורדוזיס...). דוגמא קלאסית להתהוות קיצורי שרירים באיזור צווארי (סרוויקלי) מוצגת בתמונה שלפניכם. רק נרגיע אתכם ונספר כי פיתחנו מענה טיפולי מדעי ומוביל גם לאותם קיצורי השרירים... מידע נוסף בראש הדף (סעיפים מס' 7 ו- 8 בפסקה שכותרתה: "מה הופך את מוטוריקל למרכז מוביל ברמה העולמית...").

 • יציבה לא נכונה בשל ארגונומיה לא נכונה (כמו מסך מחשב שאינו מותאם לגובה העיניים בעת הימצאות במנח זקוף), ו/או בשל ירידה במודעות לגבי יציבה נכונה (איך לשבת נכון מול מחשב)...

 • מעורבות של השפעות פסיכולוגיות (דימוי עצמי נמוך, מנח גוף שפוף/ גב כפוף כביטוי למצב נפשי...)

 • מחלות כדוגמת אוסטאופורוזיס (עפי"ר בגיל מבוגר יותר) ו- שוירמן/ Scheurmann (גב כפוף בגיל ההתבגרות) הגורמות לכפיפת עמוד השדרה/ גב כפוף.

 • חורף/ קור- גב כפוף/ צוואר כפוף/ כאבי גב/ כאבי צוואר.. מה הקשר? ההסבר פשוט למדי. במצבי קור, אנו מתכנסים בתוך עצמנו כדי לשמור על חום הגוף. ביגוד מסוים, עשוי לעודד כפיפה משמעותית של עמוד השדרה. כך לדוגמא, לבישת קפוצ'ון מושכת אט אט את הראש והצוואר כלפי מטה ויוצרת כפיפה של הצוואר (נסו ותרגישו..). מה עושים? מומלץ כובע נפרד מהחולצה (אפשר גם צעיף, בעת הצורך..).

 • ראו בהמשך הדף גם התייחסות לקשר בין חורף- כאבי גב/ כאבי צוואר ועורף.. מידע נרחב בקשר שבין חורף ל- יציבה לא נכונה בטבלה מפורטת בראשית הדף!
 • קומורבידיות, שילוב בין מספר גורמים (ובעיקר, כשגורמים אלה מופיעים על רקע צמיחת שלד מואצת/ צמיחה לגובה, או כשכבר קיימות בעיות יציבה אצל ההורים לדוג'- רקע גנטי של שרירים קצרים, מבנה שלדי וכו'),

 

 

 אם כן, יציבה רפויה/ עמידה לא זקופה לאורך זמן (עקב אחד או מספר גורמים שפורטו לעיל) עלולה להאיץ שינויים יציבתיים-מבניים 'דגנרטיביים' (ניווניים) שראשיתם הגדלה הדרגתית של עקומות עמוד השדרה, וכפועל יוצא, עומס א- סימטרי על מבנים היוצר בעיות יציבה ניווניות: שחיקה של סחוסים, דיסק בין חולייתי, חוליות עמוד השדרה ומבנים נוספים רלוונטיים. שחיקה יכולה לבוא לידי ביטוי בדרגות חומרה שונות, בכלל זה בֶלֶט דיסק, בקע דיסק, פריצת דיסק, הצרות דיסק, ניוון של הדיסק, ניוון בחוליות עמוד השדרה, כדוגמת יצירת 'אוסטאופיט' (בלט/ עיבוי העצם), שינוי צורת החוליה (עצם) והפיכתה לבעלת צורת 'טריז' (wedged vertebra) (►), בעת שהחלק המועמס יותר שלה נדחס יתר על המידה, תופעת 'שמורל נודס' (דיסק החודר לגוף החוליה, כפי שעשוי להתרחש ב קיפוזיס שוירמן). לפיכך, ליקויי יציבה אמורים להטריד אתכם לא רק בשל הנִרְאוּת שלהם (ההופעה שלכם). בהיעד טיפול מוקדם, ליקויי יציבה עלולים גם לייצר שחיקה ניוונית בדרגות חומרה שונות ואף כאבי גב/ כאבי צוואר/ הקרנות לגפיים ועוד...

 

 

בתמונה: יציבה לקויה/ יציבה רפויה לאורך זמן, עלולה לגרום לשינויים דיסקליים ושינויים מבניים בחוליות עמוד השדרה

 

 

כיצד כל השינויים המבניים והשחיקה שתוארה מתרחשים? ובכן, כדאי אולי ראשית, להסביר מהי יציבה נכונה ומה תרומתה לאיכות חיינו ולבריאות... אם כן, אחת מהגדרות יציבה (באופן כללי) מדברת על מנח אברי הגוף האחד ביחס לשני. אם נחשוב על עמוד השדרה כ'מגדל קוביות', ברור שכדי שמגדל של 33 קוביות לדוג' יעמוד איתן (יציב), יש לקיים מספר תנאים, שאחד מהם הוא התאמת שטח הפנים של משטח עליון (פאה עליונה) של קוביה אחת, למשטח תחתון של הקוביה שמעליה, כך שתיווצר חפיפה משמעותית או, שטח מגע/ בסיס תמיכה גדול ככל האפשר. דיברנו על כך שעמוד השדרה מורכב מעקומות. ברור לנו שכדי לייצב מגדל קוביות הבנוי במבנה מפותל (עם קוביות לא בדיוק סימטריות), יש להיעזר בגורמים חיצוניים תומכים כאלה ואחרים, כדוגמת קורות תמיכה חיצוניים, פסי הדבקה וכו' אחרת, המגדל יקרוס. ובכן, גם לעמוד השדרה המורכב מ- 33 חוליות יש מערכת שלמה של גורמים תומכים כגון רצועות (ligaments), סחוסים (cartilages), דיסקים בין-חולייתיים (intervertebral discs), מעטפות חיבור (fasciae) וכמובן, שרירים תומכים!

 

במצב יציבה נכונה/ יציבה תקינה/ עמידה נכונה, קיים איזון בין קבוצות שרירים אנטגוניסטיות (נגדיות) בהיבטים של כוח וגמישות (נשתמש בדוגמה המוכרת לכם כבר, האיזון בין שרירי זוקפי הגב מצד אחד ושרירי הבטן מן הצד השני), כמו כן, הרצועות המייצבות (כעין חוטים המחברים בין העצמות, בדומה למיתרים המחברים בין מוט האוהל ליתדות בקרקע) מתוחות דיין והדיסקים שבין החוליות תומכים אף הם במבנה העקומות ומעניקים מצד אחד תנועתיות ומן הצד השני, יציבות!

 

נביא שנית הגדרה עבור יציבה נכונה לילדים/ למבוגרים:

יציבה נכונה לילדים (וגם מבוגרים): יציבה נכונה אצל ילדים/ מבוגרים, פירושה חלוקת עומסים אופטימלית על מבנים תומכים, עמוד שדרה המאורגן ע"פ העקומות הטבעיות שלו (כפי שמתואר בתמונה השנייה לעיל ↑), ארגון בו מבנה אחד נשען ביציבות על מבנה שני תוך יצירת מינימום שחיקה. יציבה נכונה דורשת כמות פחוּתה של אנרגיה* בעת שמשמרים אותה לאורך זמן, מאפשרת להתמיד בפעולות (כגון למידה/ כתיבה, אכילה, צפייה בטלויזיה ועוד...) מבלי לחוש כאב (גב) כלשהו ובנוסף, יציבה נכונה לילדים (ואצל כולנו) מאפשרת לשמור על ריכוז בעת פעילות לאורך זמן (יציבה נכונה מאפשרת זרימת דם תקינה ומונעת העמסת יתר ועייפות שרירית..).

 

*על אף האמור, יציבה נכונה לתפיסתנו, הינה יציבה הנשענת על הפעלת שרירים, כדוגמת זוקפי הגב העמוקים, כפי שעמידה יציבה (quite standing) תלויה בהפעלה רציפה של שרירים טוניים, כדוגמת soleus. חיזוק מדויק של שרירי זוקפי הגב, לצד הגמשת שרירים קצרים (עפי"ר, אנטגוניסטיים) יאפשר להפעיל את שרירי היציבה באופן יעיל וחסכוני יחסית מבחינה אנרגטית!

 

 מאידך, יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה לאורך זמן, יוצרת עומס א-סימטרי (בלתי מאוזן) על המבנים וגורמי התמיכה השונים שהוזכרו, וכך לדוגמא, הרצועות האמורות להגביל טווח תנועה מסוים (כדוגמת טווח כפיפה לפנים של עמוד שדרה חזי) מאבדות בהדרגה חלק מהתכונות הביומכניות (תכונות 'ויסקואלסטיות') שלהן. כלומר, לאחר שהות ממושכת (שנים בודדות) במנח גב כפוף/ קיפוזיס מוגבר/ יציבה לקויה, סביר להניח שהרצועות כבר איבדו את חוזקן ושינו את המבנה ההיסטולוגי/ המיקרוסקופי שלהן (באופן בלתי הפיך!)...

 

 

 

 

מדוע ילדים וגם מבוגרים מעדיפים לשַמֶר יציבה לקויה/ 'להחזיק' גב כפוף (כתפיים שמוטות קדימה, עמידה רפויה, קיפוזיס בגב...)?

 ובכן, התשובה ממש פשוטה... נוח למדי (וגם חסכוני מבחינה אנרגטית) לשַמֶר עמידה רפויה/ גב כפוף, כתפיים שמוטות קדימה ולהישען על רצועות ומעטפות מפרקיות כבר בגיל צעיר, משום שבמצב זה אין צורך להפעיל את השרירים ולפקח (קוגניטיבית) על היציבה, ולמעשה, הרצועות משמשות כגורם פסיבי המשמר אותנו במנח כפוף, תוך חיסכון באנרגיה (השרירים לא צריכים לפעול). אולם (!) בדגש חזק!!, הרצועות אינן מיועדות (ולא מסוגלות) לעמוד בעומסים גבוהים לאורך זמן ועוברות תהליך של היחלשות (סוג של 'התעייפות החומר'), עד שהן נמתחות (כמו גומייה שנשחקה) וכבר אינן מסוגלות עוד לתמוך במנח הקודם שלנו, ואז חלה כפיפה נוספת בעמוד השדרה, וזהו תהליך פרוגרסיבי/ מגמתי (מעין 'מעגל קסמים' שלילי), השוחק את הרצועות באופן קבוע והדרגתי... תהליך דומה של שחיקה עובר על המעטפות המפרקיות (קפסולות), הסחוסים והדיסקים שבין החוליות וכך, בהדרגה, צצים סימפטומים של כאב (כתוצאה מלחץ א-סימטרי על מבנים, מלחץ על קצות עצבים- לא הזכרנו זאת קודם: לאורך עמוד השדרה עובר 'חוט השדרה'- רשת עצבים היורדת מהמוח כלפי מטה בתעלת עמוד השדרה. הימצאות במנח גב כפוף, לוחצת באופן עקיף או ישיר על קצות העצבים, דבר המתפרש ככאב.. מידע נוסף אודות כאבי גב/ צוואר בהמשך הדף!). הזכרנו כבר כי במצב של יציבה נכונה, ישנו חיסכון יחסי באנרגיה, כתוצאה מפיזור עומסים נכון של מבנה אחד (חוליה) על זה שמתחתיו (חוליה תחתונה). ככל שנכנסים למצב של יציבה לקויה/ יציבה לא נכונה, נדרשת אנרגיה (סיבולת שרירית) רבה יותר כדי לשמר מנח יציבתי נאות (!) ניתן לכן, להבין את הקושי של ילדים כיום להימצא במצב יציבה נכונה/ זקופה (זה בעצם 'קרב אבוד' מבחינתם...) משום שפעולת השרירים לאורך זמן בניסיון לשמר מנח יציבתי מאוזן (יציבה נכונה) בעיקר אצל ילדים/ נערים בעלי יציבה לקויה/ גב לא ישר, עם רפיון שרירים, יוצרת עייפות (לאוּת) ואף כאבים בדיוק כמו ששרירי הרגליים לדוגמא, כואבים/ מתעייפים לאחר ריצה ארוכה ומאומצת.

 

 

טיפול בבעיות יציבה, גב עליון/ תחתון- בתמונה משמאל: קיפוזיס גבית מוגבר, קיפוזיס צווארי, קיפוזיס בולט (קיפולורדוזיס): יציבה לא נכונה/ ליקויי יציבה עם מוטיבים של גב כפוף בגיל ההתבגרות (מִשְרַעת רחבה), צוואר כפוף- בהמשך למנח גב עליון כפוף/ צוואר נוטה קדימה/ הסעת סנטר קדימה (כולל תלונות על אי נוחות בצוואר), כתפיים שמוטות קדימה, ו- לורדוזיס מותני מוגבר (היפרלורדוזיס מותני/ לורדוזיס מוגבר) אצל נער בן 15 בעת אבחון יציבה במוטוריקל.

 

 

 

 

ילדכם מעדיפים ישיבה מִמְרַחית על פני ישיבה מזרחית?

 

נשמח לשנות להם את התפריט :)

 

טיפול בבעיות יציבה/ טיפול בקיפוזיס: מכשול נוסף העומד בדרכם של ילדים/ מבוגרים בעלי ליקויי יציבה/ יציבה לקויה (כגון קיפוזיס מוגבר/ גב כפוף, לורדוזיס מותנית מוגברת/ לורדוזיס צווארי, קיפולורדוזיס, או בעלי עמידה רפויה...) הוא קואורדינציה יציבתית* לקויה (הבנה/ תכנון/ התארגנות יציבתית לקויה וכן חוסר שליטה על שרירי היציבה במצבי תנועה). הדבר בא לידי ביטוי בקשיים לארגן את הגוף ביעילות, כדי להגיע למנח יציבתי נכון וזקוף/ יציבה נכונה (גם כשהילד רוצה להשיג יציבה נכונה בישיבה/ בעמידה ובעיקר יציבה נכונה בהליכה**, הוא מתקשה לעשות זאת למרות ניסיונות התארגנות רבים...). מובן כעת כי מודעות יציבתית מתחילה ב.../ מחייבת קואורדינציה יציבתית טובה (וגם להיפך, קואורדינציה יציבתית נכונה מתחילה בהבנה של משמעות עמידה זקופה/ איך לעמוד זקוף/ איך לעמוד נכון/ איך ללמוד ללכת זקוף...).

*המושג קואורדינציה יציבתית, ברמה המעשית-טיפולית (להבדיל מהמשמעות האוטונומית של postural control) הינו מושג שטַבענו כחלק מפיתוח שיטת מוטוריקל, מושג המהווה פריצת דרך של ממש ב- טיפול בבעיות יציבה/ טיפול בבעיות אורטופדיות! (מידע נוסף לעיל..).

**שימור יציבה נכונה בהליכה מהווה פעולה מאתגרת הרבה יותר מבחינה קואורדינטיבית, בשל כוחות משיכה (כוחות ביומכניים) שהשרירים הפונקציונליים מפעילים על השלד בעת הליכה! (ראו התייחסות נוספת ל- יציבה נכונה בהליכה לעיל).

 

 

טיפול בבעיות יציבה/ תיקון יציבה/ ליקויי יציבה, תגיות: טיפולים בכאבי גב תחתון, טיפול בכאבים גב תחתון, איך מטפלים בכאבי גב תחתון, טיפול בכאבים בגב התחתון, דרכי טיפול בקיפוזיס, דרכי טיפול בכאבי גב תחתון, טיפול בכאבי גב עליון, טיפול בכאבי גב וצוואר, טיפול אלטרנטיבי בכאבי גב, טיפול בכאבי צוואר, טיפול בכאבי צוואר וגב, טיפול בכאבי צוואר ועורף, טיפול כאבי צוואר, כאבי גב טיפול, כאבי גב טיפולים, כאבי גב עליון טיפול, כאבי צוואר ושכמות, כאבי צוואר וגב עליון, כאבי צוואר טיפול, איך מיישרים גב כפוף, סימן שאלה בגב, הליכה כפופה, הליכה שפופה, הליכה כפופה אצל ילדים, התעמלות לבעיות גב, לורדוזה מוגברת, יישור לורדוזיס צווארי, יישור לורדוזיס גב, יישור לורדוזיס טיפול, יישור לורדוזיס צווארי טיפול, לורדוזה בגב, קימור מותני מוגבר, הקשתת יתר בגב, לורדוזיס ילדים, היפר לורדוזיס, היפר לורדוזיס טיפול, היפוך לורדוזיס צווארי

 

**בקרוב נדון בהשלכות של יציבה לקויה/ גב כפוף, במקרים רבים גם על מנח החזה אצל נערות/ נשים (חזה נפול בגיל ההתבגרות, חזה נפול בגיל צעיר, חזה נפול לנערות, חזה שמוט, חזה נפול אחרי לידה, חזה נפול מה עושים?) וגם, דרכי טיפול הפשוטות והבריאות ביותר (2 ציפורים במכה אחת: גם אסתטיקה וגם טיפול בקיפוזיס/ שיפור היציבה, עם כל ההשלכות שיש לכך בטיפול בריא מאין כמוהו...), ללא ניתוח הרמת חזה!!

 

 

 

 *מוצאים את דף אבחון יציבה לקויה/ יציבה רפויה/ שיפור היציבה/ טיפול ביציבה/ טיפול בבעיות יציבה/ איך אפשר ללכת זקוף רלוונטי או משמעותי? נודה על המלצתכם... לִחְצוּ על הסמל 1+ (לא זמין כרגע לגולשים בדפדפן Firefox):

 

 

 

 

יציבה רפויה/ בעיות גב/ טיפול בבעיות יציבה/ בעיות גב ועמוד השדרה/ גב כפוף בגיל ההתבגרות: ראו גם את הנושאים הרלוונטיים הבאים (מסודרים באשכולות נושאים בסדר א-ב'):

 

אבחונים נוספים (מעבר ל-אבחון יציבה/ אבחון בעיות גב): אבחון מוטורי אבחון פסיכומוטורי אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה אבחון מוטוריקה עדינה אבחון מוטורי מוטוריקל אבחון מסורבלות מוטורית בעיות במוטוריקה גסה בדיקת תחושה עמוקה 

 

אורטופדיה: טיפול בבעיות אורתופדיות לילדים טיפול בבעיות אורטופדיות טיפול בבעיות אורטופדיה בעיות אורטופדיות בילדים בעיות אורטופדיות בברך בעיות אורטופדיות בכף הרגל בעיות אורטופדיות אצל ילדים בעיות בכף הרגל ילדים בעיות בכף הרגל והקרסול בעיות אורטופדיות נפוצות בעיות אורטופדיות כף רגל  גיד אכילס קצר אצל ילדים גיד אכילס קצר גיד אכילס מקוצר קיצור גיד אכילס קיצור בגיד אכילס קיצור גיד אכילס בילדים גיד אכילס קצר טיפול הארכת גיד אכילס הארכת גיד אכילס אצל ילדים פרונציה של כף הרגל פרונציה כף רגל היפר פרונציה יתר פרונציה בכף הרגל קריסה של כף הרגל, קריסה של קשת כף הרגל, כף רגל קורסת פנימה, קריסת כף הרגל, קריסת כף רגל, קריסת כף רגל טיפול, קריסת כף הרגל, קריסת כף הרגל פנימה, קריסת כפות רגליים, קריסת קשת כף רגל קריסה פנימה של כף הרגל טיפול קריסת קרסול קריסת קרסול פנימה קריסת קרסול ילדים קריסה פנימית קריסת קרסוליים קריסת קרסול טיפול קריסה של כף הרגל פנימה קריסת כף רגל ילדים קריסת כפות רגליים ילדים צניחת קשת כף הרגל השטחה של כף הרגל קשת כף רגל שטוחה חיזוק קשת כף הרגל פרונציה טיפול פרונציה של כף הרגל טיפול פרונציה בקרסול פרונציה בקרסול טיפול פרונציה ברגל פרונציה בכף הרגל אצל ילדים פרונציה בכף הרגל אצל מבוגרים גמישות יתר בקרסול בדיקת פרונציה/ פרונציה בדיקה פרונציה בכף הרגל (pronated feet) אובר פרונציה קשת נמוכה בכף הרגל חיזוק קשת כף הרגלוארוס ברגל הלוקס ולגוס טיפול  יישור ברכיים, רגלי X רגלי איקס (genu valgus) רגלי איקס טיפול רגלי איקס בילדים מבנה רגליים איקס רגלי איקס טיפול, כף רגל נוטה פנימה בהליכה הליכה עם הרגל פנימה רגליים פונות פנימה ילדים, כפות רגליים פונות פנימה בילדים כפות רגליים פונות פנימה אצל ילדים, כף רגל פונה פנימה, כפות רגליים פונות פנימה הליכה עם רגליים פנימה כף רגל נוטה פנימה (pigeon toe intoeing toe in position), כפות רגליים פונות החוצה, כפות רגליים פונות החוצה טיפול, כפות רגליים פונות החוצה ילדים, כף רגל נוטה החוצה טיפול, כף רגל נוטה החוצה בהליכה הליכת צ'רלי צ'פלין רגליים עקומות כלפי חוץ (toe out position), תיקון רגליים עקומות, רגליים עקומות ילדים רגליים עקומות אצל ילדים כפות רגליים עקומות אצל ילדים רגליים עקומות טיפול רגליים עקומות אצל מבוגרים הליכה על קצות האצבעות אצל ילדים הליכה על קצות האצבעות ילדים, הליכה על קצות האצבעות טיפול  אורתופדיה ילדים הליכה על קצות האצבעות אורטופדיה ילדים הליכה על קצות האצבעות טיפול בהליכה על קצות האצבעות אבחון פלטפוס פלטפוס טיפול בפלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ברגל, פלטפוס ברגל ילדים פלטפוס ברגל אצל ילדים, פלטפוס ברגל אחת, פלטפוס אצל ילדים, פלטפוס ילדים, פלטפוס בילדים פלטפוס ילדים כף הרגל פלטפוס ברגל טיפול, תיקון פלטפוס ילדים פלטפוס ילדים טיפול פלטפוס ילדים כף הרגל, פתרון פלטפוס ילדים, פתרון לפלטפוס ילדים, פלטפוס טיפול, פלטפוס דרכי טיפול, פלטפוס בכף הרגל פלטפוס בכף הרגל טיפול, כאבים פלטפוס ברגל, כאבים בגלל פלטפוס, כאבים בכף הרגל פלטפוס, מדרסים פלטפוס, מדרסים לפלטפוס, כפות רגליים שטוחות, כף רגל שטוחה רגל שטוחה פלטפוס כף רגל שטוחה אצל ילדים, כף רגל שטוחה טיפול  כף רגל שטוחה בדרגה קשה אך גמישה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה. בדרגת חומרה קלה מאוד, כף רגל שטוחה בילדים, כף רגל שטוחה ילדים, כף רגל שטוחה בדרגה קלה, כף רגל שטוחה בדרגה קלה. בדרגת חומרה קלה מאוד, (pes planus / flat foot), פשיטת יתר בברכיים, פשיטת יתר בברך, גמישות יתר בברכיים יישור יתר בברך, יישור יתר בברך אצל ילדים יישור יתר של הברך יישור יתר בברכיים, יישור יתר של הברכיים, יישור יתר ברך, נעילת ברכיים, נעילת ברכיים לילדים נעילת ברך / genu recurvatum  אורטופדיה בעיות כף רגל וקרסול אורטופדיה בעיות ברכיים רגלי o, רגלי o טיפול, תיקון רגלי o, מה זה רגלי o, אורטופדיה ילדים רגלי o, רגלי או, רגלי או אצל ילדים, טיפול ברגלי o, מדרסים בעד ונגד  forefoot varus  rearfoot varus קריסה חיצונית של כף הרגל כאבים בכף הרגל אצל ילדים כאבים בכף הרגל ובקרסול כאבים בכף הרגל בבוקר כאבים בכף הרגל ילדים כאבים בכף הרגל לאחר ריצה כאבים בכף הרגל טיפול כאבים בכף הרגל לאחר מנוחה כאבים בכף הרגל בדריכה

 

אימון כושר אישי: מאמן כושר אישי לילדים (אימון כושר אישי לילדים, אימון כושר גופני לילדים, פיתוח כושר גופני לילדים, מדריך כושר אישי לילדים, שיפור כושר גופני לילדים מאמן כושר אישי לילדים ברעננה  מאמן כושר אישי לילדים בהרצליה מרכיבי הכושר הגופני מאמן כושר אישי לנערות

 

גמישות: תרגילי גמישות לילדים שיפור גמישות לילדים

 

דימוי עצמי: חיזוק ביטחון עצמי בילדים, שיפור יכולות חברתיות, חיזוק ביטחון עצמי לילדים, חיזוק ביטחון עצמי אצל ילדים, שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים, שיפור ביטחון עצמי לילדים, פיתוח ביטחון עצמי, פיתוח דימוי עצמי אצל ילדים, טיפוח דימוי עצמי, חיזוק דימוי עצמי אצל ילדים, חיזוק דימוי עצמי בילדים, דימוי עצמי פעילות, דימוי עצמי בגיל ההתבגרות דימוי עצמי נמוך, העלאת דימוי עצמי אצל ילדים, שיפור דימוי עצמי אצל ילדים, שיפור דימוי עצמי נמוך שיפור דימוי גוף שיפור דימוי הגוף מקובלות חברתית, דימוי עצמי, ילד עדין, ילד לא חברותי, ילד לא מקובל בכיתה, ילד לא מקובל בחברה, ילד לא מקובל חברתית, ילד לא מקובל בגן,ילד חסר חברים, איך לעזור לילד מבחינה חברתית, איך לעזור לילד להיות מקובל, ילד חסר ביטחון עצמי, שיפור דימוי עצמי, דימוי עצמי נמוך אצל ילדים, דימוי עצמי נמוך בקרב ילדים ילד ללא חברים, ילד בלי חברים, ילד שאין לו חברים, איך לעזור לילדים לרכוש חברים, ילד דחוי בכיתה, ילד דחוי בגן, איך לעזור לילד לרכוש חברים בגן, כיצד לרכוש חברים בבית הספר, לילד אין חברים בבית הספר, איך עוזרים לילד לרכוש חברים, איך להיות מקובל בחטיבה, איך להפוך למקובל בחטיבה, איך להיות מקובלת ביסודי, טיפול בילדים דחויים, ילד ללא חברים, ילד שלא רוצה חברים, ילד שלא משחק עם חברים, ילד לא משחק עם חברים, ילד שאין לו חברים בגן, טיפול בילדים דחויים מעמד חברתי בכיתה, הצלחה חברתית, ילד לא ספורטיבי, ילד לא אוהב ספורט, ביטחון עצמי בגיל ההתבגרות, איך לחזק ביטחון עצמי אצל ילדים, איך להקנות לילד בטחון עצמי, הערכה עצמית אצל ילדים, ביטחון עצמי אצל בני נוער, דימוי עצמי נמוך טיפול, דימוי עצמי נמוך בגיל ההתבגרות, דימוי עצמי בקרב מתבגרים, ביטחון עצמי נמוך טיפול, חוסר ביטחון עצמי בגיל ההתבגרות, חוסר ביטחון עצמי אצל ילדים, בניית דימוי עצמי אצל ילדים, דימוי עצמי נמוך אצל ילדים טיפול, חיזוק הדימוי העצמי, בניית ביטחון עצמי אצל ילדים, איך מחזקים ביטחון עצמי אצל ילדים, איך לפתח ביטחון עצמי אצל ילדים, איך לבנות ביטחון עצמי אצל ילדים, חוגים לחיזוק הביטחון העצמי
 

היפוטוניה: היפוטוניה hypotonia היפוטוניה ילדים היפוטוניה בילדים אבחון היפוטוניה מה זה טונוס שרירים נמוך היפוטוניה תסמינים תסמיני היפוטוניה היפוטוניה סיבות השפעות היפוטוניה היפוטוניה אוטיזם טיפול בהיפוטוניה טיפול בהיפוטוניה לילדים היפוטוניה טיפול בילדים טיפול בטונוס שרירים נמוך היפוטוניה טיפול היפוטוניה אצל ילדים טונוס שרירים נמוך אצל ילדים  טונוס שרירים נמוך טיפול טונוס שרירים נמוך היפוטוניה וגמישות יתר גמישות יתר אצל ילדים גמישות יתר ילדים גמישות יתר במפרקים גמישות יתר של המפרקים  מתח שריר נמוך מתח שרירים נמוך  ישיבת w ילדים ישיבת w אצל ילדים  ילד נמרח  ׀ רפיון שרירים קושי בעמידה קושי בעמידה והליכה קושי בעמידה ממושכת יציבות שרירית מפרקית יציבות פרוקסימלית

 

היפרטוניה:  היפרטוניה – טונוס שרירים מוגבר היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים טונוס שרירים גבוה טיפול בטונוס שרירים גבוה מתח שרירים גבוה מתח שריר גבוה טונוס שריר גבוה טונוס שרירים גבוה טיפול טיפול בהיפרטוניה  טונוס שרירים גבוה ילדים, טונוס שרירים מוגבר, טונוס שרירים מוגבר ילדים, טונוס שרירים גבוה בילדים

 

 

השמנת יתר: השמנת יתר אצל ילדים השמנת יתר ילדים טיפול בהשמנת יתר אצל ילדים טיפול בהשמנת יתר השמנה בילדים bmi גבוה השמנה אצל ילדים השמנה אצל ילדים קטנים בעיות השמנה אצל ילדים בעיית השמנה אצל ילדים השמנה בטנית אצל ילדים השמנת יתר בקרב ילדים השמנת יתר בילדים השמנת ילדים פעילות גופנית לילדים עם עודף משקל עודף משקל בילדים עודף משקל אצל ילדים טיפול בילדים עם עודף משקל טיפול בעודף משקל טיפול בילד שמן

 

 

סגנון ריצה/ הליכה: שיפור סגנון ריצה ריצה נכונה איך לרוץ נכון לרוץ נכון שיפור יכולת ריצה שיפור מהירות ריצה לילדים שיפור מהירות ריצה בכדורגל ריצה נכונה טיפים ריצה נכונה למתחילים שיפור סגנון הליכה יציבה נכונה בהליכה הליכה ויציבה נכונה תיקון תבניות הליכה, הליכה גרירת רגליים גרירת רגליים גרירת רגליים ילדים שינוי תבניות הליכה שינוי תבנית הליכה ריצה מסורבלת  שיפור טכניקת ריצה שיפור מהירות ריצה שיפור כושר ריצה שיפור זמן ריצה הליכה כפופה הליכה לא זקופה הליכה לא סימטרית הליכה לא נכונה

 

סרבול מוטורי: סרבול מוטורי התפתחותי: דף התמצאות וריכוז נושאים ('תוכן עניינים') סרבול מוטורי ילדים  סרבול מוטורי אצל ילדים ילדים עם סרבול מוטורי סרבול מוטורי אצל מבוגרים מסורבלות מוטורית סרבול מוטורי סרבול גופני סרבול תנועתי סרבול תנועה סרבול בתנועה dcd טיפול אבחון dcd מי מאבחן dcd  שיפור קואורדינציה לילדים שיפור קואורדינציה ילדים קואורדינציה ושיווי משקל קושי מוטורי לקות קואורדינציה קושי בקואורדינציה קשיים בקואורדינציה אינטגרציה בין חושית אינטגרציה סנסומוטורית אינטגרציה סנסורית אינטגרציה חושית מהי אינטגרציה סנסורית אינטגרציה חושית תנועתית קשיים בתכנון תנועה ילד תלותי ילדים תלותיים קואורדינציה פיתוח קואורדינציה שיפור קואורדינציה שיפור קואורדינציה מוטורית קואורדינציה ילדים קואורדינציה לילדים איך לפתח קואורדינציה שיפור קואורדינציה אצל ילדים אימון קואורדינציה לילדים אימון קואורדינציה אימוני קואורדינציה לילדים קואורדינציה מוטורית קואורדינציה תנועתית תפיסה חזותית מוטורית  קואורדינציה ויזו מוטורית קואורדינציה חזותית מוטורית ויזו מוטורי תפיסה ויזו מוטורית בעיה ויזו מוטורית קואורדינציה פירוש קואורדינציה הגדרה קואורדינציה מרחבית  קואורדינציה בספורט  קואורדינציה ספורט תרגילי קואורדינציה עם כדור חוסר קואורדינציה בעיות קואורדינציה אצל ילדים  תיאום יד רגל אבחון סרבול מוטורי  טיפול בסרבול מוטורי סרבול מוטורי טיפול  טיפול ב dcd דיספרקסיה מוטורית דיספרקסיה אצל ילדים  דיספרקסיה טיפול  דיספרקסיה מוטורית טיפול דיספרקסיה ילדים דיספרקסיה התפתחותית הפרעה התפתחותית בקואורדינציה טיפול דיספרקסיה אפרקסיה אצל ילדים אפרקסיה של הילדות אפרקסיה מוטורית אפרקסיה התפתחותית סרבול מוטורי dcd מהו סרבול מוטורי בעיית קואורדינציה תיאום דו צדדי דיוק מוטורי דיוק בתנועה פיזור תנועתי ליקויי קואורדינציה טיפול בסרבול מוטורי בגישה מדעית, בלעדית ומובילה במוטוריקל תסמונת הילד המסורבל  מי הוא הילד המסורבל הילד המסורבל סכמת גוף סכמת גוף תקינה קואורדינציה בנהיגה שיפור קואורדינציה בנהיגה קואורדינציה עדינה תיאום דו צידי תיאום דו צדדי שיפור סכמת גוף

 

קשב וריכוז: הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים הפרעות קשב וריכוז ילדים הפרעת קשב וריכוז ילדים הפרעות קשב וריכוז (ADD/ ADHD) זיכרון עבודה זיכרון עבודה מוטורי זיכרון עבודה תנועתי זיכרון עבודה אקטיבי  הסקת מסקנות שיפור יכולת הסקת מסקנות פונקציות ניהוליות פונקציות ניהוליות וקשב שיפור פונקציות ניהוליות טיפול בהפרעות קשב וריכוז הפרעת קשב וריכוז והיפראקטיביות הפרעת קשב וריכוז הפרעות קשב וריכוז  הפרעות קשב וריכוז טיפול

 

שיווי משקל: שיווי משקל שיווי משקל ילדים  שיפור שיווי משקל  פיתוח שיווי משקל  שיווי משקל אצל ילדים קושי בשיווי משקל חוסר שיווי משקל אצל ילדים בעיות שיווי משקל אצל ילדים  איבוד שיווי משקל אצל ילדים קושי לשמור שיווי משקל עמידה על רגל אחת קושי עמידה על רגל אחת מערכת שיווי משקל אצל ילדים המערכת הוסטיבולרית גרייה וסטיבולרית עמידה על רגל אחת הליכה עקב בצד אגודל  שיווי משקל בגוף האדם אי שיווי משקל בגוף חוסר שיווי משקל בהליכה חוסר יציבות בהליכה בעיות שיווי משקל אצל מבוגרים חוסר שיווי משקל אצל מבוגרים בעיות שיווי משקל בגיל השלישי טיפול בבעית שיווי משקל חוסר שיווי משקל בעמידה טיפול בבעיית שיווי משקל בעיית שיווי משקל שיווי משקל מוטורי אי יציבות בעמידה

 

שרירים: חיזוק שרירים חיזוק שרירים לילדים חיזוק שרירים ילדים חיזוק שרירים אצל ילדים שרירים רפויים רפיון שרירים רפיון שרירים אצל ילדים חיזוק חגורת כתפיים אצל ילדים חיזוק חגורת הכתפיים ילדים חיזוק חגורת הכתפיים לילדים חגורת כתפיים חלשה חגורת כתפיים חלשה אצל ילדים שרירים חלשים חולשת שרירים טיפול חולשת שרירים ברגליים חולשת שרירים בידיים חולשת שרירים בכל הגוף חולשת שרירים בילדים חולשת שרירים אצל ילדים חולשת שרירים חמורה שיפור כוח אקסצנטרי, חיזוק שריר אקסצנטרי חיזוק שרירי הידיים לילדים, חיזוק שרירי הרגליים לילדים התעמלות מחזקת לילדים טיפול לחיזוק חגורת הכתפיים שיפור מתח שיפור מתח מקבילים

 

תחושה עמוקה: תחושה עמוקה (תחושה עמוקה/ מערכת פרופריוספציה/ המערכת הפרופריוצפטיבית/ proprioception) תחושה עמוקה טיפול קינסטזיה גרייה פרופריוצפטיבית

 

 

כללי: מוטוריקל- הרבה מעבר ל- פיזיותרפיה לילדים, ריפוי בעיסוק לילדים, ספורט טיפולי לילדים/ התעמלות טיפולית לילדים/ טיפול בתנועה לילדים

 

 

טיפול בילדים המגיעים מחו"ל

 

תשובות לשאלות נפוצות FAQ's

 

מוצאים עניין ב- קיפוזיס טיפול בקיפוזיס/ יציבה לקויה/ יציבה קיפוטית? רוצים ללמוד את שיטתנו ולהוביל בשטח? לחצו: מוטורי School: תרפיה בתנועה תרפיה בתנועה לימודים תרפיה בתנועה לילדים טיפול בתנועה לימודים הכשרת מטפלים בתנועה קורס הכשרת מטפלים בתנועה לימודי טיפול בתנועה לימודי טיפול בילדים לימודים טיפול בילדים קורס טיפול בילדים לימודים טיפול בתנועה שיטות טיפול בתנועה לימוד תרפיה בתנועה קורס טיפול בתנועה ספורט טיפולי לימודים ספורט טיפולי לילדים לימודים לימודי ספורט טיפולי לילדים

 

 

 

יציבה לקויה/ איך לשמור על גב זקוף/ איך מיישרים גב כפוף/ התעמלות לבעיות גב- לראש הדף

 

 

 

 

הערה: כל הקישורים המודגשים להלן, הינם דפים/ תחומי טיפול נוספים באתר!

אתר מוטוריקל המחודש ׀ סלוגנים  קריאייטיב ׀ לורדוזיס טיפול ׀ בעיות אורטופדיות בילדים ׀ פרונציה של כף הרגל ׀ פלטפוס אצל ילדים ׀ יישור יתר בברך ׀ כפות רגליים פונות פנימה ׀ גיד אכילס קצר ׀ הפרדת תנועה ׀ שיפור ביטחון עצמי אצל ילדים ׀ לימוד רולר סרפר ׀ קשר עין יד תיאום עין רגל ׀ דיסגרפיה טיפול ׀ חציית קו אמצע ׀ התנהלות איטית אצל ילדים ילד איטי ׀ פונקציות ניהוליות ׀ חוג ספורט מוטורי לילדים חוג מוטוריקה גסה ׀ מאמן כושר אישי לילדים ׀ ילד נופל הרבה ׀ ויסות כוח ויסות תנועה ׀ היפרטוניה טונוס שרירים גבוה אצל ילדים ׀ לימוד רכיבה על אופניים ללא גלגלי עזר ׀ קואורדינציה בנהיגה ׀ אבחון סרבול מוטורי ׀  אבחון מוטורי ׀ אבחון יציבה ׀ אבחון בעיות מוטוריות אבחון מוטוריקה גסה ׀ התארגנות במרחב ׀ טיפול בסרבול מוטורי  דיספרקסיה מוטורית ׀ שיטת מוטוריקל-מאמר בכתב העת הישראלי לרפואת ילדים ׀ מאמר היפוטוניה ׀ מאמר DCD ׀ מילון מונחים ׀ ימי עיון התפתחות הילד ׀ יום הולדת ספורט לילדים יום הולדת ספורטיבי לילדים ׀ ביקורי-בית ׀ טיפול בתנועה לילדים ספורט טיפולי לילדים פיזיותרפיה לילדים ריפוי בעיסוק לילדים תרפיה בתנועה

 

All rights reserved to Eyal Tzioni © 2006-2020
כל הזכויות שמורות לאייל ציוני. העתקת או שימוש כלשהו במידע, פרסום או שימוש מסחרי בקבצים ללא רשות הבעלים אסורה על פי חוק.